Standard USB 4.0 představen pár dnů po USB 3.2. Novinka vychází z Thunderbolt 3

usb 4.0 thunderbolt 3 konektory

Je to pár dnů zpátky, co jsme psali o novém standardu USB 3.2 a už zde máme představení ještě novějšího standardu USB 4. Organizace USB Promoter Group se rozhodla s předstihem novou verzi oznámit již nyní. Nicméně v zařízeních novou verzi uvidíme nejdříve ke konci roku 2020. A to jen možná. Jaké novinky tedy budou v čtvrté generaci?

Standard USB 4.0 je založen na Thunderbolt 3, umožní rychlost až 40 GB/s

Nedávno představený USB 3.2 má za cíl překlenout mezeru mezi USB 3.0 a USB 4.0. A v budoucnu bude 3.2 určena pro levnější zařízení, u prémiových modelů bychom měli vidět první nasazení USB 4.0 ke konci roku 2020. Očekává se, že kompletní specifikace USB 4 se odhalí v polovině tohoto roku.

Thunderbolt 3 usb 4

Nyní víme to, že je nové USB založeno na technologii Intel Thunderbolt 3. Díky tomu umožní až rychlost 40 GB/s, což je dvakrát více než u USB 3.2. Důvodem využití Thunderbolt 3 je to, že se Intel v roce 2017 rozhodl technologii nabídnout ostatním bez nutnosti platit poplatky.

Výhody nejsou jen ve vysoké rychlosti. Thunderbolt 3 podporuje i PCIe 3.0 a DisplayPort 1.2, podporuje tak možnost připojení ke dvěma 4K monitorům v 60 Hz anebo jednomu 5K monitoru a zároveň se přes Thunderbolt 3 dají připojit externí grafické karty pro markantní zvýšení výkonu. To je samozřejmě určeno hlavně pro notebooky a počítače. Do telefonu si pravděpodobně externí grafiku nepřipojíme. Využívat se bude stále konektor USB-C a zajištěna bude i zpětná kompatibilita. V neposlední řadě to otevírá také možnost extrémně rychlého 100W nabíjení.

Těšíte se na USB 4.0?

Zdroj: techrepublic.com, fotografie: Amin [CC BY-SA 4.0]

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)