Tablet Asus MeMO Pad HD 7: ideální dárek k Vánocům pro děti i dospělé [recenze]
- Recenze
- Ondřej Mika
- 4.1.2015
- 26
Do rukou se nám dostal sympatický sedmipalcový tablet v limetkově zelené barvě od společnosti Asus. Asus je, jak známo, v segmentu tabletů už ostříleným hráčem, a to i díky řadě tabletů Nexus 7, které vyrábí jako referenční zařízení pro Google. Dnes recenzovaný MeMO Pad HD 7 se v mnohém podobá první generaci tabletu Nexus 7, jeho velkou výhodou však je možnost rozšířit paměť pomocí karet microSDHC a pro někoho bude možná plus i přítomnost 5Mpx fotoaparátu. Na to, jak se Asus MeMO Pad HD 7 vytáhl a jak se mu dařilo v bratrovražedném souboji s dalším sedmipalcovým tabletem Asus Fonepad se podívejte do naší recenze.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Displej, hardware a technologie
- Test výkonu
- Herní výkon
- Připojení k počítači, konektivita a GPS
- Baterie a výdrž tabletu
- První spuštění, klávesnice a uživatelské prostředí
- Fotoaparát a natáčení videa
- Multimédia a bonusové aplikace
- Dostupnost a cena
- Resumé
Obsah balení – něco malého navíc
MeMO Pad HD 7 dorazil v malé krabičce, která svým půdorysem téměř přesně kopíruje velikost tabletu. Na čelní straně se kromě označení tabletu nachází také produktová fotografie. Ta ukazuje tablet ve všech čtyřech barvách, ve kterých je tablet na český trh dodáván. Jedná se o lesklé varianty – limetkově zelenou, růžovou a bílou a o matnou – tmavě modrou.
Po otevření krabice se objeví tablet vyplňující téměř beze zbytku celý prostor. Na ochranné fólii jsou uvedeny první základní informace o rozlišení, fotoaparátech, baterii a podpoře paměťových karet.
Přední strana tabletu je samozřejmě celá černá, ale jakmile tablet opustí lůžko, odhalí se výrazná barva zad. V našem případě jsme do rukou dostali lesklou limetkovou variantu, která vypadá opravdu dobře. Problém lesklých variant tohoto tabletu je velká náchylnost na poškrábání. Náš model měli před námi už kolegové z jiných redakcí a na zádech tabletu to bylo poměrně hodně znát.
V druhém patře krabičky pak čekají obligátní příručky a pod nimi už jen datový a zároveň napájecí USB kabel a klasický adaptér do zásuvky, který se opakuje u většiny tabletů společnosti Asus.
Krabička obsahuje ale ještě jednu věc navíc, která mě příjemně překvapila a musím přiznat, že jsem si jí při prvním zběžném prohlédnutí krabice ani nevšiml. Jedná se o plastový stojánek, díky kterému lze tablet postavit na stůl do pozice na šířku i na výšku a pohodlně na něm sledovat třeba filmy. Nejedná se o žádný zázrak, ale je to maličkost, která dokáže potěšit, obzvlášť když Nexus 7 i Asus Fonepad, které jsou o několik set až tisíc dražší, v balení nic navíc nenabízejí.
Vzhled a dílenské zpracování – veselý plasťák
Dílenské zpracování tabletu je na dobré úrovni a vzhledem k čínským tabletům, které byly za podobnou cenu na trhu ještě před jedním až dvěma lety, se jedná o výborný počin. Je pravda, že zadní plastová skořepina u našeho kusu nelícovala úplně dokonale s předním černým dílem, ale o žádný výrazný nedostatek se v této třídě nejedná. Ve skrutu je tablet pevný. Jedinými výraznějšími nedostatky jsou poté menší vůle zad a měkký materiál krytu, který trpí na škrábance. Tomu se lze vyhnout pouzdrem, to ale na druhou stranu skryje chloubu tabletu, jeho barvu.
Na těle tabletu je jen minimum prvků. Na čelní straně se nachází sedmipalcový displej. Uprostřed nad displejem se nachází 1,2Mpx fotoaparát ideální pro videohovory a uprostřed pod displejem je pak už jen logo výrobce. Hrany jsou výrazně zaoblené směrem k zadní straně tabletu a i díky tomu se tablet pohodlně drží, a to i jednou rukou. V horní části levé hrany je ničím nechráněný slot na microSDHC kartu, napravo pak tlačítko napájení a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Obě tlačítka jsou na zkosené hraně velmi blízko k zádům a kvůli tomu se v situaci, kdy tablet leží například na stole, špatně nahmatávají. Horní hrana obsahuje konektory pro sluchátka s 3,5mm jackem a micro USB. Spodní hrana je nevyužitá. Na zádech se pak skví vystouplý a nijak nechráněný modul 5Mpx fotoaparátu bez přisvětlovací diody, vylisované logo výrobce a pěkně zpracovaná plechová mřížka stereo reproduktorů v barvě tabletu. Rozměry tabletu 196,8 × 120,6 × 10,8 mm odpovídají běžným sedmipalcovým tabletům, díky čemuž je možné tablet udržet v jedné ruce. Příjemně ale překvapila hmotnost tabletu, která činí jen 302 gramů, což je téměř o 40 gramů méně, než váží stájoví kolegové Nexus 7 a Fonepad.
Porovnání dílenského zpracování se starším bratrancem: Asus MeMO Pad HD 7 vs. Asus Fonepad
Asus Fonepad sice není přímým předchůdcem námi testovaného MeMO Padu HD 7 a po hardwarové stránce mají tablety několik odlišností, ale i přesto si jsou v nabídce Asusu hodně blízko. Porovnávání zařazujeme také proto, že tablety se k sobě začínají blížit i cenou a rozměry tabletů jsou téměř totožné. Fonepad je, co se týče zpracování, o třídu výše, jelikož téměř celé jeho tělo tvoří hliník, díky kterému je však o 38 gramů těžší. Fonepad se prodává navíc pouze v jedné barvě, která nemusí všem vyhovovat. MeMO Pad HD 7 nabízí barvy čtyři a vede přítomností zadního fotoaparátu.
Posuďte sami, který tablet vypadá lépe.
Displej, hardware a technologie – jako obrázek
Displej disponuje technologií TFT IPS a na 7 palcích má ve své kategorii nadstandartní rozlišení 1280 × 800 pixelů, což činí jemnost 216 dpi. Většina jeho přímých konkurentů má jemnost okolo 170 dpi. Podání barev zvládá displej na výbornou. Škoda je, že MeMO Pad HD 7 postrádá čidlo regulace jasu a maximální hodnota jasu je poměrně nízká. Díky tomu a velmi rychlému upatlávání displeje je čitelnost na přímém slunci poměrně špatná. Několikrát se stalo, že displej také nereagoval korektně na dotyky, případně chvíli nereagoval vůbec. To by mohla opravit aktualizace, která by měla dorazit v nejbližších týdnech. Dotyková vrstva zvládá registrovat až deset dotyků zároveň.
Srdcem tabletu je čtyřjádrový procesor Mediatek MT8125 s taktem 1,2 GHz na každé jádro společnost mu pak dělá paměť RAM o velikosti 1 GB. Tablet tak v žádném případě nepostrádá výkon a může si směle troufnout i na graficky náročnější hry. Data lze ukládat na interní paměť o velikosti 16 GB, ze které je po zapnutí dostupných necelých 12 GB, jiná varianta k dispozici není. Paměť lze rozšířit pomocí microSDHC karty, která se po vložení hlásí v notifikační oblasti jako vnější paměť. K naší nelibosti, nelze toto upozornění z notifikační lišty odstranit jinak, než odpojením karty. Odpojení karty se provádí právě odtud a slouží k tomu tlačítko vtipně označené jako „Odmontovat“. Jak je vidět na screenshotu, notifikace vložení paměťové karty je celkově špatně a nekompletně přeložena, což jde na vrub Asusu a jeho tovární nadstavbě.
Asus MeMO Pad HD 7 je vybaven bezdrátovými moduly Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0. Podporuje také navigaci pomocí čipu GPS.
Specifikace:
- Procesor: čtyřjádrový, 1,2 GHz Mediatek MT8125 (28 nm, 4 × Cortex A7) s grafickým jádrem Adreno 320
- Operační systém: Android 4.2.1 (Jelly Bean), brzy přijde aktualizace na 4.2.2
- Interní paměť: 16 GB, možnost rozšíření paměťovými kartami microSDHC
- Operační paměť: 1 GB
- Rozměry: 196,8 × 120,6 × 10,8 mm
- Hmotnost: 302 g
- Displej: úhlopříčka 7“, TFT IPS, dotykový, kapacitní, s rozlišením 1280 x 800 bodů (216 dpi)
- GPS: ano
- Wi-Fi: 802.11 b/g/n
- Bluetooth: 4.0
- Konektory: 3,5 mm stereo audio jack, microUSB (USB 2.0)
- Fotoaparát: 5 Mpx, autofokus, natáčení videa v rozlišení až 1920 × 1080 bodů
- Přední kamera: 1,2 Mpx
- Baterie: 15Wh, Li-pol
Test výkonu – drtivá porážka bratrance s Intelem
Jak už bylo uvedeno výše, Asus Fonepad má od MeMO Padu HD 7 několik odlišností a jednou z těch nejzásadnějších je použitý procesor. Zatímco MeMO Pad má čtyřjádrový procesor od Mediateku taktovaný na 1,2 GHz, Fonepad má pouze jednojádrový procesor Intel Atom Z2420 taktovaný také 1.2 GHz. Na první pohled se to zdá jako nerovný boj a byť HD 7 není čtyřikrát rychlejší, už na délce testování bylo vidět, že Intel zaostává. Na porovnání se můžete podívat níže na screenshotech z aplikací AnTuTu Benchmark a Quadrant Standard Edition.
Herní výkon – Real Racing 3 jako po másle
Byť se MeMO Pad HD 7 v syntetických testech výkonu umístil až za loňskými vlajkovými modely, například za HTC One X s procesorem Tegra 3, stále má dostatek výkonu a v jednoduchých hrách tipu Angry Birds nebo Fruit Ninja si na něj nepřijdete. Co nás ale opravdu potěšilo, byl výkon ve hrách, jako je Riptide GP nebo Real Racing 3, kde si tablet poradil bez sebemenších potíží a navíc se při hraní nijak výrazně nezahříval.
Podívejte se na naše video, jak si MeMO Pad poradil se závody Real Racing 3.
Asus MeMo Pad HD 7 – Real Racing 3
Připojení k počítači, konektivita a GPS – klasika bez překvapení
K počítači lze MeMO Pad připojit pomocí dodávaného USB kabelu, tablet se nahlásí jako multimediální přehrávač a díky protokolu MTP budete moci na tablet i na vloženou paměťovou kartu nahrávat soubory, aniž byste museli přerušovat vaši současnou práci na zařízení.
Připojení tabletu k internetu a okolním zařízením je možné pomocí WiFi 802.11 b/g/n, WiFi Direct a Bluetooth ve verzi 4.0. Bohužel jsme se ale nedočkali podpory technologie NFC.
Díky svým rozměrům, krásnému displeji a podpoře GPS je tablet také ideální průvodcem na cesty. V MeMO Padu jsou předinstalovány Mapy Google včetně hlasové navigace. Při použití vhodného držáku získáte, i díky velice rychlé fixaci polohy, ideální autonavigaci. Náš kus fixoval polohu pod otevřenou oblohou do 20 sekund.
Baterie a výdrž tabletu – dva a půl dne v plné polní
Asus uvádí, že baterie obsažená v těle tabletu je Li-Pol s kapacitou 15 Wh, o tom se však na vlastní oči nemůžeme přesvědčit, jelikož záda tabletu nelze sejmout a baterie tak není uživatelsky přístupná. Výdrž tabletu můžeme zařadit do nadprůměru. Při běžném používání, které zahrnovalo 30 minut navigace, 100 minut hraní hry Dots a 20 minut hraní Real Racing 3, cca 4 hodiny procházení internetu a sledování YouTube, neustále zapnutou WiFi a aktualizace dvou Gmail účtů, Facebooku, Google+ a počasí, se tablet vypnul při zbývajícím jednom procentu baterie po 63 hodinách a 24 minutách. Po celou dobu byla úroveň podsvícení nastavena na 50 %. Nabití zpět na 100 % trvalo 4 hodiny a 56 minut.
První spuštění, klávesnice a uživatelské prostředí – téměř čistý Android
Na zákazníka zvyklého na stroje s Androidem nečeká, při prvním spuštění tabletu Asus MeMO Pad HD 7, žádné překvapení. Na začátku si zvolíte jazyk, odsouhlasíte několik povinných prohlášení a zadáte přihlašovací jméno a heslo do Google účtu (jedná se o stejné přihlašovací údaje, jaké používáte pro váš Gmail). Pokud však Google účet ještě nemáte, doporučujeme si ho vytvořit, abyste měli plnohodnotný přístup do všech služeb, které tablet nabízí, např. do obchodu s aplikacemi, hudbou a knihami. Vytvoření nového účtu je snadné a provede vás jím jednoduchý průvodce.
Tablet vám už při prvním zapnutí dá na výběr z klasické klávesnice pro Android a klávesnice upravené společností Asus, kterou doporučujeme při nejmenším vyzkoušet, na rozdíl od té základní totiž obsahuje navíc řadu kláves s číslicemi, což je třeba při zadávání hesel nebo adres velice užitečné.
Do vzhledu uživatelského prostředí Asus téměř nezasahoval, pouze do něj přidal několik velice užitečných doplňků, které vám práci s tabletem zpříjemní a urychlí. V zásadě se jedná o tři nové prvky oproti čistému Androidu.
Miniaplikace
Na základní liště se třemi základními tlačítky pro ovládání se úplně nalevo nachází ještě tlačítko šipky v pohybu, která vyvolá nabídku miniaplikací. Tato nabídky vyskočí nad jakoukoliv běžící aplikací a umožní vám v dalším menším okénku otevřít některou ze spousty miniaplikací. Miniaplikace je vždy nahoře a můžete si jich otevřít i více najednou. V praxi pak můžete například při objevení nějakého zajímavého gadgetu na zahraničním webu rovnou cenu přepočítat na kalkulačce, text kterému nerozumíte přeložit ve slovníku a vše si uložit do poznámek, aniž byste museli opustit webový prohlížeč. Mimiaplikce umí otevřít nad ostatními aplikacemi v malém okně i widgety třetích stran. Tuto vychytávku má i Asus Fonepad se starší verzí systému, ale je třeba podotknout, že použitelnost a rychlost práce s miniaplikacemi je na MeMO Padu podstatně větší. Chválíme!
Notifikační lišta
V nastavení zařízení přibyla oproti čistému Androidu v podstatě jenom jedna položka, a tou je „ASUS přizpůsobené nastavení“. V tomto seznamu nejdeme dvě zajímavé položky. Můžeme zde zapnout možnost pořizování snímků obrazovky pomocí podržení tlačítka pro vyvolání posledních spuštěných aplikací a hlavně položku Použít rychlé nastavení ASUS. Při zaškrtnutí této volby se změní vzhled notifikační lišty. Na rozdíl od téměř nevyužité lišty čistého Androidu, se zde objeví řada různých přepínačů, ze kterých si můžete libovolně vybrat, jaké se budou zobrazovat. Dostanete rychlý přístup k nastavení jasu obrazovky, který je z důvodu absence čidla pro automatickou regulaci hodně užitečný. Nakonec se zobrazí přístup k nastavení WiFi, zvukovým profilům a dalšímu nastavení. I tato úprava je velice příjemná a Asusu za ní patří palec vzhůru.
Profily nastavení domovské obrazovky
Poslední výraznou úpravou z dílny společnosti Asus je rozdělení nastavení plochy dle účelu nebo případně dle uživatele. Nejedná se o plnohodnotně rozdělené účty, jako tomu je v čistém Androidu 4.2 Jelly Bean. Tato funkce je zamýšlená jako oddělení pracovního nastavení plochy od domácího nastavení. Nejedná se tedy o oddělení dat a nastavení aplikací, ale pouze o několik na sobě nezávisle nastavených ploch s ikonami a widgety.
Fotoaparát a natáčení videa – kompakt rozhodně nenahradí
MeMO Pad HD 7 disponuje dvěma fotoaparáty. Přední má rozlišení 1,2 Mpx a video dokáže zaznamenávat v rozlišení 1280 × 720 pixelů. Zadní má rozlišení 5 Mpx, postrádá přisvětlovací diodu a video zvládá v rozlišení FulHD, čili 1920 × 1080 obrazových bodů. Přední kamera je dobře použitelná na videohovory, to je ale asi tak vše. Fotografie z hlavního fotoaparátu trpí, i za poměrně dobrých světelných podmínek, velkým šumem a mají velký problém s přepaly. Fotografovat za šera je pak téměř zbytečné. Jako fotoaparát bychom tedy MeMO Pad HD 7 rozhodně nedoporučili.
Natáčení je naštěstí jiná disciplína, v té se MeMO Pad ukázal v trochu lepším světle. Stále se nejedná o zařízení, se kterým by si chtěl člověk zaznamenat celou dovolenou, ale za rozumných světelných podmínek se s ním dají pořídit poměrně obstojné závěry. Jediné, co bychom mu při natáčení vytkli, je nutnost přeostřovat dotykem při rychlé změně vzdálenosti od objektu natáčení.
Asus MeMo Pad HD 7 – test kamery
Multimédia a bonusové aplikace – ve svém živlu
Multimédia jsou přesně to, k čemu byl tablet Asus MeMO Pad HD 7 stvořen. Na to, aby dokázal přehrát video ve Full HD, má výkonu dost a se vším ostatním si poradí raz, dva, a to i díky výbornému displeji. Jen je škoda, že zvukový výstup stereo reproduktorů není ideální, a jak basy, tak výšky jsou nevýrazné.
Asus nadělil MeMO Padu slušnou porci, většinou multimediálních, doplňkových aplikací a několik nejzajímavějších si představíme. V menu narazíte na 3 čtečky, jednu pro knihy a dvě pro časopisy, noviny a online média. V těchto čtečkách si můžete zakoupit jednotlivá vydání i předplatné pro různá periodika. Dobrou zprávou je, že v nabídce jsou i české tituly.
Asus Story je výborná aplikace, která z celé složky nebo výběru fotek vytvoří interaktivní fotoknihu, kterou můžete následně vyexportovat do PDF. Asus Artist je jednoduché kreslící plátno se spoustou rámečků, pozadí a štětců.
App Locker dokáže jedním klikem zamknout jakoukoliv aplikaci tak, aby pro její spuštění bylo třeba zadat vámi zvolené heslo. Pro tablet, který budete sdílet třeba i s dětmi, je to výborný způsob jak zamezit nechtěné útratě peněz v Obchodě Play nebo otvírání, pro dítě nevhodných, aplikací.
Zálohování aplikací je vzhledem hodně podobné App Lockeru, ale funkčnost je, jak už je z názvu zřejmé, hodně odlišná. Tato aplikace vám umožní v jednoduchém rozhraní kompletně zazálohovat celé aplikace na paměťovou kartu, což se může velice hodit ve chvíli, kdy budete potřebovat resetovat tablet do továrního nastavení a nebudete chtít přijít o postup ve hře nebo o složité nastavení některých aplikací.
Nakonec jsme si pro vás schovali ještě jednu zajímavou aplikaci, kterou rádi uvidí hlavně rodiče. Jedná se o Rodičovský zámek, který v kombinaci s App Lockerem dokonale ochrání dítě před nevhodným obsahem a rodiče před zbytečnými náklady. Zajímavou funkcí zámku je, že dokáže v předem definovaný čas tablet zamknout a k odblokování je třeba zadat nastavené heslo. Zajistíte tak, aby si dítě na tabletu nehrálo v době, kdy se má učit, nebo když už má spát.
Dostupnost a cena
Tablet je v této chvíli naskladněn ve většině e-shopů s elektronikou. Cena se pohybuje okolo 4 tisíc korun. Všechny čtyři u nás prodávané varianty (bílá, modrá, zelená a růžová) jsou aktuálně dostupné.
Asus MeMO Pad HD 7
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]
Pro porovnání se také můžete podívat na blízké příbuzné ze stejné stáje.
Asus Fonepad
Tento konkurent se od námi testovaného kusu liší přítomnosíi slabšího procesoru s jinou architekturou, tudíž menším výkonem. Postrádá fotoaparát a má slot na SIM kartu. S Fonepadem se tedy připojíte k internetu i mimo dosah WiFi a dokonce si s ním i zavoláte. Ostatní parametry jsou velice podobné.
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]
Google Nexus 7
Loňská generace referenčního tabletu společnosti Google je ještě dnes zajímavým zařízením, kterému nelze mnoho vytknout. Výkonově je s MeMO Padem poměrně srovnatelný a liší se jen v několika parametrech. Nexus 7 disponuje technologií NFC a nabízí také variantu s 32 GB a slotem na SIM (pouze pro datové připojení), na druhou stranu postrádá slot na microSDHC kartu a je dostupný pouze v černé barvě.
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]
Resumé
Asus MeMO Pad HD 7 si nás získal a ve své cenové kategorii bude jen těžko hledat přemožitele. Za necelé čtyři tisíce dostanete tablet, který se nemusí bát srovnání ani s o několik tisíc dražší konkurencí. Snese porovnání dokonce i s loňským etalonem mezi sedmipalcovými tablety Nexem 7. MeMO Pad má vynikající displej a nic na tom nemění ani absence automatické regulace jasu. Výkonný hardware si bez problémů poradí i s náročnými hrami a díky nadstandartní výdrži baterie a rychlé GPS se tablet hodí i jako navigace na cesty. Dostupnost v pastelových barvách a předinstalované aplikace usnadňující zprávu tabletu z pozice rodiče pak v kombinaci s cenou tvoří z tabletu dokonalý dárek k Vánocům pro nejednoho potomka.
Abychom jenom nechválili, tak musíme zmínit nedokonalé zpracování zadního krytu, a to jak z pohledu zpracování, tak z pohledu kvality materiálu. Zadní kryt trochu povrzává a rychle se poškrábe. Displej není pokryt oleofóbní vrstvou, takže je třeba častý zásah leštícího hadříku. Asi největším nedostatkem je absence NFC. Pokud ale vezmeme v potaz cenu, jedná se o maličkosti, které tabletu rádi odpouštíme. S čistým svědomím tedy můžeme všem, kteří od tabletu nečekají ten úplně nejvyšší výkon a kvalitu, nákup MeMO Padu HD 7 doporučit.
Klady:
- stojánek k tabletu v balení
- čtyři barevné varianty
- krásný HD IPS displej
- výkonný čtyřjádrový procesor
- nadstandartní výdrž baterie
- rychlá fixace GPS
- množství užitečných bonusových aplikací
- nízká cena
- Android 4.2.1 (brzy dorazí 4.2.2)
Zápory:
- vůle a slícování zadního krytu z měkkých plastů, které se snadno poškrábou
- displej se rychle upatlává
- chybí automatická regulace displeje
- podprůměrný fotoaparát bez přisvětlovací diody
- chybějící NFC
- nepohodlné umístění tlačítek
Doufáme, že vám recenze odpověděla na vše co vás o Asus MeMO Pad HD 7 zajímalo a pomohla vám při rozhodování o vašem budoucím tabletu.
Komentáře (26)
Přidat komentář