3D-tiskne se největší budova v Evropě: Vznikne za 140 hodin

3d tisk nejvetsi budova evropa nemecko PERI 3D Construction

Několik ocelových sloupů spojených příčníky, systém precizně seřízených kolejnic a uprostřed toho přimontovaná pohyblivá vytlačovací hlava, která kupí jednu úzkou vrstvu betonu na druhou. Nebo lépe řečené „tiskne“. Takto pracuje technologie, kterou možná již někteří z vás viděli v poutavých videích na sociálních sítích. Jde o nový typ konstruování staveb, který nyní ve velkém stylu předvádí firma PERI 3D Construction. V Německu prý tímto způsobem dokončuje zatím největší budovu v Evropě.

Na stavbě, na které by za běžných okolností kmitaly možná i desítky dělníků, je díky zapojení „tiskařského“ stroje běžně třeba jen dvou lidí. Jejich primárním úkolem je přitom pouze hlídat, zda probíhá vrstvení betonu dle plánu. Takto vytvořená konstrukce je nenáročná na lidskou fyzickou sílu, ale má být i velmi rychle hotová.

3D-printed building under construction in Germany

3D-printed building under construction in Germany

Dokončení budovy s rozlohou 55 x 11 metrů a výškou 9 metrů se předpokládá do 140 hodin, tedy za méně než 6 dní. Jakmile bude hotová, bude sloužit jako centrum pro počítačové servery. Kdybyste ji chtěli vidět na vlastní oči, museli byste se vydat do Heidelbergu, který leží asi 50 kilometrů severně od Stuttgartu.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Co říkáte na tuto stavební technologii? Znáte ji podrobněji?

Zdroj: Reuters

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)