TOPlist

Sklo Gorilla Glass 5: Není tak odolné, jak výrobce udává?

Sklo Gorilla Glass 5

Minulý měsíc bylo s velkou slávou představeno odolné sklo Gorilla Glass 5. Pátá generace odolného skla od společnosti Corning by měla přežít bez újmy až 80 % pádů z výšky 1,6 metru a zároveň odolat škrábancům.

Sklo Gorilla Glass 5 je náchylné k poškrábání

Prvním telefonem, který je osazen tímto sklem, je Samsung Galaxy Note 7. Ten se dostane do volného prodeje sice až 2. září, ovšem vybraní jedinci jej již mají k dispozici. Jedním z nich je i YouTuber JerryRigEverything, který podrobil displej Note 7 testu odolnosti proti poškrábání a výsledek rozhodně nepotěší.

Zatímco na předchozí generaci skla Gorilla Glass se objevily škrábance až při použití hrotu s tvrdostí 5 – 6 (dle Mohsovy stupnice), tak sklo Gorilla Glass 5 zaznamenalo první šrámy již při kontaktu s hrotem o tvrdosti 3. V praxi to znamená, že displej snadno poškrábete i mincí, jenž má tvrdost 3,4 – 4 stupně.

Galaxy Note 7 – Durability video

Galaxy Note 7 - Durability video

K testu odolnosti se vyjádřil i mluvčí společnosti Corning, který tvrdí, že test nebyl proveden v laboratorních podmínkách a nelze tak určit sílu tlaku, jakou působily hroty na displej. Dle interních testů je sklo Gorilla Glass 5 minimálně stejně odolné jako předchozí generace. V závěru dodal, že se nemusí jednat o škrábance, ale o uvolněný materiál z hrotu, který však nejde setřít. Pro uživatele je to ale v podstatě totéž jako škrábance.

V každém případě nemůžete zatím tyto informace brát jako ověřené a jsme sami zvědaví, jak se nové sklo ověří v praxi. Tak trochu doufáme, že to bude lepší než v následujícím videu.

Chráníte displeje smartphonů fólií a nebo tvrzeným sklem?

Zdroj: androidauthority.com

Martin Svozil
O Autorovi - Martin Svozil

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)