Přes 7 000 nebezpečných aplikací v Google Play. Nemáte nějakou?

Google Play - nebezpečné aplikace

Nebezpečí číhá na každém kroku, zejména v on-line světě. Ačkoliv si Google na bezpečnosti zakládá, podrobná studie ukázala, že není tak neprůstřelná. V obchodě Google Pay se nacházelo přes 7 000 nebezpečných aplikací; mezi nimi jsou i některé známější. Po zveřejnění výsledků jich americký gigant tisíce rovnou odstranil, u jiných probíhá další testování, zdali nepředstavují bezpečnostní hrozbu.

V Google Play bylo přes 7 000 nebezpečných aplikací

Z hlediska procent (0,72 %) je to možná málo, v číslech to ale vychází přesně na 7 246 aplikací, které mohou uživateli uškodit. A když vezmeme, kolik lidí mělo nebo má takové nebezpečné aplikace z Google Play stažené… Do studie se jich dostalo celkem milion z celkových více než dvou milionů. Nutno však zmínit, že množství appek v obchodu Play neustále klesá, zhruba před rokem se blížilo ke 4 milionům. O výzkum se postarala University of Sydney ve spolupráci s týmem Data61 CSIRO.

Aplikace jako Selfie Camera, Omni Cleaner, RAM Master, Smart Cooler, Total Cleaner nebo AIO Flashligth od vývojáře Do Global si nainstalovalo přes 40 milionu uživatelů. Mimo to byl v řadě aplikací objeven kód Media Intelligence, který umožňoval “reklamní podvody”, mj. falešné prokliky.

Ne všechny mají malware, chtějí však osobní údaje

Ačkoliv část ze sedmi tisíc nebezpečných aplikací v Google Play neobsahuje malwer, vyžaduje přístup nebo zadání osobních údajů. A to i přesto, že je de facto nepotřebuje; proč tedy jejich zadávání vyžaduje? Některé možná znáte, jedná se třeba o hry Hill Climb Racing nebo Temple Run, obě jsou dostupné na české verzi Google Play.

Pro zpracování takového množství informací využili vědci neuronových sítí a strojového učení. Algoritmus hledal v textu i ikonách nejoblíbenějších aplikací a zjistil celkem 49 608 potencionálních hrozeb. Z toho bylo 7 246 aplikací označeno jako škodlivých (z nich 2 040 falešných nebo vysoce rizikových). Dalších 1 565 požaduje alespoň pět citlivých údajů a do 1 407 jsou vloženy reklamy třetích stran.

Vysoce nebezpečné aplikace už byly z Google Play odstraněny, další snad změní svůj přístup. Sám Google potom uvádí, že se za poslední rok zvýšil počet zamítnutých aplikací z 55% na 66 %. Že teď přistupuje k obsahu na Google Play zodpovědněji ukazuje i obrovské snížení počtu aplikací oproti loňskému roku.

Zadáváte do aplikací osobní údaje?

Zdroj: gsmarena

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)