Tip z redakce: Jak jednoduše zvětšit písmo na Androidu?

náhled písmo android

Smartphonům dominují obří displeje se skvělým rozlišením, které se často vyrovná současným televizím – díky většímu prostoru na ploše je ale však tak nějak menší. Pokud preferujete větší písmo nebo se vám na Androidu hůře čte, řešení je hned několik. Všechny jsou jednoduché a nachází se přímo v systému telefonu.

Jak jednoduše zvětšit písmo?

Způsobů pro zvětšení písma nebo usnadnění čtení je hned několik. Ať už se jedná o dočasné zvětšení jednotlivého dokumentu či stránky nebo trvalé zvětšení, od verze Android Lollipop nabízí systém uživatelům více možností bez použití jakékoli aplikace.

Gesta pro zvětšení

Pokud není vaším cílem zvětšit písmo natrvalo, poslouží možnost zvětšení určité stránky za pomocí gesta. Stačí zavítat do Nastavení > Usnadnění a zvolit Gesta pro přiblížení obrazovky. Při zapnutí této možnosti budete schopni zobrazený text přibližovat a oddalovat tak, že třikrát klepnete na obrazovku. Poté musíte pro přesouvání po obrazovce využívat dva prsty současně, obrazovku do původního režimu vrátíte stejným trojitým poklepáním. Možné je i dočasně zvětšit oblast pod prstem – postačí třikrát rychle kliknout a prst nechat na obrazovce.

Velký text

Další položkou v Usnadnění je Velký text. Ačkoli tato funkce není schopná zvětšit například obsah webových stránek, pomůže s veškerým systémovým písmem a v některých případech i s velikostí písma v aplikacích. U některých modelů se tato možnost nenachází v Nastavení > Usnadnění, naleznete ji však v nastavení displeje.

Text s vysokým kontrastem

Experimentální funkce vysokého kontrastu textu si sice nijak nepohraje se samotnou velikostí, dodá však textu tmavý lem a tím ulehčí jeho přečtení. Funkce však není experimentální pro nic za nic – občas je problematické číst text na tmavším pozadí, vše však záleží na preferencích.

Nastavte si velikost fontu

Libovolná velikost fontu je nastavení, které už pravděpodobně zná většina uživatelů. Na rozdíl od zmiňované funkce Velký text lze u velikosti fontu zvolit buď libovolnou vyhovující hodnotu nebo vybrat mezi malým, normálním, velkým a velmi velkým písmem. Stačí přejít do Nastavení > Displej a zvolit možnost Velikost písma.

Ke zvětšení textu nepotřebujete aplikace

Ať už jste o zmiňovaných tipech věděli a hojně je používali nebo jsou pro vás novinkou, Android se opět chlubí svými tradičními možnostmi přizpůsobení. Ačkoli si se zvětšením textu dokáží poradit různé aplikace pro čtení elektronických knih a pdf, pro klasické využívání telefonu pro manipulaci s velikostí nebo zobrazením fontu Android žádnou aplikaci nepotřebuje – vše najdete pohodlně v systému.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)