10 způsobů, jak přenést soubory a data z telefonu do počítače a naopak

prenos_souboru

Jednou z častých otázek, kterou musí řešit majitelé telefonů a tabletů s Androidem, je přenášení souborů ze zařízení do počítače, případně opačným směrem. Nejčastěji se jedná o stažení fotek, jindy můžete chtít do mobilu nahrát písničky, dokumenty, nebo prezentace. Možností, jak dostat soubory z telefonu či je nahrát z počítače je přitom hned několik. Pojďme se na ně podívat.

Obsah

AirDroid

Velice pohodlným, rychlým a uživatelsky přívětivým řešením je aplikace AirDroid, kterou jsme na našich stránkách několikrát recenzovali. Umí toho opravdu hodně – přes bezdrátovou síť propojí telefon s počítačem a uživatel pak může ve webovém prohlížeči například číst a odesílat textové zprávy, kontrolovat oznámení aplikací, instalovat programy a provádět další akce.

My se ale v tomto článku zaměřujeme na přenos souborů, ve kterém je AirDroid jednička. Stačí si na mobil nainstalovat tuto aplikaci, spustit ji a opsat z displeje do webového prohlížeče na PC IP adresu s příslušným portem. Poté, co na mobilu přijmete požadavek na připojení, můžete skrze prohlížeč pracovat se soubory v zařízení, hudbou, videy a fotografiemi. Vše je jednoduché a intuitivní, takže zvládnutí tohoto programu bude otázkou několika mála minut.

O kvalitách aplikace svědčí nejen více než deset milionů instalací, ale také pěkná průměrná známka 4,5.

AirDroid 3 – Android on computer

AirDroid 3 - Android on computer

AirDroid: File & Remote Access
AirDroid: File & Remote Access

Cloudová úložiště

Pokud nejčastěji potřebujete stáhnout pořízené fotky, pak pohodlným řešením může být nějaké cloudové úložiště se synchronizací s počítačem. V praxi to funguje následovně:

  • Pořídíte snímek.
  • Podle zvoleného nastavení se okamžitě, nebo po připojení k bezdrátové síti, nahraje na cloudový disk u poskytovatele.
  • Následně se tento snímek stáhne skrze synchronizační aplikaci do všech počítačů, připojených přes stejný účet.

Stačí tedy přijít domů, připojit telefon Wi-Fi, zapnout počítač a vyčkat na dokončení synchronizace. Funkci automatického nahrávání fotek do cloudu nabízí například Dropbox či MEGA. V prvním případě dostanete zdarma 2 GB prostoru, ve druhém dokonce 50 GB. Obě služby také umí obnovit smazané soubory, takže pokud nechtěně odstraníte nějakou fotku, nebývá problém dostat ji během několika sekund zpět.

Dropbox: Cloud Storage Drive
Dropbox: Cloud Storage Drive
9ede4bcbb4eef801486bf2efbab70b60?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Podobně funguje také zálohování fotografií na Google+, nicméně proti předchozím dvěma službám zde poměrně citelně chybí aplikace pro synchronizaci souborů do počítače. Zálohování naleznete v nastavení aplikace Google+ v sekci Automatické zálohování, kde můžete například určit rozlišení, ve kterém budou snímky ukládány, a omezit přenosy pouze na Wi-Fi, případně připojení zařízení k nabíječce. Fotky do rozměru 2048 x 2048 se nezapočítávají do limitu, celkem pak budete mít k dispozici 15 GB prostoru, který je ale sdílený s Gmailem a Diskem Google.

Ke svým fotkám se pak dostanete přes web na adrese https://plus.google.com/u/0/photos/yourphotos, odkud je můžete stáhnout do PC.

Currents
Currents

Vyzkoušet můžete také alternativní cloudové služby, jako jsou OneDrive, Box, nebo třeba Yandex Disk. Obecně můžete použít prakticky jakéhokoli poskytovatele – rozdíly jsou malé, kromě kapacity se služby od sebe liší provedením webového rozhraní a schopnostmi automatické zálohy fotek, případně videí.

Microsoft OneDrive
Microsoft OneDrive

Box
Box

Yandex Disk—file cloud storage
Yandex Disk—file cloud storage

Samozřejmě do cloudu můžete skrze Wi-Fi či mobilní připojení nahrávat nejen fotky a videa, ale prakticky jakékoli soubory. Stejně tak můžete z cloudu stahovat data do telefonu či tabletu – všechny výše uvedené aplikace takové možnosti poskytují.

ES File Explorer

ES File Explorer je primárně správce souborů pro Android, který se mezi uživateli těší značné oblibě. Jednou z jeho mnoha funkcí je schopnost komunikovat s dalšími zařízeními v síti. Pokud je tedy telefon či tablet připojen do stejné sítě, jako počítač (tedy zpravidla ke stejnému routeru), pak (s ohledem na bezpečnostní nastavení) můžete z ES File Exploreru přistupovat k pevnému disku PC.

Je-li tomu tak, přenos souborů mezi mobilem a počítačem bude otázkou několika mála klepnutí. Jedná se o rychlé řešení pro uživatele, kteří chtějí zabít dvě mouchy jednou ranou – přenos dat a správce souborů v jedné aplikaci. Existují i jiné prohlížeče souborů, které nabízejí podobné schopnosti, takže pokud ES File Explorer nevyhovuje vašim představám, můžete zkusit některou z alternativ.

Learn ES File Explorer 3.0

Learn ES File Explorer 3.0

ES File Explorer File Manager
ES File Explorer File Manager

Mobizen

Jednou z mnoha alternativ k AirDroidu je Mobizen – aplikace umožňující připojení počítače k zařízení se systémem Android. Kromě přenosu souborů oběma směry zvládne například zobrazovat oznámení a provádět užitečné zajímavé věci. Jako jedna z mála se může pochlubit schopností zrcadlit obrazovku telefonu do počítače pro účely nahrávání, ale funkčnost je poněkud omezená.

K telefonu tentokrát nebudete přistupovat přes webový prohlížeč, ale musíte si stáhnout a nainstalovat aplikaci i do počítače. Na telefonu pak po vyjádření souhlasu s podmínkami služby zvolíte uživatelské jméno (e-mailovou adresu) a přístupové heslo. Poté, co absolvujete představení aplikace, můžete spustit program na desktopu. Zde použijete stejné přihlašovací údaje a můžete začít pracovat. Pro vyšší zabezpečení musíte ještě zadat verifikační kód, který se objeví na monitoru PC. Kromě přenosu obrazu ze zařízení lze skrze horní nabídku vyvolat další funkce – mezi nimi i slibovanou práci se soubory.

Z hlediska systémů jsou podporována Windows XP a novější a na ovládaném zařízení Android 4.0 a vyšší. Verzi pro Android si stáhl více než milion uživatelů a její průměrná známka je 4,2.

Mobizen Screen Recorder
Mobizen Screen Recorder

Pushbullet

V segmentu aplikací pro spojení telefonu a počítače je Pushbullet zavedeným pojmem, přičemž zdatně konkuruje velice silnému AirDroidu. Umí toho opravdu hodně, od posílání a příjmu SMS, přes kopírování odkazů, až po zobrazování oznámení a přenos souborů.

Stejně jako AirDroid, umí připojit telefon k počítači bez ohledu na to, zda jsou obě zařízení ve stejné síti, takže můžete přenášet soubory a kontrolovat zprávy odkudkoli, což je příjemné, nicméně doporučujeme dávat pozor na FUP. Vývojáři tvrdě pracovali na vytvoření čistého a efektivního rozhraní, k dispozici je také rozšíření pro prohlížeč Chrome.

Pushbullet nabízí:

  • Už nikdy nezmeškáte hovor nebo SMS, když pracujete na počítači – s touto aplikací se můžete podívat na všechna upozornění a oznámení v telefonu.
  • Posílání souborů z počítače do telefonu několika klepnutími – odeslání obrázků z počítače do telefonu nebylo nikdy jednodušší. Soubory se stáhnou automaticky a vy je můžete otevřít přes oznámení.
  • Nejjednodušší způsob, jak odeslat odkazy z počítače do telefonu – odkazy mohou být otevřeny nebo sdíleny přímo z oznámení.

Aplikaci si zatím nainstaloval více než milion uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,6.

What does Pushbullet do?

What does Pushbullet do?

Pushbullet: SMS on PC and more
Pushbullet: SMS on PC and more

SuperBeam

Superbeam je jednoduchá aplikace, která spojí vaše zařízení přes Wi-Fi. Podmínkou použití tedy je, aby váš Android i počítač byl ve stejné síti. Superbeam má čisté rozhraní, které pomáhá ke snadnému použití. Zařízení můžete také připojit pomocí NFC nebo QR kódu. Aplikace eviduje všechny přenosy souborů, takže se v případě potřeby můžete podívat na záznamy. V placené verzi jsou pak k dispozici další funkce.

Vlastnosti:

  • Rychlé přenosy pomocí Wi-Fi direct.
  • Párování zařízení využívající NFC nebo skenování QR kódu.
  • Sdílení se zařízeními, která nemají Superbeam, přes webové rozhraní.
  • Možnost sdílet jeden nebo více souborů jakéhokoliv typu (fotografie, videa, soubory zip, APK, kontakty).
  • Historie všech operací.
  • Uživatelské rozhraní ve stylu „Material“ s jednoduchým rozhraním pro odesílání a příjem.
  • Světlý a tmavý grafický motiv.

Všechny přijaté soubory jsou ve výchozím nastavení ukládány do složky /sdcard/Superbeam.

SuperBeam má na svém kontě více než pět milionů instalací a průměrnou známku 4,3.

Quickly Share Large Files Without Wi-Fi Between a Galaxy Note 3 & Other Devices [How-To]

Quickly Share Large Files Without Wi-Fi Between a Galaxy Note 3 & Other Devices [How-To]

SuperBeam | WiFi Direct Share
SuperBeam | WiFi Direct Share

Bluetooth

Jestliže máte notebook s Bluetooth konektivitou, nebo počítač s adaptérem, umožňujícím tento způsob komunikace, můžete spárovat svůj přístroj s počítačem a posílat soubory tímto způsobem. Musíte ale počítat s tím, že přenosové rychlosti jsou velmi nízké a v praxi použitelné především pro malé textové soubory, obrázky, nebo dokumenty. V případě objemnějších videí či transferu mnoha souborů najednou doporučujeme spolehnout se na jiné způsoby.

USB On-The-Go

USB OTG kabely vám umožní připojit k telefonu či tabletu USB zařízení, jako jsou myši, klávesnice, a externí pevné disky, včetně flash disků. Kabel tedy využijete pro přenos dokumentů na flash disk nebo externí pevný disk či naopak do zařízení se systémem Android. Zde je však nutné upozornit, že ne všechny telefony a tablety USB OTG podporují, proto před případnou koupí doporučujeme tuto skutečnost ověřit.

Na trhu jsou také flash disky, které mají na jednom konci klasický USB konektor pro připojení do počítače a na druhém microUSB, skrze který je lze zapojit do mobilu či tabletu.

Odeslání e-mailem

Toto řešení je vhodné pouze pro malé soubory, jako jsou fotografie nebo dokumenty, nicméně tímto způsobem pošlete většinu typů souborů. Je ale nutné počítat s limity pro velikost zprávy, které platí u většiny služeb (obvykle kolem 10 až 20 MB). To je více než dost pro jednoduchý soubor PDF, dokument, případně i některé hudební soubory. Není to optimální, ale je to jednoduché a asi každý má e-mail.

Odeslání e-mailem je sice neohrabané, v některých případech ale stačí

Odeslání e-mailem je sice neohrabané, v některých případech ale stačí

Připojení kabelem k počítači

Jedná se sice o řešení, které zavání tak trochu doby dávno minulými, nicméně v mnoha případech bude nejrychlejší. Jeho výhodou je, že kromě kabelu nepotřebujete nic navíc. U většiny telefonů je datový kabel součástí nabíječky – bývá tedy oddělitelný, a zatímco jeden konec zapojíte do mobilu, druhý do portu USB v počítači. Současná zařízení nabízejí dva režimy práce: jako zařízení pro média (MTP) a fotoaparát (PTP). Vhodnější je první uvedený, nicméně v obou najdete úložiště svého telefonu pod ikonou Tento počítač v sekci ostatních zařízení.

Některé telefony a tablety (zejména ty se staršími verzemi OS Android, ale i některé současné, kde tuto možnost zakomponoval výrobce) lze připojit i v režimu „mass storage“. V takovém případě se interní paměť a paměťová karta v systému promítá jako další disková jednotka – tedy můžete s ní pracovat stejně, jako s jakýmkoli flash diskem. Výhodou je také skutečnost, že se k obsahu zařízení dostanete i skrze jiné správce souborů – například oblíbený Total Commander.

Připojení kabelem k počítači

Připojení kabelem k počítači

Vychází ze článku 7 best Android apps to transfer files from Android to PC and other ways too! serveru Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (43)