Sleep Cycle alarm clock: budík, který vás probudí v nejvhodnějším okamžiku
- Recenze
- Karel Kilián
- 1.12.2014
- 30
Z konkurenční platformy iOS, kde se těšil značné oblibě uživatelů, přišla v polovině června i na Android aplikace Sleep Cycle – inteligentní budík, který vás probudí v tom nejvhodnějším okamžiku, takže vstanete do nového dne s pocitem osvěžujícího spánku.
Hned na začátek musíme upozornit, že aplikace je k dispozici pouze v placené verzi za 1,99 dolarů (cca 42 Kč) a autoři neposkytují žádnou (ani funkčně, ani časově omezenou) variantu.
Co Sleep Cycle alarm clock slibuje?
Autoři z vývojářského studia Northcube AB popisují své dílko jako „Inteligentní budík, který analyzuje váš spánek a vzbudí vás vždy nejlehčí spánkové fázi, což je přirozený způsob, jak vstávat odpočatí a uvolnění.“ Aplikace sleduje pohyb uživatele během spánku pomocí citlivého akcelerometru v telefonu a odvozuje z něj fáze spánku. Pak najde optimální čas pro probuzení ve 30minutovém „okně“, které končí časem nastaveného buzení.
Hlavní vlastnosti a funkce:
- Snadné a rychlé probuzení – Sleep Cycle analyzuje váš spánek a vzbudí vás ve vaší nejlehčí fázi.
- Detailní statistiky spánku a spánkové grafy pro každou noc.
- Šestnáct pečlivě vybraných a kvalitních melodií budíku.
- Možnost použití vlastní hudby jako tónu buzení.
- Umlčení telefonu zatřesením nebo lehkým poklepáním na telefon.
- Přizpůsobitelné „okno“ buzení – od okamžitého (běžný budík) až do 90 minut před požadovaným časem.
- Režim na pozadí – stačí nastavit budík a ukončit aplikaci – analýza spánku bude pokračovat na pozadí.
- Poznámky ke spánku – podívejte se, jak události, jako je například pití kávy, jedení před spaním a podobné, ovlivňují kvalitu vašeho spánku
- Dlouhodobé grafy – sledujte kvalitu spánku v průběhu času a zjistěte, které dny v týdnu spíte nejlépe.
Trocha teorie aneb Jak to funguje?
Během spánku prochází organismus několika opakovanými fázemi, oscilujícími mezi hlubokým a lehkým spánkem, místy vstoupíte do fáze REM, během které se zdají sny. Právě fáze, ve které budete probuzeni, rozhoduje o tom, zda se budete cítit odpočatí, nebo naopak unavení („jako praštění pytlem“ :) ). S aktuální fází souvisí také pohyby těla – v lehké fázi se spáč zpravidla hýbe intenzivněji než v hluboké. Senzor zrychlení (akcelerometr) sleduje pohyby podložky, na které se nalézá, a odvozuje z nich, kdy se nacházíte v hlubokém a kdy naopak „mělkém“ spánku. Sleep Cycle se pak snaží „trefit“ s buzením do momentu, kdy budete spát jen lehkým spánkem.
Pokud jste se někdy při ranním vypínání budíku cítili „totálně vyčerpaní“, ačkoli jste měli za sebou osm a více hodin spaní, je velmi pravděpodobné, že na vině bylo probuzení ve fázi hlubokého spánku. Po zbytek dne pak zpravidla takto probuzený člověk funguje v režimu „mrtvoly poháněné větrem“. Jistě jste naopak zaznamenali i dny, kdy jste doslova vyskočili z postele, plní energie, a po celý den jste se cítili dobře. Je pravděpodobné, že v takových dnech se budík „trefil“ do lehké spánkové fáze. Sleep Cycle se primárně zaměřuje právě na to, aby vzbudil svého majitele v tom nejvhodnějším možném okamžiku. Budí sice o několik (až desítek) minut dříve, délka spánku tak bude většinou o něco kratší než v případě běžného budíku, ale probuzení by mělo být jemnější, citlivější a ve vhodnější moment. Standardní budík totiž nebere ohled na to, zda se právě nacházíte v lehké nebo v nejhlubší fázi spánku.
„Není to nic nového. Tyto tzv. „bio-budíky“ jsou zde již řadu let a fungují velmi dobře, nicméně obvykle stojí kolem 200 dolarů (cca 4 000 Kč). Uvědomil jsem si, že iPhone má všechny potřebné komponenty, a rozhodl se udělat budík, který funguje stejným způsobem, ale s cenou za dolar nebo dva.“ říká Maciek Drejak, 35letý programátor aplikace.
Aby mohl mobil sledovat váš pohyb během spánku, je nezbytné umístit ho na postel obrazovkou dolů – ideálně v oblasti polštáře (autoři sami doporučují umístění pod prostěradlo). Tím se eliminuje potřeba všelijakých náramků nebo podobného hardware.
Jak Sleep Cycle alarm clock funguje v praxi?
Aplikaci jsme zakoupili v Obchodě Play a nainstalovali ji na redakční Samsung Galaxy S III s alternativní ROM CyanogenMod 11 M8 (Android 4.4.4). Po prvním spuštění program automaticky přepne do sekce s nápovědou, kde kromě uvítání a popisu principu fungování najdete také obrázky, jak telefon nejlépe uložit do postele. Součástí je také jednoduchý test ideálního umístění – po spuštění uložíte telefon ke spánku, lehnete si na záda a otočíte se na břicho. Pokud senzor zrychlení bude schopen zaznamenat váš pohyb, měla by být zvolená pozice v pořádku.
Následuje vysvětlení, jak funguje funkce „snooze“, kterou aktivujete poklepáním, nebo uchopením telefonu. Sleep Cycle má dva režimy: inteligentní a běžný, mezi kterými lze přepínat v nastavení. Inteligentní mód postupně zkracuje intervaly mezi opakovaným buzením, čímž se snaží, aby spáč nestihl upadnout do hlubokého spánku. Normální režim opakuje buzení v nastaveném intervalu od 1 do 20 minut, přičemž uživatel může nastavit počet opakování.
Další část nápovědy se týká kvality spánku – po nasbírání dat za alespoň tři noci umí Sleep Cycle alarm clock vyhodnotit kvalitu vašeho spaní – čím klidnější a delší spánek, tím vyššího skóre byste měli v hodnocení dosáhnout.
Nastavujeme budík
Nastavení budíku probíhá na první záložce, kde jednoduše (v grafickém prostředí ve stylu iOS) vyberete požadovaný nejzazší čas buzení. Sleep Cycle přitom zobrazuje skutečný interval, ve kterém se pokusí vyhledat vhodný moment k probuzení.
K nastavení budíku máme tři výhrady:
- Nelze nastavit opakované buzení (alespoň ve zvolené dny v týdnu).
- Není možné nastavit více budíků najednou.
- Čas lze nastavit pouze s pětiminutovým krokem (05/10/15/20/…).
Budík si alespoň pamatuje poslední nastavený čas, takže pokud každý den vstáváte ve stejnou hodinu, bude zapnutí buzení otázkou několika mála tapnutí.
Po nastavení buzení Sleep Cycle vyzve k připojení nabíječky a stisku tlačítka OK. Následuje režim spánku, ve kterém je na displeji zobrazen čas předpokládaného buzení a posuvník pro deaktivaci buzení.
V okamžiku, kdy telefon vyhodnotí situaci jako vhodnou k vašemu probuzení, zobrazí na displeji obrázek slunečné oblohy, přání dobrého rána a aktuální čas. Poklepáním lze aktivovat funkci „přispání“ („snooze“), kdy je telefon na několik minut umlčen a poté se rozezní znovu. V okamžiku, kdy přijde nastavený čas, již přispání není možné.
Budík definitivně vypnete přetažením tlačítka Stop zleva doprava. V případě, že máte aktivní volbu Wake up mood, zeptá se aplikace, s jakou náladou jste se probudili. Tvrdým spáčům patrně bude chybět nějaká „kontrola bdělosti“. Daleko napřed je v tomto směru česká aplikace Sleep as Android, která na důkaz probuzení chce po uživateli například vypočítat matematickou úlohu, zatřást telefonem, přiblížit zařízení NFC štítku, načíst QR kód, nebo spočítat ovečky na obrázku.
Spánkové statistiky
Druhá záložka slouží k zobrazení statistik spánku, jež se pochopitelně začnou zobrazovat až poté, co s aplikací „něco naspíte“. Největší část obrazovky zabírá graf, vyjadřující hloubku spánku (směrem vzhůru jste byli blíže bdělosti, dolů pak v hlubokém spánku) v průběhu času. Tento graf lze skrze systémové sdílení poslat například na sociální sítě, e-mailem, nebo jiným způsobem. Prostřední tlačítko pod grafem zobrazí, kolik procent celkového času jste prospali, ikona s košem pak slouží ke smazání záznamů pro daný den.
Další statistiky jsou prezentovány ve formě tabulky:
- Čas od kdy do kdy jste byli v posteli.
- Kvalita spánku (začne se počítat až po třech nocích).
- Celkový čas strávený v posteli.
- Ikona nálady, se kterou jste vstávali (pouze pokud je zapnuta funkce dotazu na náladu po probuzení).
- Počet sledovaných nocí.
- Celkový čas v posteli.
- Průměrný denní čas v posteli.
- Nejkratší noc (s možností prohlédnutí podrobností).
- Nejdelší noc (s možností prohlédnutí podrobností).
- Nejlepší noc z hlediska kvality spánku (s možností prohlédnutí podrobností).
- Nejhorší noc z hlediska kvality spánku (s možností prohlédnutí podrobností).
Otočením zařízení do režimu na šířku získáte přístup k dalším grafům, jež budou k dispozici po pěti naspaných nocích. Konkrétně se můžete těšit na grafy:
- Kvality spánku (10denní, čtvrtletní a celkové).
- Vlivu zadaných faktorů na kvalitu spánku.
- Kvality spánku podle dne v týdnu.
- Délky času stráveného v posteli podle dne v týdnu.
- Času stráveného v posteli (od – do) za posledních 10 dnů/3 měsíce/celé období.
- Času stráveného v posteli (celkový čas) za posledních 10 dnů/3 měsíce/celé období.
Možnosti nastavení
Možnosti nastavení programu Sleep Cycle jsou poměrně prosté, takže se vejdou na jednu obrazovku.
- Alarm – zapíná a vypíná buzení v nastavený čas.
- Volume – nastavení hlasitosti vyzváněcího tónu pro buzení.
- Sound – výběr zvuku vyzvánění. K dispozici je patnáct většinou příjemných melodií, jež jsou součástí aplikace, nebo si můžete nastavit vlastní melodii. Ve druhém uvedeném případě jsou na výběr ale pouze písničky, které vidí i výchozí aplikace pro přehrávání hudby.
- Vibration – zapnutí respektive vypnutí vibrací. K vibrování ovšem dojde jedině tehdy, pokud se uživatel nevzbudí zvukem.
- Snooze – opakované buzení (nebo též „přispání“) lze nastavit buď v pevném intervalu (1/2/3/5/7/9/10/15/20 minut), nebo takzvané „inteligentní“, kdy každé další buzení následuje v kratším intervalu.
- Wake up phase – délka „okna“ před probuzením, ve kterém bude telefon čekat na lehkou fázi vašeho spánku. V praxi zde tedy nastavujete, jak dlouho před plánovaným nejzazším časem může aplikace začít s buzením. Výchozí hodnota je 30 minut.
- Sleep notes – poznámky ke spánku jsou ve výchozím stavu vypnuté. Jestliže je aktivujete, budete před usnutím moci nastavit některé události, které v konečném důsledku ovlivňují kvalitu vašeho spánku. Ve výchozím stavu je to například pití kafe nebo čaje, pozdní večeře, den plný stresu a vyčerpání.
- Wake up mood – další položka, která je ve výchozím stavu vypnutá. Pokud ji zapnete, bude se vás program po každém probuzení ptát na náladu. Tato informace je pak zobrazována ve statistikách.
- Advanced neboli pokročilé nastavení nabízí dvě položky: Reminders zobrazuje po nastavení budíku oznámení, zatímco Database provede smazání a údržbu databáze aplikace.
Resumé
Aplikace Sleep Cycle alarm clock nabízí jednoduchý způsob, jak se nechat budit citlivě a ve správném okamžiku díky sledování spánkových cyklů. V Obchodě Play sice existují i výrazně propracovanější programy, jako například Sleep as Android (viz recenze Inteligentní budík: Sleep as an Droid), tento však bude vyhovovat především těm uživatelům, kteří se nechtějí zabývat složitým nastavováním, a představa širokých možností konfigurace je spíše děsí, než aby ji považovali za klad.
Kromě citlivého buzení jsou silnou stránkou této aplikace především statistiky, poskytující opravdu široké spektrum nejrůznějších údajů v graficky pěkně zpracované a přehledné podobě.
Patrně největší výhradu budeme mít k samotnému nastavení budíku, které je nutné provádět před každým usnutím. V tomto směru je drtivá většina aplikací přinejmenším o krok napřed, neboť dovoluje nastavit automatické opakování buzení například každý všední den. Chyběla nám také „kontrola bdělosti“, kterou mají mnohé konkurenční aplikace v základní výbavě. Potěšila by lokalizace do češtiny, byť musíme uznat, že prostředí programu, ač designově odpovídá platformě iOS, ze které vychází, je dostatečně přehledné a intuitivní.
Aplikaci Sleep Cycle pro Android si dosud zakoupilo více než pět tisíc uživatelů, přičemž její průměrné hodnocení je 4,5. 11 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.
Za české uživatele jako první komentoval své hodnocení Entony Boos, který napsal: „Uvítal bych, kdyby uměl nadstavit budík na celý týden, ne každý večer zapínat, ale to se asi chce zvyknout… Uvítal bych widget“
Pokud vám tento budík nebude vyhovovat, neházejte flintu do žita, ale podívejte se na následující články – třeba v nich najdete svého favorita:
- Čtenáři doporučují: 5x budíky a měření času
- SvětAndroida doporučuje: krotitelé času – budíky, měřiče, časovače
- Čtenáři doporučují: 7 nejlepších budíků
- SvětAndroida doporučuje: 4 nejlepší budíky
Používáte k probouzení z říše snů jinou aplikací? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem!
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (30)
Přidat komentář