Ještě tento rok uvidíme 64 MPx fotoaparáty v telefonech. K čemu to bude?

64 mpx megapixely fotoaparaty

Vypadá to, že předbíhání o megapixely se vrací. Jeden z ředitelů společnosti Qualcomm prozradil, že tento rok uvidíme v telefonech až 64 MPx fotoaparáty. A to hned od několika výrobců. Za jakým účelem výrobci plánují zvýšení megapixelů?

Větší počet fotoaparátů nestačí, výrobci plánují zvyšování megapixelů

Před několika lety jsme mohli vidět, jak výrobci telefonů zvyšovali počty megapixelů u fotoaparátů. Poté se začaly objevovat duální fotoaparáty, takže v posledních letech jsme viděli spíše boje o to, kdo nabídne větší počet snímačů.

Jak už ale napověděl konec roku 2018, začínají se opět využívat fotoaparáty s velkým počtem megapixelů. Na trhu už nalezneme několik telefonů, které mají 32 nebo 48 MPx. Judd Heape, jeden z ředitelů spoelčnosti Qualcomm prozradil, že výrobci pracují na telefonech, které mají 64 MPx a celkově tak telefony budou mít fotoaparáty s více než 100 MPx.

redmi note 7 48 mpxXiaomi Redmi Note 7 má na zadní straně 48 MPx fotoaparát

Vzhledem k tomu, že se nemá jednat jen o jednu značku, tak pravděpodobně v blízké budoucnosti uvidíme odhalení nového snímače. Fotoaparáty s vysokým rozlišením mají výhody za skvělých světelných podmínek, jenže při horším světle nebo třeba v noci trpí v důsledku menší velikosti pixelů. Existují už technologie, které fotografie ve zhoršených světelných podmínkách vylepšují. A to tak, že se vezmou data ze čtyř pixelů a podle nich se vytvoří jeden větší pixel. Nicméně místo 48 MP fotografií už telefon vytvoří například jen 12 MP.

Na jednu stranu zde máme telefony jako Google Pixel nebo Samsung Galaxy, které používají „pouze“ 12 MPx. Na druhou stranu ale za nejlepší fotomobily na trhu jsou nyní považovány Huawei telefony, které u prémiových modelů mají hlavní 40 MPx fotoaparát. Hodně tak záleží na tom, jak si výrobci dokážou poradit právě s fotografiemi za zhoršených podmínek.

Nicméně z velké části to je o marketingu. Výrobci vědí, že hodně lidí hodnotí kvalitu fotoaparátů podle počtu megapixelů.

Myslíte si, že se větší počet megapixelů v telefonech vyplatí?

Zdroj: androidauthority.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)