V jakém režimu fotíte s chytrým telefonem? (Víkendová hlasovačka)

foto

Můžeme celkem spolehlivě tvrdit, že chytré telefony vytlačily ze svých pozic kompaktní digitální fotoaparáty. Díky neustálému zlepšování dnes většině uživatelů naprosto v roli primárního foťáku s přehledem stačí. V jakém režimu fotíte – na automat, nebo na manuál? Na to se ptáme v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Okénko do historie

Když se podíváme do minulosti, zjistíme, že historie fotoaparátů v mobilních telefonech se píše již dlouhých 19 let. V roce 2000 představil Samsung svůj model SCH-V200 s 0,35Mpx foťákem. U tohoto modelu bychom však měli mluvit spíše o telefonu a fotoaparátu v jednom těle. Pořízené snímky totiž nešlo v mobilu prohlížet ani editovat – pro tyto účely bylo nutné je stáhnout kabelem do počítače.

Prvním skutečným „fotomobilem“ tak je Sharp J-SH04, představený v listopadu 2000. Na jeho zadní straně byl fotoaparát s rozlišením 0,11 Mpx, který pořizoval snímky o velikosti 352 × 288 obrazových bodů. Je jasné, že ve srovnání s dnešními telefony můžeme mluvit spíše o „obrazovém zápisníku“, nicméně většina věcí, které dnes považujeme za samozřejmost, mívala těžké začátky.

Oba historické kousky představil ve článku Vzpomínáte, jaký byl první telefon s fotoaparátem na světě? Honza Dolejš, který konstatoval: „Kvalita byla otřesná a do použitelnosti fotografií bylo ještě hodně daleko. Byl to ale začátek, který vytvořil dnešní podobu…“

Telefon v roli fotoaparátu

Fotoaparáty v telefonech prošly doslova překotným vývojem, během kterého se postupně zlepšovaly jejich parametry. V počáteční fázi byla zřejmá snaha nabídnout co možná nejvyšší rozlišení, nicméně zákazníci rychle poznali, že počet bodů nemusí ani zdaleka odrážet skutečnou kvalitu snímků.

Dnes nejsou výjimkou snímače s rozlišením 48 Mpx, které v rámci o dosažení co možná nejvyšší kvality skládají čtyři body ze senzoru do jednoho bodu výsledného obrázku. Roste také počet objektivů – dnes už nejsou výjimkou telefony se třemi foťáky, z nichž jeden zastává roli teleobjektivu s optickým zoomem a další funguje jako širokoúhlý objektiv.

Dnešní mobily mají tři a více fotoaparátůDnešní mobily mají tři a více fotoaparátů

Zásadní roli hraje také software, který může snímky vylepšit, ale také nepříjemně pokazit. Objevují se nové technologie, jako je umělá inteligence, která dokáže nastavit parametry foťáku podle toho, jakou scénu fotografujete. Část nastavení má ale pod kontrolou uživatel a je jen na něm, zda je využije.

V jakém režimu fotíte s chytrým telefonem?V jakém režimu fotíte s chytrým telefonem?

V jakém režimu fotíte s chytrým telefonem?

V rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze se budeme ptát na to, v jakém režimu fotíte s chytrým telefonem. Konkrétně nám jde o to, jestli se plně spoléháte na schopnosti telefonu, měníte některé parametry, případně jestli využíváte manuální režim, jež některé mobily nabízejí.
[gravityform id=“250″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vnímáte automatiku fotoaparátů v chytrých telefonech a v jakých situacích raději používáte manuální nastavení. Pokud máte zkušenosti s fungováním umělé inteligence v tomto směru, budeme rádi, když se o ně podělíte.

Výsledky ankety V jakém režimu fotíte s chytrým telefonem?Výsledky ankety V jakém režimu fotíte s chytrým telefonem?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli uvažujete o ohebném telefonu. Do hlasování se zapojilo 111 čtenářů a výsledky ukázaly víceméně to, co jsme očekávali.

Výsledky ankety: Uvažujete o ohebném telefonu?Výsledky ankety: Uvažujete o ohebném telefonu?

Pouze 11 % hlasujících vidí výhody tohoto řešení, na jejichž základě o ohebném telefonu uvažují, dalších 20 % pak výhody vidí, ale neuvažuje o něm. Nejsilnější skupina, sestávající ze 39 % hlasujících, žádné výhody ohebných telefonů nevidí. Dalších 29 % pak sleduje situaci a sbírá informace.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)