Novinka jménem Bleskradar vám ukáže, kde se zrovna blýská

Aplikace Počasí & Radar bleskradar

Vývojáři meteorologické aplikace Aplikace Počasí & Radar oznámili, že v jejich nástroji začíná fungovat funkce nazvaná Bleskradar. Přesně jak název naznačuje, novinka dokáže uživateli zobrazit, kde se aktuálně nacházejí blesky a bouře. A to po celém světě a v období posledních patnácti minut.

Weather & Radar - Storm radar
Weather & Radar - Storm radar

“Na našem novém Bleskradaru můžete sledovat živě blesky po celém světě, které byly detekované v posledních 15 minutách. Na mapě se jeví jako jasně žluté body, jejichž konkrétní symbol se mírně liší v závislosti na stáří blesku. Ty nejaktuálnější blesky mají červené prstencové ohraničení a navíc graficky vysílají soustředné bílé kruhy, které symbolizují bezprostřední akustický projev blesku – hrom,” popisují autoři novinku.

Bleskradar_Aplikace_Počasí & Radar

Nejstarší blesky, které se odehrály před maximálně 15 minutami, jsou pak zastoupeny prostými jasně žlutými body. “Díky této časové diferenciaci jednotlivých blesků lze tak i krásně pozorovat dráhu daného bouřkového systému,” dodávají vývojáři.

Jak se blesk detekuje?

Stěžejní je využití faktu, že bleskový výboj generuje elektromagntické pole, které se jako vlny šíří z místa vzniku do okolí rychlostí světla. Nejintenzivnější oblast takového elektromagnetického záření se pohybuje v intervalu od 5 do 10 kHz. Zpětné výboje při blesku, který uděří z oblaku na zemský povrch, pak emituje zpět silnou nízkofrekvenční radiaci, zatímco hlavní výboj k zemi a také výboje v rámci bouřkových oblaků jsou zdrojem signálů o velmi nízké frekvenci. A právě těchto principů využívají detekční systémy blesků.

Ačkoli již v aplikaci dlouho funguje meteoradar, ten zobrazuje pomocí žlutých nebo oranžových puntíků kombinaci vícero blesků najednou z okolí i několik set metrů. “Jejich poměr závisí na tom, kolik bleskových výbojů bylo registrováno v zobrazeném čase a zobrazení si můžeme v čase posouvat dopředu nebo i zpětně v archivu,” vysvětlují autoři aplikace Počasí & Radar.

Kde a kdy jste zažili největší bouři?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)