Recenze Samsung Galaxy Z Flip4: Jedna větší změna, ale stačí

Samsung Galaxy Z Flip4 recenze

U vlajkových telefonů společnosti Samsung se v posledních pár letech udály tři významné změny, které dost zahýbaly zavedenými pořádky, ale tak nějak do sebe logicky zapadly a působí jako správná cesta. Korejský gigant úplně upustil od produkce modelů Note a jeho nejdůležitější vlastnosti převzala řada S. Třetí změnou pak je, že se společnost úplně naplno pustila do výroby a dalšího rozvoje ohebných telefonů. Ty táhnou, i když je samozřejmě stále co vylepšovat. Jak se Samsungu zadařilo u Galaxy z Flip4? Na to vám odpoví následující recenze…

Recenze Samsung Galaxy Z Flip4

Obsah balení

Samsung u svých posledních telefonů hraje stále na stejnou kartu, takže první, s čím musíte po pořízení véčka Galaxy Z Flip4 počítat, je absence nabíjecího adaptéru. V krabičce se kromě samotného telefonu nachází tedy jen kabel s USB-C koncovkou na obou stranách, základní dokumentace a kolíček na vysunutí slotu na microSIM. Jako u předchozího modelu či jiných Samsung vlajek musíte oželet prostor pro zasunutí microSD karty.

Design a zpracování telefonu

Pokud budeme přímo porovnávat čtvrtý Flip s tím třetím, příliš rozdílů nenajdeme. V rozevřeném stavu tedy telefon dál působí (samozřejmě kromě displeje, ten rozeberu později) na první pohled jako tradiční mobil s plochou obrazovkou, středně tenkými rámečky, dvojicí fotoaparátů, jednoduchými jednobarevnými zády, hliníkovým rámečkem a možná trochu větší tloušťkou. Jakmile se ale opřete do pantu, je pochopitelně spousta věcí trochu jinak.

Zmíněný pant znovu působí velmi stabilně a v některých situacích je možná až moc tuhý. I pro stokilového chlapa s velkou rukou není úplně snadné jej otevřít pouze palcem. Nechám na vás, zda je to nevýhoda. Samsung se dál drží (to platí i pro Fold) zavírání do tvaru, ve kterém nejsou obě poloviny mobilu rovnoběžné, což mě upřímně stále trochu irituje. I když je design trochu nudný, celkové mechanické zpracování je skvělé. Devizou nových korejských skládaček, a to i těch minulých, je rozhodně odolnost IPX8. Je skoro neuvěřitelné, že se tohle u mobilů s pantem dalo zajistit.

Displeje Samsung Galaxy Z Flip4

Vnější klasický i vnitřní skládací displej mají na chlup stejné parametry jako u minulého modelu, což je ze strany Samsungu evidentně sázka na ověřenou jistotu. Hlavní panel má úhlopříčku 6,7″, rozlišení 1 080 x 2 640 pixelů, až 120Hz frekvenci a stále dost zřetelný středový „žlábek“ v místě ohybu. Postupně se daří jej eliminovat a s další generací se také zlepšil celkový dojem z povrchu displeje, ale stále to může být ještě o kus lepší. Příkladem je Pocket od Huawei, u kterého má člověk pocit, že sahá na opravdu skleněný displej.

Menší displej na vnější straně má úhlopříčku 1,9 palce a nejenže ukazuje důležité notifikace, ale umožňuje také telefon základním způsobem ovládat, takže není nutné jej kvůli každé drobnosti otevírat. V nabídce najdeme kromě oznámení třeba stopky s časovačem, počasí, kalendář (bohužel jen ten od Samsungu), přehrávání hudby, krokoměr, kontakty pro rychlé vytáčení nebo scény pro SmartThings. Možnost jsou tedy omezené, ale některé věci stejně dělat na tak malém displeji nechcete. Abych nezapomněl, vnější displej šikovně funguje i jako náhled pro selfie focení.

Základní specifikace

  • Android 13 / One UI 5.0 (z výroby Android 12 / One UI 4.1.1)
  • hlavní displej
    • 6,7″ Dynamic AMOLED 2X
    • rozlišení 1 080 x 2 640 pixelů
    • adaptivní frekvence 1 – 120 Hz
    • maximální jas 1 200 nitů
  • vnější displej
    • 1,9″ Super AMOLED
    • rozlišení 260 x 512 pixelů
    • frekvence 60 Hz
    • ochrana Gorilla Glass Victus+
  • procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
  • rozměry 71,9 x 165,2 x 6,9mm rozložený a 71,9 x 84,9 x 17,1 složený
  • fotoaparáty
    • 12 MPx ultraširoký (f2,2, velikost pixelu 1,12 μm, úhel záběru 123˚)
    • 12 MPx širokoúhlý fotoaparát (Dual Pixel AF, optický stabilizátor, f1,8, velikost pixelu 1,8 μm, úhel záběru 83˚)
    • 10 MPx selfie fotoaparát (f2,4, velikost pixelu 1,22 μm, úhel záběru 80˚)
  • baterie s kapacitou 3 700 mAh
  • IPX8, čtečka otisků na boku

Galaxy Z Flip4: Unveiling | Samsung

Galaxy Z Flip4: Unveiling | Samsung

Opět nekompromisní procesor

Jak můžete v přehledu výše vidět, Samsung nadále nedělá u svých ohebných telefonů žádné kompromisy a tikají v nich tedy po celém světě obecně populárnější a prokazatelně spolehlivější procesory od Qualcommu. V tomto případě jde o v té době špičkový Snapdragon 8+ Gen 1, který mobilu propůjčuje maximum myslitelného výkonu. I z tohoto hlediska je tedy jasné, že Flip není jen líbivou ohebnou schránkou bez pořádného „motoru“.

Při náročnějších činnostech se telefon mírně zahřívá, ale není to nic nepříjemného či dokonce nebezpečného. Speciální konstrukce flexibilního Flipu ale přece jen jeden ústupek vyžaduje. Kvůli nemožnosti zajistit dostatečné chlazení se musí majitelé těchto korejských „véček“ nadále obejít bez podpory systému Samsung DeX.

O malinko lepší foto výbava

Když pomineme softwarové vychytávky, tak v případě fotoaparátů došlo oproti modelu Z Fkip3 ke změně pouze u primárního snímače. Velikost jeho pixelů poskočila na 1.8 µm, ohnisková vzdálenost se snížila na 24 mm a velikost smímače je 1/1.76″. Celkově tak sestava 2x 12 megapixelů slibuje o malinko lepší výsledky, což se také děje. I když svůj podíl na tom pochopitelně má i software, třeba i AI asistence u některých režimů nebo nočního focení.

S dvanáctimegapixelovým primárním foťákem dělá Z Flip4 celkem divy a zdánlivě nízké rozlišení, na které se někdy zbytečně hledí jako na svatý grál, tady není úplně není nutné kritizovat. Svou práci velmi dobře odvádí rovněž druhý 12MPx objektiv pro snímání ultraširokých snímků. Ten je úplně stejný jako v třetím Flipu a celkově jde o evergreen Samsung telefonů. Šířku záběru 123 ° a takto kvalitní výstupy už konkurenti závidí několik let.

Přední foťák zůstal rovněž naprosto stejný, tedy 10MPx se světelností f/2.4. U tak lifestylového telefonu je možná trochu riskantní, že zákazníkům (nebo spíš zákaznicím) nemůžete po roce „prodat“ vylepšený foťák na selfíčka, ale ani o žádnou katastrofu nejde. U takové konstrukce mobilu není snadné se hnát výš.

Jako trochu komplikované hodnotím makro focení, které nemá pro tyto účely vlastní objektiv. Je nutné kreativně využít dva zbývající a případně zoom.

One UI 5 s několika novinkami

Telefon původně přišel na trh s dvanáctým Androidem a nadstavbou One UI 4.1.1. zanedlouho už v něm běžel Android 13 a One UI 5.0 s dalšími upravenými či úplně novými funkcemi. Mezi nejviditelnější změny patří celkový vzhled systému včetně animací a silnější vliv stylu Material You, který reaguje například na tapetu. Změn se dočkalo třeba skládání widgetů na plochu, hodní notifikační roletka nebo základní klávesnice.

Samsung Galaxy Z Flip4 recenze otevírání

Z úplných novinek můžu zmínit třeba nová experimentální navigační gesta, export textu z obrázků v rámci Galerie, nastavení vlastního pozadí při hovorech s konkrétními lidmi nebo nové možnosti při Pro focení. Některé z těchto funkcí se společně s aktualizací na Android 13 a One UI 5.0 dočkaly i další mobily.

O velký kus lepší baterie a výdrž

Čekáte v této recenzi nějaký „wow“ okamžik? Tak je tady. Kapacita baterie a výdrž na jedno nabití jsou absolutně nejvýznamnější novinkou, která se při mezigeneračním vývoji mezi třetím a čtvrtým Flipem udála. Ve skutečnosti jde o posun o pouhých 400 mAh, ale když si vzpomeneme, že Z Flip3 disponoval pouze 3 300 mAh baterií, je to poměrně velký skok. Nový Z Flip4 se se svými 3 700 mAh najednou stává plnohodnotným „celodenním“ mobilem, u kterého nemáte pocit, že je designová a konstrukční exkluzivita vykoupená časem u nabíječky.

Samsung Galaxy Z Flip4 recenze baterie výdrž nabíjení

Celková výdrž na jedno nabití se díky této změně zvedla o cca dvě až tři hodiny pro různé běžné činnosti, což je v kontextu denních aktivit velmi příjemný posun. K tomu je potřeba ještě připočíst fakt, že nový Flip zvládá rychlejší 25W kabelové nabíjení (Z Flip3 měl 15W) a 15W bezdrátové (Z Flip3 měl 10W). Tady Samsung opravdu udeřil hřebíček na hlavičku, poslechl nářky uživatelů a vyřešil ten nejpalčivější problém svého „véčka“.

Cena a dostupnost

Skládačka Galaxy Z Flip4 je v tuto chvíli dostupná v podstatě na „každém rohu“ v e-shopech i kamenných prodejnách. Porůznu je k nalezení ve třech paměťových a šesti barevných variacích. Po designové stránce jsou k dispozici barvy fialová, modrá, růžovo-zlatá, zlatá, černá a šedá.

Velikost úložiště a RAM pak pochopitelně určují doporučenou cenu. Verze 8/128 GB vyjde na 27 490 Kč, varianta 8/256 GB stojí 28 990 Kč a za nejvybavenější model v kombinaci 8/512 GB dáte 31 990 Kč. Alespoň takto drží doporučené ceny oficiální e-shop Samsungu, který ale velmi často nabízí různé slevy nebo třeba hodinky Galaxy Watch zdarma.

Samsung Galaxy Z Flip4 recenze záda

Závěrečné hodnocení

Suma sumárum Samsung hrabal do designu a vnitřností nového Flipu úplně minimálně a udělal vlastně dobře. Zahojil ty největší bolístky a co fungovalo, to v telefonu ponechal. Pokud máte na toto „véčko“ dostatečný rozpočet a máte sklony podlehnout vábení ohebného mobilu (nebo jej třeba někomu darovat), nový Z Flip4 už se dá označit za vlajkový model. Stále je co dohánět v oblasti focení nebo pocitu z displeje, ale „zvětšená“ baterie posunula další Flip tam, kde jsme ho chtěli mít.

Klady

+ podstatně vylepšená výdrž
+ rychlejší nabíjení
+ slušná foto výbava

+ kvalitní zpracování
+ nekompromisní procesor
+ IPX8 ochrana

Zápory

– vnější displej stále funkčně omezený
– nepodporuje DeX
– hlavní displej stále působí trochu lacině
– nemá slot na microSD kartu

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Co by asi mohl Z Flip4 umět ještě lépe?

Za zapůjčení děkujeme české pobočce Samsungu

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)