Menu

Business Calendar Free: Vyměňte kalendář za lepší

Na Vodafone 845 jsem byl poměrně dlouho spokojen s výchozí systémovou aplikací pro práci s kalendářem. Později jsem přešel na LG Optimus One a kalendář byl jiný – k přepnutí pohledu (např. z denního na týdenní) i k zadání nové události bylo nutné nejprve stisknout tlačítko Menu, zatímco VF845 měl tyto funkce v praktické spodní liště. Modely Optimus 2X a poté i Optimus Black pak přišly s lištou v horní části okna – prostě skoro na každém telefonu je trochu jinak provedený kalendář. Navíc některé telefony tvrdošíjně trvaly na tom, že výchozím kalendářem je ten v telefonu, zatímco já potřeboval ukládat schůzky na Google, aby se mi synchronizovaly s Outlookem v práci, doma a na notebooku. Pamatovat si při každém zakládání nové položky, že musím nastavit jako úložiště Google, bylo poměrně otravné.

Vzhledem k tomu, že díky recenzím, které píšu pro Svět Androida, střídám telefony i několikrát měsíčně (testovaný telefon vždy minimálně týden používám jako svůj jediný mobil) a současně potřebuji pracovat s kalendářem pokud možno jedním stabilním způsobem, jsem hledal alternativu. Hledal jsem dlouho – zkušenosti a názory ostatních uživatelů mě přesvědčovaly o tom, že najít opravdu lepší kalendář nebude lehké, neboť ten z Androidu se prostě povedl.

Nakonec jsem ale našel jeden, se kterým jsem skutečně spokojený: jmenuje se Business Calendar a dnes bych vám rád představil jeho “zadarmovou” verzi.

Instalaci z Android Marketu patrně nemusím nějak podrobněji rozebírat – není ničím nestandardní ani zajímavá. Po prvním spuštění se program zeptá, které kalendáře si přejete zobrazovat a které chcete vést jen jako “ostatní.” Již zde můžete vidět jednu z prvních výhod aplikace: Business Calendar Free podporuje barvy jednotlivých kalendářů tak, jak jste si je nastavili na Google, což významně usnadňuje orientaci.

Nastavení kalendářů

Nastavení kalendářů

Následně se ocitnete v měsíčním pohledu. V dolní části jsou barevně odlišené kalendáře, které můžete jedním tapnutím zapínat a vypínat.

Měsíční pohled na kalendář

Měsíční pohled na kalendář

Doporučuji ale nejprve navštívit nastavení, kde si nakonfigurujete parametry aplikace podle svých potřeb. Nenajdete zde obvyklý systém záložek – vše se odehrává na jediné (byť poměrně dlouhé) stránce. Nastavit můžete začátek a konec dne a také detaily měsíčního, týdenního a denního pohledu. Není například problém, pokud používáte kalendář výhradně k pracovním účelům, vypnout zobrazení sobot a nedělí, nebo nastavit barvu podkladu těchto dnů.

Základní možnosti nastavení

Základní možnosti nastavení

Týdenní pohled nemusí nutně ukazovat sedm dnů, ale třeba jen tři, čtyři, … …prostě libovolný počet od jednoho do čtrnácti dnů najednou. Stejně tak lze navolit, zda tento režim má jako první zobrazovat aktuální den, pondělí, den/dva/tři dny před, nebo jestli má začínat zítřkem. To už se dostáváme do možností, které standardní kalendář v Androidu nenabídne.

Výchozí možnosti týdenního zobrazení

Výchozí možnosti týdenního zobrazení

V denním pohledu a režimu agendy lze nechat zobrazovat popisky jednotlivých událostí (jsou-li vyplněny), nebo omezit výpis pouze na první dva řádky, případně ho úplně schovat.

Samozřejmostí je nastavení výchozího času připomenutí, nebo standardní délky nově zakládané události. Proti kalendáři v mnoha telefonech můžete v Business Calendar Free nastavit, zda jako výchozí úložiště bude použit poslední kalendář, do kterého jste zadávali událost, nebo kterýkoli konkrétní (tedy ideálně ten na Google). Toto nastavení lze samozřejmě při zakládání schůzky změnit.

Nakonec si také můžete vybrat, v jakém režimu zobrazení se bude kalendář ukazovat po spuštění. To je další bonus proti některým výchozím kalendářům, vnucujícím například měsíční pohled, kdy se do požadovaného režimu musíte pokaždé dostávat přes tlačítko Menu. Vyhovuje vám režim agendy? Nastavte si ho jako pohled po spuštění a už nebudete muset po každém otevření programu měnit pohled. To by, co se týká nastavení, mělo stačit, takže se pojďme podívat na samotnou aplikaci.

A ještě jednou možnosti nastavení

A ještě jednou možnosti nastavení

Zobrazení kalendáře využívá celou plochu displeje a v podstatě ke všem funkcím se dostanete přes klávesu Menu. Škoda, nějaká – třeba i volitelná – lišta se zástupci pro změnu pohledu a přidání nové schůzky á la Vodafone 845 by se docela hodila.

Nabídka po stisku tlačítka Menu

Nabídka po stisku tlačítka Menu

V základní nabídce je k dispozici změna pohledu, návrat na aktuální den, zapnutí lišty pro vyhledávání (taková funkce mimochodem v mnoha výchozích aplikacích vůbec není a citelně chybí) a přidání nové události. Pod položkou Více jsou pak k dispozici méně používané funkce, jako je správa kalendářů (tj. to, co jsme nastavovali v prvním kroku), spuštění synchronizace (o tu by se sice měla starat systémová rutina pro synchronizaci s účtem Google, nicméně zde můžete synchronizaci vynutit), nastavení (to už jsme si prošli) a dále upgrade na placenou verzi a nápověda.

Položky v Menu-Více

Položky v Menu-Více

Projděme si jen stručně jednotlivé pohledy. Month View jste už viděli výše. Po tapnutí na zvolený den se objeví plovoucí okno s výpisem prvních několika událostí. Tapnutím na toto okno se pak přepnete do agendy zvoleného dne.

Měsíční zobrazení po tapnutí na zvolený den

Měsíční zobrazení po tapnutí na zvolený den

Week View nenabízí pouze pohled na následující týden. Už jsme si řekli, že jako výchozí můžete zobrazovat jakýkoli jiný počet dnů – samozřejmě čím více dnů si necháte ukázat, tím méně přehledný celý pohled bude. Počet zobrazených dnů je možné dynamicky měnit lištou v dolní části obrazovky. Samozřejmě nechybí možnost posouvání mezi dny intuitivním posunutím prstem po displeji.

Týdenní pohled na kalendář

Týdenní pohled na kalendář

Z tohoto pohledu také můžete rychle přejít na denní pohled – stačí v liště zvolit zobrazení pouze jednoho dne.

Denní pohled na kalendář

Denní pohled na kalendář

Konečně v režimu Agenda jsou jednotlivé události prezentovány formou seznamu s volitelným zobrazením popisu. Osobně tento způsob zobrazení preferuji pro jeho jednoduchost a přehlednost, proto mě dokáže opravdu rozčílit, pokud některý telefon nedovoluje nastavení agendy jako výchozího zobrazení.

Asi nejpraktičtější pohled - režim agendy

Asi nejpraktičtější pohled - režim agendy

Přidání nové události nabízí snad všechny myslitelné možnosti, tedy kromě titulku, času začátku a konce také volbu kalendáře, kam bude uložena, místa, popisu, možnosti nastavení více připomenutí se zadaným předstihem, výběru pozvaných z adresáře (nabídka se rozvine po zadání prvních písmen), umožňuje též nastavení opakování. V pravé části okna se pak zobrazuje náhled kalendáře, takže okamžitě vidíte, zda v daný den a čas již nemáte naplánováno něco jiného.

Přidání nové události nabízí celou řadu možností

Přidání nové události nabízí celou řadu možností

Ostatně s editací opakovaných událostí (např. přesunutí či smazání jedné události z řady) si Business Calendar Free poradí nejlépe ze všech aplikací, které jsem zatím testoval. Leckteré jiné dokázaly i po tak triviálním požadavku, jako je smazání jedné události, udělat v kalendáři Google docela “pěkný” nepořádek. Tento kalendář se vždy nejprve zeptá, zda chcete editovat pouze aktuálně zvolenou událost, celou řadu, nebo aktuální a všechny následující.

Problémem nejsou ani opakující se události

Problémem nejsou ani opakující se události

Praktická je také možnost vyhledávání v kalendářích. Program si poradí i s diakritikou, přičemž například po zadání “ct” je schopen vyhledat události, v jejichž názvu, popisu či místě je zadáno “ČT.” Sice si umím představit ještě detailnější nastavení (například vyhledávání jen v zadaném období či položkách), nicméně i tak je to užitečná funkce, která ve většině výchozích kalendářů citelně chybí.

Vyhledávání výchozí kalendář nenabízí

Vyhledávání výchozí kalendář nenabízí

Neměli bychom zapomenout na další funkci, kterou standardní Android Kalendář nemá příliš propracovanou – totiž widgety na plochu. Business Calendar Free jich nabízí celkem dvanáct snad ve všech myslitelných rozměrech – od maličkého kalendáříku 2 x 1, až po widget 4 x 4, zabírající celou obrazovku. Možnosti konfigurace jsou poměrně široké, takže si můžete nastavit widget prakticky zcela podle svých představ a požadavků. Po tapnutí na widget se rychle dostanete do samotné aplikace.

K dispozici je dvanáct rozměrů widgetů

K dispozici je dvanáct rozměrů widgetů


Nejmenší widget 2 x 1

Nejmenší widget 2 x 1


Největší widget 4 x 4

Největší widget 4 x 4

To je, alespoň co se týká popisu základních funkcí, asi vše, co Business Calendar Free nabízí. Samozřejmě si umím představit další možná vylepšení, kterými by se tato aplikace mohla posunout o další krůčky dále (např. výrazně chybí nějaký rychlý přechod na daný den v režimu agendy), nicméně na druhou stranu, jak jsem říkal na začátku, najít obstojnou alternativu k výchozímu Android kalendáři nebylo právě jednoduché a všem aplikací, které jsem zkoušel, vždy něco chybělo. Tato je podle mého mínění zatím jednoznačně nejlépe propracovaná.

K dispozici je také placená verze, která přijde na cca 100 Kč, která proti Free neobsahuje reklamní proužky, nabízí více způsobů pohledu a možnost přetahování událostí metodou “táhni a pusť.”

Business Calendar Free
Mikado Software Free
Verze1.1.0.0free (10. 5. 2011)
Velikost582 kB
2.0.1+
SD


Zdarma


97,44 Kč

 

Komentáře

Šárka

Šárka

30.7.2012 21:15

Dobrý večer pane Kilián,
tak s definitivní platností Vám velice děkuji. Problém je vyřešen!!!!
Musím konstatovat, že nakonec pomohlo, to co jste radil Katce 23.7.2012. Dělala jsem to předtím špatně.

Díky, díky, díky

Hezký den.
S pozdravem
Šárka Hostinská

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

31.7.2012 11:20

To: Šárka
Dobrý den,

tak to jsem opravdu rád, že se nakonec povedlo :)
Super!

Mějte se fajn!

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

31.7.2012 11:28

To: Káťa
Safra, safra, to skoro vypadá, jako byste měla část kalendáře v telefonu a část na Googlu.
Pojďme tedy zkusit následující:
Když uděláte toto:
1. Nastavení – Účty a synchronizace – účet Google odstraňte zatržítko Synchronizovat Kalendář.
2. Vypněte v Nastavení – Účty a synchronizace Data na pozadí a Automaticky synchronizovat.
3. v Nastavení – Aplikace – Správa aplikací najděte položku Úložiště kalendáře nebo Uložení kalendáře (pozor – NE Kalendář!). Otevřete ji a stiskněte Vymazat data.
Tak když pak otevřete aplikaci Kalendář, neměly by tam být žádné události, je to tak?

Katka

Katka

7.8.2012 10:06

To: Karel Kilián

Dobré dopoledne,
několikátý den zkouším mazání dat a novou synchronizaci dle Vašich rad. Už opravdu nevím jak to udělat jinak. (btw mám placenou verzi..pokud ji odinstaluji, nová instalace bude už zdarma?..protože nová instalace by možná pomohla).
Zkoušela jsem mezi vymazáním dat a novou synchronizací i restartovat telefon…
Jednou se mi objevilo víc červencových událostí, teď už jen ty opakované. Více do minulosti se mi objevují například jen opakované události pouze z jediného kalendáře…ta chyban nemá ani pořádný řád.
Abych ještě odpověděla na Váš dotaz – ano, po Vašem návodu opravdu není jediný událost v žádném kalendáři.
Zatím Vám přeji hezký den a děkuji, že se mi snažíte pomoci!

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

7.8.2012 13:36

To: Katka
Dobrý den,

je to skutečně zapeklité. Pokud vím, měly by se synchronizovat události dva měsíce zpět (přenastavit např. na delší období to, pokud vím, nelze). Nicméně pokud se Vám nesynchronizuje ani červenec, je to podivné.
Odinstalace Business Calendaru to, alespoň myslím, nevyřeší, protože ta data se stejně tahají z normálního systémového kalendáře (tj. de facto z aplikace Kalendář). Zkusit to ale můžete – za zaplacený program znovu platit nebudete, a to dokonce ani kdybyste ho nainstalovala na jiný telefon či tablet (což je, mimochodem, proti počítačovým placeným programům moc pěkný systém :) ).
Co přesně, prosím, máte za telefon – značku a model? Pokusil bych se zapátrat, zda se nejedná o chybu pro dané zařízení.

Katka

Katka

9.8.2012 15:12

Dobrý den,

mám HTC EVO 3D X515m.

Dnes jsem vypla synchronizaci, vymazala data úložiště kalendáře, odinstalovala a nainstalovala aplikaci, restartovala telefon, přidala a synchronizovala kalendáře… opět ta samá chyba. Data mají být od konce února, ale téměř u všech kalendářů jsou jen od poloviny července. Je mi divné, že třeba u jednoho kalendáře (obsahuje jen opakované 2 události dokola po celý rok) se objevuje jedna událost od února…

Mimochodem máte pravdu, systém od googlu, kdy se aplikace dají přenášet na jiný telefon, je bezvadný. Oproti tomu třeba placený Office bez takovéto možnosti zamrzí :(

Přeji Vám krásný zbytek dne! :)

Petr Brunner

Petr Brunner

22.9.2012 17:07

Lze Android nastavit, aby se zobrazovaly plánované události z kalendáře nebo úkoly přímo na displeji, bez nutnosti odemknout displej ? Zatím hledám marně.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

25.9.2012 10:41

To: Petr Brunner
Dobrý den,

umí to některé alternativní ROMky, vycházející z CyanogenModu.
Případně WidgetLocker umožňuje umístit na odemykací obrazovku jakýkoli widget, tedy např. i widget kalendáře (viz recenze https://www.svetandroida.cz/widgetlocker-prizpusobte-si-zamek-obrazovky-dle-vasich-predstav-201110)

Vlasta

Vlasta

9.4.2013 13:25

zdravím,
taky jsem si pořídil plnou verzi Business kalendáře
chtěl bych se zeptat na
– nastavení různých barev pro různé událost (mám dva kalendáře = dvě barvy)
– synchronizaci s kalendářem v MS Outlooku
díky, Vlasta

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.4.2013 14:43

To: Vlasta
– různé barvy pro různé kalendáře najdete v Nastavení-Calendars-Menu-Change Calendar Colors
– synchronizace jedině s Google Kalendářem (tj. pokud neukládáte události do mobilu, ale na Google), a to přes aplikaci Google Calendar Sync. Oficiálně ji již Google nenabízí, nicméně předpokládám, že by měla být k sehnání – třeba zde http://www.zive.cz/programy/google-calendar-sync/pr-7619 .

Milan

Milan

12.4.2013 20:48

Zdravím měl bych dotaz. Kalendář mě často neupozorní (nebo upozorní až pozdě) i když je upozornění nastaveno. Myslím, že to není chyba Business Calendaře ale kalendáře v Androidu, který dělá to samé.
Nevíte jak to opravit?

lida

lida

16.7.2013 15:52

Mám business calendar free a je to super aplikace. Bohužel v případě editace jedné události z řady opakujicich se nabízí pouze možnosti :”tuto a všechny budoucí” nebo “všechny události”. Možnost smazat či upravit jen aktuální událost mi zde chybí. Tušíte v čem může být problém? Díky předem za pomoc.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

17.7.2013 12:23

To: lida
To je divné. Teď právě zkouším smazat z kalendáře opakovanou událost a mám tam možnosti: Only this event, All events a This and future events.
Jak se na té samé události chová standardní systémový Kalendář?

Petr

Petr

3.10.2014 10:30

Dobrý den,marně se snažím přijít na to,proč mi kalendář nedá zvukové upozornění na událost.Používám ho již 2 roky,ale po “factory resetu”,který jsem už musel udělat a po opětovné instalaci to né a né nastavit.V kalendáři Androidu to mám nastaveno taky,ale nic.Nemůžete poradit?

michal

michal

10.7.2015 14:12

Dobry den.Mam busines calendar a mam problem so synchronizaciou kalendara,neviem ako by som preniesol ulohy v kalendari do PC alebo do ineho zariadenia.

LP

LP

18.11.2015 19:09

Dobrý den,
nainstalovala jsem si business calendar free. Vše funguje OK až na jednu věc.
Při snaze editovat/smazat jednu událost z řady opakujících se (pro kalendář …@gmail.com) se nabízí pouze možnosti: “tuto a všechny budoucí“ nebo „všechny události“. Možnost smazat či upravit jen aktuální událost mi zde chybí.
Když chci editovat/smazat jednu událost z řady opakujících u “můj kalendář”, tak se mi možnost pro úpravu pouze této aktuální události nabídne.
Tušíte v čem může být problém? Proč se mi při editaci události z kalendáře …@gmail.com nenabízí volba pouze pro tuto aktuální událost?
Předem děkuji za pomoc.

RSS (komentáře k článku)