Rusko (si) odřízne Instagram. Na WhatsAppu zatím odstartoval odboj

Rusko Instagram WhatsApp omezení zákaz

Společně s probíhajícími fyzickými boji na území Ukrajiny pokračují také různé formy soubojů a změn v kyberprostoru. Nadále se rozšiřuje mimo jiné i seznam online služeb, které nesmějí obyvatelé Ruska okamžitě či v nejbližší době používat. Od pondělí to bude oficiálně také Instagram, i když přístup k němu neodřízne samotný provozovatel, tedy společnost Meta, nýbrž ruský dozorový úřad Roskomnadzor. Jde o reakci na pár hodin starou změnu pravidel, která nově povolují na sociálních sítích americké firmy přát smrt vrchním představitelům a vojákům Ruska.

Instagram
Instagram

“Na sociální síti Instagram se šíří příspěvky, které nabádají k násilným činům proti Rusům, což přimělo ruskou generální prokuraturu, aby požádala Roskomnadzor o omezení přístupu na tuto sociální síť. Vzhledem k tomu, že aktivním uživatelům Instagramu bude trvat nějakou dobu, než své fotografie a videa převedou na jiné sociální sítě a informují o tom své kontakty a sledující, rozhodl se Roskomnadzor omezit přístup na Instagram 14. března o půlnoci, aby poskytl dodatečné 48hodinové přechodné období,” informoval ruský úřad na Telegramu.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

Během dnešního dne se na sociálních sítích rovněž objevovaly zprávy, že Rusko hodlá odstřihnout dokonce i Facebook. K jeho omezení zatím žádné oficiální stanovisko nepadlo, ale podobný postup rozhodně není vyloučený. Relativně v klidu prý mohou být uživatelé komunikátoru WhatsApp, který údajně vláda za hrozbu nepovažuje. Nicméně by asi měla, protože na něj cílí nové aktivity hackerské skupiny squad303.

Projekt napojený na Anonymous oznámil, že po úspěšném spuštění serveru na odesílání varovných SMS na náhodná ruská telefonní čísla a poté i stránek pro zasílání e-mailů na tamní adresy aktuálně nachystal také nástroj pro podobnou komunikaci přes WhatsApp. V tuto chvíli tak fungují tři různé kanály, skrze které mohou dobrovolníci narušovat ruskou propagandu.

Jak vnímáte tyto online “boje”?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)