Menu

SvětAndroida doporučuje: čtyři launchery

Launcher je aplikace, se kterou se běžný uživatel setkává patrně nejčastěji – zajišťuje totiž zobrazení a fungování domovské obrazovky, seznamu aplikací a zastává také některé další funkce. Launcher je přitom zásadním prvkem vzhledu uživatelského prostředí, proto vlastní aplikaci tohoto typu nabízí nejen Google, ale také prakticky každý významný výrobce mobilních zařízení. Pokud ale nejste spokojeni s výchozím řešením, můžete tento program nahradit jednou z alternativ, kterých je v Obchodě Play nespočet. Alternativní launchery zpravidla přinášejí více funkcí, zajímavější grafické provedení, podporu témat, lepší plynulost a odezvu a řadu dalších “plusů”, kvůli kterým stojí za to je vyzkoušet. Redaktoři portálu SvětAndroida připravili přehled čtyř nejzajímavějších launcherů, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

SvětAndroida doporučuje: čtyři launchery

SvětAndroida doporučuje: čtyři launchery

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Na začátku každého dílu cyklu SvětAndroida doporučuje vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola. Redaktoři pak mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
 • Po uzávěrce zpracováváme na základě těchto nominací článek SvětAndroida doporučuje. Na přípravu máme opět jeden týden.
 • Vychází článek SvětAndroida doporučuje a protože jsme si vědomi toho, že redakčními nominacemi jen výjimečně pokryjeme celé spektrum aplikací, dáváme slovo čtenářům, kteří mohou skrze formulář doplnit aplikace, jež v seznamu chybí. Čtenářské nominace sbíráme přesně jeden týden od vydání článku.
 • Po uzávěrce máme sedm dnů na přípravu článku Čtenáři doporučují.
 • Vychází článek Čtenáři doporučují, doplňující původní článek o nominace čtenářů. V tu chvíli vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo cyklu SvětAndroida doporučuje a celý koloběh začíná znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nominace do tohoto kola zaslali celkem čtyři redaktoři portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali čtyři aplikace. O pořadí tak rozhodovala primárně známka v Obchodě Play, případně počet hodnocení.

Nova Launcher

Jedním z nejpopulárnějších launcherů současnosti je Nova Launcher, který nominoval Karel Kilián: “Vyhovují mi především široké možnosti přizpůsobení, díky kterým si mohu nastavit všechny parametry vzhledu a chování uživatelského prostředí podle svých představ. Launcher je svižný, plynulý, stabilní a nezdržuje při běžných činnostech. Oceňuji také možnost snadné zálohy a obnovení konfigurace, což využívám především při změně ROMky, takže nemusím po každém flashnutí systému opětovně nastavovat každý detail.”

Vývojáři ze studia TeslaCoil Software, stojící za tímto softwarem, v první řadě vyzdvihují široké možnosti přizpůsobení (měnit lze například ikony, témata, barvy, rozložení, animace a další) a vysoký výkon.

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher

Hlavní vlastnosti Nova Launcheru dle popisku v Obchodě Play:

 • Podpora fráze “OK, Google” přímo z domovské obrazovky. Poznámka: Google zatím nepodporuje všechna zařízení nebo prostředí, přičemž toto omezení se vztahuje i na Nova Launcher.
 • Barevná témata – změna vizuálního prostředí launcheru prostřednictvím připravených balíčků.
 • Možnost samostatného nastavení barev ovládacích prvků pro popisky, složky, počet nepřečtených, seznam aplikací a pozadí.
 • Podpora balíčků ikon – najděte tisíce témat ikon pro Nova Launcher v Obchodě Play.
 • Umísťování mimo mřížku – mnohem větší možnosti umístění ikon a widgetů než u standardních launcherů.
 • Vylepšený seznam aplikací s vertikálním nebo horizontálním posunem a efekty.
 • Nekonečné rolování – procházení domovských obrazovek a seznamu aplikací v nekonečné smyčce.
 • Záloha a obnova – důmyslný systém zálohování/obnovení systému, který umožňuje zálohovat nastavení a rozvržení launcheru.
 • Posuvný dolní panel – neomezujte se na pět ikon v dolní liště a vytvořte si posuvný panel s tolika ikonami, kolik jich budete potřebovat. Do této oblasti lze navíc vkládat také widgety, jako například hudební přehrávač, který tak budete mít kdykoli po ruce.
 • Import z jiných launcherů – po instalaci není nutné začínat od nuly, protože Nova Launcher umí importovat ikony, widgety a některá nastavení nejpopulárnějších launcherů.
 • Rychlost – Nova Launcher pracuje rychle, nabízí plynulé animace a nezdržuje při práci s telefonem.

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher

Nova Launcher si zatím stáhlo více než deset milionů uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,6. Aplikace, jejíž instalační balíček je velký 4,2 MB, běží na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Nova Launcher
Nova Launcher
Price: Free

Google Launcher

Zastáncem řešení od Googlu je Tomáš Očadlý, který svou nominaci podpořil následujícím krátkým komentářem: “Jsem plně spokojený uživatel výchozího Google Launcheru :)”.

Autoři na prvním místě zmiňují integraci s Chytrými kartami Google (Google Now), na které se dostanete přímo z domovské obrazovky, takže budete mít ty správné informace ve správnou chvíli.

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher

Jako klíčové vlastnosti pak jmenují:

 • Chytré karty Google na domovské obrazovce.
 • Když jste na domovské obrazovce, stačí říct “OK Google” pro spuštění hlasového vstupu. Poté můžete hlasem zadat vyhledávací dotaz, příkaz, stejně jako poslat textovou zprávu, vyhledat trasu, nebo přehrát píseň (k dispozici ve Spojených státech, Velké Británii a Kanadě).
 • Rychlejší vyhledávání – klepněte na vyhledávací pole a můžete okamžitě zadat dotaz.
 • Snadný přístup k produktům a službám Google, jako jsou Gmail, YouTube a Mapy.
 • Větší zobrazovací plocha – stavový řádek a navigační panel jsou nyní průsvitné, takže vaše tapety využijí každý obrazový bod displeje a jsou vidět i v seznamu aplikací.
 • Intuitivní výběr tapety – vyberte libovolný obrázek, který je uložen v zařízení nebo v cloudu. Zobrazení náhledu a výběr výřezu před nastavením.

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher

Google Launcher je k dispozici pro zařízení Nexus nebo Google Play Edition s operačním systémem Android 4.4 (Kitkat). Od 2. srpna uvolnil Google svůj launcher pro všechny telefony a tablety s Androidem 4.1 a vyšším. Aplikaci s hodnocením 4,6 si zatím nainstaloval více než milion uživatelů. Za spokojené uživatele citujme Martina Koláře, který aplikaci hodnotil pěti hvězdičkami: “Pokud někdo potřebuje jen jednu plochu, perfektní řešení a je to stejně rychlé jako klasický nemodifikovaný launcher.”

Google Now Launcher
Google Now Launcher
Developer: Google LLC
Price: Free

LAUNCHER 8

Ačkoli většina uživatelů Androidu ohrnuje nad grafikou mobilních Windows nos, najdou se mezi nimi výjimky, kterým ploché dlaždicové rozhraní vyhovuje. Do této skupiny patří například Honza Dolejš, který nominoval třetí aplikaci dnešního přehledu – LAUNCHER 8 PRO. Zde jsou jeho argumenty, proč vyzkoušet právě tuto aplikaci: “Rozhraní Metro na Androidu? Proč ne? Pokud toužíte po rychlém, čistém a jednoduchém designu Metro ze systému Windows Phone a zároveň je pro vás Android podmínkou, vřele doporučuji Launcher 8 Pro. Vypadá přesně jako Metro, má spoustu možností nastavení, je velmi rychlý a v základní verzi navíc zdarma. Pokud vám bude vyhovovat, za lehký peníz odstraníte reklamy.”

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

Autoři vnímají jako cílovou skupinu uživatele, které nudí tradiční grafické rozhraní operačního systému Android a chtěli by zkusit zcela nový styl uživatelského prostředí. Jako hlavní vlastnosti a funkce jmenují:

 • Různé velikosti dlaždic.
 • Různé barvy dlaždic.
 • Uložení a obnovení tématu.
 • Úpravy rozvržení úvodní obrazovky.
 • Nastavení aktuálního stylu pozadí.
 • Možnost změny vzhledu seznamu běžících aplikací.
 • Dlaždice mohou reprezentovat aplikaci, nebo widget.
 • Uzamčení obrazovky a stavový řádek ve stylu WP8.
 • Více než sto druhů barevných motivů.
 • Dlaždice se speciálními funkcemi, jako je čas, LED baterka, galerie a kontakt.
 • Šest řádků dlaždic pro velké obrazovky (jen ve verzi Pro).
 • Dlaždice s animovaným kontaktem (jen ve verzi Pro).

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

LAUNCHER 8

Aplikaci Launcher 8 si dosud stáhlo více než pět milionů uživatelů a její průměrné hodnocení v Obchodě Play je 4,4. 8,3 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.0 a vyšším. Za spokojené uživatele promluví Josef Světlý, který ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Tak za tenhle počin stoprocentně 5*. Dlouho jsem hledal launcher, který by nejvěrněji kopíroval W8 a jak se zdá našel jsem. Můžu jen doporučit!”

Launcher 8 WP style
Launcher 8 WP style
Developer: XinYi Dev Team
Price: Free+

Mi Launcher

Aplikaci Mi Launcher bohužel nenajdete v Obchodě Play, proto ji zařazujeme až na konec dnešního přehledu. Nominujícím je v tomto případě korektor Tomáš Filip, který napsal: “Prostředí Launcheru od Xiaomi v hávu MIUI je velice rychlé a na oko přívětivé. Ačkoliv trochu napodobuje iOS, není problém díky jejich online obchodu kompletně změnit celý vzhled launcheru k obrazu svému – témat je k dispozici obrovské množství a vybere si opravdu každý. Trochu mi vadí absence seznamu aplikací, ty jsou všechny tvrdošíjně “naházeny” na plochu, případně do jedné složky. Jako obrovské plus beru skutečnost, že při instalaci jako alternativní launcher převezme všechny složky a ikony z interního launcheru a poskládá je na plochu – velice šikovné. Atraktivní je mnoho různých animací přechodu mezi plochami, nastavení rozměrů mřížky ikon či vlastní zamykací obrazovka (dá se vypnout). Kladně hodnotím i možnost zálohy a obnovy nastavení. Nevýhodu beru tu, že není možné rolovat plochami dokola. Nízká náročnost na RAM a CPU.”

Mi Launcher

Mi Launcher

Mi Launcher

Mi Launcher

Mi Launcher

Mi Launcher

Další informace o tomto launcheru můžete načerpat v recenzi Mi Launcher – vyzkoušejte si MIUI Launcher od Xiaomi.

Mi Launcher

Mi Launcher

Mi Launcher

Mi Launcher

Mi Launcher

Mi Launcher

Čtenáři doporučují: launchery

Jsme si vědomi toho, že výše uvedeným přehledem jsme ani zdaleka nevyčerpali nabídku launcherů, které stojí za povšimnutí, proto závěrem předáváme slovo vám – našim čtenářům. Používáte nebo jste vyzkoušeli zajímavý launcher, který v tomto seznamu není? Pak neváhejte a nominujte ho skrze formulář na konci tohoto článku! Jedině díky vašim hlasům se aplikace, o jejíchž kvalitách jste přesvědčeni, objeví za dva týdny ve článku Čtenáři doporučují! Společnými silami můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů ze segmentu launcherů!

Zaměřte se především na to, jaké funkce a možnosti vámi doporučený launcher nabízí, jako například:

 • Správa ikon na domovské obrazovce (možnost změny matice (řádků/sloupců) na ploše a v seznamu aplikací).
 • Seznam aplikací (podpora složek v seznamu aplikací, třídění dle data instalace/názvu/používání/uživatele, různé možnosti zobrazení seznamu programů).
 • Možnosti úprav dolní nabídky (počet ikon, možnost rolování, …).
 • Možnosti grafických/vizuálních úprav (podpora skinů/grafických motivů, změna barev jednotlivých prvků, …).
 • Vylepšené možnosti správy aplikací (rychlá odinstalace přetažením ikony do koše nebo přepnutím do speciálního režimu, …).
 • Způsob přidávání nových widgetů na domovskou obrazovku.
 • Výběr tapety na pozadí domovské obrazovky.
 • Zajímavé efekty přechodů mezi plochami.
 • Možnost schování/zamknutí aplikací.
 • Další doplňkové funkce.

Uzávěrka nominací je ve čtvrtek 14. srpna v 6:00, takže doporučujeme s nominacemi neotálet!

Nominace byly ukončeny. Článek vyjde ve čtvrtek 28. srpna.

 

Komentáře

Roman

Roman

7.8.2014 6:19

Google Launcher jsem zkoušel.
Ale, jakmile ho jednou nastavíte jako výchozí, už se toho nezbavíte. Tlačítko “Vymazat výchozí nastavení” ve správci aplikací je neaktivní.
Pomůže pouze odinstalování. Před samotným odinstalování zapomeňte rovněž na nějaké vymazání dat. Takže když jej znova nainstalujete, s tím, že teď už “Výchozí” nebudete nastavovat (pro účely zkoušení a porovnávání), launcher si nastavení pamatuje dál a od okamžiku instalace se stává výchozím a konec.
Přijde mi to jako parazit, který se jednou uchytí, už se ho nezbavíte.

n7610

n7610

z aplikace
7.8.2014 6:25

zrovna včera jsem nahodil Launcher 8 pro , celkem pěkné jen mě vadí že Launcher za peníze neumí psát zprávně měsíc a den a i animace nejsou zrovna plynule.

Streki

Streki

z aplikace
7.8.2014 6:57

Google launcher me šel odinstalovat bez problémů. Používám Nova launcher. Nemám rad search widget a mám rad široké nastavení a to Nova launcher umožňuje.

MikkyX3

MikkyX3

z aplikace
7.8.2014 7:07

Já používám Google launcher a jsem naprosto spokojen. Nemá sice moc možností nastavení ale to vyřešil modul Xposed Google Experience launcher settings (je třeba mít ROOT a nainstalovaný a aktivní Xposed framework), který umožňuje široké možnosti nastavení launcheru, zvláště v placené verzi.

Jimmy

Jimmy

z aplikace
7.8.2014 7:34

A co Apex launcher, ten nic? Kdyby jsem mel urcit nejlepsi launcher tak buď Apex, nebo Novu. Vzhledem k tomu, že mám Apex tak je volba jasná.

Ivo Rundt

z aplikace
7.8.2014 7:52

Vyzkoušel jsem jich už poměrně dost, ale vždy jsem se vrátil k Apexu. Rychlý, plynulý, žádné záseky atd. A těch nastavení… :-)

Lexon

z aplikace
7.8.2014 7:58

Apex

casesik

z aplikace
7.8.2014 8:13

Taky jsem jich už zkusil desítky a vždy se vrátím k tomu nejlepšímu a tím je APEX

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

7.8.2014 8:18

Osobně se mi líbí Nova Launcher a GO EX…

outcastWBC

z aplikace
7.8.2014 8:40

Jednoznačně Google launcher, je rychlý, nepadá, nemá žádny zbytečny serepetičky navíc a dělá to co má.
Novu jsem používal dost dlouho, ale poslední dobou se vydal směrem, který mě nevyhovuje.

MikkyX3

MikkyX3

z aplikace
7.8.2014 8:49

outcastWBC: Naprostý souhlas, v jednoduchosti je krása.

musashi

musashi

7.8.2014 9:18

Pro spravny geeky doporucuju Lightning Launcher eXtreme.
Dost casu sice stravite konfiguraci, ale ve spojeni se Zooper Widget Pro mate takrka neomezene moznosti.

maxXx

maxXx

7.8.2014 9:54

Jedině HOLO Launcher… z vyjmenovaných má podobné možnosti nastavení jako APEX (který je velmi oblíbený) a žere bezkonkurenčně nejméně paměti, tudíž je svižnost zaručena…

xmen

xmen

z aplikace
7.8.2014 10:38

Ja mam nejradsi Launcher3

Tonda S

Tonda S

7.8.2014 10:44

U mě vede dodol a nebo Smart launcher. Už jsem zkusil snad všechny launchery , ale tyto jsou nej.

Benja

Benja

7.8.2014 10:48

N7610: Tobě vadí že neumí správně napsat měsíc? A sám napíšeš “zpravne”, spíš bych řekl že ty nevíš jak se ty měsíce píšou :-)

Jinak za mě rozhodně Action Launcher, je jednoduchý a rychlý. A hlavně má krásně vyřešené widgety.

RomanL.

RomanL.

7.8.2014 11:27

Ja osobne davam prednost rootnuti telefonu a naistalovani rom cyanogenmod, mel jsem na S2, S3 a ted budu davat na LG G2

Bubuss

Bubuss

7.8.2014 11:49

U mě jedině Next launcher, sice neni zdarma ale za ty prachy rozhodně stojí.

Maladava

7.8.2014 12:15

Dlouho používám Nova Launcher a velká spokojenost. Dříve jsem používal i Apex a ten je taky výborný.

Ladislav

Ladislav

7.8.2014 12:42

Já měl kdysi launcher, který dokázal ukotvit widget tak že zůstával na stejném místě i při procházení ploch (jako by byl na každé z nich) nevíte někdo který to je?

Carlos-95

z aplikace
7.8.2014 12:52

Já osobně používám na SMG S4 Apex Launcher Pro a jsem s ním velice spokojen. Dá se v něm prakticky nastavit vše co potřebuje běžný uživatel chytrého telefonu.

MikkyX3

MikkyX3

z aplikace
7.8.2014 13:24

Teď nedávno jsem asi dva týdny testoval Nokia Z launcher. Docela netradiční ale pěkný a svižný. Zatím existuje jen v testovací verzi, takže na GP ho nehledejte, v případě zájmu mám jeho instalačku staženou ;)

andkov11

andkov11

7.8.2014 13:34

Jde nějak v Nova Launcheru přesunout dok ze strany dolů?Případně jak?

Orbit09

z aplikace
7.8.2014 13:49

Za mě jednoznačně Google Launcher

jaro

jaro

z aplikace
7.8.2014 14:30

uz ste skusili yandex shell?

Romča

Romča

7.8.2014 16:09

Pro mě jednoznačně NEXT LAUNCHER ,sice není zadarmo ale vypadá pěkně a má mnoho možností nastavení

FOX

FOX

7.8.2014 16:12

Jen dotaz. Umí Apex nebo Nova resize widgetů? Míním tím, že widget je třeba původně navržen na velikost 3×1, ale já ho chci mít ve velikosti 4×1, tak zda mi launcher umožní změnit jeho velikost na tu mnou požadovanou?

michal

michal

z aplikace
7.8.2014 21:04

Fox : Nova ano, apex nvm

pkolin

pkolin

8.8.2014 6:45

Apex umí měnit velikost widgetů. Na Apex jsem nejvíce zvyklý. Vyhovuje mi spousta mozností nastavení, ale hlavně využívám gesta a schovávání doku.

Michal

Michal

8.8.2014 10:54

Mám zakoupenou Novu a nemůžu si stěžovat, je opravdu výborný :)

M@t3j

M@t3j

8.8.2014 14:49

ked sme pri jednoduchosti tak by nemal chybat aviate, podpora icons packov, resize widgetov, moderny flat styl(beta sa mi pacila viacej, ale ani flat nie je zly)…
pri upravovani homescreenu podla seba a bez obmedzeni jednoznacne nova

Harvy

Harvy

8.8.2014 22:12

Pro mě už dlouho Buzz launcher. Nekonečná škála přednastavených vzhledů a možnosti nastavení. Dále svižný, plynulý. Používám jen jednu obrazovku s hlavními odkazy, tématické složky a rychle přepínání dat, WiFi, letadla… pomocí elixiru. Pro mě ideální kombinace, stojí za to zkusit…

hm

hm

9.8.2014 10:34

ja pouzivam Trebuchet z CM, staci mi

el.finito

12.8.2014 18:48

Taky mám Action launcher kvůli jednoduchosti a vyhledávači v telefonu.. Ale co se pouštění aplikací týče, nemůžu si vynachválit re-launch (nespadá úplně do kategorie launcher).. Doporučuju omrknout ;-)

joko

joko

20.8.2014 12:22

MI Launcher-Ja si ho nepotrebujem inštalovať,aňi skušať!!!Mám ho toťiž to v plnéj paráde v Xiaomi MI2s!!!

Martin

Martin

1.10.2014 7:42

Mě osobně vyhovuje 3D Next Launcher. Mám ten v placené full verzi a je fakt super.

Drobcek

Drobcek

13.10.2014 15:25

Mala otazocka. Ktory je lepsi na pamat Nova alebo Apex? Novu mam ale zda sa mi ze si krajuje dost z pamate…

Honza

Honza

14.10.2014 18:44

Nevíte jestli existuje nějaký přijatelný launcher, který umí umístit na plochu i systémové widgety? Žádny jsem zatím nenašel :/

RSS (komentáře k článku)