SvětAndroida doporučuje: 6 správců souborů

No Image-02

Správce souborů patří na Androidu mezi nezbytné aplikace. Tentokrát vám s výběrem toho nejlepšího programu pomůže osm redaktorů, kteří se podělili o své zkušenosti a doporučili své oblíbené aplikace.

ASTRO File Manager

“ASTRO” je takřka legendou díky široké paletě nabízených funkcí. I proto ho doporučila celá polovina dotázaných. Tomáš Očadlý program používá již od dob jeho vzniku, přičemž jako důležité vlastnosti jmenuje nabídku všeho co je pro správu souborů potřebné, přehlednost a použitelnost na jakémkoli rozlišení na každém telefonu. Za pravdu mu dává Michal Šrajer, který dodává, že ASTRO zvládá práci s archivy ZIP a zálohování aplikací. Příznivci tohoto programu jsou taktéž Petr Mišák a Pavel Štůsek, který ho používal v minulosti.

Podotkněme, že ASTRO File Manager disponuje také prohlížečem textových souborů a obrázků, podporou přenosů přes SMB, Bluetooth a SFTP a umí stahovat, spravovat aplikace i procesy.

 

ASTRO File Manager
Metago
Verze2.5.2 (12. 7. 2010)
Velikost2,2 MB
1.5+


Zdarma


65,02 Kč

ES File Explorer

Tři redaktoři doporučili alternativu v podobě ES File Exploreru. Nejvíce se o této aplikaci rozpovídal Martin Klapetek, který ji popisuje: “Správce souborů téměř nepoužívám a když už musím, tak většinou sáhnu po ES File Explorer a to jednoduše proto, že mi zeje v telefonu už dlouho. ES FE toho umí hodně, já ale většinou využívám jen základ (kopírování, přesouvání, mazání) a to plní skvěle, nemám tedy nutnost hledat něco nového :)” Možná jste se při čtení předchozího odstavce ptali, čím nahradil Pavel Štůsek tolik oblíbené ASTRO – ano, právě ES File Explorerem, se kterým je prý spokojený a vyhovuje jeho potřebám. Petr Mišák právě tohoto správce označuje jako nepostradatelný nástroj, který používá denně a život na Androidu si bez něj nedokáže ani představit. Jako plusy vidí správu síťových složek a možnost měnit vzhled aplikace pomocí skinů.

Autor ES File Exploreru pak přidává další funkce, které můžete shledat užitečnými – například možnost editace textových souborů, správu aplikací a procesů, odesílání souborů, vyhledávání a podporu přenosů přes síť, Bluetooth a FTP.

 

ES File Explorer
EStrongs Inc.
Verze1.4.8.9 (14. 3. 2011)
Velikost1,6 MB
1.6+
SD


Zdarma

File Expert

File Expert našel v našich řadách dva zastánce. Roman Nepšinský o něm říká, že je to: “Výkonný správce souborů s mnoha funkcemi, který nabízí i HTTP a FTP přístup a Sambu (pro procházení souborů na počítačích/NASech v místní síti a to včetně možnosti HTTP streamování do přehrávače!). Verze zdarma je skutečně zdarma, nezobrazují se ani reklamy.”Michal Mátl taktéž kvituje podporu FTP, navíc se mu líbí provedení aplikace a její jednoduchost. “Vůbec nic podstatného mu ale nechybí,” dodává.

V Android Marketu se pak můžete dozvědět další nesporné plusy, mezi které patří například přístup k systémovým složkám (samozřejmě je podmínkou root), odinstalace a záloha nainstalovaných programů, práce se soubory ZIP a RAR jako by se jednalo o složky, vytváření náhledů, prohlížení textových souborů, vyhledávání a další.

 

File Expert
Geek Software Technology Inc.
Verze3.0.6 (23. 4. 2011)
Velikost1,0 MB
1.6+
SD


Zdarma

OI File Manager

Posledním správcem, na kterém se shodli alespoň dva redaktoři, je OI File Manager. Karel Kilián ho používá, neboť je jednoduchý, malý, lze ho přesunout na paměťovou kartu a přitom nabízí naprosto všechny funkce, které potřebuje. Roman Nepšinský doplňuje informaci, že “Tento správce také bývá často předinstalován v tabletech.”

OI File Manager nabízí skutečně jen základní paletu funkcí, mezi kterými samozřejmě nechybí vytváření složek, přejmenovávání, kopírování, přesouvání a mazání souborů. Program navíc rozšiřuje dialogy pro otevření a uložení souborů.

 

OI File Manager
OpenIntents
Verze1.1.4 (5. 2. 2011)
Velikost133 kB
1.1+
SD


Zdarma

WiFi File Explorer PRO

V tomto případě se nejedná o klasického správce souborů – Petr Mišák, který WiFi File Explorer PRO doporučil, ho používá protože: “Umožňuje spravovat Vaše soubory v telefonu pohodlně z PC pomocí WiFi. Na PC stačí zadat pouze adresu do webového prohlížeče, vše funguje jednoduše, rychle a spolehlivě.” Program umožňuje procházet, stahovat, nahrávat, mazat, kopírovat, přejmenovávat, komprimovat, streamovat a spravovat soubory v telefonu z počítače, díky čemuž nebudete muset vyndavat SD kartu, nebo připojovat mobil kabelem. Umí pracovat s více soubory najednou, stahovat celé složky a instalovat aplikace. Přístup k telefonu je samozřejmě zabezpečen heslem.

 

WiFi File Explorer PRO
dooblou
Verze1.2.0 (8. 4. 2011)
Velikost558 kB
1.6+
SD


26,90 Kč


Zdarma

Bluetooth File Transfer

Podobně je na tom také Bluetooth File Transfer, který sice není správcem souborů v původním smyslu slova, byť tuto funkci také zvládá, ale najde využití pro odesílání a příjem souborů přes Bluetooth, což je hlavní důvod, proč ho Pavel Štůsek doporučuje. Kromě komunikace přes Bluetooth umí přenášet soubory také skrz FTP a OPP (Object Push Profile). Z bohatého seznamu funkcí jmenujme například schopnost vytvářet náhledy, kompresi a rozbalování souborů do/z archivů ZIP, TAR a GZip, či počítání kontrolních součtů (MD5 a CRC32).

 

Bluetooth File Transfer
Medieval Software
Verze4.30 (11. 2. 2011)
Velikost1,8 MB
1.5+
SD


Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)