TOPlist

V řadě Galaxy S24 mají opět tikat čipy Exynos. Nemusí to být ale takový problém

exynos 2400
  • Po roční pauze má Samsung do svých vlajek opět nasadit čipy Exynos
  • Díky novému 4nm procesu to ale nemusí být takový problém
  • Hovoří se také o skvělém grafickém výkonu a podpoře pro 320MPx fotoaparáty

Samsung se letos po velmi dlouhé době odhodlal ke globálnímu nasazení čipsetů Snapdragon pro své vlajkové telefony a učinil jedno z nejlepších rozhodnutí své Androidí historie. Letošní vlajky jsou bezpochyby jedny z nejlepších mobilů. Partnerství s Qualcommem, které mimo jiné vyústilo ve speciální verezi čipu Snapdragon 8 Gen2 for Galaxy ale nemusí trvat věčně. Spekulace totiž naznačují že by se měl jihokorejský gigant příští rok vrátit s čipsetem Exynos 2400. Přestože si většina z vás teď klepe na čelo, nemusí být situace tak zlá, jak se může na první pohled zdát.

V nedávném benchmarkovém testu v oblíbeném AnTuTu se totiž objevily první detaily o čipu Exynos 2400, který firma pravděpodobně nasadí u řady Galaxy S24. Situace se tedy zřejmě vrátí do doby před rokem – Snapdragony zůstanou exkluzivně pro Jižní Koreu a USA, zbytek světa dostane Exynosy. Specifikace nadcházejícího počinu od Samsungu ale nezní vůbec špatně. Nabídne hned 10 jader v konfiguraci 1+2+3+4, přičemž extra výkonné jádro Cortex-X4 poběží na frekvenci 3,1 GHz, hovoří se však o přetaktování na 3,2 GHz.

Why does everyone hate Samsung Exynos? 🔥

Why does everyone hate Samsung Exynos? 🔥

Jihokorejský čip má dostat také grafický procesor Xclipse 940, který bude vycházet z architektury RDNA2 od AMD. Můžeme tedy opět počítat s vysokým grafickým výkonem, což ale nikdy nebyl u Exynosů hlavní problém. Ten spočíval hlavně v energetické efektivitě, zahřívání a v neposlední řadě také v samotném systému. Tyto potíže může teoreticky vyřešit nový 4nm proces, který má nabídnout lepší efektivitu.

Čipset má dostat také modem Exynos 5300 5G, který umožní rychlost stahování až 10 Gbps, stejně jako platforma od Qualcommu. Samozřejmostí bude podpora pro úložiště typu UFS 4.0 a LPDDR5X RAM, samotný čip umí rovněž nahrávání videa v 8K při až 60 fps a maximální rozlišení fotoaparátu se navýšilo na 320 Mpx. Že by se společnost skutečně připravovala na spekulovaný nový typ snímače? Po vzoru iPhonů se pak prý dočkáme také podpory obousměrně satelitní komunikace.

Jak se vám zamlouvají specifikace čipu Exynos 2400?

Zdroj: wccwtech

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)