Nová verze USB 3.2 má vyšší rychlost. Značení je ale hodně zmatené

usb 3.2

Už v roce 2020 se dostane na první telefony s USB 3.2. Společnost USB Implementers Forum (USB-IF) novou verzi představila na veletrhu MWC 2019. Novinka nabídne přenosové rychlosti až 20 GB/s. Zároveň ale mnozí kritizují značení, které je ještě zmatenější.

K dispozici budou tři verze USB 3.2: Pouze jedna je však úplně nová

Kompletní název je pro novou verzi USB 3.2 Gen 2×2. Poté ale organizace USB-IF přejmenovala i starší verze USB 3.1. Takže starší USB 3.1 Gen 2 s rychlostí 10 GB/s se nově nazývá USB 3.2 Gen 2 a USB 3.1 Gen 1 s rychlostí 5 GB/s se nazývá USB 3.2 Gen 1. Aby to bylo ještě komplikovanější, tak byly představeny i marketingové názvy:

  • SuperSpeed USB 20Gbps (USB 3.2 Gen 2×2)
  • SuperSpeed USB 10Gbps (USB 3.1 Gen 2)
  • SuperSpeed USB (USB 3.1 Gen 1)

Problém je tu samozřejmě v tom, že pokud se výrobce bude chlubit USB 3.2, tak to v podstatě nic neznamená, protože do telefonu mohl implementovat starou verzi USB 3.1. Pokud budete chtít telefon s novou verzí, budete si muset dávat pozor, že opravdu kupujete generaci 2x2. A kdy bychom měli první telefony s touto verzí vidět?

Baseus USB-C kabel

Pravděpodobně příští rok. Protože momentálně nejlepší čipset Snapdragon 855, podporuje maximální přenosové rychlost přes USB-C v rychlosti 10 GB/s, tedy v USB 3.2 Gen 2. Na druhou stranu i tohle je dostatečná rychlost pro mnoho uživatelů. Málokdo přesouvá do telefonu obrovské množství dat. Nová verze je spíše určena do PC a notebooků.

Co říkáte na nové značení USB?

Zdroj: androidauthority.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)