Tisk z Androidu: návod, jak tisknout z mobilu či tabletu

tisk_android_ico

Ačkoli žijeme v moderním digitálním světě, stále jsme se ještě nedočkali doby bezpapírových kanceláří. Potřeba tisknout a uchovávat nejrůznější dokumenty v papírové podobě tu s námi patrně bude ještě řadu dalších let, stejně jako zastaralá byrokracie. Logicky tím pádem, zejména v podnikové sféře, vyvstává potřeba tisku z mobilních zařízení – tabletů a telefonů. V tomto článku vám ukážeme dvě cesty, jak na tisk z Androidu snadno a rychle.

Zejména ve firmách bývá požadován tisk z tabletů a telefonů. Zejména ve firmách bývá požadován tisk z tabletů a telefonů.

Hned na začátek si řekněme, že zcela čistý Android podporu tisku vlastně nemá. Po této možná smutné zprávě ale následuje další – lepší: Google nabízí zdarma jednoduché řešení této problematiky. Další pozitivní informací je fakt, že dokonce ani nebudete potřebovat moderní tiskárnu s podporou bezdrátového tisku – v pohodě budete moci tisknout na svém stávajícím modelu. Stačí, když je tiskárna připojena do sítě, případně k počítači, který je připojen k Internetu.

Google Cloud Print – tisk pro každého

Google Cloud Print je jednoduché a funkční řešení tisku pro všechny tiskárny, které nejsou připojeny do počítačové sítě. Z hlediska mobilního zařízení lze tuto metodu použít na všech telefonech a tabletech s Androidem, stejně jako na Chromeboocích. Co tedy dělat, chcete-li tisknout?

Prvním krokem je zadání tiskárny do Google Cloud Print. Toho dosáhnete tak, že v prohlížeči Chrome zadáte adresu chrome://devices. Zobrazí se seznam zařízení zaregistrovaných do služby a nová zařízení dostupná v síti.

Seznam zařízení zaregistrovaných do služby Seznam zařízení zaregistrovaných do služby

Klepněte na tlačítko Přidat tiskárny.

Klepněte na tlačítko Přidat tiskárny Klepněte na tlačítko Přidat tiskárny

Na další obrazovce se zobrazí všechny tiskárny, na které počítač umí tisknout. Zatržítky vyberte ty, které chcete používat, a stiskněte Přidat tiskárny.

Tímto krokem jste tiskárnu u počítače přidali do služby Google Cloud Print, což si můžete ověřit na webu https://www.google.com/cloudprint#printers.

Přehled tiskáren ve službě Google Cloud Print Přehled tiskáren ve službě Google Cloud Print

Na tiskárnách, které nejsou “cloud ready”, tedy těch, jež ke svému fungování potřebují zapnutý počítač a připojení kabelem, je nezbytné, aby v okamžiku tisku na PC běžel prohlížeč Chrome! Tato možnost tisku bude využívat konkrétní počítač, ke kterému se připojí pomocí sítě (mobilní/Wi-Fi). Pokud je počítač vypnutý, nebo není připojen do sítě, příkaz k tisku bude vykonán až poté, co bude zapnutý/připojený.

V případě “cloud ready” tiskáren se zpravidla jedná novější modely, disponující integrovaným Wi-Fi modulem, skrze který se připojují k síti a Internetu. Tyto tiskárny nevyžadují žádná zvláštní nastavení ani připojený počítač. S telefonem či tabletem s Androidem komunikují (de facto) přímo. Máte-li tedy tiskárnu s Wi-Fi, pak s největší pravděpodobností bude mít podporu cloudového tisku (pokud nemáte nějaký vysloveně starý či atypický model). V takovém případě stačí ze stránky Tiskárny podporující tisk z cloudu postupovat na web výrobce, na kterém se dozvíte další podrobnosti o tom, jak tiskárnu nakonfigurovat. Pokyny pro správné nastavení skoro jistě najdete i v manuálu či na instalačním médiu.

Odkazy na postupy pro tiskárny s podporou cloudu Odkazy na postupy pro tiskárny s podporou cloudu

Příprava zařízení s Androidem na tisk

Pokud máte nastavenou tiskárnu v Google Cloud Print, pak dalším krokem bude příprava telefonu či tabletu. Jediné, co musíte učinit, je stažení a instalace aplikace Cloud Print z Obchodu Play.

Cloud Print
Cloud Print

V tomto směru na vás nečeká žádné úskalí – pokud jste nainstalovali alespoň jednu aplikaci, určitě budete vědět, co máte dělat.

K tomu, aby tisk fungoval, musíte používat stejný účet Google v telefonu/tabletu s Androidem, který jste použili k registraci tiskárny do Google Cloud Print.

Pokud aplikace Cloud Print od Googlu není kompatibilní s vaším zařízením, nebo jestliže hledáte více funkcí, pak můžete také použít programy třetích stran, jako je například Cloud Print Plus. Většina těchto aplikací také používá rozhraní Google Cloud Print, takže nemusíte mít strach s fungováním z jiné aplikace.

PrintAway
PrintAway

Zajímá-li vás přehled programů, zvládajících tisk skrze Google Cloud Print, podívejte se na oficiální seznam aplikací, které fungují se službou Google Cloud Print.

Pokud pak chcete tisknout z nějaké aplikace, použijte funkci systémového sdílení (volba Sdílet, nebo odpovídající tlačítko) na obsahu, který chcete tisknout. Jako jedna z možností bude právě Cloud Print – zvolte ji a následně vyberte tiskárnu. Většina aplikací již přímo obsahují nabídku Tisk, takže můžete odeslat dokumenty tímto způsobem. Pak už zbývá jen vybrat příslušnou tiskárnu, počet kopií a velikost stránky.

Tisk funguje i tehdy, nalézají-li se telefon a tiskárna v jiné síti – sami jsme vyzkoušeli tisk z mobilu, připojeného přes mobilní data, na tiskárnu v lokální podnikové síti.

Zkuste i aplikaci k vaší tiskárně!

Ačkoli tento způsob uvádíme až jako druhý v pořadí, reálně se jedná o mnohem jednodušší a spolehlivější metodu ve srovnání s Google Cloud Print. Například nebudete muset provádět registraci, ani spoléhat na cloudové služby třetích stran. Bohužel bude fungovat pouze s bezdrátovými tiskárnami a výrobce zařízení musí poskytovat odpovídající aplikaci. Následné používání bývá výrazně snazší a rychlejší, neboť nevyžaduje žádné speciální nastavení a aplikace se připojuje přímo do tiskárny. Většina výrobců, kteří nabízejí bezdrátové tiskárny, poskytuje speciální aplikaci, která umožňuje ovládat tiskárnu bezdrátově odkudkoli.

Například nástroj HP ePrint umí vytisknout dokumenty PDF, Microsoft Office, fotografie a webové stránky.

How to print from your Android device to your HP Printer

How to print from your Android device to your HP Printer

HP ePrint
HP ePrint

Konkurenční Samsung Mobile Print dovoluje nejen tisk, ale (na kompatibilním zařízení) také faxování obsahu – obrázků, webových stránek, e-mailů, souborů PDF a kancelářského balíku MS Office.

Samsung Mobile Print
Samsung Mobile Print

Máte-li bezdrátovou tiskárnu, stačí hledat název výrobce či konkrétní model v Obchodě Play, kde byste měli být schopni najít aplikaci, která vám umožní tisknout. Určitě se podívejte na seznam funkcí, abyste věděli, co vám umožní tisknout a zdali vám to bude stačit. Pokud narazíte na jakékoli problémy či nedostatky, máte vždy k dispozici možnost použít Google Cloud Print.

Vychází ze článku How To Print From Android Karara Haidera, publikovaného na webu Ubergizmo.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)