TOPlist

SvětAndroida doporučuje: 7 předpovědí počasí

pocasi_ico

Jak bude zítra? Budeme o víkendu potřebovat deštník, opalovací krém, nebo sněžnice? K tomu, abyste získali odpovědi na tyto a další podobné otázky, už nemusíte poslouchat rádio, sledovat televizi, ani rozumět synoptickým mapám. Stačí mít v telefonu či tabletu s Androidem tu správnou aplikaci. Která je „ta správná“? Právě na tuto otázku se pokusíme najít odpověď v následujících odstavcích.

Předpovědím počasí jsme se v rámci cyklu „SvětAndroida doporučuje“ věnovali již před dvěma lety. Vracíme se k tomuto tématu ze dvou důvodů: protože v Obchodě Play v tomto segmentu mezitím přibyla pěkná řádka aplikací a také proto, že v předchozím kole ještě nebylo zvykem dávat nakonec slovo čtenářům.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Vše začíná volbou tématu následujícího kola „SvětAndroida doporučuje“. Poté, co vyhlásíme téma pro další díl, mají redaktoři našeho portálu týden na podání nominací.
  • Další týden nominace zpracováváme a připravujeme článek „SvětAndroida doporučuje“, který vychází ve čtvrtek.
  • Na konci článku je formulář pro čtenáře. Uvědomujeme si, že v redakci neznáme či nepoužíváme ani zdaleka všechny možné aplikace, proto dáváme čtenářům prostor, aby náš seznam doplnili o programy, které mají rádi. Na nominace je opět jeden týden.
  • Další týden se připravuje článek „Čtenáři doporučují“, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • Článek „Čtenáři doporučují“ vychází opět ve čtvrtek a v redakci přesně v tom okamžiku vyhlašujeme téma pro další kolo „SvětAndroida doporučuje“.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů „SvětAndroida doporučuje“ a „Čtenáři doporučují“ je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe.
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nominací do tohoto kola se zúčastnili čtyři redaktoři, kteří nominovali celkem sedm různých aplikací. Protože tentokrát každou aplikaci nominoval právě jeden redaktor, rozhodovalo o pořadí v tomto článku hodnocení v Obchodě Play a ve čtyřech případech také počet hodnocení. Pojďme se tedy podívat, jak dopadl redakční výběr.

Meteor (Počasí) » Aladin

První místo dnešního přehledu patří aplikaci s nejvyšším hodnocením – známkou 4,8 z pěti možných se opravdu nemůže pochlubit každý! Českému Aladinovi se to ale povedlo. Program nominoval Karel Kilián, který vám ho také představí: „Aladin, to není jen název aplikace pro Android, ale také numerický model počasí, který počítá krátkodobý vývoj meteorologické situace. Z programu se sice nedozvím, jak bude za dva týdny, což mi ale nevadí, neboť dlouhodobé předpovědi stejně nemají moc vysokou míru úspěšnosti. Několika pohledy snadno zjistím, jaké budou teploty, tlak, srážky a rychlost větru v následujících 48 hodinách na kterémkoli místě republiky. Následná realita zpravidla odpovídá předpovědi patrně nejlépe ze všech programů, které jsem kdy testoval (a že jich věru nebylo málo!). Líbí se mi jednoduchost a intuitivnost programu – kromě volby místa (včetně možnosti automatické lokalizace) není vyžadováno žádné další nastavení.“

Aladin: očekávaný vývoj teploty Aladin: očekávaný vývoj teploty

Oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu na pěti stránkách, mezi kterými můžete přepínat posunem do stran, poskytuje následující informace:

  • Předpověď očekávané teploty (na 54 hodin), pocitové teploty a srážek (s rozlišením dešťových a sněhových).
  • Směr a rychlost větru, včetně rychlosti nárazového větru.
  • Oblačnost ve třech výškových hladinách atmosféry (nízká = 0 km, střední = 2 km a vysoká = 6,5 km).
  • Vývoj atmosférického tlaku v hPa.
  • Vývoj relativní vlhkosti vzduchu.

Ve výchozím stavu je zobrazována předpověď pro aktuální pozici, v nastavení lze zvolit jiné místo jeho zadáním a výběrem ze seznamu.

Autoři aplikace v popisku v Obchodě Play uvádějí: „Obrovskou výhodou aplikace Aladin je bezesporu aktuálnost. Veškeré informace, které jste třeba ráno u předpovědi v televizi získali, už nemusí být tak úplně aktuální a nepříjemná sprška cestou z práce bez deštníku nepotěší. Aladin vás dokáže zásobovat těmi nejčerstvějšími informacemi, jež se v centru Českého hydrometeorologického ústavu objeví.“

Pokud by vás Aladin zaujal a chtěli byste další podobné aplikace, můžeme doporučit ještě další dva meteorologické programy z dílny Androworks: Meteoradar a Sněhové zpravodajství.

Stávající uživatelé nejčastěji vyjadřují přání na možnost přidání widgetu na domovskou obrazovku – například Jan Rejlek jako komentář ke svému hodnocení napsal: „Tato aplikace mně nadchla. Už původní Meteor byl skvělý, tohle rozšíření to povýšilo tuto aplikaci nad rámec hvězdiček. Pokud by k tomu byl widget stylu in počasí, který používám teď, není co řešit ;-)“

Samozřejmě, jak už to „androidích rosniček“ bývá, nejčetnější výtky směřují na občasné odchylky mezi předpovědí a realitou. V tomto směru jde ale více než o chybu aplikace o přesnost (či spíše nepřesnost) používaných matematických modelů.

Aplikaci si stáhlo již více než sto tisíc uživatelů a jistě vás potěší skutečnost, že je k dispozici zcela zdarma.

Meteor (Počasí) » Aladin
Meteor (Počasí) » Aladin

Palmary Weather

O druhé místo se popraly dvě aplikace s hodnocením 4,5, takže o tom, kdo získá stříbrnou medaili, nakonec rozhodl počet hodnocení v Obchodě Play. Vítězem duelu se stal Palmary Weather, který nominoval Karel Kilián: „Zatímco Aladina používám ke zjištění, jak bude dnes či zítra v místě, kde bydlíme, nebo kam se chystáme na výlet, u Palmary oceňuji především poměrně velkou přesnost krátkodobých i dlouhodobých předpovědí pro prakticky jakékoli místo na světě.“

Palmary Weather: aktuální stav Palmary Weather: aktuální stav

Palmary Weather: 24hodinová předpověď Palmary Weather: 24hodinová předpověď

„Líbí se mi také grafické provedení, které je nápadité, ovšem nikoli přeplácané nebo na úkor přehlednosti. Používám verzi Premium a mohu konstatovat, že částka necelých 60 korun, kterou jsem za aplikaci zaplatil, je jednou z nejlépe vynaložených investic.“

Palmary Weather: 10denní předpověď Palmary Weather: 10denní předpověď

Autoři, prezentující se v Obchodě Play pod značkou PalmarySoft, popisují své dítko jako aplikaci „s jednoduchým a čistým uživatelským rozhraním, která přináší přesné předpovědi počasí.“ Jako hlavní vlastnosti pak deklarují:

  • Předpověď pro 80 tisíc míst po celém světě.
  • Zobrazení aktuálního stavu, hodinové předpovědi na následujících 24 hodin a 10denní (u placené verze až 15denní) předpovědi.
  • Pro lepší přehlednost jsou k dispozici také grafy atmosférického tlaku, teploty, pravděpodobnosti srážek, směru a rychlosti větru a vlhkosti vzduchu.
  • Ve verzi zdarma jsou připraveny tři pěkné widgety (v placené variantě deset widgetů) na domovskou obrazovku, které lze průběžně editovat.
  • Palmary Weather automaticky zjišťuje aktuální polohu a poskytuje předpovědi pro místo, kde se právě nalézáte. Samozřejmě je možné zadat místo manuálně, stejně jako sledovat více míst současně.
  • Možnost zobrazení aktuální teploty v notifikační liště.
  • Široké možnosti nastavení automatické aktualizace.
  • Placená verze poskytuje informace o zpožděních na nejbližším letišti a obsahuje devět různých povětrnostních map.

Jak jste mohli vydedukovat z nominace, Palmary Weather je k dispozici ve dvou verzích. Variantu zdarma si nainstalovalo více než půl milionu uživatelů, kteří v průměru hodnotili známkou 4,5. Paradoxně placená verze je na tom o něco hůře – po více než deseti tisících stažení má v Obchodě Play známku 4,2. Proti variantě zdarma je placená zcela bez reklam, poskytuje širší záběr informací a komunikuje i v češtině.

Palmary Weather
Palmary Weather

In-počasí (+Widget)

Poslední místo „na bedně“ patří další aplikaci z českých luhů a hájů – In-počasí. Stejně, jako Palmary Weather, má i tato „rosnička“ hodnocení 4,5 a stáhlo si ji více než 100 000 uživatelů. Karel Kilián, který In-Počasí nominoval, říká: „In-Počasí patří k dalším spolehlivým zdrojům meteorologických informací pro Českou republiku. Nainstaloval jsem si tento program na základě ohlasů od čtenářů a mohu konstatovat, že to byl dobrý tip! V tomto případě nejvíce oceňuji slovní prognózy – přeci jen souvislá věta je často stravitelnější, než prostý výčet meteorologických termínů oddělených čárkou.“

In-počasí: předpověď počasí In-počasí: předpověď počasí

V In-Počasí je možné sledovat aktuální meteorologickou situaci a týdenní předpověď pro více míst v rámci Česka a Slovenska. Jednou z věcí, kterou se autoři rádi chlubí, je uvádění aktuální teploty s přesností na desetiny stupně Celsia s periodou měření/aktualizace po 30 minutách.

In-počasí: textová předpověď In-počasí: textová předpověď

Hlavní funkce:

  • Aktuální situace – grafické vyjádření, teplota, denní maximum a minimum, vlhkost vzduchu, směr a rychlost větru, srážky.
  • Možnost prohlížení živého obrazu online kamer leckdy napoví daleko více než čísla a grafické symboly.
  • Předpověď počasí na následující týden – pro další dva dny zvlášť ranní, dopolední, odpolední a večerní. Kromě rozsahu očekávaných teplot a grafického vyjádření je k dispozici také textová předpověď.
  • Možnost sledování více míst.
  • Widgety ve velikostech 4×2, 4×1 a 2×1 a widgety na odemykací obrazovku Androidu 4.2.

In-počasí: záběr z meteorologické kamery In-počasí: záběr z meteorologické kamery

Vytknout můžeme asi jen drobnost: aplikace sama neumí zjistit aktuální polohu, takže je nutné nastavovat sledované místo manuálně.

Za spokojené uživatele citujme alespoň jednoho: „Vyzkoušel jsem hodně počasí, ale pokaždé se vrátím k In-počasí. Je podle mne to nejlepší, co je zdarma ke stáhnutí. Je přesný, přehledný a v češtině. Co víc si přát. Děkuji autorovi. Používám ho několikrát denně“

In-počasí
In-počasí

Fancy Widgets

S bramborovou medailí vyšla z tohoto kola sada widgetů Fancy Widgets. Nominoval ji Honza Dolejš, který napsal: „Jelikož jsem přestal používat Sense Launcher ve svém mobilu, ale prahnu po známých HTC hodinách, poohlížel jsem se po vhodném widgetu. Skvělé jsou pro mě Fancy Widgets, které tyto hodiny přinášejí, navíc si skvěle poradí také s počasím – informace jsou čerpány ze serveru AccuWeather. Počasí tak vidím přímo v hodinách a nebál jsem se jednu celou plochu zaplnit také widgetem 4×4 pro počasí.“

Fancy Widgets: Hodiny s počasím ala HTC Fancy Widgets: Hodiny s počasím ala HTC

Fancy Widgets: nastavení poskytovatelů dat Fancy Widgets: nastavení poskytovatelů dat

Pokud tedy toužíte po hodinách s počasím ve stylu HTC Sense, možná již nemusíte hledat. Tento balík widgetů se může pochlubit širokou nabídkou nejrůznějších velikostí i vzhledů a kombinací ukazatelů času, počasí a dalších informací. Podívejme se na základní vlastnosti, jak jsou popsané v Obchodě Play:

  • Hodiny s přizpůsobitelným formátem data a času.
  • Aktuální počasí a předpověď na další tři až čtyři dny.
  • Možnost volby poskytovatele informací o počasí – Google nebo AccuWeather.
  • Zobrazení počasí v aktuálním nebo zadaném místě.
  • Nastavitelný interval obnovování
  • Přizpůsobitelné akce po klepnutí na widget.
  • Výpočet času východu a západu Slunce.
  • Zobrazení aktuální fáze Měsíce.
  • Různé velikosti a styly widgetů s podporou skinů.

Fancy Widgets: widget počasí 4x4 Fancy Widgets: widget počasí 4×4

Fancy Widgets: widget počasí 4x4 Fancy Widgets: widget počasí 4×4

Plná (tedy placená) verze přináší navíc tyto exkluzivní funkce:

  • Podpora více lokalit pro hodiny a počasí.
  • Další poskytovatelé informací o počasí: WeatherBug, MSN Weather a The Weather Channel.
  • Aktuální teplota v notifikační liště.
  • Upozornění na závažné meteorologické jevy s přizpůsobitelnými možnostmi oznámení.
  • Snadné zálohování a obnovení nastavení.
  • Přes 400 skinů hodin a počasí.
  • Animace počasí (déšť, bouře, sníh, atd.).
  • Několik dalších widgetů s informacemi v různých velikostech.
  • Ještě více možností přizpůsobení.

Citujme nyní zkušenost jednoho z uživatelů Fancy Widgets: „Dlouho jsem hledal widget, který by byl funkční, hezký a přehledný a na jednom místě sdružoval informace o čase a počasí. Konečně jsem ho našel, ale nejen to… Widget ukazuje také stav baterie a lze ho propojit s jinými aplikacemi v zařízení, např. – tak to mám já – po kliknutí na hodiny se zapne budík a po kliknutí na minuty tzv. „minutka“ neboli „časovač“. Velmi si to pochvaluji! (Pozn.: Jako poskytovatele počasí používám AccuWeather a jako „geocodera“ Google.)“

Fancy Widgets: widget počasí 4x2 Fancy Widgets: widget počasí 4×2

Fancy Widgets: možnosti nastavení Fancy Widgets: možnosti nastavení

Jak vyplynulo z výše řečeného, Fancy Widgets můžete používat zcela zdarma. Pokud budete chtít využívat všechny dostupné funkce a možnosti, můžete si za necelých 50 korun zakoupit „odemykací klíč“.

O vlastnostech Fancy Widgets se přesvědčil již více než milion uživatelů, kteří ho hodnotili průměrnou známkou 4,4. Kvality potvrzuje i fakt, že Fancy Widgets Unlocker zakoupilo přes sto tisíc uživatelů.

Fancy Widgets
Fancy Widgets

AccuWeather

O pátou příčku svedly boj dvě aplikace s hodnocením 4,3, přičemž ve prospěch AccuWeatheru hrál celkem jednoznačně počet hodnocení. Není se čemu divit – tento program je z dnešní série nejvíce stahovaný, neboť si ho nainstalovalo více než deset milionů uživatelů!

Karel Drda, který AccuWeather nominoval, byl poměrně stručný, co se týká důvodů, proč byste ho měli zkusit: „AccuWeather používám na tabletu. Neobtěžující a podle zkušeností zatím relativně přesná aplikace.“

AccuWeather: hodinová předpověď AccuWeather: hodinová předpověď

AccuWeather nedávno prošel zásadní aktualizací, která přinesla design odpovídající současným trendům. Podívejme se ale nejprve na to, jakými funkcemi tento program oplývá:

  • Push oznámení na nebezpečné meteorologické jevy (bohužel funguje jen ve Spojených státech).
  • V 15denní předpovědi upozorňuje na sníh, led, déšť, vítr, nebo pravděpodobné bouřky oranžovým vykřičníkem.
  • Přizpůsobitelné prognózy pro specifické zdravotní problémy a outdoorové aktivity. Kategorie zahrnují: venkovní sportování, cestování, nemoci dýchacích cest, rybaření a hry.
  • Widget zobrazující dvoudenní prognózu s upozorněním na nepříznivé povětrnostní podmínky.
  • Srážkový radar pro Severní Ameriku a Evropu, satelitní snímky pro celý svět.
  • Videa s aktuálními zprávami o počasí v angličtině a španělštině.
  • Možnost sdílení polohy a aktuálních podmínek, hodinové nebo 15denní předpovědi na sociálních sítích.
  • Přesné místní předpovědi pro 2,7 milionů míst po celém světě. Předpovědi jsou aktualizovány každých 15 minut s informacemi pro příštích 15 dnů – to vše ve 27 jazycích.

AccuWeather: dlouhodobá předpověď AccuWeather: dlouhodobá předpověď

  • Informace o aktuální meteorologické situaci aktualizované každých 15 minut s údaji o vlhkosti vzduchu, srážkách, rosném bodu, viditelnosti, UV indexu, rychlosti a směru větru, časech východu a západu slunce. Dále je zde exkluzivní systém předpovědi počasí, který analyzuje různé faktory, jež určují, jak člověk v daném místě bude vnímat aktuální situaci.
  • Možnost zobrazovat aktuální teplotu pro aktuální pozici nebo zvolené místo v notifikační liště.
  • Možnost nastavit si neomezené množství sledovaných míst.
  • Volba mezi metrickými a imperiálními jednotkami, 12 nebo 24hodinovým formátem zobrazení času a pohledy na výšku nebo na šířku.

Aplikace je k dispozici zdarma, ale v případě, že máte zájem o více informací – například 25denní předpověď – a chcete-li se zbavit reklam, můžete si zakoupit verzi AccuWeather Platinum za necelých 60 korun.

Ze spokojených uživatelů budeme citovat Jana Zahradníka, který ke svému hodnocení v Obchodě Play napsal komentář: „Velmi povedená aplikace s informacemi o počasí na zvolených místech. Denní a týdenní předpověď, grafy teplot včetně pociťované teploty RealFeel.“

AccuWeather: Weather Radar
AccuWeather: Weather Radar

HD Widgety

Šesté místo patří jediné aplikaci, kterou si nemůžete alespoň vyzkoušet zdarma – HD Widgety (v originále HD Widgets) lze totiž pouze koupit, a to za cenu necelých čtyřiceti korun. Přesto je o tuto sadu widgetů na domovskou obrazovku velice slušný zájem – v Obchodě Play zaznamenala již více než půl milionu stažení. Také tento balík nominoval Karel Drda, ovšem bez bližšího zdůvodnění, které nakonec nechává na čtenářích :).

Vybrat si „ten svůj“ widget asi nebude jednoduché – k dispozici je jich totiž více než sto v rozměrech 1×1, 2×1, 2×2, 4×1, 4×2, 4×3 a 4×4 pro telefony a navíc 8×1, 8×2, 4×7, 6×1, 6×2 a 3×5 pro tablety. V katalogu jsou nejen nejrůznější ukazatele času a data, místa a počasí s předpovědí, ale také „udělátka“ pro zapínání a vypínání snad všech myslitelných funkcí.

Nahlédneme-li například do sekce s hodinami, najdeme zde LEDové ukazatele času, hodinky s překlápějícími se číslicemi, či časomíru ve stylu Honeycomb.

Pokud byste měli problém se orientovat v záplavě všemožných nastavení a funkcí, pomůže vám uživatelská příručka, která je součástí aplikace. Z dalších funkcí jmenujme:

  • Rychlý přístup z widgetu k budíku, kalendáři a informacím o počasí.
  • Možnost sledování počasí na více místech.
  • Zábavné nastavování widgetů s pomocí jedinečného režimu WYSIWYG („co vidíš, to dostaneš“) pomáhá při rychlé a snadné editaci.
  • Jako zdroj meteorologických dat lze vybrat AccuWeather, WeatherBug či Weather Underground.
  • Možnost nastavení formátu času (24/12hodinový) a jednotek (stupně Fahrenheita/Celsia).
  • Podpora widgetů na odemykací obrazovce pro Android 4.2 a vyšší.

Na otázku, zda se vyplatí investovat výše uvedenou částku, pomůže odpovědět komentář jednoho ze stávajících uživatelů HD Widgetů: „Používám jak na SG3 tak na tabletu a jen a jen chválím! Počasí přesné výborné možnosti nastavení vzhledu. Peněz určitě nelituji! Dobrá práce!“

HD Widgets
HD Widgets

Widget Zprávy a počasí

Posledním do party nominujících redaktorů se stal Petr Mišák, který je znám svým spíše konzervativním přístupem a zálibou v nativních aplikacích dodávaných společně se systémem. Ani v případě „androidí rosničky“ Petr nepřekvapil a nominoval program, který sice nestáhnete z Obchodu Play, ale většinou ho již najdete předinstalovaný v telefonu či tabletu. „Doby teploměru už jsou už dávno „tytam“ :), takže i já využívám chytrý telefon k tomu, abych se dověděl, jak je venku a zdali bude pršet, čí svítit sluníčko. Používám widget „Zprávy a počasí“, který ukazuje aktuální teplotu a počasí. Navíc se dozvím jaká je předpověď na další dny, nebo jak se bude pohybovat teplota a vlhkost vzduchu během dne :)“

Čtenáři doporučují: předpovědi počasí

Zatímco před dvěma roky jsme se v případě meteorologických aplikací o tipy našich čtenářů ochudili, letos si je rozhodně nemůžeme nechat ujít!

Chybí v dnešním přehledu nějaká šikovná aplikace, kterou používáte? Nehudrujte v diskuzi pod článkem (nikomu a ničemu tím neprospějete ;) ), ale udělejte něco pro její propagaci: nominujte přes následující formulář!

Nominovat můžete prakticky jakoukoli aplikaci, skrze kterou sledujete, jaké je nebo bude počasí. Nehledáme tedy výhradně předpovědi, ale obecně všechny programy, poskytující nějaká meteorologická data. Protože jsou si aplikace tohoto typu zpravidla hodně podobné a leckdy se liší jen grafickým zpracováním, zaměřte se, prosím, na co možná nejpodrobnější popis, ve kterém se podělíte o své důvody a dosavadní zkušenosti. Zkuste přesvědčit ostatní čtenáře k tomu, aby si nainstalovali právě váš oblíbený program!

Jestliže chcete nominovat více než jednu aplikaci, použijte nominační formulář vícekrát.

Uzávěrka čtenářských nominací je ve čtvrtek 23. května v 6:00. Týden poté – tedy 30. května – vyjde článek, sestavený na základě získaných dat.

Nominace byly ukončeny.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)