TOPlist

Čtenáři doporučují: 5x budíky a měření času

budiky_ico

Před dvěma týdny jsme vám ve článku SvětAndroida doporučuje: krotitelé času – budíky, měřiče, časovače představili šest aplikací, nominovaných redaktory našeho portálu. Jak se stalo tradicí, pokračování je v režii našich čtenářů, kteří doporučili dalších pět zajímavých programů. I v tomto případě se jedná především o budíky, takže pokud stále hledáte tu správnou aplikaci, která vás každé ráno přivede k životu, možná ji najdete právě v dnešním přehledu.

Čtenáři doporučují: 5x budíky a měření času Čtenáři doporučují: 5x budíky a měření času

Jak funguje cyklus „SvětAndroida doporučuje“/“Čtenáři doporučují?“

 • V okamžiku, kdy vyšel tento článek, bylo v redakci vyhlášeno téma dalšího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
 • Po uzávěrce máme týden na zpracování nominací a přípravu článku SvětAndroida doporučuje. Ten příští tedy vyjde ve čtvrtek 3. října.
 • Na konci článku SvětAndroida doporučuje je formulář, skrze který čtenáři mohou nominovat programy, jež jsou dle nich zajímavé, ale v redakčních nominacích chybí. Opět platí, že uzávěrka je týden po vydání článku.
 • Po uzávěrce máme týden na zpracování nominací a přípravu článku Čtenáři doporučují, založeném na doporučeních čtenářů. Příští díl čtenářských nominací tedy vyjde ve čtvrtek 17. října. V tom okamžiku se celý koloběh rozjíždí znovu od prvního bodu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

Před dvěma týdny nominovalo pět redaktorů těchto šest aplikací:

Během sedmi nominačních dnů jsme zaznamenali celkem devět nominací pěti různých aplikací. Na vítězovi tohoto kola se shodli čtyři čtenáři, ke stříbrné příčce stačily dva hlasy a programy na třetím až pátém místě nominoval vždy jeden čtenář, takže o jejich pořadí rozhodovala známka v Obchodě Play.

Budík (Alarm) Xtreme

První příčka patří zaslouženě aplikaci, pocházející z dílny AVG Labs, která získala nejen nejvíce nominací, ale může se také pochlubit nejvyšším hodnocením v Obchodě Play – známka 4,6 je skutečně hodně dobrá. Aplikace obsahuje digitální budík, časovač („minutku“) a je možné do ni integrovat program Stopky Xtreme, čímž by měla pokrýt požadavky většiny uživatelů na aplikaci pro práci s časem. Budík Xtreme řeší dva základní problémy při probouzení: nechtěné vypnutí budíku s následným zaspáním a příliš prudké probuzení. Aplikace obsahuje prvky, které zabraňují soustavnému odkládání a pozvolna vás dostane z postele.

Budík (Alarm) Xtreme: úvodní obrazovka Budík (Alarm) Xtreme: úvodní obrazovka

Budík (Alarm) Xtreme: nastavení budíku Budík (Alarm) Xtreme: nastavení budíku

Budík (Alarm) Xtreme: nastavení budíku Budík (Alarm) Xtreme: nastavení budíku

Široce přizpůsobitelná aplikace vám umožní nastavit si prakticky vše podle vašich představ – například se můžete nechat budit s postupně se zvyšující hlasitostí melodie. K dispozici vám bude extra velké tlačítko pro přispání, nebo budete muset potvrdit svou bdělost správným spočítáním matematického příkladu či zatřesením telefonu. Volitelně lze nastavit zkracující se intervaly přispání a jejich maximální dovolený počet. To stále ještě není všechno! Budit vás může zvolená melodie, nebo náhodná písnička z paměti vašeho telefonu. Líbit by se vám mohl také praktický widget na plochu. Z nominujících čtenářů se o tomto programu nejvíce rozepsal tomd, který napsal: „Základními požadavky na budík bylo postupné zesilování zvuku a vlastní skladby. A to tento budík plní bezvadně i ve free verzi. Postupné zesilování lze nastavit, jak délka zesilování tak maximální hlasitost. Mám zesilování nastaveno na 5 minut, takže budík začne téměř neslyšně hrát a velmi pomalu přidává hlasitost. Žádný ranní šok pro mne ani případné okolní spáče. Lze jednoduše sestavit vlastní playlist a z něho například náhodně vybírá, tedy každé ráno jiná muzika. Aplikace toho umí samozřejmě mnohem víc.“ O něco stručnější byl Zdenda, který důvody své nominace shrnul do jedné věty: „Má vše co byste mohli při buzení potřebovat a je zdarma.“ Další dva čtenáři – vlad a Vyhulean pak ve svých textech opakovali již vyřčené argumenty.

Budík (Alarm) Xtreme: časovač neboli minutka Budík (Alarm) Xtreme: časovač neboli minutka

Budík (Alarm) Xtreme: do aplikace lze integrovat stopky Budík (Alarm) Xtreme: do aplikace lze integrovat stopky

Budík (Alarm) Xtreme: možnosti nastavení programu Budík (Alarm) Xtreme: možnosti nastavení programu

Aplikace je k dispozici ve verzi zdarma s jediným omezením – obsahuje reklamní proužky. Jestliže se vám program zalíbí, budete se chtít zbavit reklamy a podpořit autory, můžete si koupit plnou verzi za necelých čtyřicet korun. O úspěchu Budík (Alarm) Xtreme svědčí kromě skvělé známky také více než deset milionů stažení a přes 100 000 zakoupených placených verzí. Instalovat můžete na Android 2.2 a novější. Z hodnocení v Obchodě Play vybíráme dvě, popisující hlavní argumenty pro instalaci tohoto budíku: „Doporučuji všem, co se ráno probudí, vypnou budík a po chvíli zase usnou, protože s tímhle budíkem usne leda tak hodně velkej spáč. Je to prostě hodně dobrý budík! Bez chyby! ;-)“ „Naprostá spokojenost. Pro někoho kdo má problémy se vstáváním ideální. Mimo to lepší aplikaci jsem nenašla. Jednoduché a dělá to co má :-)“

Alarm Clock Xtreme & Timer
Alarm Clock Xtreme & Timer

AlarmDroid

Klesáme na druhou příčku, na níž se usadila aplikace AlarmDroid, nominovaná dvěma čtenáři. Dejme slovo prvnímu, který se podepsal jako jazzko: „AlarmDroid používám od začátku, má bohaté a srozumitelné možnosti nastavení a pěkný vzhled. Skvělá funkce postupného zesilování alarmu umožňuje plíživé vtírání budícího zvuku do mého spánku a nezpůsobuje mi tak po ránu infarktové stavy avšak zároveň přitom nemusím mít obavy, že by intenzita zvuku nebyla dostačující. Snooze o 5-10 nebo více minut mi rovněž velmi vyhovuje.“ Druhým zastáncem AlarmDroidu je Soptík: „Hledal jsem budík, který není složité nastavit. To AlarmDroid splňuje dokonale. Vyhovuje mi postupné zesilování hlasitosti, díky čemuž není každé ranní probuzení šokem.“

AlarmDroid: úvodní obrazovka se seznamem budíků AlarmDroid: úvodní obrazovka se seznamem budíků

AlarmDroid: možnosti nastavení buzení AlarmDroid: možnosti nastavení buzení

AlarmDroid: možnosti nastavení buzení AlarmDroid: možnosti nastavení buzení

To základní už tedy víme, pojďme se nyní podívat na to, jak program prezentují jeho autoři v Obchodě Play. Sami říkají, že chtěli vytvořit aplikaci, která každého probudí takovým způsobem, jaký mu vyhovuje, bez ohledu na to, zda se jedná o ranní ptáče nebo noční sovu. Funkci opakovaného buzení lze aktivovat velmi jednoduše – pouhým otočením telefonu. Další zajímavou „vychytávkou“ jsou mluvící hodiny, které nejen oznámí, jaký je aktuální čas, ale také seznámí uživatele s počasím venku (s českým hlasem SVOX ale nepracovaly moc dobře). Kromě obvyklých melodií z paměti telefonu lze k buzení použít také internetové rádio. Aplikaci, jejíž instalační balíček je velký 3,2 MB a můžete ho použít na Androidu 2.1 a novějším, si dosud stáhlo přes pět milionů uživatelů. K dispozici je zdarma, ale s reklamními proužky, kterých se můžete zbavit pořízením verze Pro za necelých 40 Kč. AlarmDroid má průměrnou známku 4,5.

AlarmDroid: možnosti opakování s rozlišením sudého a lichého týdne AlarmDroid: možnosti opakování s rozlišením sudého a lichého týdne

AlarmDroid: nastavení aplikace AlarmDroid: nastavení aplikace

AlarmDroid: buzení AlarmDroid: buzení

Na závěr dejme slovo jednomu z očividně spokojených uživatelů: „Nejpropracovanější (a nejhezčí) budík v marketu. Nabízí to samé, co veškerá konkurence dohromady, a ještě k tomu nemálo přidává; navíc v krásném balení. Umožňuje detailní nastavení budíků, přeskakování budíků, zastavení / odložení budíků zatřesením či překlopením telefonu, umožňuje podmínit zastavení / odložení vyřešením rébusu, zapne vám ráno wifinu, dokonce na vás může i mluvit a ráno nahlásit, kolik je hodin, °C a předpověď na odpoledne. Tohle jsem si prostě musel koupit. Za takhle vypiplanou aplikaci si autor určitě krom obdivu zaslouží i těch pár korun.“

AlarmDroid (alarm clock)
AlarmDroid (alarm clock)

Alarm Clock Plus

Dostáváme se k trojici programů, které nominoval vždy jeden čtenář. Pomyslnou bronzovou medaili si odnáší Alarm Clock Plus protože, stejně jako AlarmDroid, má průměrnou známku 4,5. Nominujícím je Famfulínek, který napsal: „Tento program používám, protože mi nabízí přesně to, co potřebuji – postupné zesilování hlasitosti, spuštění vybrané aplikace (otevírám si tak čtečku RSS), kontrolu probuzení výpočtem matematického příkladu a řadu dalších funkcí.“

Alarm Clock Plus: hlavní obrazovka aplikace Alarm Clock Plus: hlavní obrazovka aplikace

Alarm Clock Plus: seznam nastavených buzení Alarm Clock Plus: seznam nastavených buzení

Alarm Clock Plus: budík s matematickým příkladem Alarm Clock Plus: budík s matematickým příkladem

Autoři se v Obchodě Play chlubí tím, že jejich budík je prý jednou z nejlépe vybavených a nejstabilnějších aplikací tohoto typu. V bodech pak prezentují hlavní vlastnosti:

 • Neomezený počet nastavených budíků.
 • Nastavení hlasitosti nezávislé na systému. Budík tak bude hrát, i když je telefon v tichém režimu.
 • Automatické odložení buzení a zrušení pro každý budík.
 • Postupné zvyšování hlasitosti.
 • Možnost nastavení buzení po zvoleném čase („minutka“).
 • Kontrola bdělosti – budík lze vypnout či odložit vyřešením matematického příkladu nebo silným zatřesením.
 • Můžete se probouzet svou oblíbenou melodií nebo náhodnou písničkou vybraného interpreta, alba, nebo ze seznamu skladeb v telefonu.
 • Automatické spuštění aplikace při buzení. Můžete použít například pro spuštění internetového rádia apod.
 • Možnost použít k probouzení světlo blesku fotoaparátu.
 • Opakované budíky.
 • Možnost nastavení jednorázového vynechání opakovaného budíku. Nemusíte se tak starat o vypnutí a opětovné zapnutí, pokud například ve státní svátek nechcete vstávat.
 • Konfigurovatelná doba odložení umožňuje měnit délku přispání po stisku tlačítka Snooze.
 • Možnost definování výchozích hodnot pro všechny nově založené budíky.
 • „Mluvící hodiny“ přečtou před zvukem budíku aktuální čas a/nebo počasí.
 • Většina nastavení je vzájemně nezávislá pro každý jednotlivý budík.
 • Volitelné automatické spuštění Alarm Clock Plus či jiné aplikace po připojení k nabíječce.
 • Průhledné widgety s hodinami v několika velikostech.
 • Záloha budíků a nastavení programu na paměťovou kartu pro snadné obnovení.

Alarm Clock Plus: možnosti nastavení buzení Alarm Clock Plus: možnosti nastavení buzení

Alarm Clock Plus: možnosti nastavení buzení Alarm Clock Plus: možnosti nastavení buzení

Alarm Clock Plus: možnosti nastavení buzení Alarm Clock Plus: možnosti nastavení buzení

Aplikace je k dispozici zcela zdarma s reklamními proužky, nebo za necelou dvacetikorunu ve verzi bez reklam. Dosud si Alarm Clock Plus nainstalovalo více než pět milionů uživatelů, ze kterých vybíráme tento názor: „Je pravda, že ovládání je trochu těžkopádné a dalo by se hodně zjednodušit. Nemám zkušenost s jinými budíky, neměla jsem potřebu ani zkoušet – tenhle je perfektní.“

ElectricSleep

Těsně za stupni vítězů skončil program ElectricSleep, poměrně nápadně připomínající vzhledem i funkcemi Sleep As Android, o kterém jsme psali minule. Program nominoval Libor, kterému předáváme slovo, aby nám vysvětlil, v čem je tato aplikace dobrá. „Líbí se mi, že aplikace sleduje spánkové cykly a snaží se mě probudit v okamžiku, kdy se nacházím v takzvané „lehké“ fázi spánku. Mohu potvrdit, že probuzení je obvykle o dost snazší, než v případě budíků, zvonících v pevně stanovený čas. Protože k detekci cyklů používá senzor zrychlení, je pochopitelně nutné mít telefon během spánku na polštáři či alespoň na matraci. Je také dobré mít zařízení připojené k nabíječce, protože záznam cyklů je náročný na baterii.“

ElectricSleep: seznam nastavených budíků ElectricSleep: seznam nastavených budíků

ElectricSleep: možnosti nastavení budíku ElectricSleep: možnosti nastavení budíku

ElectricSleep: buzení ElectricSleep: buzení

Sami autoři nejsou v Obchodě Play příliš sdílní – v prvé řadě popisují, že aplikace používá senzor zrychlení ke sledování a zaznamenávání spánkových cyklů. Na základě takto získaných dat se pokusí budit uživatele ve chvíli, která je pro probuzení nejvhodnější. Nasbírané údaje jsou ukládány pro pozdější analýzu, na jejímž základě můžete upravit své spánkové návyky. Podívejme se na seznam funkcí v bodech:

 • Zaznamenává a ukládá grafy spánkových cyklů.
 • Jemně vás probudí během lehké spánkové fáze.
 • Analyzuje trendy vašeho spánku (spánkový dluh, kvalita spánku, doba spaní, …)
 • Možnost prohlížení historie spánku v grafech.

ElectricSleep: sledování spánku ElectricSleep: sledování spánku

ElectricSleep: spánkový graf ElectricSleep: spánkový graf

ElectricSleep: analýza spánku ElectricSleep: analýza spánku

Aplikaci, jejíž instalační balíček je velký pouhých 719 KB, lze instalovat na zařízení s Androidem 2.2 a novějším, a to zcela zdarma. Dosud si ji nainstalovalo přes sto tisíc uživatelů, jež udělili průměrnou známku 4,0. Jeden z uživatelů hodnotí aplikaci následovně: „Lze nastavit úroveň lehkého spánku, a upřesnit tak kdy vás aplikace začne budit. Grafy jsou sice přehledné, ovšem jejich zpětné prohlížení se chová hodně podivně. Ještě by to chtělo po některých stránkách vyladit.“

97c8a6d0afcc7cd524a43305356c7f3c?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Ingenious Alarm

Poslední aplikací dnešního přehledu je Ingenious Alarm. QRC, který tento program doporučil, o něm říká: „Tato aplikace je sice víceméně obyčejným budíkem, který ale sakramentsky dobře vypadá. Má všechny obvyklé funkce, včetně možnosti sledovat čas na více místech ve světě. Kromě kontroly probuzení vyřešením matematického příkladu nabízí také poměrně netradiční metodu – řešení sudoku.“

Ingenious Alarm Ingenious Alarm

Ingenious Alarm Ingenious Alarm

Ingenious Alarm Ingenious Alarm

V popisku v Obchodě Play se dočtete další vlastnosti, které by vás mohly nalákat na vyzkoušení právě tohoto budíku. Tak například: aplikace vám po probuzení přečte čas, teplotu a počet nepřijatých hovorů a zpráv.

 • Hlasové oznámení jako tón budíku, nebo lze přehrát důležitá sdělení při odložení či ukončení buzení.
 • Volba zvuku budíku, včetně možnosti přehrávání skladeb z paměťové karty.
 • Ověření bdělosti luštěním puzzle, matematické úlohy či sudoku, nebo zatřesením telefonem.
 • Zobrazení informací o počasí v daném místě, takže ještě než opustíte peřiny, budete vědět, jak se obléci ven.
 • Postupné zvyšování hlasitosti budíku.
 • Opakování v zadané dny v týdnu (pouze v placené verzi).
 • Možnost přizpůsobení pomocí skinů nebo svépomocí (pouze placená verze).
 • Rychlé nastavení budíku z hlavní obrazovky aplikace.

Ingenious Alarm Ingenious Alarm

Ingenious Alarm Ingenious Alarm

Ingenious Alarm Ingenious Alarm

Jak jste patrně pochopili z výše uvedeného seznamu, aplikace je k dispozici ve zkušební verzi zdarma a v placené plnohodnotné variantě za necelých 50 Kč. Testovací verze bude fungovat po dobu jednoho týdne a dovoluje nastavit maximálně tři budíky, přičemž má několik výše uvedených omezení (nelze nastavit opakování v zadané dny v týdnu, ani stahovat grafické motivy). Ingenious Alarm si dosud stáhlo přes pět tisíc uživatelů, kteří mu udělili průměrnou známku 3,6. K nákupu plné verze se odhodlalo něco přes sto klientů. Program můžete instalovat na Android 1.6 a novější, instalační balíček je velký 1,2 MB. Nám se Ingenious Alarm na redakčním Samsungu Galaxy S III nepodařilo spustit – aplikace vždy zamrzla na úvodní obrazovce a dál jsme se nedostali. Soudě dle ohlasu v Obchodě Play nejsme přinejmenším na tomto modelu jediní, kdo dopadl takto.

68e8d7c43bd4a49608223bbd66254ee0?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)