Sporný článek 11 může razantně změnit vyhledávání v EU: Google zveřejnil, co se stane s vyhledávači

clanek 11 google eu

Evropský parlament projednává velké reformy autorského práva v EU. Obzvlášť články 11 a 13 patří k těm nejkontroverznějším, kdy se často skloňují slova jako cenzura, omezení internetu apod. Společnost Google poměrně dost protestuje proti odsouhlasení těchto dvou článků. Nyní však přešla o úroveň výše, u vybraných uživatelů začala testovat nový vzhled vyhledávání poté, kdyby se článek 11 odsouhlasil.

Článek 11 může proměnit vyhledávače v prázdné stránky bez obrázků, nadpisů a textů

Společnost Google spustila testování u několika uživatelů, kterým se objevuje experimentální verze vyhledávače. Speciální je v tom, že tato verze vyhledávače již má aplikované předpisy v případě toho, že by byl článek 11 odsouhlasen v kompletním znění. A výsledný pohled na stránky je poněkud podivný, můžete se přesvědčit níže. Zmizely by úvodní fotografie, nadpisy, části textu a zůstaly jen nic neříkající odkazy. Zkrátka to celé vypadá jako nenačtená stránka.

clanek 11 google vyhledavani

Článek 11 počítá s tím, že vydavatelé budou mít právo požadovat platbu za to, že vyhledávače jako Google, Bing, Seznam apod. budou moct používat obrázky, nadpisy i text. Google ale upozorňuje, že není možné uzavřít smlouvu s každým, kdo vydává na internet nějaký obsah. Článek 11 podporují hlavně velké vydavatelské domy. Těm vadí, že z odkazů ve vyhledávačích nemají přímý zisk. Menší vydavatelé jsou naopak většinou proti, protože jím Google přináší nemalou návštěvnost. Dále se hodně ozývá kritika, že jde o cenzuru a omezení svobodného internetu ze strany EU. Kompletní znění návrhu článku 11 si můžete stáhnout ZDE.

Jak nahlížíte na článek 11 vy?

Zdroj: engadget.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)