Samsung Galaxy A5 Duos (SM-A500FU) – příliš drahý kov (recenze)

Samsung Galaxy A5 – nahledovy obrazek

Společnost Samsung přináší na trh zástupce kovové řady v podobě telefonu Samsung Galaxy A5, který se výbavou zařadí spíše do střední třídy, cena ale překročila hranici 10 tisíc korun. Jak tento model obstál v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Samsung Galaxy A5 k nám dorazil v neprodejní verzi balení, které kromě telefonu obsahovalo už jen USB kabel. Neměli jsme tedy možnost další části balení otestovat.

Samsung Galaxy A5 - balení

Vzhled a dílenské zpracování

Již Samsung Galaxy Alpha udal nový směr, který se nese ve znamení kovu. Samsung Galaxy A5 v tomto trendu pokračuje a musíme uznat, že novinka od Samsungu konečně vypadá jako luxusní zboží se vším všudy. Do redakce nám dorazila bílá varianta přístroje, která se nese v tradičním designu telefonů Samsung z posledních let, jen je mírně hranatější. Rámečky po stranách 5″ displeje jsou spíše průměrné, nad a pod displejem je místa více. Ve spodní části nalezneme tradičně velké hardwarové tlačítko, které je po stranách doplněno dvěma senzorovými (tlačítko pro nedávné aplikace a zpět). Tlačítka jsou podsvícena velmi intenzivně. Nad displejem se pak standardně nachází reproduktor, senzory osvětlení a přiblížení a objektiv přední kamerky. Bohužel jsme postrádali notifikační diodu.

Samsung Galaxy A5 - přední strana telefonu (3)

Ani zadní strana nás svým designem výrazně nepřekvapila, celá je zhotovena z kovu, který při uchopení příjemně zachladí. Čočka fotoaparátu výrazně vystupuje nad zadní kryt telefonu, sklíčko je pak mírně zapuštěno. Po stranách objektivu je umístěna přisvětlovací LED dioda a hlasitý reproduktor.


Samsung Galaxy A5 - zadní strana telefonu (3)

Samsung Galaxy A5 je tenký tak akorát, hrany telefonu jsou zbroušeny, což vypadá velmi dobře. Rámeček okolo telefonu je tedy rovněž celý z kovu. Na pravé straně telefonu sídlí tlačítko pro napájení, které je na dosah palce. Pod ním jsou umístěny dva sloty pro SIM kartu (jeden o rozměrech nano a druhý micro), do těchto míst lze místo SIM umístit také kartu MicroSD. Pravá strana pak náleží ovládání hlasitosti, které je pro pohodlný dosah prstu o něco výše, než bychom potřebovali. Důležitá je rovněž spodní strana telefonu, do které lze připojit Micro USB kabel a sluchátka.

Samsung Galaxy A5 - pravá strana telefonu

Samsung Galaxy A5 – kovová kráska

Musíme uznat, že Samsung se konstrukcí telefonu Samsung Galaxy A5 předvedl. Kovové zpracování se povedlo a po delší době máme zase v rukou telefon od Samsungu, který svým zpracováním zaujme již při prvním uchopení. Rozměry telefonu jsou tak akorát, abychom dosáhli palcem do všech zákoutí 5″ displeje. Telefon se v ruce drží velmi dobře, a i když jsou některé hrany ostré, do ruky neřežou. Potěšila nás také velmi nízká hmotnost 123 gramů. Dosáhnout palcem na tlačítko napájení je snadné, o něco horší už je to na protější straně s ovládáním hlasitosti. Ke konstrukci máme pouze jedinou výtku – chyběla nám notifikační dioda.

Samsung Galaxy A5 Duos video

https://www.youtube.com/watch?v=wsUYoHuhxLk

Hardware a displej

Samsung Galaxy A5 se zařadí díky své výbavě někam do vyšší střední třídy, je totiž poháněn “pouze” 64bitovým procesorem Qualcomm Snapdragon 410, který sází na 4 jádra Cortex-A53 na frekvenci 1,2 GHz. Procesor je doplněn grafickým akcelerátorem Adreno 306, 2GB RAM pamětí a 16GB vnitřním úložištěm. Z celkového úložiště ubírá systém okolo 4,5 GB, zbytek je určen pro uživatelská data a aplikace. Menším zklamáním může být i baterie, která má kapacitu spíše slabších 2300 mAh.

S konektivitou je na tom Samsung Galaxy A5 spíše průměrně, kromě technologií Wi-Fi 802.11 a/b/g/n a Bluetooth 4.0 nabídne ještě podporu LTE na všech důležitých frekvencích v ČR. Postrádali jsme ale například USB OTG a u našeho modelu nefungovalo dokonce ani NFC, i když se o něm v některých specifikacích dočtete a zapínání této funkce je dokonce v menu telefonu. Ani po zapnutí ovšem nešly skenovat NFC štítky či sdílení obsahu s jinými telefony.

Nutno uznat, že společnost Samsung fotoaparáty umí. Telefon Samsung Galaxy A5 je vybaven 13MPx snímačem, který si poradí s tvorbou HDR a videí ve Full HD rozlišení. 4K tedy bohužel chybí.

Specifikace – Samsung Galaxy A5

 • displej: 5″, Super AMOLED, HD rozlišení (720 x 1280 pixelů), jemnost 294 PPI
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 410, čtyři jádra Cortex-A53, frekvence 1,2 GHz
 • GPU: Adreno 306
 • paměť: 2 GB RAM, 16GB vnitřní úložiště + Micro SD
 • fotoaparát: 13 MPx zadní, HDR, Full HD video, 5 MPx přední
 • baterie: 2300 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/, Bluetooth 4.0, LTE (800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz)
 • OS: Android 4.4.4
 • rozměry: 139,3 x 69,7 x 6,7 mm
 • hmotnost: 123 gramů
Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Displej

Společnost Samsung opět použila svou oblíbenou technologii displeje Super AMOLED, která dlouhou dobu slaví na trhu s mobilními telefony úspěchy. Tradičně tedy tento displej vyniká v barevném podání, “skutečné” černé a špatně na tom vůbec není ani v čitelnosti na přímém slunci. Jako obvykle pak ztrácí v podání bílé barvy, která je znatelně nažloutlá oproti IPS panelům. Automatické řízení jasu fungovalo výborně (lze dokonce doladit), výhrady nemáme ani k přesnosti či citlivosti displeje.

Jedinou nevýhodou může být “pouze” HD rozlišení, které vytvoří jemnost 294 PPI. Hodnota okolo 300 PPI je hraniční, neboť člověk už od sebe dokáže po detailnějším zkoumání rozlišit HD a Full HD rozlišení u 5″ displeje. Závěr je tedy takový, že telefonu Samsung Galaxy A5 by Full HD panel rozhodně slušel a oproti konkurenci je to jistě nevýhoda, přesto to jako velké negativum nebereme.

Samsung Galaxy A5 - displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový výstup telefonu je kvalitní a po připojení lepších sluchátek nám nic nechybělo. Jsme přesvědčeni, že běžní posluchači na tom budou obdobně. Reproduktor pak hraje poměrně hlasitě a kvalita je lehce nadprůměrná.

Samsung Galaxy A5 - reproduktor

Test výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Čip Snapdragon 410 není zrovna synonymem pro nejvýkonnější čipové řešení na trhu, měl by ale stále nabízet dostatek výkonu pro běh drtivé většiny herních titulů. Vyzkoušeli jsme tedy hry N.O.V.A. 3, Modern Combat 4, Real Racing 3, Dead Trigger 2 a Asphalt 8: Airborn. U poslední zmiňované hry jsme měli smůlu – hra se zasekla na logu Gameloft. Real Racing 3 poté nebyl spuštěn na maximální detaily. Ostatní hry běžely naprosto bez problémů.

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

S příjmem signálu bezdrátové sítě Wi-Fi jsme neměli žádné problémy – spojení bylo silné a stabilní. Stejně tak tomu bylo i v případě Bluetooth, které jsme testovali při spojení s chytrým příslušenstvím a při posílání souborů do jiného zařízení.

Datové sítě

S datovými sítěmi si Samsung Galaxy A5 poradil výborně – nabídne dokonce i podporu nejrychlejších datových sítí LTE se všemi frekvencemi, které jsou v České republice potřebné. Vyzkoušeli jsme rychlý internet od Vodafonu a vše fungovalo velmi dobře.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Samsung Galaxy A5 automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Čipy od Qualcommu zpravidla nemají problémy s lokalizací polohy, stejně tak přístroje od Samsungu. Ani v případě telefonu Samsung Galaxy A5 jsme neměli se zaměřením polohy žádné problémy – fix byl vždy otázkou několika sekund a spojení poté bylo stabilní a přesné. Telefon jsme vyzkoušeli při navigaci s aplikací Sygic a Google Mapy. Problémy jsme neměli ani s digitálním kompasem, který ukazoval náš směr.

Samsung Galaxy A5 - GPS satelity

Baterie a výdrž

Samsung Galaxy A5 přichází na trh s baterií o kapacitě 2300 mAh, což není v kombinaci s 5″ HD displejem rozhodně žádný zázrak. To se potvrdilo i v praxi a bohužel Samsung Galaxy A5 nevydrží při intenzivnějším používání déle než do večera. Při šetrnějším zacházení se dostáváte na 1,5 dne, což je stále ale spíše průměrné. S takovou baterií jsme to ovšem čekali.

Podobné výsledky potvrdila i série našich testů výdrže, i když při přehrávání filmu technologie Super AMOLED ukázala, že je úsporná (tmavší barvy jí svědčí).

Samsung Galaxy A5 - test výdrže

 • Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka
 • Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s
 • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení
 • Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky

Uživatelské prostředí

Android 4.4.4

Samsung ani v případě modelu Galaxy A5 nedělal žádné změny a systém Android ve verzi 4.4.4 obohatil o nadstavbu TouchWiz. Ta sama o sobě celkem radikálně mění podobu a funkce Androidu, rovněž vzhled a barvy celého prostředí. V tomto případě není jednoduché vyřknout, zda je nadstavba povedená či nikoliv, neboť dojem z používání TouchWizu bývá u více lidí rozdílný. Nicméně i Samsung přiznal, že nynější podoba této nadstavby již mírně překračuje meze a v dalších verzích by se spíše měla přiblížit podobě čistého Androidu. S tím my souhlasíme, protože ani my v redakci příliš v lásce TouchWiz nemáme. Některé šikovné funkce ale ocenit můžeme (vytáčení kontaktů či psaní SMS tahem prstu do stran na daném kontaktu, S-Beam, inteligentní pohotovostní režim apod.).

Rychlost a stabilita

Samsungu je dlouho vyčítána špatná optimalizace prostředí, kvůli čemuž jsou telefony znatelně pomalejší než hardwarově vyrovnaná konkurence. Už Samsung Galaxy Alpha ovšem ukázal, že i telefon této značky může být rychlý. Samsung Galaxy A5 kráčí ve stejných šlépějích a i přes papírově slabší hardware se nám do rukou dostal velmi svižný přístroj, který na vaše pokyny reaguje velmi rychle. Vytknout nemůžeme nic ani po stránce stability, neboť jsme se nesetkali ani s pády systému.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer podporuje T9 vytáčení a poradí si i s českou diakritikou, bohužel se ovšem TouchWiz dodnes nenaučil například znak “ě”. Prostředí kontaktů je pak tradičně předěláno, ale nabízí stejné či nadstandardní volby (jako třeba psaní SMS a volání tahem prstu do stran po kontaktu). K příjmu a průběhu hlasového hovoru nemáme žádné výhrady – přenos zvuku byl dostatečně hlasitý a kvalitní.

Klávesnice od Samsungu je povedená – nabízí pohodlné rozložení, číslice nad klávesami, psaní tahem či český slovník. Chyběly nám snad jen další znaky pod klávesami.

Samsung Galaxy A5 - klávesnice

Prostředí systému Android 4.4.4

Fotoaparát a natáčení videa

Samsung Galaxy A5 disponuje 13MPx fotoaparátem, který si poradí s tvorbou HDR fotografií a natáčením Full HD videa. Samsung opět dokazuje, že fotoaparát umí, a i tento telefon dokáže vytvořit kvalitní fotografie, to samé platí i o pořízeném videu. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Samsung Galaxy A5 - aplikace fotoaparátu (2)

Fotografie

Video

Samsung Galaxy A5 – test kamery

Samsung Galaxy A5 - test kamery

Kdy, kde a za kolik?

Samsung Galaxy A5 přichází na trh s cenovkou okolo 12 000 Kč, což je – přiznejme si – opravdu vysoká částka na zařízení s HD displejem a Snapdragonem 410. Telefon je skladem již ve více českých obchodů, a tak by neměl být problém s jeho nákupem v našich končinách. Testovaná verze se dvěma SIM už se na našem trhu shání o poznání hůře.

Resumé

Společnosti Samsung se v posledních měsících příliš nedaří a ztrácí spoustu svých zákazníků. Jedním z palčivých problémů bývá plastová konstrukce telefonů této značky, která při pohledu na cenu spoustu uživatelů odrazuje. Telefon Samsung Galaxy Alpha ukázal, že to jde i jinak. Dalším telefonem, který se chlubí kovovou konstrukcí, je Samsung Galaxy A5 Duos, který jsme otestovali. Ve většině obchodů naleznete verzi pro jednu SIM. Telefony jsou ale svou výbavou či konstrukcí obdobné.

Samsung se v případě konstrukce opravdu činil – kov vypadá velmi dobře a konečně jsme měli pocit, že v rukou držíme luxusní smartphone. Tradičně nás potěšil i displej s technologií Super AMOLED, který nabídne velmi dobré barevné podání a čitelnost na slunci. Samsung se tradičně osvědčil i se svým fotoaparátem. Systém Android ve verzi 4.4.4 dostal nadstavbu TouchWiz, která má na trhu své přívržence, ale i odpůrce. V našich očích je TouchWiz nadstavbou, která nabízí několik zajímavých funkcí, ale povětšinou jsou úpravy prostředí možná spíše ke škodě. Za optimalizaci prostředí ale musíme Samsung pochválit – konečně se zdá, že TouchWiz nemusí představovat pouze líný moloch, ale může se jednat i o velmi svižné prostředí systému Android.

Proti modelu Samsung Galaxy A5 (Duos) svědčí především vysoká cena, která atakuje hranici 12 tisíc korun. Absence notifikační diody či nefunkční NFC rovněž nejsou vlastnostmi, kterými by se měl Samsung Galaxy A5 chlubit. Ačkoliv je HD rozlišení v případě 5″ displeje stále na hraně, za danou cenu bychom rozhodně čekali Full HD rozlišení.

A co říci závěrem? Samsung Galaxy A5 rozhodně není špatným telefonem, přichází ovšem s přehnaně vysokou cenou. Za cenu 12 tisíc korun totiž číhá mnohem výkonnější a vybavenější konkurence. Zmínit můžeme například vlajkový model LG G3, který kromě kovové konstrukce převyšuje testovaný model snad ve všech ohledech. Podobné je to i se starším modelem Sony Xperia Z2 nebo čínskými Xiaomi Mi4 a OnePlus One. Je tedy otázkou, proč vlastně platit o několik tisíc korun více za kovové zpracování, když můžeme mít za stejnou cenu o třídu vybavenější telefony.

Klady

+ Kvalitní kovová konstrukce
+ Displej s kvalitním podáním barev a čitelností na slunci
+ Povedený fotoaparát
+ Svižný systém Android 4.4.4

Zápory

– Vysoká cena
– Absence notifikační diody
– Nefunkční NFC
– Displej by si zasloužil Full HD rozlišení
– Slabší 3D výkon

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)