Google prý platí výrobcům mobilů za exkluzivitu jeho Obchodu

Premier Device Program Google Obchod Play Epic Games

Ač se může zdát, že už se v tomto směru navenek nic velkého neděje, v zámoří stále probíhá poměrně významný soud mezi gigantem Epic Games a společností Google. Herní studio žaluje svého aktuálního protivníka kvůli údajně přílišnému monopolnímu postavení, které se mimo jiné projevuje i povinným odevzdáváním nemalého podílu ze zisků u aplikací a her, které jsou umístěny v databázi Obchod Play. V průběhu soudu se přitom odhalují velmi zajímavé věci. Nedávno to bylo tvrzení, že Google hodlal koupit titul Fortnice, výstavní hru Epic Games. Teď se skloňuje kontroverzní “Premier Device Program”.

Zmíněný “Program předních zařízení” podle Epic Games využívá Google již od roku 2019 k “uplácení” výrobců mobilních zařízení. A to za tím účelem, aby se v jejich telefonech či tabletech v základní výbavě neobjevoval jiný zdroj aplikací než Obchod Play. Dokonce bylo konkrétně vyčísleno, že zatímco běžně Google výrobce odměňuje osmi procenty z výnosů svého vyhledávacího nástroje, po zapojení do programu si partneři přišli na dvanáct. Například firmy LG nebo Motorola pak údajně mimořádně dostávaly 3 až 6 procent ze zisků v Obchodě Play.

Existenci tohoto programu, která nebyla nikdy oficiálně zveřejněna, pochopitelně Epic Games hlasitě kritizují. Dostupná jsou i přibližná čísla, jak moc Premier Device Program konkrétní výrobci využívali. Zmíněné společnosti LG a Motorola v něm měly 95 a 98 procent zařízení. Čínská skupina BBK (OnePlus, Vivo, Oppo, Realme…) měla být za 70 procentech. U Sony mělo jít o 50 a u Xiaomi dokonce “jen” o 40 procent zařízení.

Co říkáte na takové praktiky Googlu?

Zdroj: pharena

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)