Česká aplikace Ventusky začala ukazovat aktuální blesky

česká aplikace Ventusky blesky radar počasí

Koncem roku 2022 jsme vás informovali o tom, že do populární německé aplikace Počasí & Radar zamířila funkce nazvaná Bleskradar. Novinka dokáže uživateli zobrazit, kde se aktuálně nacházejí blesky a bouře. Stejnou funkci nově implementovala také česká aplikace Ventusky. Využívá přitom dat z webu Blitzortung.org, kde se nacházejí data sesbíraná z pozemních detektorů, které si lidé instalují k sobě domů.

Ventusky: Weather Maps & Radar
Ventusky: Weather Maps & Radar

„Česká aplikace Ventusky na iOS a Android nově nabízí detekci bleskových výbojů v reálném čase. Na vrstvě radaru mohou uživatelé vidět, kde právě uhodil blesk a jak silná bouřka se k nim žene. Právě bouřky s vysokým počtem blesků jsou nejnebezpečnější. Studie ukazují, že bouřky doprovázené vysokým počtem blesků častěji přinášejí kroupy, přívalové srážky či silné nárazy větru. Nová funkce tak pomůže ochránit životy a posouvá možnosti platformy Ventusky v ochraně lidí o další úroveň,“ vysvětlují autoři v tiskové zprávě.

aplikace Ventusky blesky ukázka

Zmíněná síť Blitzortung pokrývá celý svět, ale nejpřesnější detekci má v severní Americe a v Evropě. Naopak v Africe je přesnost nízká a počet zachycených blesků je zde nízký. Aplikace Ventusky zobrazuje na radaru nejen aktuální blesky, které reálně uhodily, ale i oblasti, kde by blesk uhodit mohl. Ty jsou v aplikaci označené červenými ikonami blesků a jejich predikce je až na 24 hodin. Naopak blesky reálně detekované jsou označené jasně bílou ikonou blesku a zobrazují se jen pro aktuální čas.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Kdy se u vás naposledy pořádně blýskalo?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)