Menu

Ultimate Backup Tool: úplná záloha telefonu bez nutnosti rootu (pro Android 4.x)

Patrně každý rozumný uživatel, kterému není jedno, co se stane s jeho daty při ztrátě či závadě telefonu, zálohuje. Možností je celá řada – od jednoduchých zálohovacích aplikací, které zkopírují obrázky, dokumenty a další data do cloudu (viz například recenze Clickfree Mobile Backup: Rychlá a jednoduchá záloha dat), přes poměrně sofistikovaný nástroj Titanium Backup, až po kompletní zálohu aktuální ROMky formou Nandroid zálohy. K úplné záloze, která archivuje i data a nastavení, je ale nezbytný root zařízení, který je poněkud riskantní, a kromě toho znamená také ztrátu záruky.

Naštěstí požadavek na root je od této chvíle minulostí – vývojář, který vystupuje na diskuzním fóru XDA pod přezdívkou Gigadroid, připravil nástroj pro Windows, který dovoluje zazálohovat a obnovit různé typy dat bez rootu. Nejedná se ale – narozdíl od Nandroid zálohy – o přesný snapshot zařízení. Ultimate Backup Tool zálohuje aplikace, jejich data a informace uložené na interní a externí paměťové kartě.

Jediné, co budete k provozu této aplikace potřebovat, je kabel pro připojení k počítači a povolit USB ladění. Ultimate Backup Tool používá, na rozdíl od aplikace běžící v telefonu, vyšší oprávnění, neboť komunikuje s telefonem přes ADB.

Pojďme se tedy podívat na to, jak probíhá vytvoření zálohy. Nejprve je tedy nutné povolit ladění USB. To provedete takto:

 1. přejděte do Nastavení telefonu, do kterého se zpravidla dostanete z domovské obrazovky stiskem klávesy [Menu] a volbou Nastavení.
 2. Stiskněte klávesu Menu a přejděte do Nastavení;

  Stiskněte klávesu Menu a přejděte do Nastavení

 3. Pokračujte do menu Aplikace.
 4. Otevřete Aplikace

  Otevřete Aplikace

 5. Dále přejděte do sekce Rozvoj či Vývoj.
 6. Přejděte do sekce Rozvoj

  Přejděte do sekce Rozvoj

 7. Aktivujte zatržítko Ladění USB.
 8. Povolte Ladění USB

  Povolte Ladění USB

Poté si stáhněte aplikaci Ultimate Backup Tool (lze ji najít v příslušném vlákně XDA fóra) a soubory ze staženého archivu ZIP rozbalte do nějaké složky.

Následně připojte telefon k počítači USB kabelem. V případě, že jste telefon k PC ještě nepřipojovali, pravděpodobně budete požádáni o instalaci ovladačů. Ty byste měli najít buď v interní paměti telefonu (pokud ji připojíte jako disk), na paměťové kartě, na CD (bylo-li součástí balení), nebo na oficiálních webových stránkách výrobce vašeho telefonu (hledejte sekci Support a/nebo Downloads).

V případě, že při pokusu o zálohu narazíte na chybu, pak budou na vině právě nesprávné či nenainstalované ovladače, nebo nesprávně nastavený režim připojení přes USB, který je možné změnit přes notifikační lištu.

Ze složky, kam jste rozbalili stažený ZIP, spusťte soubor UBT.exe. Jak můžete vidět na níže uvedeném snímku obrazovky, Ultimate Backup Tool běží v textovém prostředí, ve kterém volíte možností zadáním čísla z nabídky a jeho potvrzením klávesou Enter. Všimněte si dvou důležitých upozornění: aplikace nezálohuje SMS a záloha bude uložena na disk C do souboru backup.ab ve složce backup.

Možnosti zálohy jsou tedy následující:

 1. Kompletní záloha bez systémových aplikací
 2. Kompletní záloha se systémovými aplikacemi (nebezpečné)
 3. Záloha dat aplikací a zařízení (nikoli aplikací samotných)
 4. Záloha aplikací
 5. Zálohování sdíleného úložiště/obsahu paměťové karty
 6. Obnova
 7. Ukončení programu
Ultimate Backup Tool běží v textovém režimu

Ultimate Backup Tool běží v textovém režimu

Jak to funguje?

Ve skutečnosti se jedná o dávkový soubor s příkazy adb (Android Debug Bridge), zkompilovaný do spustitelného programu exe. Pokud máte nainstalovaný balík Android SDK, můžete jednotlivé možnosti vyvolat následujícími příkazy (příkazy budou fungovat, pokud máte soubot adb.exe ve složce, která je definována v proměnné PATH, nebo pokud příkazy spustíte z této složky – tj. při standardní instalaci z c:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools\).

 • Kompletní záloha bez systémových aplikací = adb backup -apk -shared -all -nosystem -f C:\backup\backup.ab
 • Kompletní záloha se systémovými aplikacemi = adb backup -apk -shared -all -system -f C:\backup\backup.ab
 • Záloha dat aplikací a zařízení = adb backup -all -f C:\backup\backup.ab
 • Záloha aplikací = adb backup -apk -noshared – nosystem -f C:\backup\backup.ab
 • Zálohování sdíleného úložiště/obsahu paměťové karty = adb backup -noapk -shared -nosystem -f C:\backup\backup.ab
 • Obnova = adb restore C:\backup\backup.ab

Uvedené příkazy by, na rozdíl od aplikace Ultimate Backup Tool, měly fungovat také v Android SDK pod Linuxem (zde samozřejmě bude nutné zadat cílovou složku jinak).

Pouze pro Android 4.x?

Pokusili jsme se takto vytvořit zálohu na dvou redakčních telefonech: Samsungu Galaxy S II (Android 2.3.5, Batista70 ROM) a Vodafone 845 (Android 2.1, původní ROM), přičemž aplikaci jsme spouštěli na Windows XP. V obou případech záloha bez bližšího upřesnění neproběhla, ačkoli jsme měli korektně nainstalované ovladače a povolené ladění USB. Nicméně na XDA řada uživatelů hlásí, že vše funguje, jak má. Následné otestování přímým zadáním adb příkazů skončilo hláškou adb: unable to connect for backup. Podle některých zdrojů by se na telefonu měla zobrazit výzva k souhlasu se zálohou, která se v našem případě nezobrazila, podle jiných se tento problém vyskytuje na telefonech s Androidem starší verze než 4.x, jež zálohu přes ADB nepodporují. Tuto verzi zmiňuje také server Talk Andoid, který o UBT informoval. Pokud tedy budete Ultimate Backup Tool testovat, dejte nám v diskuzi pod článkem vědět, zda jste uspěli či nikoli, nezapomeňte zmínit, na jakém OS, telefonu a verzi Androidu jste program použili.

 

Komentáře

arcadio

arcadio

4.9.2012 11:36

nikde jsem nedohledal, co tahle utilitka zálohuje. jen aplikace bez nastavených dat? … to by bylo lepší jak drátem do oka, ale porád to neni záloha :-(

PeePay

PeePay

4.9.2012 14:06

arcadio: Staci citat, je to v clanku napisane.
“Ultimate Backup Tool zálohuje aplikace, jejich data a informace uložené na interní a externí paměťové kartě.”

Ja som to skusal davnejsie nie cez tento tool, ale priamo prikazmi pre adb. Zalohu som uspesne vytvoril z HTC Sensation (ICS) a uspesne som ju aplikoval na HTC One X (ICS). Avsak, z ASUS TF201 (tiez ICS) mi zaloha vytvorit nesla. Nevypisalo chybu, ale len to trvalo do nekonecna a nic sa neprenieslo.

JaroB

JaroB

4.9.2012 15:09

Dá sa urobiť záloha dat aplikácií a aplikacií samotných /bez systémových/ tak aby sa táto záloha dala použiť aj na inom zariadení na akom bola tá záloha spravená ??? Mám na mysli napr. na SII mám plno hier a uložených pozícií. Chcem prejsť na S3 ale nechcem prísť o uložené pozície…ako sa toto dá uskutočniť???
DIK

PeePay

PeePay

4.9.2012 17:51

JaroB: Ako som napisal vyssie, mne to fungovalo z HTC Sensation na HTC One X, takze vo vseobecnosti by to nemal byt problem. Jedine ze by prave medzi tymi dvomi konkretnymi zariadeniami bolo nieco nekompatibilne.

clot

clot

4.9.2012 19:06

Ok,
záloha č1 na sgs3 se zřejmě povedla-soubor backup.ab má 1:58GB jak otevřít zálohovaný soubor ? Samozřejmě mě sgs3 upozornila na zálohu a vyžadovala zadat gesto-heslo pro šifrování zálohy . Po zadání hesla proběhla záloha hladce.Toto
je výsledek backup.ab má 1:58GB.

danny

danny

4.9.2012 19:20

Nefunguje mi obnova na Nexus S Jelly Bean 4.1.1. Zazálohoval jsem data aplikací a na telefonu se akorát ukáže Obnovení skončilo, ale data obnovena nejsou…

Me

Me

4.9.2012 19:27

nj jak je to bez nutnosti rootu, tak to nikdy není ono… nejlepší je prostě binární kopie jak to má například ClockWorkMod

Agresor

Agresor

4.9.2012 22:42

Na co zalohovat? Fotky mobilem nebo tabletem nefotim. Kontakty mam ulozeny na G uctu-> to samy dokumenty mam na nejakym cloudu, takze kdybych ho stratil tak mi je uplne jedno, jestli mam zalohovanej telefon nebo ne. Nejak jsem nenasel duvod proc zalohovat.

Alli

Alli

5.9.2012 8:02

A nebude to nahodou o tom, ze si zalohujes aplikace a jejich nastaveni? Tzn, ze pak nebudes jak trubka muset vsechno stahovat instalovat a hlavne nastavovat znova, ale ze to jen obnovis?
Mne by spis zajimalo, jak se to obnovuje. Je sice fajn miti zalohu, ale jak s ni pak nalozit, to uz se tu nedoctu :-(

JirkaS

JirkaS

5.9.2012 8:09

Agresor: Protože stále existuje nemalá skupina lidí, která si poklepe na čelo, když se dozví s jakou lehkostí jiní lidé svěřují svá data Google a nebo dalším cloudům. A já patřím do této skupiny.

PeePay

PeePay

5.9.2012 8:51

Ci su nejake data v cloude, alebo nie, zaloha sa oplati. Ved o tom prave je, ze zalohuje to, co je v TELEFONE.
Teda stiahnem si aplikaciu na cestovne poriadky, nastavim si oblubene zastavky, oblubene spojenia, preferovany typ dopravy… Po vymene telefonu by som to musel stahovat a nastavovat znova. So zalohou sa prenesie vsetko. Je teda z toho nieco v clude? Nie. Zjednodusi mi zaloha opatovne pouzitie aplikacie na inom telefone? Ano. A takychto aplikacii mozem mat desiatky.

Alli: Staci citat. Bod 6 toho programu je obnova (restore), teda obnovenie zalohy na druhy telefon.

Alli

Alli

5.9.2012 10:16

Zkusil jsem to na galaxy nexus a nic :-( Jen to probliklo a hotovo. Zkousel jsem jak tu prvni verzi odsud tak 1.2.2 z toho fora. Ovladace mam nainstalovane, USB ladeni jsem povolil

Agresor

Agresor

5.9.2012 14:45

Alli: tak to pak jo, to chapu, jenze to nevyuzivam stejne. Aplikace mam v play marketu, takze vim, co jsem mel nainstalovany naposled, data aplikaci nezalohuju, jelikoz nepouzivam aplikace u kterych bychto potreboval.

JirkaS: skoro kazda 2 druha aplikace chce cteny uziv dat popripade i telefoni seznam, takze si myslim, ze pokud kontakty zna Google a data muj cloud, tak jsem na tom s bezpecnosti mozna furt lip nez ty ;)

ella

ella

5.9.2012 20:43

Tak jsem se na to koukala, ale pod bodem 2 je kompletní záloha se systémovými aplikacemi jako nebezpečné…v čem nebezpečné ? Mi jde právě o komplet i se systémem, nechci zasahovat do rootu v Padfone :)
Děkuji

Bruk

Bruk

6.9.2012 13:23

Tak u mě záloha prošla. Volil jsem bez systémových aplikací. Akorát jsem si mohl udělat zálohu předtím, než jsem si tel. zasral hrama :-D Velikost zálohy mám 6,3 GB :-D
Záloha provedena na OS Windows 7 64bit a na telefonu Asus Padfone s ICS v4.0.4 ;-)

JirkaS

JirkaS

6.9.2012 13:24

Agresor: Aplikací, které chtějí číst kontakty mám pár. Každé to po instalaci zablokuji. Pokud se jí to nelíbí, tak jí stejně většinou blokuji net. Kombinace kontakty a net je blbá, ale neuvědomuji si, že bych nějakou takovou měl (navigace?).
Nicméně je to asi stejně jedno, protože já jsem v kontaktech mnoha jiných, kteří ty kontakty u Google mají.
Ještě mě štvě oprávnění “Phone state and identity”, jeho blokování aplikace většinou nepřežije.

Razal

Razal

16.9.2012 18:20

Prima. Tak sem zkousel a zkousel a zkratka Android 2.2 na svem LG proste opravdu nezazalohuju. V lepsim pripade se mi vitvori soubor zalohy s 0 kb. Takze vsechny zarizeni bez Androidu 4.X vyhazet a koupit nova? Nu coz, jen luza si jeste hraje na zaruku u zarizeni s cenou pod 10K. Bohuzel k ni patrim :-(( Navic teda nechapu proc se musi aplikace ktera bezi v textovem rezimu bezpodminecne pripojit k internetu. Pokud neni, zustane vyset na uvodnim vypisu.bk detekci zarizeni. No prinejmensim to a ze ji hlasi antivir (coz se stat muze) byl duvod ze sem ji smazal a se slzou v oku vzpominam na Siemens kde zaloha vsech dat nebyla duvodem prijit o zaruku. A TO NEBEZEL NA OS S LICENCI GNU/GPL. ANDROID je pro me minimalne do vyprseni zaruky velkym zklamanim!!!!!!!!

Viper

Viper

22.12.2012 14:28

Záloha na mém SGSIII 4.1.1 se opakovaně nedaří. Vše probíhá podle popsaných postupů, ale ve chvíli, kdy se na telefonu objeví hláška: “Úplná záloha, obdrželi jsme požadavek na úplnou zálohu…” a dole dvě možnosti “Nezálohovat” a “Zálohovat data”, zůstává volba “Zálohovat data” neaktivní. Po tapnutí na ní se nic neděje. V PC se sice objeví soubor backup.ab, ale s nulovou velikostí. Po chvílí pak na PC vyskočí hláška Backup complete. Nevíte někdo, čím to může být?

GhostTom

GhostTom

31.12.2012 20:31

Musíš si zadat heslo v písmenkové podobě tohle mi to dělalo to samí když sem zadával číslice..

bOBR

bOBR

23.1.2013 17:04

Nenechte se odradit tím, jak to DLOUHO TRVÁ, dělám zálohu na svém Galaxy note, a už to jede tak přes 3 hodiny a pořád nic. Stačí si spustit zobrazení procesů a ram, kde jde videt, ze to skutecne srotuje a dál se taky hodí podivat na soubor, ktery to vytvari, ten muj backup.ab ma po cca 3 hodinach 18.5 GB a myslim, ze to jeste bude trvat – porovnam s celkovou sumou dat, ktera je v phonu ulozena. Snad to bude fungovat. PEACE

bOBR

bOBR

23.1.2013 17:13

Souhlasim s Razalem, ze ANDROID je nejvetsi s.h-i:t ze vsech OS. Fuj! Bohuzel se tezko vybiraji schopna zarizeni, ktere jej nemaji. Dale reaguji na Vipera a GhostToma: Mě to normálně udělalo backup.ab o vel. cca 20GB (zatím) a pritom jsem zadal ciselny kod…

Gimper

Gimper

8.2.2013 11:18

Nevím kde kdo přišel nato, že root-nutím telefonu příjde o záruku, ale je pěkný jaký demagogie se vymýšlí. Pokud telefon rootnu, o žáruku na HW samozřejmě nepříjdu (tedy v tom případě, že HW nepoškodí nějaká moje SW úprava). Kdo toto nechápe si zaslouží plakat a hledat všemožné jiné cesty.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

8.2.2013 11:21

To: Gimper
Dobrý den,

možná by Vás mohl zajímat článek Jaké jsou následky rootnutí smartphonu s Androidem? (postoje výrobců) – viz http://extrapc.cnews.cz/clanky/jake-jsou-nasledky-rootnuti-smartphonu-androidem-postoje-vyrobcu/strana/0/1
Závěr: “Pokud pomineme čistý Android na Nexusech, tak nejlepší postoj k rootnutým zařízením má Sony, které ale samo vydává aktualizace s velkým zpožděním. Následuje Asus, který naopak vydává nové verze relativně svižně. HTC toleruje, pokud telefon před reklamací uvedete do originálního stavu, ale postoje dalších výrobců jsou již poměrně přísné.”

Gimper

Gimper

8.2.2013 11:23

Nevím, vlastním Galaxy S2 a na dotaz distrubutora mi bylo odpovězeno +- tím co jsem psal výše, hezký den.

Gimper

Gimper

8.2.2013 11:27

Aby to nevypadalo, že si vymyšlím, tu je odpověď z czc.cz:

Dobrý den,

Kontaktoval sem autorizovaný servis a bylo mi sděleno že pokud se jedná originálního SW od výrobce tak se záruka neztrácí. V případě že se jedná o neoficiální ROM se při případné reklamaci bude posuzovat zda závadu nezpůsobuje právě neoriginální SW.

Podle mě se to dost liší od tvrzení z Vámi linkovaného článku.

Kateřina

Kateřina

19.4.2013 11:19

Dobrý den,
nemohl by mi někdo poradit?
V mém Samsungu došlo k nějaké chybě, takže nešel zazálohovat ani mně ani servisu. jediné co jsem mohla udělat, že jsem nakopírovala složky z telefonu do PC v domnění, že třeba z nich pak něco půjde vyždímat. Kam se ukládá kalendář nebo třeba data rozehraných her? Vše jsem ještě přesunula na sd cartu, ale bohužel jsem tam žádná data pro aktualizaci nenašla.
Děkuji za info

Petr Svoboda

Petr Svoboda

22.4.2013 13:15

Zda se, ze to jede v pohode, CHUWI v99, Android 4.1.*

EagleEye1984

EagleEye1984

21.8.2013 11:27

Vyzkousel sem na Samsungu Galaxy SII a po vybrani jakekoliv akce (krome quit) se nestalo nic :-( Mam Android 4.2

natv

natv

28.9.2013 13:23

Mám SG NOTE2, ale chtěl bych “3”! Ale nevím, jak s přenesním dat (zálohy)do nového přístroje! V tomto směru: “zlatej apple”!!! Záloha na iTunes a možnost obnovení do nového přístroje naprosto v pohodě!!!

elgekon

elgekon

20.4.2014 20:24

Zdravím.

Nějaký nápad, když mi záloha nefunguje? Po zadání jakéhokoliv příkazu okno jen problikne a nic se nestane … jediné co funguje, je exit.

mentt

mentt

8.7.2014 12:58

Je možné tímto nástrojem zálohovat SMS? Pokud ne doporučili by jste nějaký tool?

RSS (komentáře k článku)