Podívejte se, o kolik líp fotí Samsung Galaxy S21 Ultra oproti S20 Ultra

fotografování Samsung Galaxy S21 S20 Ultra

Nová řada, nové modely a částečně i nové fotoaparáty. Samsung posílá na trh sérii telefonů Galaxy S21 a to si pochopitelně žádá hned několik věcí. Zejména otestování toho nejvýkonnějšího a nejvybavenějšího, co nabízí. Nového vládce Samsung galaxie, tedy model S21 Ultra, už jsem před pár dny podrobil detailnímu testování. Jednu část obsahu jsem si ale záměrně nechal na podrobnější rozbor v samostatném článku. Jde o focení a posouzení pořízených snímků. Tento článek nejen nastíní, jak nový Samsung Galaxy S21 Ultra zvládá fotografování sám o sobě, ale zda a jak moc překonává v konkrétních situacích loňského předchůdce S20 Ultra. Předem prozradím, že celkem často a výrazně.

Fotografování se Samsung Galaxy S21 Ultra a Galaxy S20 Ultra

Všechny fotografie byly pořízeny se zapnutým optimalizátorem scény, aby měly telefony možnost ukázat, co v kombinaci senzory + software dovedou. Letošní Ultra model má v tomto ohledu jednu velmi zajímavou funkci navíc. Její popis najdete téměř na konci článku. Pokud není u galerií uvedeno jinak, u dvojic je vždy na prvním místě (nahoře/vlevo) snímek ze staršího Galaxy S20 a na druhém místě (dole/vpravo) fotka z nového Galaxy S21 Ultra. Brzy doplníme odkaz na použité snímky v originálním rozlišení.

Čím telefony disponují?

senzor Galaxy S20 Ultra Galaxy S21 Ultra
hlavní 108 MPx, f/1.8, 26mm, 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, OIS 108 MPx, f/1.8, 26mm, 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS
periskop / telefoto 1 48 MPx, f/3.5, 103mm, 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS, 4x optický zoom, 10x hybridní zoom 10 MPx, f/4.9, 240mm, 1/3.24″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 10x optický zoom
periskop / telefoto 2 10 MPx, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.24″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 3x optický zoom
ultraširoký 12 MPx, f/2.2, 13mm, 120˚, 1/2.55″ 1.4µm 12 MP, f/2.2, 13mm, 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF
hloubkový 0.3 MPx, TOF 3D, f/1.0
přední 40 MPx, f/2.2, 26mm, 1/2.8″, 0.7µm, PDAF 40 MPx, f/2.2, 26mm, 1/2.8″, 0.7µm, PDAF

Kromě základních tabulkových hodnot je určitě potřeba zmínit také lepší automatický fokus u ultraširokého objektivu, možnost focení do 12bitového RAW formátu a vylepšené funkci Zoom Lock, která si umí podržet zaostření i při změně pozice telefonu či předmětu.

fotografování Samsung Galaxy S21 S20 Ultra moduly wide

Standardní foto (auto, 12 mpx)

V této sekci nejsou vidět žádné extrémní rozdíly. O primární focení se totiž stará totožný senzor. U nového Ultra modelu je ale přece jen vidět lepší práce s kontrastem.

Plné rozlišení (108 mpx)

Ani focení na maximum velké odlišnosti neodhaluje. Znovu se projevuje hlavně vyšší kontrast u nového modelu.

Barvy

U pestrosti barev se potvrzuje, že v tomto ohledu Samsung začíná trochu ubírat. Za příliš barevné a přikrášlené barvy je mnohdy kritizován, na což začíná firma pomalu reagovat.

Hloubková / portrétní fotografie

Na tomto místě nastal jeden z nejvýznamnějších pokroků. Nový model Ultra už si tolik netyká s vyhlazovacím filtrem a fotky jsou tedy podstatně bohatší na detaily. Jde to poznat nejen u různých předmětů, ale i u portrétového focení. Došlo i ke změně názvu funkce. Dříve se jmenovala Živé zaostření, nyní už ji v aplikaci najdete jednoduše jako Portrét. I kvůli tomu se více zaměřuje na focení obličejů, na které umí i reagovat.

Ultraširoký záběr

Kromě opět výraznějšího kontrastu nejdou vidět významnější rozdíly. I o ultrawide snímky se u obou telefonů stará totožný snímač s velmi komfortním záběrem o šířce 120 °. V galerii jsou za sebou fotky „před“ a „po“ zapnutí ultraširokého objektivu v jednotlivých mobilech.

Detaily / makro

Asi nejvýznamnější posun vůbec. Loňská S20 Ultra byla kritizována za špatné ostření na blízko a to stále platí i po několika aktualizacích. Je doporučeno s ní podobné fotky pořizovat s dvojnásobným optickým přiblížením namísto umisťování objektivu blíž k předmětu. Pro účely porovnání jsem na to šel ovšem „klasicky“. Na následujících snímcích tak máte možnost vidět, co za stejných podmínek oba telefony vyfotí. U nového S21 Ultra za extrémně povedenější výsledky může hlavně nové Vylepšení zaostření. O něm o pár odstavců níž…

Zoom

V této galerii se můžete podívat, jak si telefony poradily s desetinásobným, třicetinásobným a stonásobným přiblížením. U první z těchto hodnot má hardwarovou výhodu nový S21 Ultra, jelikož jeden jeho telefoto objektiv zvládá řešit desetinásobný zoom opticky. Zbylých pět snímků je dílem softwarového ořezávání. Samsung tomu říká „hybridní zoom“.

Noční režim

U focení v noci a za jiných světelně zhoršených podmínek se ukázala jedna zajímavá věc. Starší S20 Ultra (její páry fotek jsou vlevo) dokáže zachytit mnohem více světla hned při klasickém focení. Pak by tedy neměla mít tolik práce s nočním režimem. Přesto si často na pořízení noční fotky vyžádala víc času.

Novinky v Samsung Galaxy S21 Ultra

Následující tři funkce se objevily jako novinky ve foto aplikaci Samsung telefonů řady Galaxy S21. Za nejpřínosnější považuji hned tu první.

Vylepšení zaostření

Funkce, která při focení na blízko automaticky přepíná objektivy tak, aby byla fotka co nejkvalitnější. Velmi povedená věc, která eliminuje trable z loňského modelu. Vlevo jsou fotky bez zapnutého Vylepšení zaostření, vpravo se zapnutým. Všimněte si mírného posunu focených objektů na snímcích. Není způsobeno jinou pozicí telefonu, ale právě přepnutím na jiný objektiv.

AR kresba a režisérský režim

Videomódy pro kreativce. První umožňuje do naskenovaného prostoru libovolně kreslit nebo umisťovat nálepky. V průběhu natáčení pak drží vytvořené objekty na své pozici v prostoru. Za mě spíš srandovní hračička. Zato Pohled režiséra potěší i zkušenější nadšence do natáčení. Poskytuje uživateli simultánní kontrolu nad záběry ze všech objektivů, mezi kterými se dá jednoduchým klikáním přepínat.

Mazání objektů z fotek

Jestli máte na fotkách rušivou drobnost, které se chcete zbavit, nemusíte teď kvůli tomu nutně zapínat počítač a grafický editor. Nefunguje to pochopitelně úplně dokonale, ale editor v Samsung galerii umí po kliknutí na předmět „zalít“ jeho prostor okolním podkladem. Můžete se mrknout, jak se mu to daří. Problémy mu dělají například stíny nebo podklad, který není úplně jednolitý. Funkce je ideální třeba na retušování osob v dálce. Fajn novinka na občasné zakrytí nechtěných elementů na fotce. Úpravu na počítači ale samozřejmě nepřekoná. Současně bych řekl, že v konkurenčním MIUI je tato funkce díky manuálnímu ohraničování vybrané oblasti trochu dotaženější.

Která část vás nejvíce zaujala a případně i překvapila?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)