Tipy na weby a aplikace pro procvičování češtiny (nejen) z domova

procvičování češtiny

Druhé pololetí školního roku se každoročně nese ve znamení příprav na přijímací zkoušky na střední školy a maturitu. Žáci v této době využívají možností doučování, jejichž cílem je doladění případných nedostatků ve znalostech. Mobilní a webové aplikace ovšem nabízejí prostor pro pohodlnější procvičování češtiny přímo z domova a to mnohdy zábavnější formou, ke které lze využít, nejen, smartphone.

Rychlé a efektivní procvičování češtiny z domova i ze zastávky

Největší výhodou aplikací určených pro opakování češtiny je jejich flexibilita. V případě webu lze, díky multiplatformnosti, k jejich spuštění využít nejen počítače, ale i smartphonu nebo tabletu. Mobilní zobrazení je pak mnohdy nejen uživatelsky přívětivější, ale i snazší na ovládání. K přístupu poté stačí vybrané zařízení a připojení k internetu. Díky mobilním datům se tak lze procvičování češtiny věnovat například během delší cesty MHD. Mobilní aplikace navíc tuto možnost nabízejí i bez přístupu k internetu.

Gramatika, literatura i syntax s Pravopisně.cz

První tipem je web Pravopisne.cz. Nabízí komplexní procvičování pravopisu, ale také literární testy a větné rozbory. Díky tomu může být užitečný nejen žákům základních škol, ale také maturantům a studentům středních škol obecně. Všechna cvičení jsou pak členěna dle látky odpovídajícího ročníku. Mohou být proto využita jak pro opakování, tak procvičování českého jazyka. Uživatelé si mohou dále zvolit z několika typů cvičení, jako je kvíz a doplňovačka. Obě formy jsou přizpůsobené práci na počítači i mobilním zařízení.

Pravdivost odpovědi je vyhodnocena ihned po jejich zadání, a student tak hned vidí, v čem udělal chybu. Jedno cvičení pak typicky nezabere více, než několik minut, což napomáhá udržení pozornosti. Mimo výsledků web zobrazuje také dobu, po kterou bylo konkrétní cvičení vyplňováno. Jednotliví uživatelé tak mezi sebou mohou soupeřit o prvenství v množství správných odpovědí za co nejkratší čas. Kromě nástrojů pro opakování a procvičování českého jazyka, nabídne Pravopisně.cz také teoretickou část, kde si žáci mohou problematická pravidla zopakovat. Nechybí ani rubrika s nejčastějšími chybami a chytáky.

Škola hrou s Umímečesky.cz

Dalším prostředkem pro procvičování češtiny online je web umimecesky.cz. Umožní nejen procvičení pravopisu, ale i mluvnice a práce s textem. Právě práce s textem pak bývá mnohdy problematickou oblastí u přijímacích zkoušek nebo maturity. Studenti tak portálu mohou využít k hlubšímu procvičení této dovednosti. Tři zmíněné elementy jsou dále členěny do několika kategorií, kde si uživatelé mohou vybrat (většinou) ze tří stupňů obtížnosti, a také příslušný ročník střední i základní školy. I zde je obsah uzpůsobený také práci na mobilním zařízení.

Umimecesky.cz navíc, oproti Pravopisne.cz, nabídne procvičování češtiny formou hry. K dispozici je zde takzvaná týmovka, kdy jeden z uživatelů založí hru a pozve do ní ostatní hráče. Společně pak doplňují cvičení, které je závěrem vyhodnoceno. Studenti tak mohou efektivně porovnat své gramatické vědomosti. Dalšími hrami pro více uživatelů jsou pak Územíčka a Závody, kde spolu protihráči soutěží o největší množství správných odpovědí v co nejkratším čase.

Umíme česky
Umíme česky

Na své si ovšem přijdou i ti, kteří si chtějí češtinu zopakovat sami. Na výběr mají hned ze čtyř herních modulů. Úkolem první z nich, nazvané Příšerky, je prostřednictvím správných odpovědí zneškodnit postupně přicházející nestvůry. Na podobně jednoduchém principu je založena také Střílečka, kde má student za úkol sestřelit správné odpovědi. Poté je zde varianta Roboti, jež funguje na stejném principu jako multiplayer Závody. Poslední variantou je Tetris se slovy, který je ovšem určený spíše na počítače, jelikož se ovládá prostřednictvím klávesnice. K webu pak existuje také mobilní aplikace, která řadu zmíněného obsahu zpřístupňuje také offline.

Aplikace na procvičování češtiny

K procvičování základních pravopisných jevů může dobře posloužit aplikace Český jazyk – pravopis. Disponuje jednoduchým rozhraním, přívětivým i pro menší děti. Jednotlivá cvičení jsou pak dostupná ve dvou režimech, a to procvičování a zkoušení na čas. Žáci si tak mohou své znalosti českého jazyka nejprve procvičit a prostřednictvím stejného nástroje ověřit.

Aplikace umožňuje například procvičování psaní ú/ů, vyjmenovaných slov, ale i cvičení na koncovky podstatných jmen a určení shody podmětu s přísudkem. Jedna sekce je zde věnována také základním příkladům z matematiky.

Český jazyk - pravopis
Český jazyk - pravopis

Další variantou je aplikace Česká gramatika. Jejím cílem je komplexnější procvičování, které může být vhodné právě jako příprava k přijímacím zkouškám nebo k maturitě. Student může i v bezplatné verzi využít jak učebních materiálů, tak testovacích zadání. Z hlediska přijímaček je pak pravděpodobně nejzajímavější mód umožňující hledání chyb v textu. Tedy typ cvičení, který se vyskytuje přímo v testech od Cermatu. Cvičení jsou, stejně jako v předchozích případech, ihned vyhodnocována.

Czech grammar
Czech grammar

Mimo zobrazení správné odpovědi aplikace vypíše také příslušné pravidlo, což může napomoci lepšímu zapamatování a pochopení problematiky. Student si současně může sestavit studijní plán, díky čemuž ho Česká gramatika povede k tomu, aby na procvičování češtiny nezapomněl. Zároveň se může jednat o motivační faktor, jelikož uživatel může pozorovat posun ve svých znalostech.

Používáte k procvičování češtiny nějaké aplikace?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)