TOPlist

Jak snadno prodloužit životnost baterie v Samsung telefonu?

Samsung životnost baterie chránit baterii návod funkce nastavení

I když by některé chytré telefony v dnešní době dokázaly výpočetním výkonem, kvalitou displejů nebo možnostmi interaktivity nahradit i slabší notebooky a obecně jsou stále silnějšími stroji za stejnou či nižší cenu, o dost nižším tempem se, bohužel, vyvíjejí baterie. A to nejen jejich kapacity a běžná výdrž na jedno nabití, ale také životnost. Problematice nabíjení a celkové péči o baterie jsme se nedávno věnovali v jednom našem obřím článku, ale dnes si posvítíme konkrétně na ty, které slouží v telefonech Samsung. Respektive si ukážeme, jak prodloužit jejich životnost.

Namísto toho, aby se výrobci snažili v co nejvíce ohledech zdokonalovat bateriové články, zatím raději volí variantu rychlejšího nabíjení. I vlajkové mobily tak stále vydrží například jen jeden den, ale uživatelé k nim dostávají třeba 120W nabíječky pro kompletní doplnění energie za pár desítek minut. Takové počínání pak významně zkracuje životnost baterie a motivuje zákazníky kupovat další telefony.

Jak „chránit baterii“ v Samsung mobilu a prodloužit jí životnost?

Korejský Samsung jde v tomto ohledu zlatou střední cestou a sympaticky „velké“ baterie zatím ani u vlajkových telefonů nezatěžuje více než 45W nabíjením, přesto se najdou uživatelé, kteří by rádi udělali pro životnost článků ještě víc. Nabíjejí například nízkými proudy přes noc a hlídají si, aby procentuální ukazatel u baterie nemířil příliš vysoko. Úplné nabití totiž také stojí za snižováním životnosti.

Věděli jste, že přímo v systému One UI je funkce, která má přesně tento typ ochrany v popisu práce? Jmenuje se „Chránit baterii“. Po zapnutí této úsporné vychytávky se bude baterie nabíjet vždy jen na 85 % kapacity, vyhne se méně efektivnímu přebíjení a prodlouží se její životnost.

Možnosti zapnutí / vypnutí

 1. V horní roletce
  • Přejeďte dvakrát prstem (nebo jednou oběma prsty) od horního okraje a rozbalte nabídku
  • Mezi zástupci hledejte položku Chránit baterii
  • Pokud zde není, klepněte na tlačítko (+) a mezi zástupce si ji přidejte
  • Jednoduchým klepnutím na zástupce můžete funkci vypínat a zapínat
 2. V nastavení telefonu
  • Pokud náhodou zmíněný rychlý přepínač nemáte k dispozici, ten klasický se nachází v Nastavení
  • Otevřete Nastavení > Péče o baterii a zařízení
  • Klepněte na řádek s procentuálním stavem nabití
  • Otevřete dole položku Další nastavení baterie
  • Zapněte / vypněte Chránit baterii

Funkce se zmíněným názvem by se měla nacházet ve většině mobilů (nebo i tabletů), ve kterých běží Android 12 a nadstavba One UI 4.0. I některé jiné značky mají svá řešení, ale o těch tu teď řeč není. Výhody a nevýhody tohoto režimu jsou asi zřejmé. Využijí jej hlavně uživatelé, kteří jsou například většinu dne v blízkosti zásuvky a nemají problém nabíjet téměř kdykoli a dlouhodobě. Těm stačí i neúplné využití kapacity, když je odměnou delší životnost.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak moc se ohlížíte na životnost baterie?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)