Zamyšlení: Je lepší rychlejší nabíjení, nebo větší baterie?

kapacita baterie rychlé nabíjení zamyšlení

Při nákupu nového mobilního telefonu (nebo tabletu či jiné chytré elektroniky) jsou všichni racionálně uvažující zákazníci stavěni hned před několik rozhodnutí, která spočívají v upřednostnění jedněch parametrů před druhými. Zejména u zmíněných mobilů je jednou z nejcitlivěji posuzovaných oblastí kapacita baterie a s ní související výdrž. I když inovátoři a vědci několik let slibují bateriové články mimo jiné s větší kapacitou, svět telefonů se reálně vydal spíš cestou rychlejšího nabíjení. A to rozhodně nevoní úplně všem.

Utopickým ideálem je samozřejmě baterie, která bude kapacitně gigantická a současně i schopná dobíjet se velkou rychlostí s vysokým příkonem. O něčem takovém si ovšem můžeme nechat jen zdát (někdo i s konspirací, proč asi výrobci zatím na trh nevyslali nic revolučního) a je potřeba překousnout fakt, že po pátrání jedním či druhým směrem vždycky narazíme na nějaký kompromis. To asi není špatné, ale platí i tady průpovídka o zlaté střední cestě?

Xiaomi 12 Pro recenze baterie nabíjení nabíječka

Mít raději telefon, který snadno vyždímám s vědomím, že ho zase můžu u zásuvky nebo s powerbankou velmi rychle oživit? Nebo je lepší se spolehnout na obra, který udýchá třeba i více než jeden den, ale pak potřebuje spoustu času na zotavení? Najdou se i tací, kteří tomu medvědovi záměrně dávají potravu extrémně pomalu pro prodloužení jeho života. Ano, řeč je o velmi malých nabíjecích výkonech, které sice mohou na první pohled znít jako zbytečná starost o něco, co stejně nemá moc dlouho přežít, ale v kontextu aktuálních environmentálních potíží a snah je to rozhodně legitimní postoj.

Does Fast Charging ACTUALLY Ruin Your Battery?

Does Fast Charging ACTUALLY Ruin Your Battery?

Výběr telefonu podle kapacity baterie a rychlosti jejího nabíjení (teď pomiňme aspekty jako různá spotřeba různých procesorů atd.) je asi jako hledání ideálního auta. Na dvou protějších stranách stojí sportovní kabriolet a užitková dodávka. Když budete vybírat s jasnou představou, k čemu vám bude mobil sloužit a kde se s ním budete pravidelně pohybovat, máte šanci sáhnout po dlouhodobě vyhovujícím řešení.

Za sebe musím říct, že mi v tuto chvíli ve zmíněném ohledu asi nejvíce imponují telefony s průměrnou kapacitou baterie kolem 4 500 mAh a nabíjením s výkonem od šedesáti wattů nahoru. Je to dáno hlavně tím, že i při práci, cestování nebo recenzování trávím spoustu času v přítomnosti zásuvek. Tím pádem se pak spoléhám spíš na případné rychlé akutní dobití než na to, že mobil bez šťávy vydrží dva dny.

Jak jste na tom při tomto vybírání vy?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)