V App Store je více placených aplikací než v Obchodě Play. Proč?

v-app-store-je-vice-placenych-aplikaci_ico

Analytická společnost 42matters shromažďuje různé informace o obecných trendech v mobilní sféře. Zaměřuje se zejména na aplikace, kde statisticky analyzuje oficiální repozitáře Obchod Play a App Store. Výsledky jsou určeny především pro podnikový segment, tudíž jsou užitečné zejména těm, kteří pracují v různých odvětvích mobilního průmyslu. Nyní však část výsledků publikovali na svém webu, a nutno konstatovat, že se jedná o poměrně zajímavé informace. Kromě jiného z nich například vyplývá, že v App Store je více placených aplikací než v Obchodě Play. Pojďme ale postupně.

Začněme prvním číslem. Počet aplikací pro Android v Obchodě Play je vyšší než počet aplikací pro iOS v App Store. Poměr byl na konci října 2,7 milionů ku 2,1 milionům. To samozřejmě nic nevypovídá o kvalitě aplikací, neboť obě platformy mají jinak postavené přidávání nových programů do repozitáře. V prvním případě si v podstatě každý může nahrát cokoli, co neodporuje pravidlům, ale u Applu jsou aplikace kontrolovány a schvalovány. Vedle toho Apple vyžaduje za možnost publikovat ve svém repozitáři částku 99 dolarů, vývojářské nástroje navíc jsou k dispozici jen pro Mac, zatímco Google chce za podobné možnosti 25 dolarů a jeho SDK a Android studio jsou zdarma pro Windows, Mac OS a Linux.

Ještě před několika lety přitom bylo v App Store více programů než u jeho konkurence, protože finanční možnosti vlastníků iPhonů a iPadů byly přeci jen o něco vyšší a pro vývojáře byl tento trh lukrativnější. Rychlé rozšíření operačního systému se zeleným robotem ve znaku na světovém trhu logicky hrálo roli v současné převaze Obchodu Play proti App Store.

V App Store je více placených aplikací

Zajímavý je poměr her a ostatních aplikací. Zatímco v Obchodě Play tvoří hry 18,2 %, v App Store 22,7 %. Vyšší počet her lze přičíst skutečnosti, že pořídit nelegální kopii hry na Android je citelně jednodušší než na iOS, takže autoři jsou méně ochotni publikovat na této platformě. Zajímavostí je, že kategorie „vzdělávání“ a „životní styl“ obsahují více než 400 000 aplikací.

V App Store je více placených aplikací a her V App Store je více placených aplikací a her

Jiný je také poměr placených programů a těch, které jsou nabízeny zdarma. Právě „spousta aplikací zadarmo“ bývá často zmiňována jako jedna z výhod Androidu. V Obchodě Play tak najdete jen 8,1 % placených programů, zatímco v App Store je více placených aplikací – konkrétně 16 %, tedy bezmála dvakrát tolik. Je ale pravdou, že za některé aplikace, které jsou pro Android zdarma, musí majitelé „jablečných telefonů“ platit.

Počet nových aplikací v repozitáři Počet nových aplikací v repozitáři

Dalším zajímavým číslem je počet nových aplikací. Zatímco v Obchodě Play přibývá denně 4143 programů. v App Store je toto číslo nižší – konkrétně 3885. Na oficiálním webu 42matters najdete také údaje o tom, v jakých cenových relacích se pohybují placené aplikace a jak častá jsou jednotlivá uživatelská hodnocení.

Zdroje: 4pda.ru, androidpolice.com, 42matters.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (9)