Šéf Huawei nastínil, nakolik už HarmonyOS dosahuje kvalit Androidu

HarmonyOS podobný Androidu

Čínská společnost Huawei, která “bojuje” s mnohými obchodními restrikcemi nejen ze strany USA a současně drtivě vévodí domácímu trhu, nadále usilovně pracuje na vývoji vlastního operačního systému HarmonyOS. O prostředí, které je v Číně nazýváno HongmengOS, se teď mluví poměrně často. V půlce srpna nejprve přišla zpráva, že se ještě letos dočkáme verze 2.0, která bude pohánět některé notebooky, hodinky a tablety Huawei a Honor. O pár dní šéf firmy Richard Yu naznačil, že první telefon s tímto systémem přijde v roce 2021. Nyní ředitel společnosti odhadl, nakolik je systém HarmonyOS podobný Androidu.

Firma už do vývoje širšího (eko)systému včetně balíku Huawei Mobile Services (náhrada za Google Mobile Services) investovala přes 100 milionů dolarů. A dělá pokroky. Získává si přízeň vývojářů a čím dál lépe uspokojuje zákazníky, kteří mobily této značky koupili již po vypuknutí známé kauzy. A to třeba i v ČR, kde přibývají v nabídce bankovní aplikace nebo vznikla spolupráce se Seznamem. Samotný systém HarmonyOS (HongmengOS) je pak podle Richarda Yu na zhruba 70 až 80 % kvalit Androidu a zlepšuje se každým dnem. Dokonce se objevily zprávy o tom, že telefony s vlastním systémem už Huawei má. Zatím je ale firma neuvedla kvůli dohodě s Google.

harmonyos huawei

Za pár dní se koná vývojářská konference HDC, na které Huawei jistě prozradí ještě víc. Zatím se nadále spekuluje nad tím, co má přesně čínská firma v plánu ve vzdálenější budoucnosti. Chce proti Androidu a iOS naplno postavit vlastní systém? Bude se primárně snažit dostat zpět ke všem možnostem spolupráce s Google? Nebo od každého něco a přijde doba Huawei a Honor produktů s různými systémy? Zatím jasno není a nějakou dobu asi nebude. Kroky čínské firmy jsou čas od času trochu nečitelné a od USA můžeme očekávat zvraty klidně ze dne na den. Každopádně se těšíme, až systém oficiálně bude i v telefonech. Uvidíme, jak moc podobný Androidu nakonec HarmonyOS bude.

Myslíte, že má HarmonyOS potenciál ohrozit Android a iOS?

Zdroj: hcentral

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)