Menu

První telefon bez baterie je na světě

Největším přáním majitelů smartphonů je, aby jejich baterie vydržela alespoň týden a nemuseli ho nabíjet každý den nebo dokonce i dvakrát denně. Nicméně vypadá to, že je na světě první telefon bez baterie, který nemusíte nabíjet vůbec.

Telefon bez baterie má ke smartphonu daleko

Hodně kutilů se na Start-upu pokouší vyrobit tzv. baterii budoucnosti, tedy takovou, která vydrží co nejdéle. Velkým problémem těch současných je zatím jejich kapacita. Ale co teprve tento problém vyřešit z opačné strany a to tím, že telefon nebude mít žádnou baterii? Nevěřili byste tomu, ale první přístroj, ze kterého můžete telefonovat, je na světě.

Podle vědců z Washingtonské univerzity, kteří se tímto projektem zabývají, je prototyp zcela funkční. Prozatím se jim podařilo uskutečnit hovor přes Skype, aniž by samotný přístroj byl napojen na klasický zdroj elektřiny nebo baterii. Tzv. telefon bez baterie, můžeme-li ho takto nazvat, spotřebuje zanedbatelné množství elektřiny. Energie, která přístroj pohání je získávána z okolního prostředí. Podívejte se na video v angličtině, jak tato technologie funguje.

Prototyp ke svému fungování potřebuje zhruba 3,5 mikro Wattů. Ty jsou získány ze dvou zdrojů. Prvním z nich jsou rádiové okolní signály a druhým je okolní světlo, jehož energii telefon převádí pomocí malého solárního článku.

Jedná se doposud jen o prototyp, a proto uvidíme, kde bude tato technologie třeba za deset let. Musíme ještě zdůraznit, že telefon nemá žádný display, který si u moderních telefonů bere zpravidla nejvíce energie.

Myslíte, že tato technologie bude jednou použitelná i k napájení klasického smartphonu?

Zdroj: washington.edu

 

Komentáře

hmmma

9.7.2017 13:47

HUSTÝ

Sagitarius

sagitarius64 0

9.7.2017 14:26

Nebude na smradfoun použitelná nikdy. Získávání energie z radiových signálů je stará záležitost, a každý znalý ví, že omezujícím faktorem je velikost antény, která přijímá signály, z nichž se po usměrnění získá el. energie. Tedy úzké pásmo kmitočtů na nejkratších vlnách- tedy mikrovlnách. To omezuje použití jen na mobilní signály a WiFi. Tím mimo města klesá hustota signálů (méně BTS a absence WiFi) a tím využitelného výkonu. Po setmění pak absence i světelné energie. Takže v reálu naprosto k ničemu. Jen vyhazování peněz na výzkum něčeho nesmyslného.

Merlin

9.7.2017 14:56

Hezká práce :)

Chibi Charla

9.7.2017 15:18

sagitarius64: Dovolím si nesouhlasit s tím, že je to výzkum něčeho nesmyslného. Aktuálně jsou sice limity dostupných technologií, které si popsal. Nicméně tento výzkum by mohl pomoci objevit nové, doposud neznámé technologie a postupy. K bez bateriovým telefonům je to sice cesta na pár let, ale kdo ví. Kdybychom vždy řekli, že daný výzkum je zbytečný, protože víme, že to či ono nefunguje, nebo funguje právě tak a ne jinak, tak dnes nemáme spoustu moderních technologií. Vzali bychom jako fakt gravitaci a nelétali? Ostatně, kdyby se lidé drželi přesvědčení, že “proud” putuje vždy jen pokud je fyzické, vodivé spojení mezi články a výzkum jiného by označili za nesmyslný a zbytečný, tak se dnes utápíme v kabelech a nemáme bezdrátové přenosy dat a energií. Dejme vědcům tedy čas a možnost nás překvapit :-)

Sagitarius

sagitarius64 0

9.7.2017 16:30

Ano, s tím výzkumem máš pravdu, ale museli by se ubírat jiným směrem, a ne zkoumat získávání energie z radiových signálů- zde beze zbytku platí II. termodynamický zákon, a ten se zkoumáním nezmění. Možná bude v budoucnu existovat JINÁ použitelná technologie, ale tato to nebude. Hustota radiových vln v prostoru je více-méně daná množstvím zařízení ji vyzařujících a vlastnostmi šíření, a vlastnosti indukce na anténě je taky fyzikálně dána.
Osobně bych se přimlouval k následování N. Tesly, jehož vynálezy dodnes nechápeme, nebo minimálně. V tom bych viděl budoucnost.

Vovi

vovi56 7

9.7.2017 19:07

Pokud se zkoumá i minimalizace spotřeby, pomůže to do budoucna i “obyčejným” telefonům s akumulátorem. Takže nevím, proč takové výzkumy šmahem zavrhovat.

RSS (komentáře k článku)