Menu

Clickfree Mobile Backup: Rychlá a jednoduchá záloha dat

Čeho budete litovat více v případě ztráty, odcizení nebo neopravitelné poruchy telefonu: samotného zařízení, nebo v něm uložených dat? Většina uživatelů pravděpodobně odpoví “B je správně”, protože pořídit nový telefon nebývá až tak těžké, ale získat zpět ztracená data může být v mnoha případech nemožné. Přitom do telefonů dnes ukládáme a nosíme v nich informace, které jsou leckdy cennější než ty, jež máme uložené v počítači.

Android sice nativně podporuje ukládání některých dat do cloudu – nepřijdete tak o kalendář, seznam kontaktů, e-maily, možná ani o fotky, některá nastavení a nainstalované aplikace. Můžete také použít software od výrobce vašeho telefonu nebo tabletu, pokud je k dispozici – pak stačí připojit zařízení k počítači pomocí USB kabelu či Bluetooth a spustit aplikaci. Tímto způsobem lze nejen zálohovat data, ale často také sledovat a instalovat aktualizace. Žádný způsob zálohy dat ale není 100%, proto existuje celá řada alternativních aplikací. Majitelé rootnutých telefonů se mohou spolehnout na automatizovaná řešení – například velmi úspěšný a funkční Titanium Backup.

Pro uživatele, kteří z nějakého důvodu nemají rootnutý telefon, je tu relativně nový (v Obchodě Play se objevil v polovině května) zálohovací program Clickfree Mobile Backup. Vyznačuje se jednoduchostí a rychlostí, přitom zálohuje vše podstatné.

Aplikace se nevynořila z hlubin fóra XDA Developers, ani odnikud jinud, ale jde o osvědčený nástroj, vycházející z úspěšného zálohovacího programu Clickfree PC Content Backup Software pro PC. Firma Storage Appliance teď připravila jednoduchou a snadno použitelnou mobilní variantu, se kterou bez rootu zazálohujete všechna důležitá data, která máte uložená ve svém telefonu či tabletu, a to třeba i na více míst.

Co Clickfree Mobile Backup slibuje?

Pojďme se podívat na to, jaké funkce a vlastnosti slibují autoři této aplikace:

 • Zálohování na paměťovou kartu a/nebo do cloudového úložiště (podporovány jsou služby Dropbox, Box, SkyDrive, Disk Google a SugarSync).
 • Funkce zálohy jedním tapnutím: stačí klepnout na tlačítko “Backup Now” a automaticky se spustí zálohování.
 • Zálohování fotografií, hudby, videí, dokumentů, aplikací, záložek, kontaktů a kalendáře.
 • Možnost použít stejnou SD kartu pro zálohování více zařízení.
 • Kontrola zálohovaných položek.
 • Automatický výpočet prostoru pro zálohu a obnovení.
 • Pro kompletní obnovení veškerého zálohovaného obsahu na původní místo vystačíte s pouhými dvěma tapnutími.
 • Jednoduchá migrace, kdy zálohovaný multimediální obsah můžete snadno přenést do nového zařízení.

Jak můžete vidět z výše uvedeného seznamu, aplikace nabízí širokou škálu funkcí a možností. Vezmeme-li v úvahu, že je nabízena zcela zdarma, můžeme začít přičítat první kladné body.

Prostředí aplikace

Prostředí programu Clickfree Mobile Backup můžeme označit jako graficky zdařilé, snadno pochopitelné pro začátečníky i pokročilé, a orientované na snadné použití.

Při prvním spuštění se zobrazí licenční ujednání, které je nutné odsouhlasit, abyste mohli s programem pracovat.

Při prvním spuštění se zobrazí licenční ujednání

Při prvním spuštění se zobrazí licenční ujednání

Pak se již dostanete na úvodní obrazovku, která kromě uvítaní nabídne kvarteto tlačítek.

Na úvodní obrazovce najdete kvarteto tlačítek

Na úvodní obrazovce najdete kvarteto tlačítek

My se v první řadě podíváme na nastavení, skrývající se pod tlačítkem Backup Options.

Nastavení zálohování

Nastavení zálohování

Další nastavení

Další nastavení

V roletkovém menu Where to backup vyberete, kam bude uložena záloha – na výběr jsou již vyjmenovaná cloudová úložiště, nebo paměťová karta v zařízení (položka This device).

Kam bude uložena záloha

Kam bude uložena záloha

Zatržítkem pak určujete, jestli se má záloha provádět pouze při připojení k Internetu přes Wi-Fi, což bude v našich FUPem sužovaných krajích asi automatická volba.

Níže je sekce What to backup, kde si zvolíte, jaká data chcete zálohovat. Na výběr jsou: fotky, hudba, videa, dokumenty, aplikace, záložky, kontakty a kalendář.

Jaká data se mají zálohovat

Jaká data se mají zálohovat

Nastavení je zakončeno sekcí Advanced kde lze odstranit zálohu, odeslat systémový log vývojářům, nastavit, že nemají být zálohována data z SD karty a možnost zálohování souborů, k nimž je nutné mít práva roota.

Zcela na konci pak najdete informaci o verzi aplikace, odkaz na oficiální webové stránky a odkaz na Obchod Play, kde můžete Clickfree Mobile Backup oznámkovat.

Zálohujeme

Zálohování zahájíte stiskem zeleného tlačítka Backup Now. Nejprve budete dotázáni, kam má být záloha uložena, přičemž jako výchozí je aktivní možnost, kterou jste zvolili v nastavení. V případě, že chcete zálohu uložit do cloudu, budete požádáni o povolení přístupu k dané službě. Při dalším zálohování se program na cílové úložiště již neptá a automaticky zálohuje do posledního zvoleného místa.

Při záloze do cloudu budete požádáni o přístup

Při záloze do cloudu budete požádáni o přístup

Pokud například vyberete zálohu do Dropboxu, bude zde vytvořena složka Apps\CFBackup\, kam budou ukládány soubory se zálohou.

V případě zálohy na paměťovou kartu najdete své soubory ve složce clickfree\data.

V následujícím kroku můžete vybrat, jaká data chcete zahrnout. Stejně, jako v nastavení, jsou to fotky, hudba, videa, dokumenty, aplikace, záložky, kontakty a kalendář. V čem je tento přístup výhodný? Pokud například máte zapnuté automatické nahrávání fotek na Picasu, nebo do Dropboxu, je zbytečné je zálohovat ještě jednou do dalšího úložiště (ačkoli slovo “zbytečné” v tomto případě berte s nadsázkou, protože čím více nezávislých záloh máte, tím menší je riziko jejich případné ztráty či nedostupnosti).

Po tapnutí na tlačítko Next proběhne nejprve připojení ke zvolenému úložišti, následně aplikace shromáždí informace o tom, kolik souborů a jaké velikosti bude zálohováno. Poté proběhne samotná záloha. Na redakčním Samsungu Galaxy S II s 1,5 GB dat v bezmála 3000 souborech trval celý proces zálohy na interní SD lehce přes třicet minut.

Probíhá zálohování dat

Probíhá zálohování dat

V případě zálohy do Dropboxu byla za stejných podmínek doba několikanásobně delší – limitujícím faktorem byla pochopitelně rychlost připojení k Internetu, zejména pak rychlost uploadu do Dropboxu, která obecně není příliš vysoká.

První záloha bude patrně nejdelší, další by ale měly trvat méně času, neboť aplikace podporuje přírůstkové zálohování, což v praxi znamená, že pokaždé neukládá celý obsah telefonu, ale jen nové a změněné položky.

Záloha již jednou zálohovaného telefonu trvala jen dvě nebo tři minuty, nicméně vždy samozřejmě záleží na tom, jak velké změny se v systému odehrají od poslední zálohy, především pak jaký objem dat v telefonu přibude.

Praktické je, že i v průběhu zálohování můžete s telefonem pracovat, a do aplikace se kdykoli vrátíte přes notifikační lištu. Škoda jen, že v oznamovací oblasti není žádným způsobem indikováno, jak zálohování pokračuje.

O dokončení zálohování budete informováni jednoduchým dialogovým oknem. V případě, že během procesu zálohy dojde k problému, ujme se vás průvodce, který se pokusí ho za vaši asistence vyřešit.

O dokončení zálohy budete informováni dialogem

O dokončení zálohy budete informováni dialogem

Výsledky zálohování

Výsledky zálohování

Další možnosti

První dvě tlačítka domovské obrazovky jsme si již prohlédli, takže víte, že první slouží ke spuštění zálohy a druhé k nastavení parametrů. Podívejme se letmo na zbývající dvě:

 • Backup Summary zobrazí informace o provedené záloze – tedy kolik položek o jaké celkové velikosti bylo zazálohováno v jednotlivých kategoriích a celkem.
 • Informace o provedené záloze

  Informace o provedené záloze

 • Záloha by sama o sobě nebyla k ničemu, pokud byste uložená data nemohli vrátit zpět. Od toho je tu tlačítko Restore, které umožní uživateli zvolit, jaká data chce obnovit, a následně, po stisku stejně pojmenovaného tlačítka v dolní části okna, je obnoví do původního úložiště. Podobně, jako u zálohy, i zde budete o výsledku spraveni dialogem. Pokud se obnova nezdaří, opět bude připravena pomoc v podobě průvodce.
 • Jaká data chcete obnovit

  Jaká data chcete obnovit

  Probíhající obnova dat

  Probíhající obnova dat

  Data byla úspěšně obnovena

  Data byla úspěšně obnovena

Žádné další nabídky Clickfree Mobile Backup neskrývá, a to ani pod hardwarovou klávesou [Menu], kde obvykle najdeme možnosti “pro starší a pokročilé”. Celé rozhraní aplikace skutečně sestává jen z těchto čtyř tlačítek na jedné obrazovce.

Co by šlo vylepšit?

Samozřejmě nic není zcela dokonalé a i v případě této povedené aplikace vidíme prostor pro další zlepšování. Líbila by se nám synchronizace zálohy s aktuálním stavem zařízení, kdy by například po odinstalaci aplikace nebo fotografie došlo také k jejímu odstranění ze záložních souborů. V současném stavu se v případě obnovy dostanete přesně do stavu, v jakém jste prováděli zálohu, a přijdete tak o všechny následné změny.

Úplně nejvíc ale chybí možnost plánování automatické zálohy, kterou bychom od produktu, jež má přímo v názvu “Clickfree”, čekali. Takto je stále na uživateli, zda, kdy a jestli vůbec si na zálohování vzpomene a provede ho.

Ocenili bychom také zálohu textových zpráv, nicméně pro tyto účely je možné použít jinou aplikaci (například SMS Backup+). Bylo by ale dobré, kdyby kompletní zálohu řešil jeden program.

Chyběla nám také možnost zabezpečit soubor se zálohou heslem (pochopitelně včetně možnosti šifrování souboru), protože takto teoreticky stačí k získání všech dat z vašeho mobilu pouze otevřít zálohu na jiném zařízení.

Storage Appliance aplikaci průběžně vylepšuje a minimálně jednou měsíčně vydává novou verzi, takže můžeme předpokládat, že zmíněné funkce budou dříve či později doplněny.

Resumé

Clickfree Mobile Backup je snadno použitelná, rychlá a jednoduchá aplikace, která bude vyhovovat jak pokročilým uživatelům, tak začátečníkům. Nejlepší informace se skrývá v názvu – je zcela zdarma!

Klady

 • Jednoduché, čisté a snadno pochopitelné uživatelské rozhraní.
 • Záloha (kromě té první) je rychlá, stejně tak i obnova (v případě uložení do cloudu toto platí omezeně).
 • Velký počet možností, kam můžete svá data uložit.
 • Snadná kontrola toho, co bude zálohováno.

Zápory

 • Nedostatky uvedené v sekci “Co by šlo vylepšit?” Nejvíce chybí automatická záloha v zadaném intervalu.
 • Ocenili bychom prohlížeč zazálohovaných souborů.

Pokud se ptáte, proč raději nepoužít Titanium Backup, odpověď je následující: k zpřístupnění všech možností je potřeba koupit plnou verzi za více než sto korun (ano, je nám jasné, že data v telefonu mají daleko vyšší hodnotu) a především: pro začátečníka, který vystačí se zálohováním fotek, videí, dokumentů a několika databází, je Titanium zbytečně složité. Navíc je, s ohledem na požadavek zálohování, tak trochu kanónem na vrabce.

Aplikace Clickfree Mobile Backup a Titanium Backup jsou na pomyslné škále každá na jiném konci – dnes recenzovaný produkt oceníte, jestliže chcete jednoduše zálohovat důležitá data, bez ohledu na to, zda jste na Androidu začátečníkem, nebo ostříleným vlkem. Titanium je určeno pro pokročilé uživatele, kteří si budou vědět rady s jeho konfigurací, za což poskytne ještě širší možnosti zálohy a obnovy.

Koneckonců: je víceméně jedno jak zálohujete – důležité je, zda vůbec zálohujete.

Clickfree Mobile Backup
Storage Appliance Corp
Verze1.0.161 (16. 7. 2012)
Velikost1,9 MB
2.2+


Zdarma

 

Komentáře

mrk

mrk

8.8.2012 8:34

Umí zálohovat i nastavení aplikací?

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

8.8.2012 8:42

To: mrk
Ne, to (zatím?) neumí.

mrk

mrk

8.8.2012 9:48

Takže je to aplikace úplně k ničemu. K čemu mi je, že mi to obnoví aplikace, dokumenty, kontakty, obrázky atd. když stejně strávím půlden nastavováním telefonu a konfigurací aplikací (launchery, klávesnice atd.) do původního stavu?

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

8.8.2012 9:58

To: mrk
To bych neřekl, že je “úplně k ničemu”.
Bez roota celý telefon jednoduše nezazálohujete.
A pro běžného uživatele jsou důležité právě ty obrázky, kontakty, ….
Zrovna včera jsem obnovoval svůj telefon skrze CWM. Hodně mě mrzelo, že jsem si nenechal zálohu, pořízenou právě při psaní této recenze, neboť CWM nezálohuje paměťovou kartu :(

mrk

mrk

8.8.2012 10:15

A proč byste měl zálohovat paměťovou kartu? Tu vám přece telefon nevymaže. A kontakty, kalendář atd. se přece synchronizují přes Google účet, takže o ně rovněž nemůžete přijít.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

8.8.2012 10:36

To: mrk
Protože mi telefon oznámil, že je vadná (reálně se jednalo o interní paměť SGS II). Nezbylo, než provést reset do továrního nastavení, obnášející i smazání dat v obou pamětech.

bombatko

bombatko

16.8.2012 15:09

s odstupom casu, ale neda mi to! Toto je neuveritelna hlupost!!!!! Co tak skor napisat clanok o mnozstve cloudovych sluzieb a ich vyhodach? To, ze vadsina vyrobcov uz prestava podporovat sloty pre datakarty mozno ma nejake svoje opodstatnenie.Tato apka nedokaze zalohovat nastavenia ostatnych aplikacii a vsetko ostatne co dokaze je zbytocnost co naviac spomynate aj samotny. Naviac jeto free, takze samozrejme plne reklamy!!! A v poslednom rade co vlastne urobi? zozbiera vsetky vase data z telefonu a posle ich niekam na cloudovy server.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

17.8.2012 11:03

To: bombatko
Proč by to měla být hloupost? Je to Váš názor, nebo to máte nějak podložené?
Tvrzení, že “většina výrobců přestává používat sloty pro paměťové karty”, mohu rovnou označit jako mylné – naopak, většina výrobců u naprosté většiny modelů slot pro microSD kartu má. Ty, co je nemají, patří mezi výjimky.
Vy možná považujete zálohu dokumentů, kontaktů, fotek a SMSek za zbytečnost. Víte, často pomáhám méně zkušeným uživatelům při přechodech z jednoho telefonu na druhý. A víte, co chtějí přenést? Fotky, kontakty, SMSky, dokumenty. Přesně to, co tento program nabízí.
Ano, cloud je super – sám v něm mám skoro vše, a když měním telefon (třeba na recenzi), už neřeším nějaké přetahování dat. Možná byste ale nevěřil, kolik uživatelů nemá ani páru o Picase, Droboxu, a podobných službách. Jsou dokonce tací, kteří dokonce ani nepoužívají Kalendář Google či kontakty v GMailu, ale mají tato data uložená lokálně. Přesně jim může tato aplikace vytrhnout trn z paty při ztrátě/ukradení/neopravitelné závady telefonu.
Váš pohled je čistě subjektivní, nicméně nezapomínejte na to, že ne každý používá telefon jako Vy.

bombatko

bombatko

17.8.2012 20:17

To: Karel Kilian
a presne teraz si “buchol klinec po hlavicke” … mam uplnu predstavu o tom kolko ludi nevie, co je google account, picasa, flickr, google music, dropbox a pod. tiez sa s podobnimi poziadavkami na mna obracaju ludia ale snazim sa im vysvetlit co vsetko vdaka androidu a svojmu telefonu mozu vyuzit, ukazem im ako mozu vo svojom telefone udrzat niekolko tis. fotiek, viac, ako 1000 mp3, X GBa filmov, maily za niekolko rokov, sms, … vsetky osobne dokumenty a pod. a mam uplnu predstavu o tom kolko ludi mi nakoniec povie ” k***a a to som si kvoli tomu kupil novu 32 Gba kartu. a presne o to mi ide. vadsina tychto ludi ani nepouziva email na mobile, … vadsina tychto ludi Vam o tychto problemoch ani nepovie lebo ani o nich netusia. Uznavame android tak by sme sa aj sami mali snazit o zvyditelnenie vsetkeho, co moze ponuknut. Moj prispevok nemal byt chapany ako krytika, skor ako logicke zdvovodnenie preco by som cakal v danom problemom iny clanok. Ide mi o pomoc prave skupine ludi ktorej problemy obaja velmi dobre pozname. Ukazat im spravne riesenia. Prosim, ak je niekto local-patriot riesenie najde aj v tejto apke.Recenzia na tuto apku uz bola uverejnena, ale sam si dobre uvedomujes, ze “cesta vede jinudy” Ruku na srdce, predpokladas, ze niekedy tuto apku vyuzijes? Nebude prinosnejsie napisat clanok ( mozno serial)ako zbavit “tychto” ludi ich pravidelne kazde dva roky sa opakujuceho trapenia? Ber to v dobrom, naozaj timto vsetkym nesledujem ziadnu kritiku. Okrem mojadroid.sk ste jediny web ktory citam aj cez RSS v “rodnom” jazyku. Vela zdaru … ;)

SMS

SMS

15.1.2013 11:50

Zajímalo by mě co znamená věta: “Ocenili bychom také zálohu textových zpráv, nicméně pro tyto účely je možné použít jinou aplikaci (například SMS Backup+). Bylo by ale dobré, kdyby kompletní zálohu řešil jeden program”, když v nabídce, co chceme zálohovat je i možnost SMS, kterou jsem zaškrtl a napsalo mi to, že SMSky byly zálohovány…

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

15.1.2013 12:32

To: SMS
Dobrý den,

článek je z 8. 8. 2012 a tehdy aplikace zálohu SMS nenabízela.

Robin

Robin

17.1.2013 20:45

ja jsem si mobil zalohoval, hodil do tovar. nastaveni a ted mi ten program neumí najít původní zálohu. Co stim?

Tonda

Tonda

24.1.2013 21:13

Nevíte náhodou jestli se dá aplikace nastavit aby ukládala zálohu externí SD kartu?
Stalo se mi, ze tablet uplne spadl a musel jsem znovu nahrat system. No a s tím se mi samozřejmě vymazala zaloha na interni SD.
Diky za odpověď.

RSS (komentáře k článku)