Velký problém (nejen) pro Muska. Hackeři odemykají příplatkové funkce vozů Tesla

tesla hackeři placené funkce
  • Studenti z Berlína přišli na způsob, jak odemknout placené funkce vozů Tesla zcela zdarma
  • Dokonce se jim podařilo povolit systém FSD i v Evropě
  • Mimo jiné si zapnuli výhřev zadních sedadel, který je standardně za příplatek

Skupina hackerů nedávno objevila poměrně zásadní průlom týkající se automobilů Tesla. Studenti univerzity Technische Universität Berlin odhalili způsob, jak hacknout hardware, který se stará o informační systém v těchto vozidlech.

Studenti využívají metodu voltage glitching

Tato metoda umožňuje uživatelům aktivovat různé funkce, včetně systému FSD (samočinné řízení), které za normálních okolností v Evropě nefunguje. Christian Werling se nechal slyšet, že k aktivaci těchto funkcí, mimo jiné třeba i výhřevu zadních sedaček (standardně nabízený za příplatek), potřebují mít vůz fyzicky u sebe. Metoda se nazývá „voltage glitching“ a spočívá v manipulaci s napětím procesoru AMD řídící infotainment vozů Tesla.

Tesla Self Driving vs Everyday Roads!

Tesla Self Driving vs Everyday Roads!

Odemykání příplatkových funkcí zdarma

Tímto způsobem lze získat kontrolu nad procesorem a nahrát do něj upravený kód, který mění jeho chování. Když je proveden ve správný okamžik, procesor může být oklamán a donucen provádět nepovolené akce. To umožňuje aktivaci funkcí, které nebyly původně zakoupeny nebo jsou k dispozici pouze ve vybraných regionech.

tesla model 3 červená

Přestože tato metoda přináší majitelům Tesel výhody a je docela dobře možné, že se časem objeví různí „sousedi Pepíci“, kteří vám odemknou normálně placené funkce za podstatně nižší cenu, nebo třeba za basu piv, je tato informace poměrně znepokojivá. Díky nové technice by totiž teoreticky bylo možné extrahovat klíč. Ten se používá k autentifikaci do Tesla Network.

Skupina těchto výzkumníků hodlá své poznatky detailněji představit na konferenci o kybernetické bezpečnosti Black Hat v Las Vegas. Společnost Tesla zatím na tuto problematiku nereagovala.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jaký máte názor na tuto problematiku?

Zdroj: TechCrunch

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)