Headset Samsung Gear VR Lite (SM-R322): Virtuální realita pro fajnšmekry (preview)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 8.1.2017
- 5
Virtuální realita začíná být běžně dostupná všem uživatelům mobilních telefonů díky brýlím Google CardBoard. Dnes se ale podíváme na headset Samsung Gear VR Lite (SM-R322), který posouvá virtuální realitu ještě o kus dále. Vyplatí se tolik připlácet oproti kartonové verzi za necelé 2 stovky?
Samsung Gear VR Lite (SM-R322) – jen pro vyvolené…telefony
Ačkoliv cena headsetu převyšuje hranici 3 000 Kč, sám o sobě nefunguje a bez mobilního telefonu se neobejde. Testované zařízení si hned z kraje vymezí úzkou skupinu zákazníků, protože jej mohou použít pouze uživatelé telefonů Samsung Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+ a Note 5. Jiné telefony nebudou v brýlích správně usazeny a požitek nebude takový, jaký by měl být. My jsme použili telefon Samsung Galaxy S6 Edge.
Karton vystřídal plast
Zatímco nejlevnější verze virtuální reality, Google CardBoard, sází na papírové provedení, brýle Samsung Gear VR Lite (SM-R322) povýšily na plast. Celá konstrukce je o poznání rozměrnější než zmíněný koncept od Googlu a tvoří spíše doplněk na doma než na cesty. Co za to uživatelé získají? Především vyšší komfort, kvalitnější podívanou a snazší ovládání.
Díky polstrování v oblasti tváře jsou brýle pohodlné, 2 popruhy přes hlavu navíc zajistí, že nemusíte brýle žádným způsobem přidržovat. Jejich nastavení délky je snadné. Nechybí ani štelovací kolečko, kterým měníte vzdálenost telefonu od očí – tím lze individuálně zaostřit.
K ovládání slouží nejen pohyb hlavy, ale rovněž touchpad na pravé straně brýlí, který je doplněn tlačítkem zpět. Díky němu se lze pohybovat v menu hlavní aplikace, ale také v samotných aplikacích a hrách. Při prvním spuštění nám brýle vysvětlí, jak touchpad používat. Potěší i MicroUSB konektor, kterým lze telefon dobíjet v průběhu používání headsetu Samsung Gear VR Lite (SM-R322).
Vkládání telefonu je snadné, pozor ale na velikost
Přední část brýlí kryje tmavý plast, který je nutné sejmout. Jeho orientace nás občas zmate a snažíme se jej následně vrátit opačně, což není možné. Pod ním se skrývá mechanismus, do kterého vsuneme mobilní telefony. Ve skutečnosti se jedná o výklopný MicroUSB konektor a plastová packa na druhé straně. Držák s MicroUSB konektorem je nutné nastavit do polohy A či B podle toho, který telefon používáme (v našem případě menší Samsung Galaxy S6 Edge). Telefon se sice usídli v krytu dobře, byl však mírně nakřivo. Při běžném používání jsme to ale ani nezaznamenali.
Aplikace a hry pro Samsung Gear VR Lite (SM-R322)
Po zapojení telefonu do brýlí nás přístroj vyzve k instalaci aplikace Oculus z Google Play. Ta je k dispozici zdarma a slouží jako vstupní brána k veškerému „VR obsahu“. K dispozici jsou zde desítky her i aplikací, obrázků či videí. Aplikace nám umožní prohlížet i vlastní videa nahraná v paměti telefonu.
Aplikací i her je dostatek, mnoho z nich je k dispozici zdarma. Na ty lepší si ovšem připravte drobáky, některé tituly stojí až 10 dolarů (cca 250 Kč). Hry jsou různorodé – přes obyčejné prolétávání krajinou až přes akční tituly, kde se neobejdete bez gamepadu. Na své si přijdou všichni hráči a zároveň i uživatelé, kteří se chtějí vzdělat či si jen prohlédnout zajímavá místa po celém světě.
Gear VR Demonstration
Samsung Gear VR Games
To nejdůležitější – jaká vlastně je virtuální realita v podání Samsungu?
Pojďme se podívat na to nejdůležitější – naše pocity z používání virtuální reality. I když je cenově nespravedlivé srovnávat Google CardBoard s headsetem Samsung Gear VR Lite (SM-R322), rozdíl zajímá jistě většinu uživatelů. Vyplatí se tolik připlácet? Bude výsledek o tolik lepší?
Samsung Gear VR Lite (SM-R322) převyšuje levné řešení především v komfortu – brýle nasadíte na hlavu a můžete se naplno ponořit do virtuální reality. Nemusíte řešit ani držení brýlí a telefonu na hlavě a vlastně ani úroveň baterie díky přítomnosti MicroUSB. Polstrování rovněž zajistí, že headset přilne pohodlně k tváři a nikde netlačí. U levných CardBoardů se často stane, že se přístroj posune či se celé brýle určitým způsobem deformují při prudkých pohybech hlavy.
To zde opět neplatí. Velké plus je pak touchpad, který přidává další možnost k hraní či pohodlnému průchodu v menu. Šikovně je vyřešeno i odvětrávání brýlí – neměli jsme žádný problém s tím, že by se čočky či displej zamlžovaly. Trápilo nás snad jen přehřívání telefonu, které dosáhlo po cca hodině hraní takové úrovně, že jsme museli dát brýlím i telefonu pauzu.
Z kvality zobrazení tak unešeni nejsme, což je mají na vině spíše dnešní telefony. Pixely jsou stále viditelné a občas nám přišel obraz mírně rozostřený, ačkoliv jsme jej kolečkem nastavili subjektivně nejlépe vzhledem k našim očím. Obraz je rozostřený hlavně k okrajům obrazu. V tomto bodě není znatelný rozdíl mezi Google CardBoard a Samsung Gear VR Lite (SM-R322), což je smutná pravda, ale není se čemu divit – oba produkty jsou limitovány displeji mobilních telefonů.
Samsung Galaxy S24: Koupit, nebo počkat na S25? Podívali jsme se na výhodné nabídky
Samsung Gear VR Lite (SM-R322) – virtuální realita pro fajnšmekry
Headset Samsung Gear VR Lite (SM-R322) přichází jako jedna z nejvybavenějších a nejkvalitnějších virtuálních realit, která je ale omezena pouze na 4 vybrané telefony od společnosti Samsung. Zážitek je výborný a oproti levným brýlím se nám dostává výborného komfortu a rozšířené ovládání díky touchpadu. Ani výběr aplikací a her není špatný a dá se předpokládat, že stále poroste.
Přesto se nemůžeme zbavit dojmu, že jsou brýle stále limitovány displeji mobilních telefonů a herní požitek není oproti levnějším brýlím takový, jaký bychom si představovali. Navíc fakt, že lze Samsung Gear VR Lite (SM-R322) použít jen se čtveřicí telefonů, způsobí atraktivitu jen pro opravdové nadšence virtuální reality a vlastníky těchto přístrojů. Ti ale budou nejspíše spokojeni.
Klady
+ Kvalitní provedení
+ Možností nastavení ostrosti
+ Touchpad a nabíjecí konektor
+ Povedené aplikace, hry a 360° videa
+ Pohodlné nošení
Zápory
– Vyšší cena
– Kompatibilita pouze s několika modely od Samsungu
– Telefon se v brýlích přehřívá při delším používání (Samsung Galaxy S6 Edge)
– Obraz stále není úplně ostrý
Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář