Samsung Gear IconX (2018) recenze: sluchátka hlavně na sport

Samsung Gear IconX (2018) titul

Jste zapálení sportovci a vybíráte vhodná sluchátka pro využití při sportu? Tak to by vás mohla zaujmout sluchátka Samsung Gear IconX (2018). Jedná se již o druhou generaci sluchátek, která v sobě ukrývají i sport tracker dokonce s fitness trenérem. Co vše se od posledně změnilo?

Obsah recenze Samsung Gear IconX (2018)

Obsah balení potěší

Již při rozbalování Samsung Gear IconX (2018) nás mile potěšil obsah prodejního balení. Vedle samotných sluchátek a pouzdra, které zároveň slouží i pro nabíjení sluchátek – ať už ze sítě nebo baterie integrované do pouzdra. Dále se zde nalézá USB-C kabel a jako příjemný bonus dvě OTG redukce – jedna s microUSB, druhá s USB-C. Chybět pak pochopitelně nesmí ani 3 páry vyměnitelných špuntů a nástavců do uší.

Samsung Gear IconX 2018 obsah balení

Špunty utržené z kabelu

Většina současných bezdrátových sportovních sluchátek se skládá ze dvou sluchátek spojených kabelem, na kterém se pak ještě často nalézá ovládání s mikrofonem a ukrytou baterií. Oproti těm Samsung Gear IconX (2018) vsází na opravdu bezdrátovou konstrukci a jednotlivá sluchátka tak nic nespojuje. Toto řešení sebou nese jak výhody, tak i nevýhody. Při sportu vám tak sice nebude překážet žádný kabel, sluchátka jako taková však v sobě musejí ukrývat také baterii, a tak jsou o kus větší. Nabíjení sluchátek se pak realizuje přes již zmíněné pouzdro. Nejen pro nabíjení, ale například i pro komunikaci s počítačem mají na svém těle sluchátka několik kontaktů.

Samsung Gear IconX 2018 pouzdro 2

Jednou z hlavních novinek oproti minulé generaci je vylepšený design samotných sluchátek. Ta v první řadě získala více ergonomický tvar, díky kterému by dle slov výrobce měla lépe sedět v uších. A my hned na začátek musíme uznat, že výrobce odvedl dobrou práci. Sluchátka nám do uší padnou perfektně, jsou pohodlná, a navíc velmi dobře utlumí okolní hluk. Problém mohou mít snad jen uživatelé s menšíma ušima, jelikož tělo samotných sluchátek je pořád o něco větší než například u sluchátek spojených drátem. V balení jsou sice “jen” 3 velikosti špuntů a nástavců, troufneme si však tvrdit, že naprostá většina uživatelů si i tak vybere ty, které jim budou sedět – tedy za předpokladu, že pro ně nebude příliš velké samotné tělo sluchátka. Hmotnost sluchátek zůstala nezměněna a každé tak váží 8 gramů.

Samsung Gear IconX 2018 v uchu

Kvalitní zvuk s velkým ALE

Jednou ze stěžejních vlastností každých sluchátek, ať už se jedná o sportovní tracker či jen “hloupá” sluchátka, je pochopitelně i kvalita zvuku. Samsung Gear IconX (2018) si v této disciplíně nevede vyloženě špatně. Zvuk sice lehce sklouzává do basovějšího projevu, vyloženě přebasovaný však není. Basy jsou hutné a přesné, avšak tak trochu na úkor středů a výšek. Sluchátka se tedy hodí více pro poslech hudby s převládající elektronickou složkou. Pravdou je, že i na našem trhu můžete nalézt sluchátka s přinejmenším stejně kvalitním zvukem za třetinovou cenu testovaných sluchátek – vzhledem k zaměření sluchátek na sport však lze přimhouřit oko. To však platí pouze pokud jsou skladby uloženy přímo ve sluchátkách – horší to je při přehrávání z telefonu přes bluetooth.

Samsung Gear IconX 2018 pouzdro 3

K telefonu se Samsung Gear IconX (2018) připojují prostřednictvím Bluetooth 4.2 a využívá Samsung Scalable Codec, který má omezit interferenci se signálem Wi-Fi. Pro kompresi zvuku Samsung použil, trochu nepochopitelně, pouze kodek SBC. Škoda, že Samsung Gear IconX (2018) nepodporují alespoň kodek AptX, který nabídne sice jen nepatrně vyšší bitrate, využívá však mnohem pokročilejší a méně agresivní kompresi. Zklamání je to o to větší, když si uvědomíme, že AptX podporují dokonce i sluchátka s šestinovou cenou – například námi recenzovaná Meizu EP51

Samsung Gear IconX 2018 pouzdro 5

Přehrávání hudby přes bluetooth v tomto případě opravdu velmi citelně degraduje kvalitu reprodukce, navíc při delším poslechu přes bluetooth chvílemi vypadávalo jedno sluchátko. Sluchátka jsme testovali na několika telefonech, mimo jiné například i na telefonech Huawei Mate 10 či ZTE Axon 7. Ve všech případech byl však rozdíl v kvalitě skladeb přehrávaných přímo ze sluchátek a z telefonu přes bluetooth propastný. Pokud si tedy chcete s těmito sluchátky užít co nejkvalitnější poslech, doporučujeme nahrát hudbu přímo do jejich úložiště – přes bluetooth či kabelem prostřednictvím USB-C na pouzdře rovnou z počítače. Přehrávání přímo ze sluchátek pro změnu komplikuje pouze 4GB úložiště a absence jakéhokoli ekvalizéru. Sluchátka si neporadí ani s bezztrátovými audio formáty, to však vzhledem k malé velikosti interního úložiště ani tak nevadí. Pochválit můžeme alespoň mikrofon na každém sluchátku. Při telefonování bylo uživateli sluchátek pokaždé dobře rozumět.

Samsung Gear IconX 2018

Samsung Gear IconX 2018

1.0
  • Rozměry 18,9 x 21,8 x 22x8 mm
  • Hmotnost 16 g
  • Konektivita Bluetooth 4.2
  • Baterie 82 mAh (pouzdro 340 mAh)
  • Představení na trh Ne
  • Ostatní Akcelerometr, IR, kapacitní tlačítko, Bixby asistent

Aplikace a používání

Párování s telefonem probíhá skrze aplikaci Samsung Gear, vedle té je potřeba nainstalovat ještě aplikaci IconX Plugin a fitness aplikaci Samsung Health. Hodinky fungují s jakýmkoli smartphonem s Androidem 4.4 a vyšším či iOS. Spárování je velmi snadné, stačí následovat průvodce v aplikaci. Při párování musí být sluchátka umístěna v pouzdře.

Aplikace nabízí celou řadu funkcí a nastavení. Můžete si zde zvolit například které sluchátko bude sloužit k ovládání fitness funkcí a které k ovládání telefonu / přehrávání hudby. V případě, že sluchátka spojíte s telefonem Samsung, bude vám skrze ně k dispozici asistent Bixby, bohužel stále pouze v angličtině. V opačném případě se můžete obrátit na hlasového asistenta Google. V aplikaci také volíte, zda chcete hudbu přehrávat z telefonu nebo přímo sluchátek.

Galaxy Wearable (Samsung Gear)
Galaxy Wearable (Samsung Gear)

Se sportem vám pomůže i hlasový asistent

Sluchátka vás také mohou upozorňovat na přijaté notifikace, bohužel čeština v celém zvukovém “rozhraní” sluchátek opět chybí. Mezi zajímavé funkce musíme zařadit možnost skrze sluchátka reprodukovat také zvuky okolí. To se může hodit třeba při běhu, nebo jízdě na kole, kdy může být vyloženě nebezpečné neslyšet své okolí kvůli sluchátkům. V tomto režimu však nelze přehrávat hudbu.Absenci našeho mateřského jazyka pak pocítíte také ve čteném menu sluchátek. Jednotlivé volby lze uspořádat v aplikaci a vyvolají se podržením prstu na dotykové ploše sluchátek, volbu potvrdíte následným sundáním prstu z dotykové plochy. Dále se k ovládání přímo na sluchátkách používají také různá gesta či poklepání. Například ale zvyšování/snižování hlasitosti nefungovalo zrovna spolehlivě.

Další specialitou Samsung Gear IconX (2018) je zabudovaný fitness trenér, který vám nejen podá informace o aktuálním cvičení, ale mimo jiné vás třeba přivítá nebo během cvičení hecuje. Automatická detekce cvičení je zde přítomna stejně, jako například u hodinek Samsung Gear Sport zde však nefunguje zdaleka tak spolehlivě. ušlou vzdálenost sluchátka monitorují pomocí akcelerometru, zrovna tak Samsung nezapomněl přibalit ani senzor srdečního tepu do každého sluchátka. Vše se pak synchronizuje s aplikací Samsung Health. Data ze cvičení, získaná skrze sluchátka Samsung Gear IconX (2018) lze sdílet i s vybranými aplikacemi jako například Endomondo.

Výdrž na baterii

 Vedle vylepšeného designu a podpory hlasového asistenta Bixby se nová sluchátka Samsung Gear IconX (2018) dočkala také značného vylepšení v oblasti výdrže. Původní Samsung Gear IconX disponovaly bateriemi o kapacitě 47 mAh, nový model má již baterie s kapacitou 82 mAh. Baterie v pouzdře disponuje kapacitou 340 mAh, která vystačí na jedno plné nabití sluchátek. Při přehrávání hudby přes bluetooth nám sluchátka vydržela v rozmezí 4 až 5 hodin v závislosti na hlasitosti hudby. Když jsme využívali interní úložiště sluchátek, vydržela v provozu lehce přes 7 hodin. 10 minut v pouzdře pak vystačí na hodinu provozu.

Samsung Gear IconX 2018 pouzdro 4

Závěr

Sluchátka Samsung Gear IconX (2018) na našem trhu seženete za cenu 5 999 Kč s DPH. Za danou částku pak získáte kvalitního společníka na sport, u kterého si však musíte dobře rozmyslet, na co jej budete používat. Sluchátka sice obsahují celou řadu inovativních a praktických prvků, rozhodně však nejsou pro každého.

I přes jisté chyby totiž ukazují směr, kam by se fitness sluchátka mohla v budoucnosti ubírat a představují skvělý doplněk ke sportování. Líbí se nám jejich konstrukce, vylepšená výdrž na baterii, šikovné nabíjecí pouzdro či zabudovaný hlasový asistent. Ocenit musíme také přítomné interní úložiště, byť je jeho kapacita nevelká. Škoda jen absence češtiny, a ne úplně spolehlivého ovládání skrze dotykové panely. Nejvíc nás však zklamala kvalita zvuku při přehrávání hudby skrze bluetooth a občasné výpadky spojení. Také je třeba mít na paměti, že kvůli větším rozměrům nemusí sluchátka padnout do ucha úplně každému.

Klady

+ výdrž baterie
+ šikovné nabíjecí pouzdro
+ povedený design
+ doplňkové fitness funkce

+ kvalitní handsfree

Zápory

– horší kvalita zvuku přes bluetooth
– výpadky připojení
– občas komplikované dotykové ovládání
– vyšší cena

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)