Root bude zase o něco jednodušší. Chainfire přichází s novou metodou

Root bude zase o něco jednodušší. Chainfire přichází s novou metodou

Jestliže jste někdy prováděli root zařízení s Androidem, případně další pokročilé operace, patrně vám bude dobře znám vývojář, vystupující na Internetu pod přezdívkou Chainfire. Namátkou můžeme z jeho dílny jmenovat populární nástroj pro správu nejvyšších oprávnění SuperSU.

Jeho zatím poslední výtvor se snaží vyřešit nepříjemnosti, se kterými se potýkají uživatelé s právy roota na Androidu 5.0 a vyšším, kde se kvůli zvýšení zabezpečení tento proces výrazně zkomplikoval. Nová metoda je sice zatím pouze “experimentální”, nicméně měla by fungovat na telefonech, tabletech a dalších zařízeních s operačním systémem Android. Její zásadní výhodou je, že nezasahuje do systémového oddílu a místo toho používá upravený zaváděcí obraz (“boot image”).

Jde o zásadní pokrok, neboť jakýkoli zásah do souborů v oddílu /system (aniž by se muselo jednat o získávání práv) způsobuje selhání aktualizací skrze OTA i metodu “sideload,” kvůli čemuž pak uživatelé musejí zůstávat na starších verzích Androidu. V takovém případě je jediným řešením nahrání čisté ROMky s aktuální verzí systému a následné opětovné rootnutí.

Díky nové metodě může uživatel rootnout zařízení s Androidem 6.0 Marshmallow, používat ho běžným způsobem, a poté flashnout originální spouštěcí oddíl ať už skrze ADB, nebo jiným způsobem. Následně bude možné standardní cestou instalovat OTA aktualizace, aniž by bylo nutné flashovat ROM nebo instalovat tovární obrazy systému. Nový postup sice není vysloveně jednoduchý – určitě se nejedná o klepnutí na jedno tlačítko – nicméně ve srovnání s úsilím a časem, který je nutné věnovat opětovnému nastavení kompletně smazaného zařízení, se jedná o citelné zjednodušení. Dle jedné z informací tato metoda také dokáže obcházet kontrolu rootnutí SafetyNet v aplikacích, jako je například Android Pay, nicméně zde Chainfire očekává, že tato situace nevydrží dlouho.

Chainfire přichází s novou metodou rootování Chainfire přichází s novou metodou rootování

Popis instalace je stručný a relativně jasný:

Ani Chainfire není všemocný

Nutno podotknout, že nová metoda zatím není zcela bez problémů. Mnoho aplikací, které pracuje s “natvrdo” nastavenými cestami k SU nefunguje, reset zařízení do továrního nastavení práva roota zlikviduje a každý telefon potřebuje svůj vlastní upravený spouštěcí soubor. Samotný Chainfire popisuje situaci jako “Chyby všude, kam se podíváš.” Dále není možné aplikovat tento způsob na již rootnutých zařízeních – v takových situacích je nutné flashnout původní ROMku a teprve poté provést rootnutí. I tak jde ale o poměrně zásadní postup, který velmi pravděpodobně odstraní řadu problémů, týkajících se zejména OTA aktualizací rootnutých zařízení.

  1. Jestliže máte v systému práva roota, nahrajte původní ROM/systém.
  2. Flashněte příslušný zaváděcí obraz.
  3. Nahrajte skrze alternativní konzoli pro obnovu TWRP SuperSU.

Chainfire popisuje celou problematiku podrobněji v příslušném vlákně diskuzního fóra XDA Developers, kde jsou ke stažení potřebné soubory pro Android 6.0 na Nexus Player (fugu), Nexus 5 (hammerhead), Nexus 5X (bullhead), Nexus 6 (shamu), Nexus 6P (angler), Nexus 7 2013 (razor, razorg) a Nexus 9 (volantis, volantisg).

Zdroje: Android Police, XDA Developers, Chainfire @ Google+.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)