Zkusili jsme mobil Samsung Galaxy S20. Co všechno umí “malý brácha”?

Samsung Galaxy S20 recenze

Jihokorejský Samsung letos v únoru ukázal světu novou vlajkovou řadu telefonů. Původně se očekávalo, že se pojede dál v rozjetém vlaku číslování a bude z toho série S11, ale nakonec to tak nebylo. S velkou pompou (a samozřejmě hromadou předčasně uniklých specifikací i obrázků) jsme spatřili tři telefony pod názvem Galaxy S20. Jde o modely S20, S20+ a S20 Ultra. Asi je to jasné, ale pro jistotu upřesníme, že takto jsou seřazeny vzestupně dle výkonu a výbavy. Nejvýkonnější variantu s přízviskem Ultra už jsme u nás testovali a recenzovali. S odstupem času jsme se rozhodli vzít do ruky také základní model Samsung Galaxy S20, který můžeme v porovnání s dalšími dvěma variantami označit jako “malého bráchu”. Touto přezdívkou se ale nechejte příliš zmást. Stále jde o velmi vyspělý telefon, který navíc oficiálně stojí přes 20 tisíc. Co tedy umí nabídnout?

Obsah balení

Černá krabička s telefonem dává okamžitě najevo, jaký přístroj se v ní nachází. Ani ne tak svým prémiovým zpracováním, jako spíš obrovským nápisem S20 přetékajícím i přes okraje. Běžným odkrytím horního dílu se odhalí samotný telefon. Ve víčku se pak ještě ukrývá tenká krabička se zapíchnutou jehlou pro vysouvání SIM karty a doprovodnými návody. Původně jsem očekával, že se zde nachází i obal na telefon, ale to jsem se mýlil. Škoda. Po vydloubnutí telefonu z kolébky najdeme v krabičce 25W nabíječku a k ní kabel s USB-C konektory na obou koncích. Majitel tedy musí počítat s tím, že jestliže adaptér či kabel někde zašantročí, může mít problém sehnat druhou část pro nabíjení. Součástí balení jsou také kvalitní sluchátka AKG. Ta jsou taktéž vybavena USB-C konektorem a redukce přibalená není.

Design mobilu Samsung Galaxy S20

Tvarům a křivkám telefonu asi není vůbec co vytknout. Mírně zahnuté okraje displeje krásně přecházejí přes kovový rámeček na téměř totožně zakřivená záda. Na nich se nachází modul s fotoaparáty, u kterého Samsung vsadil na jednoduchost a jakousi syrovost. No dotek je rámeček kolem čoček trochu ostrý, což se mi líbí. O pár setin milimetru přesahuje vložené sklíčko a foťáky jsou tak chráněny minimálně při položení na rovný povrch. Zadní kryt telefonu je lesklý a v mnoha situacích hází duhové odlesky. Posouzení takové vlastnosti je velmi subjektivní, nicméně já bych raději volil matná a nevýrazná záda. Mimochodem…telefon určitě nepokládejte displejem či holými zády (bez dotyku rámečku foťáků s povrchem) na hladký povrch. Třeba skleněný nebo dobře nalakovaný stůl. Stačí opravdu malý náklon a telefon se vydá na velmi nenápadnou cestu k okraji, která může skončit velmi nemile.

Na spodní straně telefonu je za mřížkou ukrytý reproduktor, v dírce ukrytý mikrofon a mezi nimi USB-C zdířka. V posledních letech často skloňovaný jack konektor chybí, což může být pro spoustu lidí velmi negativní. Až natolik, že si bez něj žádný mobil nekoupí. Já na drátová sluchátka nedám při běžném používání telefonu v žádném případě dopustit, nicméně při testování jsem měl k dispozici Galaxy Buds+, takže mě v tomto období absence jacku úplně minula. Časem by mi to ale možná vadilo. Za zmínku určitě stojí také průstřel v displeji pro přední kameru. Je uprostřed, což je změna oproti loňským vlajkovým modelům. Při většině procesů nijak zvlášť nepřekáží, ale stejně budu osobně velmi rád, až konečně doba výřezů a průstřelů skončí s příchodem senzorů pod displejem.

Jak je to s tím kritizovaným výkonem?

Situace znalí čtenáři a uživatelé vědí, co je na tomto místě hlavním problémem. Tedy alespoň papírovým problémem. Samsung do Evropy dodává telefony s vlastním čipsetem Exynos, zatímco například v USA mají totožné přístroje procesory Snapdragon od Qualcommu. V tomto případě (platí proc celou sérii S20) jde o Exynos 990 a Snapdragon 865. Firma tím samozřejmě štve velkou spoustu lidí a dokonce už jsou na stole i petice za to, aby se tato “procesorová politika” zastavila. Ve prospěch Snapdragonu mluví praktické zkušenosti i výsledky testů. Jenže…opravdu se běžný uživatel dostane na hranici schopností jednoho či druhého čipsetu? Podle mě málokdy, což jsem si sám ověřil.

Základní specifikace telefonu Samsung Galaxy S20

  • Android 10 / One UI 2.1
  • 6,2″ AMOLED displej s rozlišením 1440 x 3200 px (563 PPI) 120 Hz frekvencí
  • čipset Exynos 990 (v Evropě)
  • 8 GB RAM / 128 GB úložiště
  • zadní fotoaparáty 64 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý + 12 Mpx telefoto
  • baterie s kapacitou 4000 mAh a podporou 25W nabíjení + obráceného 9W nabíjení
  • rozměry 151.7 x 69.1 x 7.9 mm a váha 163 g
Samsung Galaxy S20 barvy promo

Minimálně u standardního modelu S20 si troufám tvrdit, že není o trochu slabší procesor problém. Vadí mi spíš obecně to, že je stejný produkt s úplně stejným jménem jinak vybavený pro různé trhy. Když už to výrobce dělá, mohl přistoupit třeba k mírné odlišnosti v názvu. Telefon každopádně dokázal po stránce výkonu splnit vše, co jsem po něm chtěl. Včetně hraní her náročných na grafiku a výpočetní operace. S jednou jedinou kaňkou, která podle všeho souvisí právě s Exynosem. Tou kaňkou je přehřívání. Telefon se sice nepromění zrovna ve žhavý přímotop, ale i při běžném používání jde cítit, že odvádění tepla není dotažené. Nebo je, ale pro trochu “studenější” Snapdragon.

Dvojsečný displej

Velkým lákadlem nové řady S20 je, že jsou všechny tři mobily vybaveny displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz. Tato možnost je v základním nastavení vypnutá a je potřeba se k ní proklikat. Jinak obrazovka kmitá s frekvencí 60 Hz. I tato poloviční hodnota je dostatečná a nepřišla by vám nijak zaostalá, pokud jste nikdy žádnou vyšší nevyzkoušeli. Pokud ale ano, už se k ní nebudete chtít vracet.

Samsung Galaxy S20 displej

Nejvyšší 120Hz frekvence nicméně funguje maximálně při FHD+ rozlišení (2400 x 1080 px), pro úplně nejvyšší WQHD (3200 x 1440 px) už na ni přepnout nejde. Údajně to jde nebo půjde řešit softwarově, ale od Samsungu tato možnost zatím oficiálně nedorazila. Vysoká frekvence pochopitelně mnohem více trápí baterii a člověk se tak musí v některých situacích krotit. Nejraději bych měl samozřejmě nejvyšší kmitočet nastavený napořád, ale občas je skutečně potřeba se ohlížet i na výdrž baterie. A to mnohem více a častěji v případě, kdy si uživatel zapne funkci Always-On-Display.

Téměř dokonalý systém

Samsung je často kritizován za celkem krátké periody aktualizací, ale je nutné uznat, že “z továrny” je v posledních letech schopný vyslat skutečně vyladěný software. Řada Galaxy S20 přišla na trh s nadstavbou One UI povýšenou na verzi 2.1. Jednička přidaná za desetinnou tečku v sobě ukrývá několik zajímavých věcí. Za zmínku stojí třeba noční fotografický timelapse, funkce Quick Share pro snadné přenášení souborů mezi Samsung telefony, trochu dotaženější tmavý režim nebo PRO mód pro natáčení videí.

Celkově je systém velmi svižný, což musí být u vlajkového telefonu povinností. Hravě si poradí i s odemykáním pomocí tváře či otisku prstu. Uživatel si ale musí trochu zvyknout, že místo pro otisk není standardně nijak vyznačeno a zpočátku může správný prostor trefovat na více pokusů. Jelikož mám v současnosti na testování i Huawei P40 Pro, zmíním jednu malou odlišnost, která mi při přechodu mezi telefony vadila. One UI od Samsungu má trochu pomalejší reakci u gesta pro otevření posledních aplikací. Oproti čínskému systému rozbalí náhledy o pár milisekund později. Toto asi běžně uživatel neřeší a nevnímá, ale mně to první dva dny vadilo.

Samsung Galaxy S20 panel fotoaparátů detail

Samsung Galaxy S20 je předurčen k focení a natáčení

Ještě zajímavější položkou než displej jsou u telefonů Samsung Galaxy S20 parametry fotoaparátů. Mnou testovaný základní model disponuje kombinací 12 Mpx hlavní (f/1.8, 26 mm, 1/1.76″, 1.8 µm, Dual Pixel PDAF, OIS) + 64 Mpx telefoto (f/2.0, 29 mm, 1/1.72″, 0.8 µm, PDAF, OIS, 1.1 x optický zoom, 3x hybridní zoom) + 12 Mpx ultraširoký (f/2.2, 13 mm, 1.4 µm, Super Steady). Vepředu se o focení a natáčení stará senzor s rozlišením 10 Mpx (f/2.2, 26 mm1/3.2″, 1.22 µm, Dual Pixel PDAFS). S těmito papírovými parametry patří telefon do současného nadprůměru a odpovídají tomu také snímky. Jsou velmi dobré, ale úplná špička to není. Od atakování nejvyšších příček ve fototestech je tu přece jen hlavně verze Ultra s hlavním 108megapixelovým snímačem. Ani s touto výbavou ale nejvybavenější S20 telefon díru do světa úplně neudělal. Nutno podotknout, že od mnohých testů Samsung poslal do mobilů významné aktualizace, které fotoaparáty zdokonalily.

Zaujaly mě hlavně dvě věci. Tou první je širokoúhlý režim, který je opravdu hodně povedený. Oproti zmíněnému Huawei P40 Pro dokáže zabrat mnohem širší scénu. Výsledek je znatelně efektnější. Však mrkněte do galerie, kde jsem se pokusil v rámci možností o srovnání. Druhou zajímavostí je styl hybridního zoomování, které si překvapivě dobře poradí až do hodnoty trojnásobného zvětšení. Testy zoomu najdete v galerii taky. Za zmínku pak určitě stojí i Bright Night funkce, která si ve stylu HDR pěkně poradí se špatně osvětlenými scénami. Naopak mě vůbec nezaujal Single Take mód, který z krátkého “taženého” videa sám vybírá zajímavé momenty a rovnou na ně hází i efekty. To využijí spíš mladší uživatelé na rozprouděné párty (o těch mluvil Samsung při propagaci tohoto módu). Zkušenější uživatel si pohlídá scénu, kterou fotí. Mezi specifické vlastnosti fotek patří také velmi pestré barvy. Někomu se to nelíbí, ale mně to přehnané nepřišlo.

8K berte asi jen jako vábničku

U natáčení videí je nejviditelnějším lákadlem rozlišení 8K, ale rovnou si můžeme říct, že po této volbě záznamu asi moc lidí dlouhodobě nesáhne. Se snímkovací frekvencí 24 FPS jde spíš o lákadlo na plakáty a zajímavost na vyzkoušení než o praktickou funkci. Nicméně 4K nebo Full HD videa při 60 FPS jsou nadstandardně dobrá. Natáčení celkově pomáhá opravdu výtečná stabilizace. Jak už jsem zmínil výše, systém One UI 2.1 navíc k videu přidal PRO mód, který nabízí pokročilé změny parametrů.

O výdrži nejvíc rozhoduje nastavení displeje

Za normálních okolností není problém, aby telefon uživateli sloužil klidně celý den. I při hraní her, častém telefonování nebo brouzdání po internetu. Mezi tyto normální okolnosti ale nesmíme počítat 120Hz frekvenci obrazovky a funkci Always-On-Display. Pokud obě tyto věci povoláte do služby, okamžitě se zkrátí výdrž baterie. A to třeba i na polovinu. Kapacita baterie 4000 mAh je papírově celkem slušné číslo, ale jak se do ní zakousne hladový displej, jen to zasviští. Z tohoto pohledu je výhodnější investovat do vyššího modelu S20+, který má 5000mAh baterku.

Samsung Galaxy S20 displej 2

Jak jsem už zmiňoval, telefon zvládne 25W nabíjení, čemuž odpovídá i přibalená nabíječka. S ní je mobil z nuly nabitý do hodiny a půl, což je příjemné. K dispozici je také obrácené 9W nabíjení, které umí přístroj poskytnout ze svých zad. Lze tak nabíjet třeba nositelnou elektroniku nebo jiné telefony.

Cena a dostupnost Samsung Galaxy S20

Telefon už je na trhu pár měsíců, čemuž odpovídá velmi široká dostupnost. Seženete ho skoro na každém rohu. Samsung prodává svůj Galaxy S20 na oficiálním webu za 22 990 korun. Když ale skočíte na Heureku, najdete mobil v důvěryhodných obchodech i za cenu pod 19 tisíc. Je k dostání v barvách Cosmic Gray, Cloud Blue, Cloud Pink a Cloud White.

Samsung Galaxy S20 bila promo

Celkové hodnocení

Jak už to tak u vlajkových Samsung telefonů bývá, peněženky potrápí vysoká cena. Zákazníci zde platí nejen za samotný produkt, ale i za značku, marketing, inovace a vývoj. Čistě po technické stránce jde ale o parádní mobil, který uspokojí manažery, obyčejné nadšence do technologií i hráče. S Exynosem v těle má trochu horečky, i tak ovšem zvládne levou zadní veškeré požadované operace. Nadstandardní je také focení, se kterým by telefon Samsung Galaxy S20 obstál i v případě, kdyby neměl dva vybavenější sourozence. Ti jsou ale pochopitelně ještě o kousek dál. Celkově jde o velmi dobrý vlajkový telefon, který od nás má sice nálepku “malý brácha”, ale konkurenci by se jistě zvládl postavit i sám.

Klady

+ Fotoaparáty
+ Perfektní zpracování
+ 120Hz displej
+ Celkový design

+ Rychlé nabíjení

Zápory

– Vysoká cena
– Zahřívání
– Absence jack konektoru
– Velmi kluzká záda

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Chtěli byste o telefonu Samsung Galaxy S20 vědět ještě něco?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)