Soud rozhodl, že je Skype mobilní operátor. Má levné volání, o kterém jste možná nevěděli

Skype - mobilní operátor

Dnes už je pro někoho Skype zapomenutá nebo minimálně využívaná komunikační služba. Když ji navíc před lety koupil Microsoft, mnozí ji odsoudili a přestali využívat dříve než plánovali. Své využití ale pořád nachází zejména v mezinárodní komunikaci. A vzhledem k prostředkům, jaké Skype využívá, rozhodl evropský soud, že je na úrovni mobilního operátora a vztahují se na něj regulace. Microsoft původně tvrzení odmítal, později ale přiznal, že Skype mobilní operátor skutečně je.

Co určilo, že je Skype mobilní operátor?

Ano, Skype funguje výhradně přes Wi-Fi nebo mobilní data, ať už na počítači nebo ve smartphonu. Jenomže nabízí trochu širší propojení se světem (známé jako SkypeOut), které umožňuje volat přímo na mobilní telefony. Tedy stačí vytočit číslo stejně jako kdybyste volali ze SIM, a právě to se evropskému soudu nelíbí. Ke spojení totiž v tomto případě nevyužívá internet, ale sítě mobilních operátorů, takže funguje de facto na stejném principu jako malí operátoři typu Sazka Mobil, Kaktus, GoMobil apod. Za takové spojení navíc zákazníci Skypu platí, navíc jsou tu i dohody Microsoftu s jednotlivými operátory.

Skype - volání přes telefon

Skype prohrál soudní bitvu s belgickým úřadem

Kauza byla vyvolána poté, co belgický Institut poštovních a telekomunikačních služeb vyměřil Skypu v roce 2016 pokutu 223 454 € ( tj. přes 5,7 milionů Kč). Podle něj se totiž nenahlásil coby poskytovatel služby elektronické komunikace. Skype sice oponoval, že se na něj regulace nevztahuje, protože posyktuje pouze software, nikoli signál.

Skype - soud v Belgii - operátor

Microsoft nicméně rozhodnutí soudu přijal a pokutu uhradil. Všechny státy EU pak mají do své legislativy implementovat tzv. Evropský kodex elektronických komunikací, který upravuje práva a povinnosti elektronických komunikačních služeb.

Stejný osud zřejmě stihne i další služby

Protože belgický úřad u soudu uspěl, je možné, že pomalu nastane regulace i dalších komunikačních služeb, které umožňují volat přímo na číslo bez využití internetu. Ať už se jedná o Telegram, WhatsApp, Viber nebo jinou službu. To pochopitelně nahrává do karet i přímo mobilním operátorům, kteří jinak na “bezplatném volání” přes internet tratí.

Komunikační aplikace - pokrytí ve světě

Co se týče Skypu, tak nabízí výhodné volání do zahraničí, což se hodí hlavně mezinárodním týmům, které spolu komunikují. Třeba za cenu 3,63 € získáte neomezené volání na mobily i pevné linky do Spojených států, nebo za 10 € volejte po téměř celém světě.

Využíváte levné volání přes Skype?

Zdroj: reuters.com, mobileeurope.co.uk, techengage.com

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)