V ČR je ročně napadeno tisíce webkamer, víte, jak chránit své soukromí?

jak na zabezpečení webkamer a fotoaparátu

Webkamery a selfe kamery jsou dnes součástí v podstatě každé domácnosti a digitálního života.. Problematika jejich zabezpečení je aktuálním tématem již celou řadu let. Odborníci z českého vzdělávacího projektu Digitální pevnost nyní informují o desítkách útoků, které denně na webkamery proběhnou. Případné nevhodné záběry poté mohou být použity jako předmět vydírání dotyčné osoby, která může utratit nemalou částku za to, aby se záznam nedostal na internet. Přesvědčte se, zda dostatečně dbáte na zabezpečení svého soukromí a webkamer.

Proč dbát na zabezpečení webkamer?

Počet množství napadených webkamer a fotoaparátů každý rok neustále stoupá. V České republice se čísla aktuálně pohybují kolem tří tisíc zařízení za rok. Nemusí se však jednat pouze o klasické webkamery v počítači a fotoaparáty telefonů a tabletů. Mezi napadená zařízení patří také vysavače a dětské chůvičky, zjednodušeně řečeno tak může být ohrožena v podstatě všechna elektronika, která má čočku fotoaparátu a dostupné připojení k internetu. Zadní vrátka útočníkům otevírá hned několik poměrně častých okolností. Přístup se může otevřít například instalací nelegálního softwaru, otevření odkazu v podvodném mailu, nebo nadbytečná práva udělená některým aplikacím.

Jak na zabezpečení webkamer a ochranu soukromí?

Pokud se chcete vyhnout situaci, kdy budete muset řešit, že je vašim aktivitám přítomný také nechtěný pozorovatel, je dobré dodržovat určité zásady bezpečnosti. Nejčastější chybou, kterou dělá většina uživatelů dotykových zařízení je povolení automatického přístupu k fotoaparátu i u aplikací, které fotoaparát ke své funkci bezpodmínečně nevyžadují. Při instalaci aplikace je třeba všechna udělená práva dostatečně zvážit a přihlížet také na případná rizika. Je třeba být také na pozoru při otevírání odkazů z podezřelých mailů, které mohou být rozesílány právě za účelem získání přístupu k vašemu zařízení. U chůviček a podobných produktů je dobré brát na zřetel doporučená zabezpečení a volba silného hesla.

V rámci počítače i telefonu je dobré zkontrolovat seznam aplikací a programů, které mají ke kameře, nebo mikrofonu přístup. Pomoci může také fyzické přikrytí čočky fotoaparátu, například přelepení webkamery na monitoru notebooku. Kamera by také neměla být mířena na místa, kde může dojít k citlivým osobním záběrům, jako je sprcha, ložnice, nebo dětský pokoj. Jedním způsobem zabezpečení je pak rozdělení WiFi sítě na komunikaci po internetu a oddělenou část pro komunikaci mezi zařízeními. Za zmínku jistě stojí vzdálený přístup, který může být udělen přímo útočníkovi například v rámci opravy počítače, nebo mobilního telefonu.

Vydírání, nebo zveřejnění videa s nevhodnými záběry z webkamery na internet nemusí být jediným rizikem. Dětská chůvička i webkamera počítače, či tablet položený na stole mohou být zneužity jako zdroj informací také pro zloděje, kteří si jejich prostřednictvím mohou „mapovat terén“. S pravidly bezpečnosti a soukromí webkamer by měly být seznámeny také děti. I ony mohou být předmětem útoku a vydírání, častým důsledkem těchto zkušenostní jsou trvalé psychické problémy.

Dbáte na ochranu svého soukromí a webkamer?

Zdroj: tisková zpráva

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)