Menu

Používáte v mobilu bankovní aplikaci? (Víkendová hlasovačka)

Nejsou dávno doby, kdy bylo kvůli každé transakci nutné chodit do banky a aktuální stav svého konta jste se dozvěděli z měsíčního výpisu, zasílaného poštou. Dnes už si ale uživatelé zvykli na to, že díky internetovému bankovnictví mohou nejen zjišťovat stav účtu 24 hodin denně, ale také zadávat platby a kontrolovat použití platební karty. S nástupem chytrých telefonů pak byly dalším krokem mobilní aplikace, nabízející veškerý komfort internetového bankovnictví. A právě tímto tématem se chceme zabývat v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se vás hodláme ptát, zda používáte v mobilu bankovní aplikaci.

bankovni aplikace android

Svůj účet můžete ovládat z mobilního telefonu

Co nabízejí bankovní aplikace?

Vývoj v tomto segmentu je zřejmý – jeho cílem je dostat klienty z poboček a naučit je zadávat veškeré operace z pohodlí domova. Součástí této myšlenky je také okamžitý a prakticky permanentní přístup k informacím. Mobilní aplikace se zejména v uplynulých sedmi letech doslova masově rozšířily a klienti si na ně rychle zvykli. Svou aplikaci tak dnes má prakticky každý bankovní ústav. Jednotlivé programy se od sebe liší jak grafickým ztvárněním, odpovídajícím obvykle tomu, na které jsou uživatelé zvyklí z internetového bankovnictví, tak i nabízenými funkcemi. Odlišnosti nalezneme také v zabezpečení – zatímco někde budete potřebovat k přihlášení uživatelské jméno a heslo, jinde vystačíte s otiskem prstu.

Z hlediska funkcí slouží mobilní bankovnictví primárně ke kontrole stavu účtu a přehledu transakcí. V závěsu pak následuje zadávání plateb, které některé banky zjednodušují možností nahrát nebo vyfotit dokument s údaji, jako jsou číslo účtu, variabilní a konstantní symbol či částka (používá se buď QR kód, nebo si aplikace sama pomocí OCR “vytáhne” potřebná data). Oblíbenou funkcí je také vyhledání nejbližší pobočky či bankomatu.

Jedním z méně obvyklých příkladů použití mobilního bankovnictví je výběr peněz v hotovosti bez platební karty. Stačí si vygenerovat jednorázový kód, který pak uplatníte na jednom z mnoha prodejních míst Sazky. Zde pak proti kódu dostanete hotovost až do výše tří tisíc korun.

Z dalších často nabízených funkcí jmenujme:

  • Zobrazení aktuálních kursů cizích měn.
  • Využívání šablon pro často opakované platby.
  • Zablokování platební karty.
  • Dobití kreditu mobilního telefonu.
  • Uzavření různých typů pojištění (typicky cestovní pojištění).
  • Možnost požádat o půjčku.

Bankovní aplikace významně usnadňují sledování stavu účtu a provádění finančních transakcí. Dá se říci, že většina z těch, kteří zatím tento způsob práce s účtem nezkusili, buď nemá odpovídající zařízení, nebo touto způsobu komunikace s bankou nedůvěřují. S ohledem na možnosti se však dá říci, že mobilní aplikace může nabídnout větší míru zabezpečení než internetové bankovnictví (například díky možnosti autorizace otiskem prstu, ale i z mnoha dalších důvodů).

Používáte v mobilu bankovní aplikaci?

Používáte v mobilu bankovní aplikaci?

Používáte v mobilu bankovní aplikaci?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Otázka je tentokrát prostá: používáte v mobilu bankovní aplikaci?

V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o tom, jakou bankovní aplikaci používáte a které funkce jsou pro vás nejdůležitější. Můžete si také zahrát na vizionáře a zamyslet se nad tím, co by ještě mobilní bankovní aplikace mohla umět.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jestli využíváte slevy aplikací. Nejsilnější skupinou, čítající 24 % hlasů, jsou čtenáři, kteří sice slevy aktivně nesledují, ale rádi si koupí zajímavou aplikaci za sníženou cenu. 17 % respondentů slevy sleduje aktivně a občas je využije, dalších 12 % pak nakupuje zlevněné programy často. 17 % pak aplikace nenakupuje a 8 % se o slevy vůbec nezajímá.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

Ivan Běhounek

12.8.2017 8:05

Bankovní aplikace a její kvalita byl hlavní důvod, proč jsem změnil banku. Bez této apky bych se už neobešel.

Antonin Nejedly

12.8.2017 8:20

S bankovní aplikací jsem velmi spokojen nemusím chodit do banky ani na poštu, zadávání trvalých příkazů, a kontrola příchozích plateb

Maladava

12.8.2017 8:29

Mám to stejně jako pan Antonín.

Dedii

12.8.2017 9:01

pouzivam , je to jednoduche , prehladne a hlavne pohodlne

petr dvorak

12.8.2017 9:14

Trochu nepohodlí mě nezabije. Nebudu mít v zařízení které nosím ven zároveň se simkou pro ověřování plateb, aplikace trvale nastavené k mým penězům. Pokud to potřebuji nutně, účty se dají obsloužit i z prohlížeče, jinak dělám běžné ptákoviny s účty doma z tabletu nebo z pc.

policak

12.8.2017 9:31

petr dvora Zdá se, že jste aplikaci mobilní banky neviděl ani z rychlíku. Není trvale nastavená k penězům, i když si nejsem moc jistý, co tím myslíte. Každopádně pro vstup do ní potřebujete heslo, případně otisk prstu, případnou transakci pak zpravidla, jak u které banky, ještě potvrzujete tzv PINem. Jakou vrstvu zabezpečení máte na PC navíc, pokud vynecháme HW klíče, které vůbec nejsou běžné?

Tester0126

Tester0126 0

12.8.2017 11:08

Policak: souhlasim. Co udela clovek jako prvni, kdyz ztrati penezenku? Zavola do banky. Kdyz vim, ze jsem mel v telefonu bankovnictvi, tak pro jistotu udelam to same. Osobne se tesim, az prijde do CR napr. Samsung pay, je to dle meho bezpecnejsi, nez mit v penezence kartu. Platbu si vzdy muzu potvrdi otiskem prstu, kdezto kartu z penezenky muze padouch pri odcizeni nekolikrat pouzit, nez ji necham zablokovat.

Pazdrat

12.8.2017 19:32

Taky používám, ale spíš ke kontrole plateb.
Aplikace od kočičí banky je povedená a ani ji nevadí root :-) některým konkurenčním to vadí, ale řesil by to xposed modul.

Sitler

sitler 2

12.8.2017 20:31

Mobilní banka je pro mě absolutně nezbytná věc :)

Robert22

Robert2235 0

12.8.2017 22:02

Přihlašuji se do banky v mobilu přes webový prohlížeč.

petr dvorak

13.8.2017 7:12

Ano, první co udělám, když přijdu o mobil, je že si někam zavolám. Z okna třeba. Nikdy netušíte, kdy a kde můžete o telefon přijít. Telefony do bank nenosím v hlavě, takže ještě zjišťování…. Mobilní aplikace mám v tabletu. Vím jak fungujou, že je třeba PIN. Ale stejně.. Je to jen PIN. Netuším na co hackeři přijdou a nehodlám to zjistit tou těžší cestou.

WeyFuck

13.8.2017 12:38

App je super věc.Zabezpečí dnes je na vysoké úrovni,není třeba se bát případné ztráty.PIN,otisk prstů,zavolání do banky,blokace z domů na pc ,vymazání tel na dálku atd atd.Za mě app ANO :)

honzah

14.8.2017 8:34

me akorat obcas nastve pokud nejaka funkce pres aplikaci nejde, casto treba sablony plateb a musim zapasit s bankovnim webem v mobilu

RSS (komentáře k článku)