Co dál s ohebnými displeji? TCL ukázalo rolování a vysouvání

TCL telefon rolovací vysouvací displej

Kam se asi může v budoucích letech ubírat budoucnost mobilních telefonů z hlediska obrazovek? Budeme mít všichni mobil s ohebným displejem? Nebo to půjde ještě dál? Tuto otázku si jistě pokládají výrobci i spotřebitelé. Momentálně jsme ve stadiu, kdy se do sériově vyráběných telefonů instalují flexibilní obrazovky s ohybem kolem jednoho kloubu. Zatím drží prim Samsung a Huawei se dvěma zástupci a Motorola se svým Razr 2019. Letos bychom se mohli dočkat dalších jejich konkurentů. Spousta firem pracuje i na pokročilejších variantách a mezi nejčastější variace určitě patří displeje rolovací a také ohebné na více místech. Mezi takové společnosti patří také čínské TCL, které v posledních dnech přišlo s vlastní ukázkou možné budoucnosti v této oblasti. TCL nedávno ukázalo ohebný tablet se dvěma panty a nyní také přístroj, který má velmi zajímavý rolovací a vysouvací displej. Na oba koncepty se můžeme podívat.

Nejprve se podíváme na dříve představený tablet. Firma na něm chce demonstrovat, že ohebné displeje nejsou jen doménou smartphonů, ale technologie je vhodná také pro větší zařízení. Funkční prototyp disponuje v otevřeném stavu obrazovkou o úhlopříčce 10 palců. Po dvojitém složení pak zařízení poskytuje displej s úhlopříčkou 6,65 palce a jde v podstatě o telefon o třech vrstvách. Ohyby zajišťují dva druhy pantů. Firma jim říká DragonHinge a ButterflyHinge.

Displej jako roleta

Teď k tomu zajímavějšímu. Nově zveřejněný koncept telefonu od TCL má displej, který je současně rolovací a vysouvací. Protože jde o funkční telefon běžných rozměrů a se standardními součástkami, neočekávejte žádné tenký váleček. Jde o přístroj klasických rozměrů a tvarů, ale ukrývá něco hodně zvláštního. Zatímco na jedné delší straně je displej k okraji pevně přichycen, na druhé je obrazovka připravená se při natahování telefonu rozvíjet.

Představte si například Xiaomi Mi Mix Alpha, který můžete natahovat a jeho šíleně velký displej by se ze zadní strany při roztahování překlopil dopředu. Je to vlastně jako roleta na okně. Ale dost popisování, podívejte se na všeříkající video přímo od TCL.

מכשיר סמארטפון עם מסך נגלל – קונספט TCL

מכשיר סמארטפון עם מסך נגלל - קונספט TCL

“Tento koncept, jenž má tloušťku pouhých 9 mm, mění standardní design chytrých telefonů. Využívá rolovací AMOLED displej s interními motorky k rozšíření displeje z velikosti 6,75 palců na velikost 7,8 palců pouhým stiskem tlačítka. Výsledkem je nové zařízení, které dokáže v uživatelském rozhraní rozdělit obrazovku a umožní práci na více úlohách najednou. Díky systému rolování nemá zařízení žádné předěly ani záhyby vyskytující se u skládacích AMOLED displejů. V okamžiku, kdy se posuvný panel nepoužívá, využívá pokročilé mechaniky k zakrytí flexibilního displeje,” popisuje TCL svůj rolovací a vysouvací displej v novém konceptu.

Je podle vás jedna z variant budoucností displejů?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)