Údajná tajná dohoda: Co spolu pekli Steve Jobs a Larry Page?

Larry Page Steve Jobs Android iOS Google Apple dohoda Epic Games soud

Ve Spojených státech nadále probíhá soudní spor mezi společností Epic Games a firmou Google. Tu herní gigant žaluje, stejně jako další obří firmu Apple, za údajné zneužívání výsadního postavení na trhu s mobily a hlavně obchody s aplikacemi. V rámci tahanic už díky zveřejňování dokumentů uniklo na světlo hodně zajímavých věcí. Naposledy například nařčení, že Google provozoval jakýsi “Premier Device Program”, skrze nějž měl odměňovat výrobce za to, že do přístrojů nepouštěli cizí obchody s aplikacemi. Ve stejné vlně předkládání důkazů přišla společnost Epic Games s tím, že v roce 2010 měli velmi kontroverzní tajnou schůzku Steve Jobs a Larry Page.

Pokud jste snad několik posledních dekád zaspali, připomeňme si souvislosti. Steve Jobs stál u založení a největšího rozmachu firmy Apple, jejích přístrojů a také mobilního systému iOS. Larry Page se jako spoluzakladatel a dlouholetý šéf Googlu postaral i o rozmach systému Android. Tito pánové se podle obžaloby měli údajně před více než dekádou sejít a obrazně řečeno si “rozdělit kořist”.

“Vždy tu budou oblasti, kdy si budeme konkurovat. Ale i takové, kde budeme spolupracovat,” měl oznámit Page Jobsovi. Na schůzce prý také vznikla poznámka “naše vize je pracovat jako jedna firma”. Na takových prohlášeních není dnešní optikou nic úplně šokujícího, Apple a Google skutečně v některých oblastech spolupracují. Ovšem s ohledem na obvinění, o kterých celý současný soud je, je logické, že tato nařčení Epic Games vytahují a hodlají použít proti svým protivníkům. Tehdejší dohoda podle herního studia stála za vznikem nepřijatelného “duopolu”, který nyní zneužívá svých sil.

Sdílíte kritický názor Epic Games?

Zdroj: aauthority, obrázky Ben Stanfield a Marcin Mycielski

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)