SvětAndroida doporučuje: 10 programů na plánování a organizaci času
- Recenze
- Karel Kilián
- 10.5.2013
- 29
Hledáte kalendář, úkolníček, widget na plochu s přehledem plánovaných akcí, nebo komplexnější aplikaci pro správu vašeho času? Pak byste neměli minout doporučení redaktorů našeho serveru.
V minulém díle cyklu „SvětAndroida doporučuje“ jsme se věnovali SMS aplikacím a tento týden jsme měli navázat doporučeními ze strany čtenářů. Zjevně se nám podařilo vyjmenovat všechny programy stojící za zmínku, neboť skrze formulář na konci článku poprvé nepřišel od čtenářů ani jeden tip na aplikaci, která by ve výčtu chyběla. Proto jsme otevřeli další téma: v tomto kole jsme se zaměřili na plánování a organizaci času. Redaktoři tedy doporučovali nejrůznější kalendáře, seznamy úkolů, GTD, a další aplikace, které nějakým způsobem pomáhají při plánování rozvrhu dne, plnění úkolů apod..
Nakonec se sešlo rovných deset tipů od sedmi redaktorů. Vyberete si i vy, nebo znáte lepší aplikaci pro některý z uvedených účelů?
Pořadí v tomto článku je sestaveno podle následujícího klíče:
- Podle počtu redaktorů, kteří aplikaci nominovali,
- v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
- v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
- v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení.
Pure Calendar widget (agenda)
Dnešní přehled začínáme u vývojáře jménem Francois Deslandes, který má na svém kontě již jedenáct aplikací respektive widgetů pro Android. Jedním z nich je Pure Calendar widget (agenda), který doporučili Petr Mišák a Martin Klapetek. První jmenovaný popisuje: „Velice pěkný widget, který přehledně zobrazí vše, co jste naplánovali ve svém kalendáři nebo úkolech. Kromě různých skinů nabízí i velké množství nastavení, které umožňuje přizpůsobit widget k obrazu svému. Samozřejmostí je propojení s Google účtem.“ V podstatě shodný pohled má a Martin Klapetek, který dále upozorňuje na výběr ze třinácti různých velikostí widgetů a upřesňuje další funkce: „Umožňuje také rychlé přidání nových záznamů a zobrazení úkolů z různých služeb (Astrid, Dato GTasks, Due Today či Touchdown Exchange). Konfiguraci widgetu lze uložit na kartu a pak kdykoli opětovně načíst.“ Dostáváme se také k ceně aplikace Pure Calendar widget, která sice není zdarma, ale podle Martina „Za aktuálních 37 Kč rozhodně stojí ;)“
Autor pak v Android Marketu na první místě zmiňuje synchronizaci s celou řadou služeb, konkrétně s: Google, TouchDown, Exchange, Astrid, CalenGoo, DGT Gtd, gTasks, Got To Do, Task Organizer, Due Today, TouchDown a Pocket Informant. Jste-li majitelem tabletu, určitě vás poptěší nativní podpora Androidu 3.x.
Od dalších uživatelů, kteří Pure Calendar widget mají nainstalovaný, musíme zmínit pochvalovanou možnost rolování úkoly přímo z pracovní plochy.
Fakt, že se jedná o skutečně podařenou aplikaci, dokazuje i nejvyšší hodnocení ze všech dnes zmiňovaných: 4,6 z pěti hvězdiček v Android Marketu je skutečně velmi dobrý výkon.
|
36,94 Kč |
GTasks
GTasks popsal Petr Mišák stručně a přitom výstižně v jedné větě: „Jednoduchá aplikace pro práci s vašimi úkoly v Google Task.“ O něco více se pak rozpovídal Karel Kilián: „Na GTasks mi v první řadě vyhovuje propojení s Úkoly Google, takže mohu přidávat nové položky nejen z telefonu, ale také z počítače, a to jak skrze webové rozhraní, tak i přes desktopovou aplikaci.“ Jaké je praktické využití? „V aplikaci si můžete ukládat seznamy úkolů, přičemž je možné založit více na sobě nezávislých seznamů. Sám mám takto například v jednom seznamu přehled věcí, které sebou nesmím zapomenout na cestě do zahraničí, jiný seznam používám jako nákupní lístek. Nejvíce mi vyhovuje jednoduché odškrtávání již splněných úkolů a jejich následné rychlé smazání, takže v přehledu zůstanou jen ty ještě nesplněné.“
Autor aplikace zdůrazňuje, že GTasks umí pracovat nejen synchronizovaně s Úkoly Google, ale také v lokálním režimu. Z dalších vlastností jmenuje možnost sdílení úkolů (resp. odeslání e-mailem, SMSkou, …), přepínání mezi seznamy buď přes menu, nebo horizontálním posunem obrazovky, řazení podle data splnění, data vytvoření, či jména, přesouvání úkolu přetažením, připomínání (včetně možnosti pravidelného opakování), vyhledávání a widgety na plochu s možností rolování.
Simple Calendar Widget
Autorem dalšího widgetu na plochu je v Izraeli žijící 26letý programátor Alex Gavrishev. Stručné představení necháme tentokrát na Honzovi Soukupovi: „Simple Calendar Widget mě okouzlil zejména designem. Jedná se sice pouze o widget napojený na kalendář, ale mně se líbí a to, co já potřebuji, plní na 100 %. Žádnou složitou organizací času (zatím) nepotřebuji.“
Podobného názoru je také Martin Klapetek, který kromě jednoduchosti a elegantnosti preferuje tento widget z následujících důvodů: „Umožňuje nastavení vzhledu, chování a také umí zobrazovat pouze vybrané kalendáře. Používám jej k přehledu pouze nejbližších událostí, pro kompletní agendu pak používám větší widget (přes celou plochu) Pure Calendar Widget. SCW navíc pěkně ladí se Simi Clock widgetem, který zobrazuje hodiny a počasí.“
Gavrishev pak v popisu v Android Marketu jako hlavní vlastnosti vyjmenovává široké možnosti konfigurace, různé skiny, nastavení kalendářů, které mají být zobrazovány, definovatelný font a pozadí, zobrazování aktuálního data a možnost volby aplikace, jež se otevře po tapnutí. K dispozici jsou přitom tři velikosti widgetu: 4 x 1, 4 x 2 a 4 x 4.
|
Zdarma |
Astrid Úkol/Todo Seznam
Poslední aplikací, na které se shodli alespoň dva redaktoři, je Astrid. „Jedná se o aplikaci, která dokáže spolupracovat s Google Task a umožňuje efektivnější práci s vašimi úkoly,“ popisuje Petr Mišák, a dodává: „Navíc k této aplikaci je možno přikoupit i Astrid Power Pack, který rozšiřuje jeho funkce o další vymoženosti.“
Tomáš Očadlý začal používat Astrid po dlouhém hledání programu, který by uměl synchronizovat poznámky mezi více zařízeními. Často narážel na problémy se synchronizací, zatímco tato aplikace podle něj: „funguje na jedničku a má i widget. Používám na tabletu a i na telefonu a když potřebuji, tak se podívám i na internetu přes webové rozhraní.“
Autoři této open source aplikace slibují synchronizaci s webem astrid.com, Producteev.com a/nebo s Úkoly Google přes oficiální API. Zmiňují také vtipná připomenutí a možnost použití filtrů. Astrid získal celou řadu ocenění v odborných médiích, včetně vyhlášeného Engadget.com a kvalitu programu potvrzují také více než dva miliony stažení a přes dvacet tisíc hodnocení pěti hvězdičkami.
Astrid to-do list manager – Android app review
|
Zdarma |
ColorNote Notepad Notes
Roman Nepšinský přišel s poněkud netradiční aplikací na správu úkolů – ostatně posuďte sami: „Na běžné pracovní a soukromé úkoly včetně opakovaných (vyvážení popelnic apod.) si vystačím s kalendářem, pokud je toho potřeba zařídit víc najednou (nákupy, úřady apod.), používám widget ColorNote. Jeho výhodou je zobrazení stavu nesplněných položek přímo na ploše a jejich jednoduché odškrtávání.“
Ač se může zdát, že koncept „lístečků na ploše“ nemůže přinést nic objevného, není tomu tak – v případě ColorNote Notepad Notes se jedná o propracovaný systém na evidenci poznámek. Z mnoha funkcí jmenujme například možnost organizace poznámek podle barvy, widget na plochu, vytváření seznamů s možností odškrtávání splněných úkolů, propojení s kalendářem, zabezpečení poznámky heslem, zálohování na paměťovou kartu, synchronizaci mezi více zařízeními, upozornění, zobrazení v režimu mřížky nebo seznamu, vyhledávání a řadu dalších funkcí.
ColorNote 3.0 update : android notepad app
Jorte
Z jiného soudku je Jorte – komplexní aplikace pro správu času. Z naší redakce ji používá Tomáš Očadlý, který vysvětluje: „Jorte je můj oblíbený kalendář, nabízející velkou škálu widgetů, ze kterých si vybere každý. Prostředí aplikace je velice příjemné a nastavitelné. Hlavním důvodem, proč Jorte používám, je přehledný měsíční přehled s přímým náhledem událostí pro každý den.“
Autoři na prvním místě zdůrazňují snahu přiblížit program po vizuální stránce klasickému papírovému kalendáři, což se jim vskutku daří. Plánovat můžete lokálně, ale samozřejmě nechybí možnost synchronizace s Kalendářem Google (v takovém případě lze zvolit, jaké kalendáře budou zobrazovány a který má být jako výchozí). Počet možných pohledů na kalendáře je široký: kromě měsíčního náhledu jsou připraveny také tři varianty týdenního kalendáře, jedna varianta čtrnáctidenního a několik dalších. Orientaci usnadňuje barevné odlišení důležitých (červené) a proběhlých událostí (šedivé). Z dalších možností jmenujme možnost importu a exportu událostí do CSV, nebo výběr z mnoha widgetů, kterými můžete své plány dostat na plochu.
|
Zdarma |
Android Agenda Widget
Widgetů zjevně není nikdy dost. Tedy soudě alespoň dle toho, že dalším nominovaným je Android Agenda Widget, který čtenářům doporučuje Karel Kilián. „Mám rád přehled o svých plánech a prakticky ve všech aplikacích, které to podporují, používám jako výchozí režim agendy, v němž jsou úkoly vypsány jako seznam jeden za druhým. Pro práci s kalendářem používám Business Calendar Free, ale pro widget na zamykací obrazovku jsem zvolil Android Agenda Widget. Jeho hlavní předností je výběr z několika velikostí od malých ikonek až po kalendář na celou obrazovku, volba kalendářů, které mají být zobrazeny (včetně barevného odlišení tak, jak je mám nastavené v Google Kalendáři), a široké možnosti nastavení vzhledu widgetu. V některých launcherech lze navíc zapnout rolování.“
Kromě kalendáře umí AAW zobrazovat také úkoly z Astridu, SSI gTasks, Dato GTask, Google Task Organizer (pouze v placené verzi) a Got To Do (také jen v placené verzi). Lze také nastavit, aby se v každém widgetu zobrazoval jiný kalendář.
|
Zdarma |
35,76 Kč |
Business Calendar Free
O Business Calendar Free napsal Karel Kilán podrobnou recenzi a protože je nadále přesvědčen o kvalitách této aplikace, nominoval ji i do dnešního přehledu. „Hodně dlouho jsem jako aplikaci pro správu svých kalendářů v telefonu používal výchozí systémovou aplikaci. Teprve později jsem objevil Business Calendar Free a od té doby jsem jeho věrným uživatelem, byť jsem zatím nenašel důvod, proč pořizovat placenou verzi,“ říká. „Vyhovuje mi především možnost nastavit si výchozí pohled (osobně preferuji, jak již zaznělo, režim agendy) a výchozí kalendář. Líbí se mi, že při zakládání nové schůzky nebo přesunu již existující vidím, zda ve zvoleném čase již mám něco naplánováno. Oceňuji jednoduché a přitom dobře fungující vyhledávání. K dispozici je také tucet widgetů v rozměrech od 2 x 1 do celoobrazovkového 4 x 4, ve kterých lze zobrazovat měsíční, týdenní, denní kalendář, nebo seznam naplánovaných akcí.“
K dispozici je také placená verze, která přijde na cca 100 Kč, jež proti verzi zdarma neobsahuje reklamní proužky, nabízí více způsobů pohledu a možnost přetahování událostí metodou „táhni a pusť.“
|
Zdarma |
98,92 Kč |
Remember The Milk
Remember The Milk je takřka legendou v plánovacích aplikacích. Michal Šrajer sepsal velmi podrobný výčet důvodů, proč byste se měli či mohli rozhodnout právě pro tento program:
„Remember The Milk (neboli RTM) používám primárně na webu. Když se ale objevila verze pro Android, samozřejmě jsem po ní okamžitě skočil. Jde o jednoduchý task-manager, jehož hlavní sílu vidím ve dvou věcech:
- „Smart lists“ jsou chytré seznamy úkolů. Jako chytrý seznam úkolů může sloužít libovolný filtr nad úkoly – já si například ve smart-listu „práce“ nechám vždy vypsat všechny úkoly které mají tag „práce“ a zároveň jsou naplánovány na dnešek, nebo některý den v minulosti (plus pár dalších kritérií :) ). Nezní to asi úplně srozumitelně, když ale proniknete do krásy chytrých seznamů, jsou opravdu silným a univerzálním nástrojem, který vám dokáže vždy podstrčit ty správné úkoly ve správnou chvíli.
- Jednoduché vkládání úkolů. To je skvělé už ve webové verzi, kde dokážete doslova jedním řádkem textu vepsat nejen úkol samotný, ale také jeho prioritu či tagy (díky jednoduché syntaxi). Stejnou vlastnost má také vkládání úkolů v Android aplikaci, takže naťukat nový úkol je opravdu otázkou chviličky.
Když k tomu všemu přičtu, že skvěle funguje synchronizace mezi webovou aplikací a Android klientem, stává se pro mne RTM nepostradatelným nástrojem pro každodenní práci.
Malinký háček může být cena aplikace – Android klient je sice zdarma, použitelný je ale bohužel jen v případě že máte „pro“ účet na webu. A za ten zaplatíte $25 (tedy něco přes 450,- Kč) za rok.“
Zbývá jen dodat, že aplikaci můžete zdarma otestovat po dobu patnácti dnů a že nechybí ani widgety na plochu ve dvou velikostech: 2 x 2 a 3 x 3.
|
Zdarma |
Touch Calendar
Dnešní dlouhý přehled aplikací pro plánování a organizaci času ukončíme programem Touch Calendar, který nominoval Martin Klapetek. Popisuje ho slovy: „Touch Calendar je v podstatě obyčejný kalendář s možností zoomu, podobně jako v mapách. V základu mám tedy celkový přehled a pokud chci blíže vidět některý den, stačí dvojité tapnutí či gesto pinch-to-zoom a můžu si přesně zobrazit, co chci. Samozřejmostí je běžná správa kalendáře jako přidávání a upravování událostí. Oproti výchozímu kalendáři trošku pokulhává v zobrazení déle trvajících událostí – ten výchozí je zobrazuje souvisle, Touch Calendar jako jednotlivé položky. Rozhodně se ale nejedná o show-stopper ;)“
Ve shodě s Martinem popisuje Touch Calendar také jeho autor Oliver Lan, který jako přednost této koncepce jmenuje snadnou změnu pohledu bez nutnosti přepínání – vše lze zvládnout pomocí zoomování a rolování. Samozřejmostí je podpora jak Kalendáře Google, tak kalendářů v telefonu, nechybí vyhledávání, nastavení velikosti písma a v plné verzi také widgety.
|
Zdarma |
41,11 Kč |
Jakou aplikaci na plánování a organizaci času doporučí čtenáři?
Tradičně dáváme na závěr slovo vám – čtenářům. Opomněli jsme v našem přehledu nějakou dobrou aplikaci na plánování a organizaci času, kterou považujete za nejlepší? Neváhejte a podělte se s ostatními přes formulář níže! Na základě vašich hlasů sestavíme článek „Čtenáři doporučuji: Programy na plánování a organizaci času.“
Jak na to? Do formuláře vyplňte své jméno, přezdívku, nebo nick, název aplikace, její adresu v Android Marketu a rozepište se o tom, proč právě tento program doporučujete. Uzávěrka je ve čtvrtek 6. října v 6:00, kdy vybereme pět nejčastěji zmiňovaných aplikací a jejich přehled vydáme 13. října jako samostatný článek. Doufáme, že se tak dopracujeme k těm skutečně nejskvělejším, nejzajímavějším a nejpřínosnějším programům, které lze v Android Marketu najít. Za vaší spolupráci předem děkujeme!
PS: prosíme, nedoporučujte aplikace, které jsou uvedeny v tomto článku!
Nominace byly ukončeny – děkujeme všem hlasujícím. Článek Čtenáři doporučují 5 programů na plánování a organizaci času vyjde ve čtvrtek 13. října.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (29)
Přidat komentář