Menu

10 způsobů, jak přenést soubory a data z telefonu do počítače a naopak

Jednou z častých otázek, kterou musí řešit majitelé telefonů a tabletů s Androidem, je přenášení souborů ze zařízení do počítače, případně opačným směrem. Nejčastěji se jedná o stažení fotek, jindy můžete chtít do mobilu nahrát písničky, dokumenty, nebo prezentace. Možností, jak dostat soubory z telefonu či je nahrát z počítače je přitom hned několik. Pojďme se na ně podívat.

Obsah

AirDroid

Velice pohodlným, rychlým a uživatelsky přívětivým řešením je aplikace AirDroid, kterou jsme na našich stránkách několikrát recenzovali. Umí toho opravdu hodně – přes bezdrátovou síť propojí telefon s počítačem a uživatel pak může ve webovém prohlížeči například číst a odesílat textové zprávy, kontrolovat oznámení aplikací, instalovat programy a provádět další akce.

My se ale v tomto článku zaměřujeme na přenos souborů, ve kterém je AirDroid jednička. Stačí si na mobil nainstalovat tuto aplikaci, spustit ji a opsat z displeje do webového prohlížeče na PC IP adresu s příslušným portem. Poté, co na mobilu přijmete požadavek na připojení, můžete skrze prohlížeč pracovat se soubory v zařízení, hudbou, videy a fotografiemi. Vše je jednoduché a intuitivní, takže zvládnutí tohoto programu bude otázkou několika mála minut.

O kvalitách aplikace svědčí nejen více než deset milionů instalací, ale také pěkná průměrná známka 4,5.


Cloudová úložiště

Pokud nejčastěji potřebujete stáhnout pořízené fotky, pak pohodlným řešením může být nějaké cloudové úložiště se synchronizací s počítačem. V praxi to funguje následovně:

 • Pořídíte snímek.
 • Podle zvoleného nastavení se okamžitě, nebo po připojení k bezdrátové síti, nahraje na cloudový disk u poskytovatele.
 • Následně se tento snímek stáhne skrze synchronizační aplikaci do všech počítačů, připojených přes stejný účet.

Stačí tedy přijít domů, připojit telefon Wi-Fi, zapnout počítač a vyčkat na dokončení synchronizace. Funkci automatického nahrávání fotek do cloudu nabízí například Dropbox či MEGA. V prvním případě dostanete zdarma 2 GB prostoru, ve druhém dokonce 50 GB. Obě služby také umí obnovit smazané soubory, takže pokud nechtěně odstraníte nějakou fotku, nebývá problém dostat ji během několika sekund zpět.

Dropbox
Dropbox
Developer: Dropbox, Inc.
Price: Free+


The app was not found in the store. :-(

Podobně funguje také zálohování fotografií na Google+, nicméně proti předchozím dvěma službám zde poměrně citelně chybí aplikace pro synchronizaci souborů do počítače. Zálohování naleznete v nastavení aplikace Google+ v sekci Automatické zálohování, kde můžete například určit rozlišení, ve kterém budou snímky ukládány, a omezit přenosy pouze na Wi-Fi, případně připojení zařízení k nabíječce. Fotky do rozměru 2048 x 2048 se nezapočítávají do limitu, celkem pak budete mít k dispozici 15 GB prostoru, který je ale sdílený s Gmailem a Diskem Google.

Ke svým fotkám se pak dostanete přes web na adrese https://plus.google.com/u/0/photos/yourphotos, odkud je můžete stáhnout do PC.

Google+
Google+
Developer: Google LLC
Price: Free

Vyzkoušet můžete také alternativní cloudové služby, jako jsou OneDrive, Box, nebo třeba Yandex Disk. Obecně můžete použít prakticky jakéhokoli poskytovatele – rozdíly jsou malé, kromě kapacity se služby od sebe liší provedením webového rozhraní a schopnostmi automatické zálohy fotek, případně videí.


Box
Box
Developer: Box
Price: Free

Yandex.Disk
Yandex.Disk
Developer: Яндекс
Price: Free

Samozřejmě do cloudu můžete skrze Wi-Fi či mobilní připojení nahrávat nejen fotky a videa, ale prakticky jakékoli soubory. Stejně tak můžete z cloudu stahovat data do telefonu či tabletu – všechny výše uvedené aplikace takové možnosti poskytují.

ES File Explorer

ES File Explorer je primárně správce souborů pro Android, který se mezi uživateli těší značné oblibě. Jednou z jeho mnoha funkcí je schopnost komunikovat s dalšími zařízeními v síti. Pokud je tedy telefon či tablet připojen do stejné sítě, jako počítač (tedy zpravidla ke stejnému routeru), pak (s ohledem na bezpečnostní nastavení) můžete z ES File Exploreru přistupovat k pevnému disku PC.

Je-li tomu tak, přenos souborů mezi mobilem a počítačem bude otázkou několika mála klepnutí. Jedná se o rychlé řešení pro uživatele, kteří chtějí zabít dvě mouchy jednou ranou – přenos dat a správce souborů v jedné aplikaci. Existují i jiné prohlížeče souborů, které nabízejí podobné schopnosti, takže pokud ES File Explorer nevyhovuje vašim představám, můžete zkusit některou z alternativ.

ES File Explorer File Manager
ES File Explorer File Manager

Mobizen

Jednou z mnoha alternativ k AirDroidu je Mobizen – aplikace umožňující připojení počítače k zařízení se systémem Android. Kromě přenosu souborů oběma směry zvládne například zobrazovat oznámení a provádět užitečné zajímavé věci. Jako jedna z mála se může pochlubit schopností zrcadlit obrazovku telefonu do počítače pro účely nahrávání, ale funkčnost je poněkud omezená.

K telefonu tentokrát nebudete přistupovat přes webový prohlížeč, ale musíte si stáhnout a nainstalovat aplikaci i do počítače. Na telefonu pak po vyjádření souhlasu s podmínkami služby zvolíte uživatelské jméno (e-mailovou adresu) a přístupové heslo. Poté, co absolvujete představení aplikace, můžete spustit program na desktopu. Zde použijete stejné přihlašovací údaje a můžete začít pracovat. Pro vyšší zabezpečení musíte ještě zadat verifikační kód, který se objeví na monitoru PC. Kromě přenosu obrazu ze zařízení lze skrze horní nabídku vyvolat další funkce – mezi nimi i slibovanou práci se soubory.

Z hlediska systémů jsou podporována Windows XP a novější a na ovládaném zařízení Android 4.0 a vyšší. Verzi pro Android si stáhl více než milion uživatelů a její průměrná známka je 4,2.

https://www.youtube.com/watch?v=pV2kdDEQqqc


Pushbullet

V segmentu aplikací pro spojení telefonu a počítače je Pushbullet zavedeným pojmem, přičemž zdatně konkuruje velice silnému AirDroidu. Umí toho opravdu hodně, od posílání a příjmu SMS, přes kopírování odkazů, až po zobrazování oznámení a přenos souborů.

Stejně jako AirDroid, umí připojit telefon k počítači bez ohledu na to, zda jsou obě zařízení ve stejné síti, takže můžete přenášet soubory a kontrolovat zprávy odkudkoli, což je příjemné, nicméně doporučujeme dávat pozor na FUP. Vývojáři tvrdě pracovali na vytvoření čistého a efektivního rozhraní, k dispozici je také rozšíření pro prohlížeč Chrome.

Pushbullet nabízí:

 • Už nikdy nezmeškáte hovor nebo SMS, když pracujete na počítači – s touto aplikací se můžete podívat na všechna upozornění a oznámení v telefonu.
 • Posílání souborů z počítače do telefonu několika klepnutími – odeslání obrázků z počítače do telefonu nebylo nikdy jednodušší. Soubory se stáhnou automaticky a vy je můžete otevřít přes oznámení.
 • Nejjednodušší způsob, jak odeslat odkazy z počítače do telefonu – odkazy mohou být otevřeny nebo sdíleny přímo z oznámení.

Aplikaci si zatím nainstaloval více než milion uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,6.

Pushbullet - SMS on PC
Pushbullet - SMS on PC
Developer: Pushbullet
Price: Free+

SuperBeam

Superbeam je jednoduchá aplikace, která spojí vaše zařízení přes Wi-Fi. Podmínkou použití tedy je, aby váš Android i počítač byl ve stejné síti. Superbeam má čisté rozhraní, které pomáhá ke snadnému použití. Zařízení můžete také připojit pomocí NFC nebo QR kódu. Aplikace eviduje všechny přenosy souborů, takže se v případě potřeby můžete podívat na záznamy. V placené verzi jsou pak k dispozici další funkce.

Vlastnosti:

 • Rychlé přenosy pomocí Wi-Fi direct.
 • Párování zařízení využívající NFC nebo skenování QR kódu.
 • Sdílení se zařízeními, která nemají Superbeam, přes webové rozhraní.
 • Možnost sdílet jeden nebo více souborů jakéhokoliv typu (fotografie, videa, soubory zip, APK, kontakty).
 • Historie všech operací.
 • Uživatelské rozhraní ve stylu “Material” s jednoduchým rozhraním pro odesílání a příjem.
 • Světlý a tmavý grafický motiv.

Všechny přijaté soubory jsou ve výchozím nastavení ukládány do složky /sdcard/Superbeam.

SuperBeam má na svém kontě více než pět milionů instalací a průměrnou známku 4,3.

SuperBeam | WiFi Direct Share
SuperBeam | WiFi Direct Share

Bluetooth

Jestliže máte notebook s Bluetooth konektivitou, nebo počítač s adaptérem, umožňujícím tento způsob komunikace, můžete spárovat svůj přístroj s počítačem a posílat soubory tímto způsobem. Musíte ale počítat s tím, že přenosové rychlosti jsou velmi nízké a v praxi použitelné především pro malé textové soubory, obrázky, nebo dokumenty. V případě objemnějších videí či transferu mnoha souborů najednou doporučujeme spolehnout se na jiné způsoby.


USB On-The-Go

USB OTG kabely vám umožní připojit k telefonu či tabletu USB zařízení, jako jsou myši, klávesnice, a externí pevné disky, včetně flash disků. Kabel tedy využijete pro přenos dokumentů na flash disk nebo externí pevný disk či naopak do zařízení se systémem Android. Zde je však nutné upozornit, že ne všechny telefony a tablety USB OTG podporují, proto před případnou koupí doporučujeme tuto skutečnost ověřit.

Kabel USB On-The-Go

Kabel USB On-The-Go

Na trhu jsou také flash disky, které mají na jednom konci klasický USB konektor pro připojení do počítače a na druhém microUSB, skrze který je lze zapojit do mobilu či tabletu.


Odeslání e-mailem

Toto řešení je vhodné pouze pro malé soubory, jako jsou fotografie nebo dokumenty, nicméně tímto způsobem pošlete většinu typů souborů. Je ale nutné počítat s limity pro velikost zprávy, které platí u většiny služeb (obvykle kolem 10 až 20 MB). To je více než dost pro jednoduchý soubor PDF, dokument, případně i některé hudební soubory. Není to optimální, ale je to jednoduché a asi každý má e-mail.

Odeslání e-mailem je sice neohrabané, v některých případech ale stačí

Odeslání e-mailem je sice neohrabané, v některých případech ale stačí

Připojení kabelem k počítači

Jedná se sice o řešení, které zavání tak trochu doby dávno minulými, nicméně v mnoha případech bude nejrychlejší. Jeho výhodou je, že kromě kabelu nepotřebujete nic navíc. U většiny telefonů je datový kabel součástí nabíječky – bývá tedy oddělitelný, a zatímco jeden konec zapojíte do mobilu, druhý do portu USB v počítači. Současná zařízení nabízejí dva režimy práce: jako zařízení pro média (MTP) a fotoaparát (PTP). Vhodnější je první uvedený, nicméně v obou najdete úložiště svého telefonu pod ikonou Tento počítač v sekci ostatních zařízení.

Některé telefony a tablety (zejména ty se staršími verzemi OS Android, ale i některé současné, kde tuto možnost zakomponoval výrobce) lze připojit i v režimu “mass storage”. V takovém případě se interní paměť a paměťová karta v systému promítá jako další disková jednotka – tedy můžete s ní pracovat stejně, jako s jakýmkoli flash diskem. Výhodou je také skutečnost, že se k obsahu zařízení dostanete i skrze jiné správce souborů – například oblíbený Total Commander.

Připojení kabelem k počítači

Připojení kabelem k počítači

Vychází ze článku 7 best Android apps to transfer files from Android to PC and other ways too! serveru Android Authority.

 

Komentáře

Juhele

Juhele

29.5.2015 12:14

koukám, že SuperBeam má appku i pro linux. To potěší :-) Akorát že na telefonu musí být PRO verze – viz web.
Jinak se dá použít i např. Dukto: http://www.msec.it/blog/?page_id=11

Ted

Ted

z aplikace
29.5.2015 12:22

PROBOHA, proč takový složitosti a neohrabaný programy. Naprosto nejlepším způsobem jak přenášet data (dle vlastních zkušeností) je SHARE it od lenova. Je zadarmo, je rychlý, jednoduchý a vzhledově vypadá taky hezky. ;)

Substance242

Substance242

29.5.2015 12:28

Tož odmontujem z mobilu kartu, fuknem do počítača, a jako kopírujem, ne. :-)

Alebo Total Commander s pluginom, pohoda.

Ladič

z aplikace
29.5.2015 12:31

Používám MyPhoneExplorer Client a naprostá pohoda

Trip

Trip 0

z aplikace
29.5.2015 12:49

Já jsem pro Xplore. Mohu ve svém počítači dělat cokoliv. Ukládat, mazat, přesouvat, přejmenovávat. Připojení přes kabel jsem nepoužil už několik let. Jo a nemusím v počítači nic sdílet mohu všude. Stačí jen IP a plný systémový login. :-)

Honza M.

Honza M.

29.5.2015 12:59

Vyzkoušel jsem kdeco, ale nakonec jsem zůstal u
– MyPhone Explorer (když když zálohuju tak synchronizuju PC s mobilem – některé adresáře )
– LAN plugin pro Total Commander pro příležitostné kopírování souborů
– vyndání SD karty a strčení do počítače pro velké objemy souborů :-)

Skautik

Lukáš Kymla 0

z aplikace
29.5.2015 13:03

DroidOver Wifi. Jinak pouzivam cloud

Tergos

Tergos

29.5.2015 13:12

Já bych taky hlasoval pro X-plore. Nejen že je to po mém soudu nejlepší správce souborů pro Android, navíc od českého autora, ale na stejné síti se dokáže v podstatě celý přenést přes webové rozhraní např. na PC. Takže stačí na mobilu spustit sdílení, na PC zadat do prohlížeče adresu a spravovat si soubory podle libosti.

L.Kalendarius

L.Kalendarius

29.5.2015 13:15

AirDroid jsem chvíli používal, ale postupně se znepoužitelnil a tak jsem na základě článku zde začal používat Scatter

Jedd

Jedd

29.5.2015 13:35

Používám Wifi ftp. Jednoduché rychlé přehledné a pro člověka, který je zvyklý používat ftp snadné.
https://play.google.com/store/apps/details?id=nalic.app.wifishare&hl=cs

Martin

Martin

29.5.2015 13:35

Všechny důležité věci mám v Google Drive a automaticky k nim mám přístup v telefonu/tabletu, pokud je potřebuju. Není potřeba řešit víc.

PavelŽ

PavelŽ

29.5.2015 13:41

Pro přenos souborů už dlouho a úspěšně používám Total Commander s LAN pluginem (škoda, že v článku nebyl zmíněn), dostanu se tak i na domácí NAS server

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

29.5.2015 13:44

+1 za ES File Explorer. Na běžné věci doporučuji WiFi File Transfer Pro.
Cloud je pro hloupé lidi kterým je úplně jedno, jaký život vedou.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

29.5.2015 13:44

Ted: SHARE je spyware a normální člověk co má Lenovo ho automaticky odinstaluje a deaktivuje.

Fazol

Fazol

29.5.2015 13:50

Je toho velka spousta, zalezi co komu vyhovuje a jak je zdatny .. ja pouzivam tyto moznosti:
1. kabel v rezimu mass storage
2. server FTP na telefonu
3. ES file explorer

Fazol

Fazol

29.5.2015 13:52

Tohle by stary “FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT” nenapsal :)

Totalnilama

totalnilama 0

z aplikace
29.5.2015 14:03

A já používám 32G flešku
;o)))

Jenda

Jenda

29.5.2015 14:05

MyPhoneExplorer
http://www.fjsoft.at/en/

uni

uni

29.5.2015 14:14

Vezmu Sony, strčím do USB a připojí se to dle poslední volby, (UMS, MTP, PTP) a hotovo:) V případě UMS samozřejmě plný přístup k datům. Resp. cokoli s Androidem, aha, oni nám to výrobci kur***:/

Ipkisek

z aplikace
29.5.2015 14:14

Ja pouzivam wifi file transfer pro… Jednoduchá app

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

29.5.2015 14:15

uni: Jaké to je žít s produktem Sony v kapse? Bolí to? :(
Ipkisek: +1

uni

uni

29.5.2015 14:19

L.Kalendarius: Nepřijde mi, že by Scatter byl alternativou k AirDroid, funguje to na úplně jiném principu:)

uni

uni

29.5.2015 14:21

Aj, tak já jsem si spletl AirDrive a AirDroid, pardon:)
No nicméně toto téma krásně ukazuje, v jakém stavu Android je…:/

Vlado

Vlado

29.5.2015 14:22

Na XPERIA Z3C mám natívne bezdrôtový prenos na jeden dotyk s prístupom ku všetkým adresárom,
ale na Galaxy S3 po tom čo som dal CM11 som namiesto Kies Air začal používať WiFiFileExplorerPRO https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dooblou.WiFiFileExplorerPRO&hl=cs

Vlado

Vlado

29.5.2015 14:29

AirDroid nemal predtým nejaké obmedzenie čo sa týka množstva prenesených dát? Alebo obmedzenie, že trial verzia skončila a bolo potrebné platiť nejaký mesačný poplatok? Lebo inak nechápem prečo som ho ešte nevyskúšal …

Mudrlant

29.5.2015 15:14

FAKTUZ: Jaké je to žít s takovým křápem jako Nexus? Blbé co? Prodat už nejde, protože ho nikdo nechce .. děs a hrůza. Tak už na tebe zbylo jen toto: https://www.youtube.com/watch?v=kKJRPPA6NBQ

Vladimr_sladk

Vladimír Sladký 0

29.5.2015 15:42

Když potřebuju něco jen do sdílené složky na PC, do cloudů, FTP atd. tak jednoznačně ES, do kterého se alespoň nemusí přidávat další pluginy, jako třeba do TC.

Když potřebuju něco hodně velikého, tak USB, ale to se mi nelíbí to zbytečné “mordování” konektoru navíc a odpojení SD karty – i když důležité aplikace nemám samozřejmě nainstalované na SD, tak potom stejně takto občas něco najdu v LOST.DIR, anebo je lepší telefon restartovat, protože to občas vadí i (některým) aplikacím, co nemám nainstalované na té kartě.

Nejčastěji tedy používám Samba server přes WiFi a robocopy (kvůli rychlosti a aby se tak přes WiFi kopírovaly opravdu jen soubory, co se změnily), když na té SD kartě mám třeba i (hodně) zálohovaných (právě nepoužívaných) aplikací Titanium backupem, ROM v případě že bych bricknul telefon někde kde nemám přístup k PC atd.
Zkrátka mám v PC namapovanou SD kartu jako disk (používám to doma skoro denně, takže v Samba serveru na telefonu mám whitelist, aby mi nechal připojit jen mé PC doma a nemusel jsem se o to pořád starat),
a potom už jen pustím na PC CMD soubor s robocopy, který mi přesně synchronizuje složku v PC s SD kartou, takže i všechny zálohy atd., takže nemusím hledat co se změnilo ručně a ani zbytečně kopírovat všechno a celou komplet zálohu telefonu mám jak na SD kartě, tak ještě pro případ nečitelnosti SD karty “klonovanou” v PC …

fill

fill

z aplikace
29.5.2015 15:50

dát pushbullet a airdroid do jedné kategorie to je troufalost

JaroB

29.5.2015 17:43

Jednodznačne ešte od čias SonyEricssonu MyPhoneExplorer …..synchronizácia Outlooku,kontaktov s mobilom offline…. spolu so sceatter všetko na jeden klik alebo automaticky :)
Žiaden cloud a keď tak najbezpečnejší … Wuala

mp

mp

29.5.2015 17:49

wd photos, wd my cloud – po príchode domov sa samo uloží.

freddy158

z aplikace
29.5.2015 20:14

kabel .. ;-)

Petr Rolf

z aplikace
29.5.2015 21:11

ES to jistí :-) Jednoduché, nepřeplácané, funkční.

PepaZDepa

PepaZDepa

30.5.2015 0:54

Bittorrent Sync …

Zmasterq

zmasterq 0

z aplikace
30.5.2015 4:39

doma nas a vlastní síť,v práci firemní cloud s vlastním místem 1 Tera, navíc v mobilu mám 120 GB kartu a mám tam jenom práci,comics a knihy a 60 GB je pryč, hry jenom DH5,a kotel videii z go pro a ty jedou cloudove.. a jinak es File, nic lepšího není,

Red74cze

RedRose 5

z aplikace
30.5.2015 18:33

Sony Xperia to ma uz od vyrobce… Sparuju pocitac s telefonem a uz pracuju v pruzkumniku jak s kazdym jinym ulozistem… jednoduche a efektivni… posledni roky osobnich zkusenosti rikaji ze nejmene potizi (bezproblemovy neni asi nikdo) je se Sony a Nexus… Nic jineho uz asi nechci…

uni

uni

31.5.2015 13:40

RedRose: viz “uni 29.5.2015 14:14”:) Nicméně zmínka Newxusu mi není jasná, umí MTP/PTP jako každý jiný, zprněná rychlost na USB 2.0 a nevybavuji si asi žádnou vlastnost, kterou by se nějak vymykal (jo, zprzněné USB Host).

David

David

31.5.2015 15:25

Poslední dobou jako hlavní univerzální věc na přenos souborů používám SendAnywhere. Mezin tabletem a telefonem, mezi telefonama s kamarádama a přítelkyní, ať mají android nebo jablko a to samý s PC. Pokud člověk potřebuje pouze vzít tenhle, tenhle a tamten soubor a poslat ho na jiný zařízení, funguje výborně, jednoduše a rychle. V rámci přístrojů co jsou zrovna na stejný wifi hlavně jede soubor napřímo.

Milan

Milan

4.6.2015 20:44

Solid Explorer – nastavení SMB záložky pro komunikaci se sdíleným adresářem v PC je až směšně snadné. Záležitost tří tapnutí a funguje skvěle. Na YouTube lze k tomu najít nějaká tutoriální videa.

VS

VS

10.6.2015 20:19

RedRose: no jo mám taky Sony Xperia, ale zaboha nemůžu spárovat pc s mobilem přes WiFi direct, můžeš mi napsat jak to děláš?

mahoni

5.3.2016 9:24

Jak jednoduše posílát odkazy z prohlížeče na mobil? Chrome to phone přestal fungovat a alternativu jsem nenašel. :(

Sikus

sikus 0

29.3.2018 9:10

To mahoni: Chrome si v “Nedávno použité karty” pamatuje otevřené záložky na jednotlivých zařízeních. Stačí tedy opět otevřít na dalším zařízení. Bohužel to není úplně ono, mohli to udělat lépe.
https://www.svetandroida.cz/google-chrome-5-sikovnych-triku-ktere-mel-znat-kazdy-2-201605/ tip 3

RSS (komentáře k článku)