Snadné nahrávání hovorů s MP3 InCall Recorder & Voice

incall_ico

Nahrávání hovorů je jednou z funkcí, jejíž integraci do systému by ocenilo mnoho uživatelů. Jednou z výhod Androidu je možnost doplnění chybějících funkcí aplikacemi třetích stran. V případě pořizování záznamu telefonních hovorů je jedním z horkých kandidátů MP3 InCall Recorder & Voice, který jsme podrobili redakčnímu testu.

Autoři tohoto programu na prvním místě vyzdvihují plnou kontrolu uživatelem – můžete si sami zvolit, kdy se spustí nahrávání, k dispozici je také volba automatického záznamu všech konverzací. Program se má vyznačovat rychlým startem a kvalitním zvukem. Kromě pořizování nahrávek slouží MP3 InCall Recorder & Voice také k pohodlné a efektivní správě získaných záznamů, které můžete přehrát, sdílet a opatřit poznámkou. Abyste si mohli vychutnat lepší kvalitu zvuku než u konkurentů, implementovali autoři zvukový filtr, který má zlepšit kvalitu záznamu.

Co slibuje?

Na oficiální stránce v Obchodě Play jsou jako důvody, proč byste si měli nainstalovat právě tento program, uvedeny následující argumenty:

  • „Dva v jednom“ – aplikace funguje nejen pro nahrávání hovorů, ale také jako klasický diktafon.
  • Dva režimy nahrávání hovorů – manuální aktivace, nebo automatické spuštění záznamu při zahájení hovoru (jen verze Pro). V případě ručního spouštění lze nahrávání aktivovat z aplikace nebo z notifikační lišty.
  • Úsporný formát nahrávky – výsledkem jsou malé soubory, takže například hodinu trvající hovor zabere jen asi 7 MB místa.
  • Nástroj pro zesílení a vyčištění zvuku pro lepší kvalitu nahrávky.
  • Šestipásmový ekvalizér v MP3 přehrávači umožňuje nastavit si podání zvuku podle svých představ.
  • Možnost vytvoření nového souboru po opravě a odstranění vybraného úseku.
  • Pohodlné a přehledné rozhraní.
  • Možnost přidat telefonní číslo volajícího do kontaktů z této aplikace (jen verze Pro).
  • Přidání komentáře k nahranému hovoru pro lepší orientaci v záznamech (jen verze Pro).
  • Odeslání pořízeného souboru skrze standardní systémové sdílení do jiné aplikace (WhatsApp, Gmail, Dropbox, atd.).
  • Odeslání nahrávky na vlastní e-mailovou adresu jedním klepnutím (jen verze Pro).
  • Zálohování nahrávek do Dropboxu přímo z aplikace (jen verze Pro).
  • Výběr zdroje nahrávání: přímo z telefonní linky nebo z mikrofonu (není podporováno na všech zařízeních).
  • Možnost rychlého spuštění hlasového záznamníku z notifikační lišty.
  • Nahrané zvukové soubory lze nastavit jako vyzváněcí tóny nebo zvuky oznámení (jen verze Pro).

Podívejte se na krátké video s prezentací hlavních funkcí.

MP3 InCall Recorder & voice

MP3 InCall Recorder & voice

Jak funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.3 jsme nainstalovali standardním způsobem z Obchodu Play. Instalační balíček měl 2,1 MB, kromě toho jsme se dozvěděli, že program je možné instalovat na zařízení s Androidem 2.3.3 a novějším. Dosud tak učinilo přes sto tisíc uživatelů, více než tři tisíce z nich pak udělili průměrnou známku 4,4 z pěti možných.

Po prvním spuštění se nejprve zobrazilo dialogové okno, upozorňující na skutečnost, že bychom měli deaktivovat všechny ostatní programy pro pořizování záznamů hovorů. Protože jsme žádnou takovou aplikaci v telefonu neměli, směle jsme pokračovali dál. Tím jsme se dostali do uživatelského rozhraní, sestávajícího z boční nabídky, kam autoři umístili krátkou prezentaci základních vlastností, horní lišty s možností přepnutí mezi soubory pořízenými během hovorů a klasickým záznamníkem a seznamu nahrávek. V dolní liště nacházíme pět tlačítek, jejich význam si objasníme dále.

Představení vlastností aplikace Představení vlastností aplikace

Na výběr je automatický a manuální režim Na výběr je automatický a manuální režim

Aplikace funguje také jako diktafon Aplikace funguje také jako diktafon

Přehrávání nahraných souborů Přehrávání nahraných souborů

Přepínání mezi nahranými soubory Přepínání mezi nahranými soubory

Diktafon

Diktafon aktivujete prvním tlačítkem zleva. Samotná aplikace je poměrně jednoduchá a nijak nevyniká nad programy, které do telefonů často instalují výrobci. Po tapnutí na tlačítko se okamžitě aktivuje nahrávání, zvuk je pořizován hlasitým mikrofonem telefonu. Kromě spíše symbolického grafického ekvalizéru je k dispozici pouze tlačítko pro zastavení nahrávky. Pokud ho stisknete podruhé, začne se nahrávat do dalšího souboru. Zde bychom ocenili ještě možnost pozastavit nahrávání – například pokud chcete sdělit něco „mimo záznam“ a poté byste rádi v nahrávání pokračovali.

Možnosti nastavení

V Nastavení, které najdete pod druhou ikonou, můžete poměrně podrobně ovlivnit chování programu a způsob pořizování nahrávek. Poněkud neprakticky je ale na prvním místě možnost pozvat přátele k používání této aplikace.

Asi nejdůležitější možnosti najdete v sekci Call Recorder Settings, kde lze nastavit režim nahrávání – manuální, automatický (pouze ve verzi Pro) nebo zakázaný. Dále lze určit, jestli se má po skončení hovoru v notifikační liště objevit nabídka pro přehrání pořízeného záznamu.

V případě, že máte aktivní automatické nahrávání, je také možné vybrat kontakty, jejichž hovory budou zaznamenávány. Jestliže naopak preferujete manuální spuštění nahrávky, v nastavení lze ovlivnit, kde bude k dispozici tlačítko pro zahájení nahrávání – na výběr je mezi levou a pravou stranou obrazovky a notifikační lištou.

Nastavení záznamu hovorů - režim nahrávání Nastavení záznamu hovorů – režim nahrávání

Nastavení záznamu hovorů - zdroj zvuku Nastavení záznamu hovorů – zdroj zvuku

Patrně nejdůležitější položkou je Choose Audio Source – tedy výběr zdroje pro záznam zvuku. Výchozí možností je hlasitý mikrofon telefonu, což v praxi znamená, že abyste nahráli obě strany, musíte hovor realizovat přes hlasité handsfree. Druhou volbou je záznam přímo z telefonu, nicméně ten, jak autoři sami upozorňují, nemusí fungovat na všech telefonech. I proto je aplikace k dispozici v omezené verzi zdarma, abyste si mohli bez jakýchkoli nákladů vyzkoušet, zda právě na vašem zařízení bude fungovat dle vašich představ.

V sekci Voice Recorder Settings můžete ovlivnit nastavení hlasového záznamníku. Možnosti nejsou široké – vlastně lze jen vybrat vzorkovací frekvenci (8 kHz/16 kHz, 22 kHz/44 kHz; vyšší hodnota znamená vyšší kvalitu nahrávky, ale také větší výsledný soubor), eventuálně můžete aktivovat zástupce pro rychlé spuštění záznamu skrze notifikační lištu. Co bychom u záznamníku rozhodně ocenili, je (kromě již zmíněné možnosti pozastavení nahrávání) automatická aktivace hlasem, aby se nahrávalo jen tehdy, pokud někdo mluví.

Dále je možné určit cílovou složku, do které budou ukládány MP3 soubory. Platící uživatelé také mohou propojit program s Dropboxem, do kterého se pak budou nahrávky ukládat a zajistit program heslem, aby k němu neměl přístup nikdo nepovolaný (což ovšem nemění nic na faktu, že k souborům se kdokoli dostane i bez aplikace).

Výběr složky pro ukládání souborů Výběr složky pro ukládání souborů

Ze zbývajících možností zmiňme odkaz na upgrade na verzi Pro, informaci o verzi aplikace, stručnou nápovědu a možnost kontaktovat vývojáře nebo navštívit jejich webové stránky.

Další tlačítka

Prostřední tlačítko slouží jako odkaz k pořízení plné verze Pro – platba probíhá prostřednictvím „in-app“ nákupu. O výhodách placené varianty se dočtete níže v kapitole „Zdarma, nebo zaplatit?“

Čtvrté tlačítko zleva (nebo ve stylu Cimrmanů druhé zprava) neslouží, jak by se mohlo podle ikony zdát, k odeslání souborů skrze systémové sdílení, ale k poslání pozvánky dalším uživatelům.

Pod posledním tlačítkem je ještě nabídka pro oznámkování programu v Obchodě Play a ukončení aplikace.

Seznam nahrávek

V seznamu nahrávek budete mít k dispozici kvarteto tlačítek. Pokud si koupíte placenou verzi Pro, budete moci soubory hromadně odeslat do Dropboxu. Dále jsou zde zástupci pro opětovné načtení seznamu, smazání vybraných souborů a vyhledávání.

Podržíte-li prst na některém ze souborů, zobrazí se podrobnosti o nahrávce, konkrétně:

  • Datum a čas pořízení.
  • Velikost souboru.
  • Délka nahrávky.
  • Zdroj zvuku.
  • Vzorkovací frekvence.
  • Bitrate.
  • Kvalita MP3 a zisk.

Krátkým tapnutím označíte jeden soubor, se kterým můžete dále pracovat. Dolní nabídka se změní a poskytne tyto funkce:

  • Přehrání souboru v jednoduchém přehrávači se šestipásmovým ekvalizérem.
  • Odeslání souboru – buď přímo do Dropboxu nebo e-mailem (jen ve verzi Pro), nebo přes systémové sdílení (čímž lze obejít omezení neplacené verze – soubory lze odeslat oběma způsoby).
  • Přejmenování nahrávky/souboru.
  • Nastavení souboru jako vyzváněcího tónu nebo zvuku oznámení (jen ve verzi Pro).
  • Smazání souboru.

Zdarma, nebo zaplatit?

Z Obchodu Play stáhnete pouze verzi zdarma, která nemá žádná omezení, týkající se nahrávání. Pokud budete s aplikací spokojeni, můžete si za symbolický dolar koupit verzi Pro, která navíc nabízí:

  • Odstranění reklamních proužků.
  • Funkce rychlého odeslání nahrávky e-mailem.
  • Možnost přidávat komentář k nahrávce.
  • Nastavení nahrávky jako vyzváněcího tónu nebo zvuku upozornění.
  • Automatické nahrávání všech hovorů.
  • Podpora nahrávání souborů do Dropboxu.
  • Automatické ukládání kontaktů.

Zaplatit se tedy vyplatí především tehdy, chcete-li nahrávat všechny realizované hovory, aniž byste museli pokaždé manuálně spouštět aplikaci. Upgrade probíhá prostřednictvím „in-app“ nákupu.

Resumé

Otestovali jsme pořizování nahrávky na Samsungu Galaxy S II s Androidem 4.0.4 a ROMkou CyanogenMod 9.1. Na obrazovce se skutečně po přijetí hovoru zobrazilo tlačítko pro zahájení nahrávání. Bohužel v tomto případě záznam přes „PhoneLine“ nefungoval (aplikace generovala soubory s nulovou délkou) a jedinou volbou tak bylo nahrávání přes hlasitý mikrofon, což není ideální pro všechny případy.

Vlevo nahoře je tlačítko pro zahájení nahrávání Vlevo nahoře je tlačítko pro zahájení nahrávání

Na Samsungu Galaxy S II funguje nahrávání jen přes mikrofon Na Samsungu Galaxy S II funguje nahrávání jen přes mikrofon

Soudě dle známky v Obchodě Play ale s MP3 InCall Recorder & Voice na mnoha telefonech nejsou problémy – ostatně na některých mobilech Samsung nefunguje většina programů tohoto typu (v Obchodě Play ale například Jerry Tesař hlásí maximální spokojenost na Samsungu Galaxy S4, Mikael Bystedt je spokojen s funkčností na Samsungu Galaxy Note, další uživatelé reportují fungování na Galaxy S III, Galaxy Note II, Sony Xperia U, Sony Xperia S, LG Nexus 4, LG Optimus One, HTC One X, HTC Desire HD, ale i několik uživatelů s originálním firmwarem na Galaxy S II a mnoha dalších telefonech). Rozhodně tedy doporučujeme otestovat, zda na vašem zařízení bude fungovat nahrávání přímo z telefonu (nastavení Call Recorder Settings-Audio Source-PhoneLine) a teprve v případě úspěchu pořizovat placenou verzi! Na blogu autorů lze také najít seznam nepodporovaných a úspěšně otestovaných zařízení s tím, zda funguje nahrávání pouze přes mikrofon (MIC), nebo také přímo z telefonu (LINE).

Klady

  • Možnosti automatického nebo manuálního spuštění nahrávky.
  • Jednoduché a pochopitelné uživatelské rozhraní.
  • Verze zdarma nijak neomezuje nahrávání, ale jen doplňkové funkce, bez kterých se můžete obejít.

Zápory

  • Na všech telefonech nefunguje záznam hovorů bez hlasitého handsfree.
  • U obou záznamníků bychom ocenili možnost automatického pozastavení nahrávky v případě ticha.

MP3 InCall Recorder & Voice
GrinZone
Verze 1.3 (13. května. 2013)
Velikost 2,1 MB
2.3.3+


Zdarma

Za tip na aplikaci děkujeme čtenáři, který na sociální síti Twitter vystupuje pod přezdívkou Damianus.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)