Telefon Xiaomi Redmi 3: K dokonalosti chybí málo (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 4.7.2017
- 18
Oblíbená řada Redmi dostala před necelými třemi týdny nového zástupce – Xiaomi Redmi 3. Nízká cena, solidní výbava, velmi dobré zpracování a skvělá výdrž na baterii. Kde je háček?
Jako větší bráška: Kov a skromný design
Xiaomi design svých přístrojů zase tolik neinovuje a nemění. Alespoň tedy z přední strany skoro ani nepoznáte, zda se jedná o Xiaomi Redmi 3 nebo většího brášku Redmi Note 3. Ona vůbec přední strana připomíná spoustu jiných smartphonů, zejména těch čínských.
Rámečky nad i pod displejem nejsou ani široké, ale rozhodně ani tenké. Ten spodní ale vyplňují alespoň senzorová tlačítka, což chválíme. Bohužel nejsou podsvětlena a jejich orientace je tradičně opačná od čistého Androidu. Číňané jdou zase proti proudu. Pod domácím tlačítkem je ještě umístěna RGB notifikační dioda, která plnila svou funkci velmi dobře.
Design zad se oproti předchůdcům mírně změnil – čočka fotoaparátu a blesk se přemístila do levého horního rohu, reproduktor je pak po vzoru Redmi Note 3 v dolní části. Redmi 3 vnáší poprvé do levné řady Redmi kov. A je slušivý. Xiaomi nabízí hned 4 barevné varianty. Komu se nelíbí zadní textura, může volit zlatou varianty bez ní.
Kvalita za dobrou cenu
Na domácím trhu je cena agresivně nízká, ale i přesto je Xiaomi Redmi 3 zpracován velmi dobře. Konstrukce je tuhá, a aby bylo slyšet nějaké vrznutí, musíte telefon opravdu silně prohýbat a mučit. Vše navíc lícuje výborně – kvalitou zpracování strčí čínský kousek do kapsy většinu své konkurence.
Telefon pro ženy i pro muže
Xiaomi Redmi 3 se nesnaží zavděčit pouze skvělým poměrem cena/výkon, ale chce být i stylovkou. A to se daří, navíc díky kompaktním rozměrům nebude činit problémy ani menším rukám. Takže třeba ženám. Na dnešní poměry průměrná velikost zajistí, že se telefon vejde i do většiny dámských kapes.
A váha? Tu byste možná na první pohled čekali nižší, na druhou stranu disponuje telefon obrovskou baterií, která bývá největším těžítkem. Hodnota 144 gramů si tak zaslouží spíše obdiv.
Ovládání jednou rukou není problém
Telefon se v dlani zahnízdí skvěle – úchop je jistý a pohodlný. Naše ruce netrápí ani žádná ostrá hrana, boky jsou naopak příjemně zaobleny. Pětipalcový displej je vždy na pomezí, kdy jde telefon ovládat jednou rukou a kdy už si musíme pomáhat druhou rukou. V našem případě jsme dosáhli do drtivé většiny displeje a problémy nám to nečinilo. Ti, kdo mají menší ruce, zase ocení funkci ovládání jednou rukou, která se aktivuje přejetím po senzorových tlačítkách.
Tlačítka pro ovládání hlasitosti či napájení nezklamala – jsou v optimální výšce a jejich stisk je snadný.
Xiaomi Redmi 3 – první pohled
Displej tradičně s pochvalou
Xiaomi Redmi 3 si nehraje na vlajkový model – proto nás rozlišení 1280 x 720 pixelů na pětipalcovém displeji nikterak nepřekvapuje. Jemnost sice klesá pod 300 PPI, vzhledem k segmentu to ale můžeme hravě odpustit.
Pochválit můžeme ale naopak IPS panel, který v podání Xiaomi nabídne výborné barevné podání a pozorovací úhly. V porovnání s redakčním telefonem Huawei Mate 7 máme dokonce pocit, že v přirozenosti barev Redmi 3 vítězí. Slabší je pouze podání černé, která je světlá a spíše šedá.
Otestovat v zimním období čitelnost na ostrém slunci je téměř nemožné, přesto v porovnání s o mnoho dražšími přístroji Xiaomi Redmi 3 příliš neztrácí a za současných světelných podmínek přes den jsme neměli s ovládáním žádné problémy. Do čitelnosti telefonu Samsung Galaxy S6, který pro nás v tomto testu stále vede, něco ještě schází, ale vzhledem k ceně čínský přístroj spíše mile překvapil.
Přítomností krycího skla Gorilla Glass se Xiaomi nechlubí, proto raději předpokládejme, že jím telefon nedisponuje. Přesto jsme při běžném používání displej nepoškrábali, takže zde nějaký druh tvrzeného skla je. Šikovná je možnost zmenšit plochu displeje pro ovládání jednou rukou či režim Čtení, který „oteplí“ barvy tak, aby neunavovaly oči.
Hardware: Výkonné železo bez plnohodnotného LTE
Třetí pokračování řady Redmi se trochu poučilo z chyb svého předchůdce a posunulo se výkonnostně do vyššího segmentu. Díky procesoru Snapdragon 616 můžeme Xiaomi Redmi 3 zařadit výkonnostně do střední třídy, což zákazníci jistě uvítají. 16GB vnitřní úložiště či 2GB RAM paměť to jen potvrzují. Velkou chloubou je baterie s kapacitou 4100 mAh, vrásky nám naopak přidělává již tradičně LTE, které si neporadí s frekvencemi 800 a 900 MHz. S GPS, Bluetooth či infraportem jsme neměli problémy. Zklamáním je ale pro nás absence 5GHz sítí u Wi-Fi, což může být pro mnohé uživatele problém. Zejména v městských bytech se 5 GHz hodí, protože 2,4GHz pásmo je zde velmi zarušené.
[aps_product_features id=“377410″ style=“list“]
[aps_product_sz id=“377410″]
České LTE opět nikde
Xiaomi a LTE v tuzemsku. Kapitola, která se stále opakuje a nepotěší české zákazníky. Kvůli absenci LTE na kmitočtech 800 a 900 MHz nelze využít LTE na většině území mimo velká města. Ve městech, kde funguje LTE na frekvencích 1800 či 2100 MHz, zase funguje 3G, což většině uživatelů stačí. Xiaomi Redmi 3 naštěstí není tak drahé a pro spoustu uživatelů nebude částečné LTE překážkou. Někoho však odradí.
Na Xiaomi Redmi 3 si i zahrajete
Snapdragon 616 je pro nás stále příjemným překvapením a nabízí dostatek výkonu i pro hraní náročnějších titulů. Však jen připomeňme, že telefon získal v testu AnTuTu úctyhodných 31 284 bodů.
V praxi jsme potom otestovali například Modern Combat 5, Godfire či Dead Effect 2. Vše běželo hladce a plynule. Odvážili jsme se vyzkoušet i Dead Effect 2 na plné detaily, který dokáže potrápit i TOP modely. Výsledek byl skvělý – hra běžela plynule. Zároveň nás netrápilo ani přehřívání telefonu.
Tři dny na jedno nabití není problém
Pokud si vás dosud Xiaomi Redmi 3 ničím nezískalo, tak zbystřete. Baterie s kapacitou 4100 mAh slibuje v kombinaci s 5palcovým displeje, HD rozlišení a hardwarem střední třídy skvělou výdrž na jedno nabití. A nezůstáváme zde pouze u slibů. Recenzovaný kousek jsme v žádném ohledu nešetřili, a to i přesto, že je určen spíše nenáročným uživatelům. Celý den jsme proto střídali Wi-Fi i datové připojení (včetně LTE), vyřídili spoustu e-mailů, zpráv na Hangouts a došlo i na poslech hudby či pár minut hraní her. Výsledek je fantastický – po více než 60 hodinách si teprve telefon řekl o přísun baterie.
Při troše šetření by se tedy daly s telefonem vydržet i 3 dny bez nabíjení a dokážeme si představit, že nenároční uživatelé, pro které je telefon určen, z něj dokážou vyždímat i 4 dny. A to je opravdu skvělý výsledek.
Bezdrátové nabíjení v tomto segmentu nenajdeme, stejně ale tak ani nový konektor USB-C. Xiaomi jej zkrátka vybavilo jen některými modely a vypadá to, že řada Redmi (Note) stále setrvává na Micro USB. Nabíjení skrze kvalitní 2A nabíječku pak trvá něco málo přes 3 hodiny (z 15 do 100 %). To se vzhledem ke kapacitě dalo tak trochu čekat.
MIUI – tak trochu jiný Android
Xiaomi opět vsadilo na Android ve své vlastní podobě. Nejnovější verze MIUI V7 se opět mírně liší od předchozích verzí MIUI, už jsme se s ní ale setkali vícekrát. Naposledy při recenzi modelu Redmi Note 3, kde byl systém totožný. MIUI se od čistého Androidu liší výrazně – designem, ale i funkcemi. Můžeme jen nastínit, kterých změn si uživatelé ihned všimnou:
- výchozí domácí obrazovka řadí všechny aplikace na plochu (chybí menu pro aplikace jako u čistého Androidu)
- celé prostředí je barevnější než čistý Android a trochu připomíná iOS
- notifikační lišta je rozdělena na dvě záložky
- předělány jsou všechny systémové aplikace
MIUI V7 postavené na Androidu 5.1.1 nabízí i několik šikovných funkcí, které Android Lollipop ve své čisté podobně nenabízí – například správa oprávnění aplikací, automatické spouštění aplikací po startu, Firewall, čistič, baterka na domácí obrazovce a další.
Rychlé prostředí, které občas narazí na 2GB strop
Xiaomi Redmi 3 reaguje skvěle – rychle a plynule. Na danou cenovou kategorii se opět jedná o telefon, který velmi mile překvapí. Nemůžeme se přesto ubránit dojmu, že systém MIUI V7 k ideálnímu běhu potřebuje 3 GB RAM. Nastaly zkrátka okamžiky, kdy se telefon trochu zadýchal, což by s daným hardwarem neměl a systémem. Stejné pocity jsme ale měli i u Redmi Note 3 s 2GB RAM pamětí.
Na českém překladu se teprve pracuje
Testovaný přístroj nebyl v českém jazyce, ale pouze v angličtině. To by pro nás, ale i spoustu zákazníků jistě nebyl problém, přesto by čeština neměla chybět. Dobrou zprávou zůstává, že se na ní pracuje a zákazníci by se jí měli dočkat v nejbližší době. Bohužel zatím nelze přesně odhadnout, kdy to bude. Stejně tak nevíme, kdy se telefon dočká systému Android 6. Nemuselo by to být ale dlouho – Xiaomi Mi4 či Mi3 už jej totiž dostaly.
Hudebník se slušným reproduktorem
Vzhledem k ceně telefonu Xiaomi Redmi 3 jsme ani nečekali zázraky. Přesto nás výstup do sluchátek mile překvapil a naše uši ani nepoznaly, že se jedná o výstup levnějšího telefonu. Kvalitu jsme testovali pomocí sluchátek Creative Aurvana In-Ear 2 Plus a i zde platí, že cíloví zákazníci budou spokojeni a překvapeni.
Dobře je na tom i reproduktor, který hraje průměrně hlasitě a rozhodně nadprůměrně kvalitně (opět vzhledem k ceně). Navíc je řešen tak, že si jej nezakryjete ani v kapse ani při hraní. Je totiž na zadní straně a dostatečně široký.
Fotografie – ani překvapení, ani zklamání
Kdo by čekal, že nahradí Redmi 3 jeho kvalitní kompakt, bude zklamán. Zároveň ale nelze říci, že by Redmi 3 fotil špatně. Zkrátka dostanete výsledek adekvátní ceně telefonu na českém trhu. 13MPx fotoaparát se pochlubí podporou HDR či natáčením Full HD videa. Kvalita fotografií je ale spíše průměrná – za dobrého světla jsou snímky slušné, chybí jim ovšem detaily i ostrost. Ve špatných světelných podmínkách se výrazně objevuje šum, zároveň ale možná i méně, než bychom čekali. Stejný pocit máme i s videem.
Fotografie a videa v originálním rozlišení ke stažení.
Fotografie za dobrých světelných podmínek
Fotografie v horších světelných podmínkách
https://youtu.be/8o_CYVzIV_Q
https://youtu.be/YmvNAObbG-s
https://youtu.be/MMCOXVMkaTU
Závěr: Xiaomi Redmi 3
Xiaomi Redmi 3 již lze zakoupit v několika českých obchodech, cena se pak pohybuje okolo 6 000 Kč. To je částka, která je ze startu mírně vyšší, než bychom předpokládali, brzy však spadne na 5 tisíc Kč. Dá se předpokládat, že v tomto segmentu zamíchá Xiaomi Redmi 3 slušně kartami. Se svou cenou totiž nabídne lepší hardware než drtivá většina konkurence.
Xiaomi Redmi 3 se snaží zaujmout tím, co běžné zákazníky opravdu zajímá. Nabídne tedy pohlednou kovovou konstrukci, výborný displej, rychlý a povedený systém MIUI, slušný výkon za danou cenu a hlavně pak skvělou výdrž na jedno nabití. Díky tomu si telefon získá na svou stranu spoustu zákazníků.
Negativ není mnoho, odradit ale mohou nemalou část zákazníků. Nejvíce nás trápila konektivita – Xiaomi již tradičně vypustilo LTE na kmitočtech 800 a 900 MHz, což pocítí zákazníci zejména mimo velká města. Zde totiž LTE nebude v drtivé většině případů fungovat. Nepochopitelná je i absence 5GHz Wi-Fi sítí (IEEE 802.11ac). Uživatelé si musí zvyknout také na fakt, že tlačítka nejsou podsvětlena, což může ze začátku činit menší potíže. V současné době je dostupná pouze anglická lokalizace systému a na češtinu si budeme muset nějaký čas počkat. Ale dočkáme se.
Konkurence v segmentu mezi 5 a 6 tisíci je velká. Jmenujme například Lenovo P70, které nabídne srovnatelnou baterii, ale o něco slabší výkon. Trochu paradoxně si Xiaomi konkuruje i telefonem Xiaomi Redmi Note 2, který je sice o něco větší a výkonnější, zároveň ale nenabídne zdaleka tak dobrou výdrž. Promluvit sem může i Samsung s modelem Galaxy A3. Ten je rovněž v kovu, výkonově ale značně ztrácí. Nabídne ale zase plnohodnotné LTE.
Závěrečný verdikt: Xiaomi Redmi 3 je telefon, kterému k dokonalosti nechybí mnoho. Slabší podporu LTE či absenci 5GHz Wi-Fi přehlížíme v redakci jen těžce. Vzhledem k ceně telefonu a cílení na nenáročné uživatele by to zase nemusel být takový problém. Pokud jste každopádně s nekompletním LTE či chybějící podporou rychlejší Wi-Fi smířeni, jedná se o skvělý kup.
Klady
+ Povedená konstrukce s kovovými prvky.
+ Rychlý, plynulý a povedený systém MIUI.
+ Kvalitní zpracování.
+ Skvělá výdrž na jedno nabití.
+ Slušný výkon.
+ Výborný displej.
+ Infraport.
Zápory
– Nekompletní LTE konektivita (absence kmitočtů 800 a 900 MHz).
– Chybí IEEE 802.11ac (5GHz Wi-Fi síť).
– Senzorová tlačítka nejsou podsvětlena.
– Česká lokalizace systému teprve dorazí.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko, kde můžete testovaný přístroj zakoupit.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář