Jak je na tom skenování obličeje u telefonů? Více než 30 zařízení odemkne fotografie

skenovani obliceje vyzkum telefony

Skenování obličeje není u telefonů žádnou novinkou. Nicméně i s “přispěním” společnosti Apple, kde je u posledních modelů iPhonů skenování obličejem hlavní bezpečnostním prvkem, se v posledních dvou letech stále více a více setkáváme s touto funkcí i u Android zařízení. Jenže i kvůli absenci pokročilých senzorů není většina Android telefonů na stejné bezpečnostní úrovni. To nyní potvrdil o výzkum holandské organizace Consumentenbond. Otestovali celkem 110 telefonů. Více než 30 z nich testem neprošlo.

Skenování obličeje dělá problém hlavně levným Android telefonům. Najdou se ale i výjimky

Ještě před Vánoci jsme psali o výzkumu magazínu Forbes, kde se rovněž testovalo skenování obličeje u telefonů. Jenže redaktoři používali speciální vymodelovanou hlavu, kterou si nechali vytvořit na zakázku. Už tehdy jsme psali o tom, že odemykání obličejem není pro Android výrobce prioritou. Zároveň test na kvalitním 3D modelu hlavy není moc průkazný, protože selfie kamera, která se používá ke skenování obličeje, není k takovému skenování vůbec určena. A přesně tak i následně test Forbesu dopadl, ani jeden Android telefon neprošel.

skenovani tvare

Nový test od holandské organizace Consumentenbond už je mnohem zajímavější. Skenování obličeje se totiž testovalo na klasické fotografii, která byla stažena ze sociálních sítí, což je něco, s čím by se měla v lepším případě poradit i selfie kamera u většiny zařízení. Do testu bylo zapojeno několik desítek telefonů od značek jako je Alcatel, BlackBerry, Huawei, Lenovo, Nokia, Samsung, Sony, Xiaomi apod.

Testem většinou neprošly starší nebo levnější telefony. Nicméně “nachytáno” bylo i několik prémiových nebo novějších zařízení. A to třeba Asus Zenfone 5, řada Huawei P20, Xiaomi Mi A2, Samsung Galaxy A8/A8+ anebo řada Sony Xperia XZ2. Kompletní seznam telefonů, naleznete v tabulce níže.

Telefony, které odolaly fotografiiTelefony, které se odemkly pomocí fotografieTelefony, které se odemkly po snížení úrovně zabezpečení
Alcatel 3Alcatel 1XHonor 7A
Alcatel 5Asus Zenfone 5 LiteLG G7 ThinQ
Apple iPhone XRAsus Zenfone 5, ZE620KLLG V35 ThinQ
Apple iPhone XSBlackBerry Key2LG V40 ThinQ
Apple iPhone XS MaxBQ Aquaris X2
Asus Zenfone Max PlusBQ Aquaris X2 Pro
Honor 10General Mobile GM8
Honor 7CHTC U11 Plus
Honor 8XHuawei P20
Honor View 10Huawei P20 Lite
HTC U12 PlusHuawei P20 Pro
Huawei P Smart PlusMotorola Moto E5
Huawei Y6 2018Motorola Moto E5 Plus
Huawei Y7 2018Motorola Moto G6 Play
Huawei Mate 20LG K9 (LM-X210EMW)
Huawei Mate 20 LiteLG Q6 Alpha (LG-M700n)
Huawei Mate 20 ProMotorola Moto G6 Play
Motorola Moto G6Motorola One
Motorola Moto G6 PlusNokia 3.1
Motorola Moto Z3Nokia 7.1
Motorola Moto Z3 PlayOukitel VU
OnePlus 5TSamsung Galaxy A7 2018
OnePlus 6Samsung Galaxy A8 (SM-A530F/DS)
Oppo Find XSamsung Galaxy A8 Plus (SM-A730F)
Samsung Galaxy A6Samsung Galaxy J8
Samsung Galaxy A6 PlusSony Xperia L2 (H3311 and H3321)
Samsung Galaxy A9Sony Xperia XZ2 (H8216 and H8266)
Samsung Galaxy J6Sony Xperia XZ2 Compact (H8314 and H8324)
Samsung Galaxy Note 9Sony Xperia XZ2 Premium
Samsung Galaxy S9Sony Xperia XZ3
Samsung Galaxy S9 PlusVodafone Smart N9
Wiko View 2Xiaomi Mi A2

Výsledky testování ukázaly, že mnoho telefonů má se skenováním obličeje problém. Na druhou stranu se nedá říct, že by se jednalo o bezpečnostní riziko. I přímo Android výrobci upozorňují při nastavení skenování obličeje, že tato funkce není tak bezpečná a neumožňují potvrzování důležitých věcí pomocí skenování obličejem. Pokud telefon není vybaven speciálními senzory, tak je skenování obličeje určeno hlavně k urychlení času. Mnohem větší zabezpečení nabízí čtečky otisků prstů či klasická hesla.

Používáte na svém telefonu odemykání telefonu pomocí skenování obličeje?

Zdroje: androidauthority.comconsumentenbond.nl

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)