SvětAndroida doporučuje: 5 nejlepších správců souborů
- Články
- Karel Kilián
- 2.3.2015
- 48
Operační systém Android nemá překvapivě ani po mnoha letech žádnou plnohodnotnou aplikaci pro správu souborů. Situaci částečně zachraňují výrobci a tvůrci alternativních ROM implementací vlastního řešení, které ale nemusí vyhovovat každému. Naštěstí v Obchodě Play je připravena plejáda správců souborů, lišících se nejen vzhledem, ale i nabízenými funkcemi. Stačí si jen vybrat. V orientaci v nepřeberné nabídce vám možná pomůže dnešní pokračování cyklu SvětAndroida doporučuje, ve kterém vám představíme pět programů, z nichž ani jeden nemá hodnocení horší než 4,4.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Nejprve v redakci vyhlašujeme téma pro další kolo cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři pak mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
- Po uzávěrce připravujeme na základě sesbíraných hlasů článek SvětAndroida doporučuje. V roce 2015 vycházejí články z této série vždy v sudém týdnu ve čtvrtek.
- Protože je téměř jisté, že jen zcela výjimečně pokryjeme redakčními silami celé spektrum aplikací, dáváme na konci článku slovo našim čtenářům. Ti mohou nominovat své oblíbené programy, jež na redaktorském seznamu chybí. Uzávěrka čtenářského hlasování je týden po vydání článku.
- Po uzávěrce začínáme připravovat navazující pokračování, postavené na nominacích našich čtenářů.
- V další sudý čtvrtek tedy vychází článek Čtenáři doporučují a následuje zadání pro další kolo. Celý koloběh se tak rozbíhá od začátku.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
V tomto kole nominovalo šest redaktorů pět aplikací. Protože čtyři aplikace nominoval vždy právě jeden redaktor, rozhodovala o jejich pořadí známka v Obchodě Play a počet hodnocení.
Total Commander – file manager
První příčka dnešního přehledu patří aplikaci, která je takřka samozřejmostí pro řadu dlouholetých uživatelů operačního systému Windows. Jedná se o Total Commander švýcarského programátora Christiana Ghislera. Prvním nominujícím je v tomto případě korektor Tomáš Filip, který říká: „Po přechodu ze Symbian OS na Android a vyzkoušení si interního správce souborů (hrůza, děs) padla jasná volba na Total Commander, jež dlouhá léta spokojeně využívám na PC. I mobilní verze mi nabízí vše, co vyžaduji. Tedy přistupování k souborům a složkám s potřebnými právy root, základní práce s FTP (pomocí doinstalovaného pluginu) či bezproblémovou práci s archivy (RAR, ZIP, APK, …). Pro TC není problém editovat textové soubory nebo přehrávat hudbu integrovaným přehrávačem. Velice vítám i úpravu práv zvolených složek a souborů. U správce souborů považuji jako samozřejmost možnost vyhledávat libovolný výraz v aktuální složce, řadit soubory dle různých parametrů nebo možnost hromadného výběru.
Správa složek probíhá pomocí dvou oken, kdy kopírujeme/přesouváme výběr z aktuálního okna do druhého. Tvorbu záložek, změnu vlastníka/skupiny souboru či složky, beru již jako bonus.
Vynikající „vychytávka“ je i možnost přiřazení zvoleného programu ke konkrétním tipům souborů dle přípony.
Pro mne je tento program jediný schůdný a po celou dobu užívání zařízení s Androidem jsem neměl jediný důvod se byť jen poohlížet po nějakém jiném.“
Druhým redaktorem, který nedá dopustit na Total Commander je Vašek Švec: „Total Commander z mého pohledu patří mezi nejlepší správce souborů pro Android především díky mnoha funkcím, které lze ještě rozšířit o podporu FTP nebo Google Drive za pomoci pluginů. Pro někoho může být rozhraní z počátku trochu komplikované, nicméně jakmile si na jeho ovládání zvyknete, nebudete chtít nic jiného – podobně jako u Total Commanderu na PC.“
Do třetice všeho dobrého i zlého je tu Karel Kilián, který říká: „Jako uživatel, který začínal s operačním systémem MS DOS a správci souborů jako byli M602 a Norton Commander, jsem s příchodem grafické nadstavby Windows 3.1x nebyl právě nadšen z Průzkumníka od Microsoftu. Naštěstí se poměrně záhy objevil Total Commander Christiana Ghislera, který uměl vše, co staří dobří správci se dvěma okny. Samozřejmě jsem po příchodu na Android hledal nějakou schopnou aplikaci pro správu souborů a skončil jsem opět u této osvědčené značky. Nabízí asi vše, co mohu jako (snad už pokročilý) uživatel potřebovat v konzervativně pojatém rozhraní, které odpovídá mým návykům.“
V Obchodě Play jsou jako hlavní vlastnosti a funkce jmenovány:
- Kopírování, přesouvání celých složek.
- Podpora „táhni a pusť“.
- Přejmenovávání, vytváření adresářů.
- Odstranění souborů (bez koše).
- Rozbalování archivů ZIP a RAR.
- Možnost zobrazit vlastnosti a změnit oprávnění.
- Integrovaný textový editor.
- Funkce vyhledávání (také pro text).
- Možnost výběru a práce s více soubory.
- Výběr klepnutím na ikony souborů.
- Seznam nainstalovaných aplikací (integrovaný plugin).
- FTP a SFTP klient (plugin).
- WebDAV (webové složky) (plugin).
- Přístup k souborům v rámci LAN (plugin).
- Pluginy pro cloudové služby: Disk Google, Microsoft LIVE, Dropbox.
- Podpora funkcí s právy roota (volitelně).
- Posílání souborů přes Bluetooth (OBEX).
- Náhledy obrázků.
- Dva panely vedle sebe, nebo režim virtuálních dvou panelů.
- Záložky.
- Historie otevřených adresářů.
- Multimediální přehrávač, který může přehrávat videa a hudbu přímo z LAN, WebDAV a cloudu.
- Nastavitelný panel s tlačítky pro změnu adresáře, příkazy, spouštění aplikací a textových příkazů.
- Nápověda v angličtině, němčině, ruštině, ukrajinštině a češtině.
- Optimalizace pro zrakově postižené.
- Aplikace je lokalizována i do češtiny a slovenštiny.
Total Commander si nainstalovalo více než pět milionů uživatelů, přičemž průměrná známka v Obchodě Play je 4,5. Pouhých 1,5 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 1.5 a novějším. Spokojeným uživatelem je například David Doležal, který ke svému pětihvězdičkovému hodnocení napsal: „Nejlepší aplikace na správu souborů. Rychlé, přehledné ovládání a přesouvání souborů, otevírání archivů RAR a ZIP, odinstalovávání aplikací, využití paměti, složka s fotografiemi, s ROOTem i složka / a podpora různých pluginů např. FTP. A vše je v jedné aplikaci a v češtině – prostě luxus :-)“
X-plore File Manager
Pomyslná stříbrná medaile patří aplikaci X-plore File Manager, kterou na toto místo vynesla jedna nominace, skvělá známka v Obchodě Play a vysoký počet hodnocení. V naší redakci nedá na tento program dopustit Honza Dolejš, který tvrdí: „X-Plore se mi zalíbil zejména díky existenci dvou oken vedle sebe, mezi kterými lze rychle a snadno přepínat a kopírovat soubory. Tento souborový manažer nabídne i plnou podporu SMB protokolu, díky kterému lze bezdrátově prohlížet soubory uložené v počítači a samozřejmostí je pak i streamování hudby a videa z disku počítače. Aplikace je navíc úplně zdarma bez reklam a dle mého je uživatelské rozhraní přehlednější a lepší než u oblíbeného ES Správce souborů.“
Autoři, pracující pod hlavičkou Lonely Cat Games, vyzdvihují jako hlavní vlastnosti a funkce:
- Zobrazení ve dvou panelech se stromovou strukturou složek.
- Schopnost práce s právy roota, přístup k FTP, SMB, SQLite, Picasa, poradí si s archivy ZIP, RAR a 7zip.
- Mapa disku, zobrazující v přehledné podobě využití úložiště.
- Podpora cloudových úložišť Disk Google, Dropbox, Box, MEGA, OneDrive, WebDAV, Yandex, MediaFire, SugarSync, Dump Truck, Copy.com.
- SSH File Transfer (SFTP) a SSH Shell.
- Správce aplikací.
- Sdílení souborů skrze Wi-Fi.
- Správa souborů z PC ve webovém prohlížeči.
- Oblíbené složky.
- Integrovaný prohlížeč pro obrázky, video, audio a text.
- Hex prohlížeč.
- Miniatury jak pro obrázky a videa, tak i pro různé typy souborů (v závislosti na příslušné aplikaci).
- Vícenásobný výběr.
- Zobrazení APK souborů jako archivů ZIP.
- Sdílení – posílání souborů pomocí Bluetooth, e-mailem, nebo jakýmkoli jiným podporovaným způsobem.
- Nastavitelná tlačítka a klávesové zkratek.
- Jednoduchá práce s archivy ZIP – podobná jako se složkami.
X-plore File Manager si dosud stáhl více než milion uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,6. Aplikaci lze instalovat na operační systém Android 2.3 a vyšší. Spokojeným uživatelem je například Tomáš Jelínek, který napsal: „Na počítač patří Total Commander, na mobil X-plore. Bezva aplikace s množstvím funkcí. Klasický dvoupanelový souborový správce s podporu FTP, SAMBA, Disk Google, Picasa, Dropbox, ZIPování, RARování atd. Škoda, že SSH je placené.“ Podobně to vidí i Jan Železný: „Hledal jsem jednu aplikaci na správu souboru a jinou na zobrazování fotek. X-plore mně dostal do kolen nejenže je to super správce souborů. Ale dokonce uvnitř sebe má svůj vlastní prohlížeč fotek, který pracuje tak hladce. :-) 5 hvězd a palec nahoru.“
Solid Explorer File Manager
Zastáncem třetí aplikace dnešního přehledu je redakční grafik Tomáš Očadlý: „Ze všech souborových manažerů, které jsem kdy vyzkoušel, a že jsem jich vyzkoušel hodně, mi vyhovuje právě Solid Explorer. Nabízí připojení ke cloudovým úložištím a podporuje práci ve 2 sloupcích stejně jako oblíbený Total Commander. Jako třešničkou na dortu je líbivý design.“
Podívejme se nyní na vlastnosti a funkce této aplikace:
- Dva nezávislé panely slouží jako prohlížeče souborů.
- Metoda „táhni a pusť“ v rámci a mezi panely.
- FTP klient s podporou pro bezpečné připojení a SFTP klient.
- WebDav klient schopen připojení k ownCloud a Yandex.
- SMB/CIFS klient umožňuje prohlížení síťových složek v rámci sdílení souborů Windows.
- FTP server pro sdílení souborů z počítače.
- Schopnost číst a extrahovat archivy ZIP, RAR a TAR.
- Schopnost vytvářet archivy TAR a ZIP chráněné heslem.
- Podpora cloudových disků: Dropbox, Box, SkyDrive, Disk Google SugarSync, Copy, MediaFire, ownCloud (prostřednictvím WebDAV), Yandex (prostřednictvím WebDAV).
- Podpora práce s právy roota.
- Vyhledávání najde díky indexování soubory v několika sekundách.
- Podrobné informace o souborech a statistiky využití úložiště.
Solid Explorer File Manager si nainstaloval více než milion uživatelů a jeho průměrná známka je 4,6. Instalační balíček velký 5,6 MB můžete použít na Androidu 2.2 a novějším. Zdarma je ovšem jen 14denní zkušební verze. Aby bylo možné pokračovat v používání aplikace po skončení tohoto období, je třeba dokoupit Solid Explorer Unlocker za 50 Kč. Spokojeným uživatelem je například Mirek Dvořák, který v hodnocení napsal: „Těch pár korun a pár vteřinový nákup tahle aplikace, kterou v předešlé verzi používám už velmi dlouho, rozhodně stojí. Rychlost, přehlednost, vysoká funkcionalita. Splňuje vše, co očekávám. Doporučuji koupi (je v CZ lokalizaci).“ Dalším, kdo dal této aplikaci pět hvězdiček, je Petr Vybíral: „Naprosto skvělý správce souborů, který rozhodně za těch pár korun stojí. Vývojář v případě nějakého problému/nefunkčnosti komunikuje a také případnou chybu opraví.“
ES File Explorer File Manager
Bramborová medaile náleží programu ES File Explorer File Manager, nominovanému manažerem projektu Petrem Mišákem. Zde jsou jeho argumenty, proč byste měli zkusit právě tuto aplikaci: „Na počítači už dlouho používám Total Commander. U Androidu mi nejvíce k srdci přirostl ES File Manager, umí toho hodně, stále se vyvíjí a přináší spoustu novinek. Jediné co bych ocenil je propojení s nějakým desktop klientem ve stylu AirDroid.“
Vlastnosti a funkce:
- Správa souborů, podobná jako na desktopu nebo notebooku – možnost výběru více položek, kopírování, přesouvání, vkládání, mazání, přejmenování, vyhledávání, sdílení, vytváření zástupců.
- Správa aplikací – kategorizace, odinstalace, zálohování a vytváření zástupců.
- Vzdálená správa souborů v telefonu z počítače.
- Integrovaná podpora archivů ZIP a RAR umožňuje kompresi a dekompresi souborů a vytváření šifrovaných (AES 256 bitů) ZIP souborů.
- Prohlížeče a přehrávače pro různé typy souborů, včetně fotografií, hudby a videa; podporuje aplikace třetích stran.
- Zobrazuje miniatury balíčků APK a obrázků.
- Prohlížení a editace textových souborů.
- Přístup k domácí síti přes Wi-Fi a SMB.
- Funkce jako FTP a WebDAV klient. Správa souborů na FTP, FTPS, SFTP a WebDAV serverech.
- Podporuje cloudové disky Dropbox, Box.net, SugarSync, Disk Google, SkyDrive, Amazon S3, Yandex a další.
- Přenos souborů mezi zařízeními skrze Bluetooth – podporuje OBEX FTP.
- Správce úloh dovoluje ukončit proces jedním klepnutím.
- Čištění cache a správa automaticky spouštěných aplikací.
- Schopnost práce s právy roota – poskytuje přístup k celému souborovému systému a všem adresářům, včetně možnosti změnit oprávnění.
ES File Explorer File Manager má na svém kontě neuvěřitelných více než padesát milionů instalací a k tomu velice pěknou známku 4,5. Kladně ho hodnotí například Miroslav Scalex Hlavička, který k pěti uděleným hvězdičkám napsal komentář: „Nepostradatelná aplikace. Nejen pro správu souborů na Androidu, ale i na přenosy mezi mobilem a počítačem. Můžu tak ležet v posteli a nechat si streamovat film z disku svého počítače, aniž bych ho musel kopírovat na kartu či do interního úložiště.“ Dalším nadšeným uživatelem je Jaroslav Obrdlik: „Jedním slovem paráda Pro správnou LAN to využívám stále, převážně na filmy co mám na HDD. Je to výhoda, protože nemusím zapínat NTB ani PC. Používám to na tabletu i telefonu. Vřele doporučuji. Dal bych i 100hvězd.“
Amaze File Manager
Páté, a tedy poslední místo v této tvrdé konkurenci si odnáší Amaze File Manager, nominovaný Vaškem Švecem. „Amaze File Manager možná není plný funkcí jako spousta jiných správců souborů, na druhou stranu umí vše potřebné a to včetně práce se ZIP archivy. Jako bonus přidává snadné a intuitivní ovládání a povedený material design.“
Ze seznamu funkcí a vlastností, které v Obchodě Play zmiňuje autor Vishal Nehra, zmiňme:
- Open Source, lehký a plynulý.
- Atraktivní design ve stylu Material.
- Základní funkce, jako je vyjímání, kopírování, mazání, komprimace, extrakce a další.
- Práce na více záložkách najednou.
- Několik grafických témat s pěknými ikonami.
- Navigační panel pro rychlou práci.
- Správce aplikací dovoluje otevřít, zálohovat, nebo přímo odinstalovat zvolené aplikace.
- Přístup do historie, k záložkám nebo vyhledávání.
- „Root Explorer“ pro pokročilé uživatele.
- Aplikace nabízí všechny funkce zdarma a bez jakýchkoliv reklam.
Amaze File Manager si zatím stáhlo přes padesát tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. Instalační balíček, velký 2,4 MB, lze použít na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším.
Čtenáři doporučují: nejlepší správci souborů
Závěrečné slovo tradičně patří našim čtenářům. Používáte pro správu souborů ve svém Androidu aplikaci, kterou v tomto článku nezmiňujeme? Pak neváhejte a nominujte ji do čtenářského pokračování – stačí nám o ní napsat skrze následující formulář.
V popisu, proč aplikaci nominujete, zmiňte například:
- české uživatelské rozhraní
- filozofii ovládání (jako Průzkumník, nebo spíše jako Commander)
- schopnost práce se síťovými a cloudovými disky
- schopnost pracovat s komprimovanými soubory/archivy
- podporu náhledů u multimediálních souborů
- rozšiřování schopností pomocí zásuvných modulů
- integrované editory textových a dalších souborů
- podporu práce s rootem
Nominovat můžete až do čtvrtku 26. února 2015. Na základě vašich doporučení sestavíme článek „Čtenáři doporučují: nejlepší správci souborů“, jenž vyjde ve čtvrtek 5. března.
Nominace byly ukončeny
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (48)
Přidat komentář