Ultimate Backup Tool: úplná záloha telefonu bez nutnosti rootu (pro Android 4.x)

ubt_ico

Patrně každý rozumný uživatel, kterému není jedno, co se stane s jeho daty při ztrátě či závadě telefonu, zálohuje. Možností je celá řada – od jednoduchých zálohovacích aplikací, které zkopírují obrázky, dokumenty a další data do cloudu (viz například recenze Clickfree Mobile Backup: Rychlá a jednoduchá záloha dat), přes poměrně sofistikovaný nástroj Titanium Backup, až po kompletní zálohu aktuální ROMky formou Nandroid zálohy. K úplné záloze, která archivuje i data a nastavení, je ale nezbytný root zařízení, který je poněkud riskantní, a kromě toho znamená také ztrátu záruky.

Naštěstí požadavek na root je od této chvíle minulostí – vývojář, který vystupuje na diskuzním fóru XDA pod přezdívkou Gigadroid, připravil nástroj pro Windows, který dovoluje zazálohovat a obnovit různé typy dat bez rootu. Nejedná se ale – narozdíl od Nandroid zálohy – o přesný snapshot zařízení. Ultimate Backup Tool zálohuje aplikace, jejich data a informace uložené na interní a externí paměťové kartě.

Jediné, co budete k provozu této aplikace potřebovat, je kabel pro připojení k počítači a povolit USB ladění. Ultimate Backup Tool používá, na rozdíl od aplikace běžící v telefonu, vyšší oprávnění, neboť komunikuje s telefonem přes ADB.

Pojďme se tedy podívat na to, jak probíhá vytvoření zálohy. Nejprve je tedy nutné povolit ladění USB. To provedete takto:

 1. přejděte do Nastavení telefonu, do kterého se zpravidla dostanete z domovské obrazovky stiskem klávesy [Menu] a volbou Nastavení.
 2. Stiskněte klávesu Menu a přejděte do Nastavení;

  Stiskněte klávesu Menu a přejděte do Nastavení

 3. Pokračujte do menu Aplikace.
 4. Dále přejděte do sekce Rozvoj či Vývoj.
 5. Aktivujte zatržítko Ladění USB.

Poté si stáhněte aplikaci Ultimate Backup Tool (lze ji najít v příslušném vlákně XDA fóra) a soubory ze staženého archivu ZIP rozbalte do nějaké složky.

Následně připojte telefon k počítači USB kabelem. V případě, že jste telefon k PC ještě nepřipojovali, pravděpodobně budete požádáni o instalaci ovladačů. Ty byste měli najít buď v interní paměti telefonu (pokud ji připojíte jako disk), na paměťové kartě, na CD (bylo-li součástí balení), nebo na oficiálních webových stránkách výrobce vašeho telefonu (hledejte sekci Support a/nebo Downloads).

V případě, že při pokusu o zálohu narazíte na chybu, pak budou na vině právě nesprávné či nenainstalované ovladače, nebo nesprávně nastavený režim připojení přes USB, který je možné změnit přes notifikační lištu.

Ze složky, kam jste rozbalili stažený ZIP, spusťte soubor UBT.exe. Jak můžete vidět na níže uvedeném snímku obrazovky, Ultimate Backup Tool běží v textovém prostředí, ve kterém volíte možností zadáním čísla z nabídky a jeho potvrzením klávesou Enter. Všimněte si dvou důležitých upozornění: aplikace nezálohuje SMS a záloha bude uložena na disk C do souboru backup.ab ve složce backup.

Možnosti zálohy jsou tedy následující:

 1. Kompletní záloha bez systémových aplikací
 2. Kompletní záloha se systémovými aplikacemi (nebezpečné)
 3. Záloha dat aplikací a zařízení (nikoli aplikací samotných)
 4. Záloha aplikací
 5. Zálohování sdíleného úložiště/obsahu paměťové karty
 6. Obnova
 7. Ukončení programu
Ultimate Backup Tool běží v textovém režimu

Ultimate Backup Tool běží v textovém režimu

Jak to funguje?

Ve skutečnosti se jedná o dávkový soubor s příkazy adb (Android Debug Bridge), zkompilovaný do spustitelného programu exe. Pokud máte nainstalovaný balík Android SDK, můžete jednotlivé možnosti vyvolat následujícími příkazy (příkazy budou fungovat, pokud máte soubot adb.exe ve složce, která je definována v proměnné PATH, nebo pokud příkazy spustíte z této složky – tj. při standardní instalaci z c:Program FilesAndroidandroid-sdkplatform-tools).

 • Kompletní záloha bez systémových aplikací = adb backup -apk -shared -all -nosystem -f C:ackupackup.ab
 • Kompletní záloha se systémovými aplikacemi = adb backup -apk -shared -all -system -f C:ackupackup.ab
 • Záloha dat aplikací a zařízení = adb backup -all -f C:ackupackup.ab
 • Záloha aplikací = adb backup -apk -noshared – nosystem -f C:ackupackup.ab
 • Zálohování sdíleného úložiště/obsahu paměťové karty = adb backup -noapk -shared -nosystem -f C:ackupackup.ab
 • Obnova = adb restore C:ackupackup.ab

Uvedené příkazy by, na rozdíl od aplikace Ultimate Backup Tool, měly fungovat také v Android SDK pod Linuxem (zde samozřejmě bude nutné zadat cílovou složku jinak).

Pouze pro Android 4.x?

Pokusili jsme se takto vytvořit zálohu na dvou redakčních telefonech: Samsungu Galaxy S II (Android 2.3.5, Batista70 ROM) a Vodafone 845 (Android 2.1, původní ROM), přičemž aplikaci jsme spouštěli na Windows XP. V obou případech záloha bez bližšího upřesnění neproběhla, ačkoli jsme měli korektně nainstalované ovladače a povolené ladění USB. Nicméně na XDA řada uživatelů hlásí, že vše funguje, jak má. Následné otestování přímým zadáním adb příkazů skončilo hláškou adb: unable to connect for backup. Podle některých zdrojů by se na telefonu měla zobrazit výzva k souhlasu se zálohou, která se v našem případě nezobrazila, podle jiných se tento problém vyskytuje na telefonech s Androidem starší verze než 4.x, jež zálohu přes ADB nepodporují. Tuto verzi zmiňuje také server Talk Andoid, který o UBT informoval. Pokud tedy budete Ultimate Backup Tool testovat, dejte nám v diskuzi pod článkem vědět, zda jste uspěli či nikoli, nezapomeňte zmínit, na jakém OS, telefonu a verzi Androidu jste program použili.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)