Menu

Rozbili jste někdy displej telefonu? (Hlasovačka)

Smartphony jsou poměrně křehká a snadno zranitelná zařízení. Vedle těla, které vydrží jen omezené ohýbání či kroucení, je nejcitlivějším místem displej telefonu. S trochou nadsázky se dá říci, že uživatele můžeme rozdělit do dvou skupin: na ty, kteří už obrazovku rozbili, a ty, které to teprve čeká. Do jaké skupiny patříte vy? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Prevence je základ!

Tématu rozbitého displeje jsme se věnovali tento týden, kdy jsme vám radili, jak získat uložená data. Zkusme se nyní podívat na možné způsoby ochrany této citlivé komponenty. U vyšších modelů je primární ochranou tvrzené sklo – nejčastěji se setkáte s Corning Gorilla Glass 5. To samozřejmě sníží riziko, že obrazovka při pádu praskne, ovšem zcela eliminovat ho nedokáže (přeci jen stále se jedná o sklo s danými fyzikálními vlastnostmi).

Corning Gorilla Glass 5 - zvýšená ochrana skla před rozbitím

Corning Gorilla Glass 5 – zvýšená ochrana skla před rozbitím

Další stupeň ochrany si může majitel telefonu zajistit sám. Na výběr má z několika možností, které lze vzájemně kombinovat:

  • Fólie – ochrání povrch obrazovky před poškrábáním, při pádu však zpravidla nepomůže. Její výhodou bývá relativně nízká cena.
  • Tvrzené/temperované sklo – ochrání nejen před poškrábáním, ale většinou i před následky pádu. V takovém případě pak popraská jen sklo s cenou v rámci stokorun, které vyměníte i svépomocí. Cena je proti fólii o něco vyšší.
  • Obal či pouzdro – tedy zejména rozevírací obaly či pouzdra, do kterých se telefon zasune, mohou být klíčovým faktorem při ochraně telefonu v případě pádu.
  • Pojištění – tímto způsobem sice neochráníte displej telefonu, ale snížíte případné náklady na jeho výměnu. Nabídka je poměrně široká, nicméně je vhodné si důkladně prostudovat podmínky pojistné smlouvy.
Jako ochrana před rozbitím skla telefonu slouží temperované sklo

Jako ochrana před rozbitím skla telefonu slouží temperované sklo

Rozbitý displej? Připravte si peněženku!

Rozbitý displej telefonu je poměrně široký pojem. Může se jednat jen o poškození skla, takže pokud přežijete “pavučinu”, je možné mobil dál používat. Oprava je, pokud lze vyměnit pouze sklo, o něco levnější. Horší je to v situaci, kdy obrazovka vůbec nezobrazuje, případně nereaguje na doteky. V takovém případě vás patrně čeká a nemine výměna celého displeje. Šikovnější kutilové se mohou pokusit provést ji sami, nicméně s ohledem na složitou demontáž a montáž doporučujeme obrátit se na odborný servis.

Počítejte však s tím, že výměna displeje telefonu není levnou záležitostí. Namátkou jsme vybrali několik typů smartphonů a podívali se na ceny v namátkově vybraných servisech.

  • Samsung Galaxy S5 – sklo 2000 Kč, displej 4400 Kč.
  • Samsung Galaxy S7 Edge – displej 8900 Kč
  • Sony Xperia Z3 – displej 3600 Kč
  • LG G4 – displej 4800 Kč
  • Huawei P9 Lite – displej 3000 Kč
  • Lenovo P70 – displej 2400 Kč

U starších zařízení tak nešťastný zákazník stojí před otázkou, zda nakonec není výhodnější něco připlatit a pořídit si nový telefon.

Rozbitý displej telefonu není levnou záležitostí

Rozbitý displej telefonu není levnou záležitostí

Rozbili jste někdy displej telefonu?

V tomto kole Víkendové hlasovačky zní tedy anketní otázka takto: rozbili jste někdy displej telefonu? Pokud ano, jak jste situaci řešili?

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak se vám “povedlo” displej telefonu rozbít a jaké byly vaše další kroky. Pokud jste obrazovku ještě nerozbili, podělte se o to, jak své zařízení chráníte před poškozením.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jestli používáte v telefonu bankovní aplikaci. Výsledky byly tentokrát poměrně jednoznačné – celé dvě třetiny hlasujících používají bankovní aplikaci často, dalších 12 % pak občas a jen 3 % výjimečně. 81 % tedy bankovní aplikaci používá.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Proti nim stojí 14 % respondentů, kteří takovou aplikaci nepoužívají prostě proto, že ji nechtějí. Možnost, že uživatel bankovní aplikaci nepoužívá, protože ji jeho banka nenabízí, nezvolil nikdo.

 

Komentáře

imaster

19.8.2017 8:25

Naštěstí ještě ne. Pokud mi mobil spadl , tak na koberec a nebo jsem to stihnul vykrýt nohou. Jinak na displeji mám sklo, kdyby náhodou.

Jan Toman

19.8.2017 9:24

Tehda kdyz sem si koupio HTC 8, 3ti den z zebriku z 5ti metru, zleva zprava pavouci propojeni mezi sebou. Vymena provedena mnou a pak mi na to zpadl popelnik z gauce. Ted to mam dotretice a zatim v klidu

Radeg

radeg 20

19.8.2017 9:54

Nerozbil.
Dávám si na telefon pozor.
Byť ho “fasuji” pořád si vážím hodnot.

hlemejzd

19.8.2017 10:34

pred týdnem manzelka rozbila svuj telefon..oprava by vysla na 3 500,- , tak jsem si koupil novy telefon a ten muj jsem ji dal. :-D diky Moni

pupik.62

19.8.2017 10:41

Ano, jsem majitelem 62. Tel. Vážím si hodnot, nešlo to vykrýt nohou protože jsem byložralej jako kráva. Od té doby kryt. 😂.

amirinda

19.8.2017 10:52

tam by měla být odpověď: ano celkem pravidelně :-)

Pepik31

19.8.2017 11:38

Mobil má kryt a temperované sklo. Kryt cca za 100kč a sklo za 50kč z ALI, určitě není co řešit.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

19.8.2017 12:43

Také jsem měl to štěstí, že jsem displej ještě nerozbil :) Akorát na Xperii Z3 mi popraskalo zadní sklo. Spadla z malé výšky, vypadala v pohodě, ale jak se zahřála, ozvalo se “lup” a bylo to.

Carach

19.8.2017 13:52

Nikdy nemám zrovna levný telefon, takže si na ně dávám patřičný pozor. Jinými slovy jsem displej ještě nikdy nerozbil. Zatím, a doufám že tomu tak zůstane.

Daniel Sykora

19.8.2017 14:00

Jiná odpověď: Displej mám trošku rozbitý na rozích ale jinak ne.

Abkraka_a

AlešA 5

19.8.2017 14:26

Beru to jako důvod k upgrade:)

Sagitarius

sagitarius64 0

19.8.2017 19:19

U každého nového mobilu hned nalepím ochranné sklo. Už třikrát mi to zachránilo displej.

V6ak

v6ak 12

20.8.2017 8:07

Pavouček – nikdy. Starší telefony měly malý (odolnější) ddisple, na novějších si asi dávám víc pozor. Na ochranném skle jsem pavoučka měl, ale problém byl spíše v tom, že na zahnutém displeji se sklo snadno zkroutí a pak praskne třeba i v kapse.

Ale na Xperii Mini Pro mi jednou odešla dotyková vrstva. To ale bylo v době, kdy už bylo vidět, že horní rámeček má dost, displej trošku taky a nový displej byl na cestě. Už tehdy šlo o starší telefon, ale cca 700 CZK za displej mi nepřišlo moc. A hlavně jsem nevěděl, kterým telefonem ho nahradit. Vyměnil jsem si to sám, u těchto telefonů to s křižákem není moc problém a je to možná i rychlejší než návštěva servisu.

mlazovla

20.8.2017 22:37

U mě asi tak
http://maser-hry.wz.cz/?str=38&open=Mobil

To byla fakt smůla, necelý pulmetr a zrovna na ostrý kamínek. Od té doby krycí sklo a gumový kryt.

Verxes

verxes 0

21.8.2017 11:01

telefon mi padá docela pravidelně – průměrně tak jednou týdně, většinou při vyndavání z kapsy. Až se divím, že jsem displej rozbil jen jednou a hlavně se to stalo, že jsem měl mobil v kapse na noze – v kapsáčích a při vyklízení staré kolny jsem propadl podlahou, zachytil jsem se rukama za trám – ale stačilo to k tomu, abych telefon poškodil – byl v koženém pouzdře, měl na sobě i krycí sklo displeje, i zadní umělý case a stejně jsem ho štrejchnul tak dobře, že odešlo displej a sklo (tomu, že jsem ho dobře štrejchnul, svědčil i pořádný šrám na noze). Jelikož se jednalo o levný pracovní Acer v ceně 4500,- a sklo + displej stojí 1900,-, tak jsem ho strčil do šuplíku a koupil si nový. Další důvod, proč si nekupuju drahé telefony, ale raději si jednou za 2 roky koupím něco kolem 5tis.kč a jsem spokojenej :-)

Martin Novotný

21.8.2017 14:47

Kdyz jsem jeste mel “hloupy” tel. Tak nekolikrat,u toho “chytreho” se mi to jeste nestalo a to me spadl i kolikrat na roh a “rozpadl se” ze vyletela i baterie…….

RSS (komentáře k článku)